Łowca

Filia
2023-08-23
2023-08-23

Zapłata

„Nikt nie potrafi skrzywdzić tak jak bliska osoba. Nigdzie nienawiść nie zagnieżdża się tak głęboko”

Mam ostatnio dobrą passę na fajne książki, więc, nie zapeszając, powiem: chwilo trwaj!

W Lesie Wolskim znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej kobiety. Wadim Brodzki, krakowski policjant wyklęty, angażuje się w sprawę ponieważ ofiara miała na szyi wisiorek, który kiedyś należał do siostry Wadima. Od tej pory jego skomplikowana sytuacja zawodowa i życiowa pogmatwa się jeszcze bardziej.

Być może dla wielu będzie to schematyczny kryminał, powielający utrwalone wzorce, ale ja nie szukam w powieściach nie wiadomo czego, bo w literaturze było już wszystko, dlatego skupiam się na tym, czy fabuła mnie zaciekawia, a „Łowca” zawładnął mną niemal od pierwszej strony. Bardzo lubię historie w których przeszłość bohaterów rezonuje na ich obecne życie i to w niej należy szukać rozwiązań. Mimo że wydarzenia rozgrywają się niespiesznie, autor umiejętnie buduje klimat i podgrzewa atmosferę niedomówień, co sprawia, że powieści nie da się odłożyć. Podsuwanie coraz to nowych tropów, podrzucanie kolejnych zagadek, zwodzenie czytelnika i sam sposób narracji sprawiają, że w pewnym momencie podejrzanym jest każdy, a wytypowanie sprawcy nie jest proste. Mimo że miałam dwa typy, w tym jeden trafny, to i tak zakończenie mnie zaskoczyło i zwątpiłam w swoje wybory.

Powieść jest dobrze zbalansowana, autor nie epatuje zbytnio brutalnością, skupiając się bardziej na psychice, motywacjach postaci i samym toku śledztwa. Sama historia jest mocno zagmatwana i czasami wręcz irytująco przeciągana, ale za to spójna i logiczna, i ostatecznie sprowadzająca nitki wszystkich wątków do jednego kłębka. Historia rodziny Brodzkich jest bardzo mroczna, pełna dramatyzmu, ale też w jakiś sposób poruszająca.
Ostatnie 150 stron czytałam już niemal kompulsywnie i nie żałuję ani jednej przeczytanej strony, no może poza tą ze słowem KONIEC…

„Łowca” to więcej niż udany debiut. Czekam na kolejne powieści Kuby, a w międzyczasie zastanowię się, czy spacer w Lesie Wolskim to dobry pomysł, bo teraz to mam mieszane uczucia…

Około 100 stron powieści wysłuchałam w audiobooku, ale tej formy nie polecam, a nawet ją odradzam, jeśli nie chcecie sobie popsuć odbioru naprawdę dobrej powieści…

„Najinteligentniejsi ludzie mają jedną słabość: zawsze chcą wyeksponować swoją inteligencję. Chcą, żeby stała się oczywista dla innych”.

Wadium Brodzki jest policjantem wydziału kryminalnego w Krakowie. Zepsuł sobie reputację przy ostatniej sprawie, w której zginął jego kolega. Brodzki rozważa odejście z policji, kiedy przy ciele brutalnie zamordowanej kobiety zauważa wisiorek należący do jego zaginionej przed siedemnastu laty siostry. Wszystko wskazuje na działanie seryjnego mordercy. Żeby odkryć prawdę Wadium musi wrócić do swoich korzeni i rodzinnego domu w Bieszczadach, gdzie nie był szczęśliwy.
Opis może dość lapidarny, ale wierzcie mi - treść książki powala na kolana. Podobno to debiut Autora. Mówię "podobno", bo przy tak dopracowanym stylu i kunszcie literackim, ciężko w to uwierzyć. Pan Jakub chyba dużo pisał do szuflady i na rynek wkroczył z wyrobioną już marką. Trochę mi ta powieść przypominała "Martwy sad" M. Gorzki. Ale to dość luźne skojarzenia. Tyle tu było zwrotów akcji, tyle wątków, tyle moich nietrafionych podejrzeń... Niesamowicie dobra powieść i pomimo 500 stron - czyta się błyskawicznie. Wszystko mi się podobało: pomysł na fabułę, kreacja bohaterów, plot twisty co krok, aż po zakończenie. Chętnie poznam dalsze losy Brodzkiego, bo historia aż się prosi o kontynuację.
Ocena: 10/10

Historia trzymająca w napięciu, bardzo przyjemnie się czytało,polecam!

Historia trzymająca w napięciu, bardzo przyjemnie się czytało,polecam!

Historia tak misternie zapętlona a zarazem wyprowadzająca na manowce moich przypuszczeń.Cały czas trzymała mnie blisko przy sobie i pozostawiła z idealnym zakończeniem. Słuchałam audiobooka.

mimo, że ogólny zamysł już pojawił się u "konkurencji" daję mocne 8 za świetnie opowiedzianą historię

Mroczna okładka i mroczna historia. Brutalne sceny zbrodni inspirowane horrorami, tajemnice sprzed lat i trochę słabsze zakończenie. Polecam!

Żaden ze mnie krytyk literacki, oceniam książki przez pryzmat tego jak się bawię czytając ją. Tutaj było świetnie. Czekałem na kolejne strony. Wciągająca historia. Polecam

"Łowca" Jakub Król

Wadim męczony stresem pourazowym jest na ostatniej prostej do zakończenia swojego życia. W momencie gdy postanawia odejść z policji dochodzi do makabrycznej zbrodni. Śledczy znajdują zwłoki kobiety bez głowy a wraz z nią wisiorek, który należał do zaginionej siostry Wadima. Mężczyzna zaczyna prowadzić swoje prywatne śledztwo.
Masa poszlak, podejrzany teoretycznie na wyciągnięcie ręki.. Czy aby napewno?
Po pewnym czasie zostaje uprowadzona kobieta, która cudem unika śmierci i jak się okazuje znała się z poprzednią ofiarą.
Jaka tajemnica je łączy?
Wadim zostaje jednym z podejrzanych i wiedziony własnym przeczuciem, ucieka do swojej rodzinnej wsi.. Uważa, że od tego miejsca wszystko się zaczęło i tylko tam jest w stanie rozwikłać zagadkę mordercy.

Co w tej książce się działo, to aż trudno opisać!
Mocno pędząca fabuła sprawia, że książka stała się nieodkładalna. Brutalne morderstwa i wszechobecna krew to jest to co tygryski lubią najbardziej. Zwrotów akcji mamy w książce ogrom, co sprawia, że autor bawi się z nami w kotka i myszkę wodząc nas idealnie za nos. Postać samego mordercy to kwintesencja manulancji i intryg.
Muszę przyznać, że w pewnym momencie zbierałam szczekę z ziemi.
Gratuluję autorowi tak dobrego i mocnego wkroczenia w świat kryminałów i mam nadzieję na więcej losów Wadima.

"Łowca" Jakub Król

Masa poszlak, podejrzany...

Bardzo dobry kryminał, mocny i wciągający. troszeczkę słabe zakończenie ale i tak zaskakujące-polecam

Bardzo dobry kryminał! Wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do samego końca. Nie wystarczyło mnie tylko właśnie Krakowa.

• Przeczytane 2023