Tytańscy gracze

The Game-Players of Titan
83-7150-781-X
powieść amerykańska
Negal

Nieszczęsny Peter Garden stracił właśnie Berkeley. Stracił też żonę, ale pozna w zamian nową, jeśli tylko wyrzuci trójkę. To wszystko należy do reguł Gry, która obsesyjnie pochłania ostatnich mieszkańców Ziemi. Wkrótce jednak reguły ulegną nieodwracalnym zmianom. Główny bohater swoją następną rozgrywkę stoczy z przeciwnikiem, który nawet nie jest istotą ludzką, a stawka będzie o wiele wyższa niż Berkeley.

Marcin Knyszyński | 2019-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

„Osacza nas zewsząd wug!”

Philip K. Dick, w roku publikacji „Człowieka z wysokiego zamku”, napisał tylko dwie powieści, które wydane zostały odpowiednio po dwóch i dziesięciu latach. Za to zaraz po wydaniu wspomnianego wyżej arcydzieła rozpoczęły się dwadzieścia cztery miesiące niesamowitego twórczego urodzaju i wręcz nadprodukcji treści. Powstało wówczas jedenaście powieści, jedne lepsze, inne gorsze – wszystkie jednak warte uwagi. Dziś czytamy „Tytańskich graczy”.

Powieść ta została napisana w ekspresowym tempie, w maju 1963 roku. Wydawnictwo Ace Books wydało ją już w grudniu, tym razem pojedynczo, bez drugiej powieści w pakiecie. Mimo wielu wydań anglojęzycznych, „Tytańscy gracze” wyszli w Polsce tylko raz – w 2000 roku, nakładem „Zyska i Spółki”. Geneza powieści nie jest dokładnie znana, większość badaczy twórczości Dicka milczy na ten temat, w tym również Lawrence Sutin, autor najsłynniejszej biografii pisarza. Ogólnie rzecz biorąc, mamy do czynienia z krótką, dynamiczną...

tivrusky | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 marca 2015

Lata 1963-1964 to najbardziej płodny okres w twórczości Dicka. O ile wcześniej i później tworzył w tempie jednej-dwóch powieści rocznie, o tyle w ciągu tych dwóch lat napisał ich aż JEDENAŚCIE, co stanowi niemal jedną czwartą całej jego twórczości. W tym właśnie, nieco nierównym okresie, powstają TYTAŃSCY GRACZE i na tle pozostałych biorących udział w tej powodzi tytułów, wypadają cokolwiek dobrze!

Dostajemy tutaj dziwną mieszankę nastrojów - z jednej strony zabawne interakcje z przedmiotami i urządzeniami (bohaterowie notorycznie kłócący się z opryskliwymi samochodami), z drugiej, już w pierwszych scenach bohater zastanawia się nad potrzebną do zgonu mieszanką narkotyków i leków... próba (i tu znów przebłysk błyskotliwego humoru!) przerwana przez zatroskaną szafkę na leki!
Z czasem jednak, ta intrygująca mieszanka humoru i beznadziei tonie w gęstej, czarnej paranoi. Przez ponad połowę książki bohaterowie nie mają pojęcia co się wokół nich dzieje, komu ufać, komu nie, w finale...

Niewidzialny | 2019-01-06
Przeczytana: styczeń 2019

P.K. Dicka lubię i cenię, ale jego psychofanem, oceniającym wszystko co napisał na najwyższe noty, nigdy nie byłem. Ta krótka powieść na pewno nie zasługuje na dyszkę, bo wtedy dla "Ubika" należałoby rozszerzyć skalę ocen. "Tytańscy gracze", to nie ten poziom. Utwór znacznie prostszy w odbiorze, mniej ambitny, a czytając go miałem wrażenie, że za mało tu Dicka w Dicku. Tak, to pierwsza powieść P.K.D., w której nie czułem charakterystycznego stylu tego autora. Cóż, fanom Dicka powieści tej polecać nie trzeba, bo i tak po nią sięgną. Tym, którzy przygodę z Dickiem zaczynają polecam sięgnąć po inne tytuły, a po ten sięgnąć dopiero po zapoznaniu się z ważniejszymi i lepszymi dziełami. 5.5/10

sinobrody | 2016-04-25

Kiedyś to się pisało sf...

Nienawidzę grubych książek i niech się walą wszelkie sagi po pierdylion tomów każda. I właśnie dlatego uwielbiam starą dobrą fantastykę. Jedna powieść, jeden strzał i pozamiatane.

Dick tak właśnie pisze. Mimo że wciąż i wciąż eksploruje kilka swoich pomysłów, naświetla je z różnych stron, to nie ma nudy i ziewania. Jest radocha.

Ziemia w przyszłości jest kontrolowana przez Obcych (może teraz też jest?) i ci podli obcy wpadają na pomysł, by o prawach własności (i innych dziedzinach życia) decydowała gra przypominająca "Monopoly."

Główny bohater, facet o potrzaskanej psychice, marzy o popełnieniu samobójstwa, bo może ono rozwiązać kilka jego problemów. Definitywnie rozwiązać.

No i ten nasz desperat jest jedyną osobą na świecie, która może naszych Obcych ograć...

Nikt nie wiem, kto kim jest, bo Obcy mogą zmieniać swoje kształty. Dużo latających samochodów, gadatliwych sprzętów domowych.

Szaleństwo nieprzewidywalności.

Krótkotrwałe, bo to krótka...

Mniej znana i jedna z lżejszych książek Dicka. Nie będę nawet próbował udawać, że wiem, co mi się w niej tak podoba, ale podoba mi się bardzo. Mamy w niej konflikt między cywilizacjami, seks, grę w Monopol, telepatię i bohatera, który nadużywa alkoholu, narkotyków i jest w ciągłej depresji - dla mnie bomba.

Silvia | 2017-04-09
Przeczytana: marzec 2017

Treść tej książki to jedna wielka głupota..

Pisarz nie wiedział co napisał...

Z trudem dotrwałam do końca i żałuję.. Mogłam sięgnąć po cokolwiek innego, z pewnością byłoby ciekawsze. Nie polecam.

Rosemaster | 2018-01-04
Przeczytana: 2017 rok

Aż trudno powiedzieć jak ta książka jest zakręcona. Wszystko jest w niej takie nierealne, że aż człowiek zaczyna wierzyć, że może tak być. Polecam.

yantri | 2019-04-06
vktgz | 2019-03-19