Tytańscy gracze

The Game-Players of Titan
83-7150-781-X
powieść amerykańska
Negal

Nieszczęsny Peter Garden stracił właśnie Berkeley. Stracił też żonę, ale pozna w zamian nową, jeśli tylko wyrzuci trójkę. To wszystko należy do reguł Gry, która obsesyjnie pochłania ostatnich mieszkańców Ziemi. Wkrótce jednak reguły ulegną nieodwracalnym zmianom. Główny bohater swoją następną rozgrywkę stoczy z przeciwnikiem, który nawet nie jest istotą ludzką, a stawka będzie o wiele wyższa niż Berkeley.

tivrusky | 2015-03-30
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 marca 2015

Lata 1963-1964 to najbardziej płodny okres w twórczości Dicka. O ile wcześniej i później tworzył w tempie jednej-dwóch powieści rocznie, o tyle w ciągu tych dwóch lat napisał ich aż JEDENAŚCIE, co stanowi niemal jedną czwartą całej jego twórczości. W tym właśnie, nieco nierównym okresie, powstają TYTAŃSCY GRACZE i na tle pozostałych biorących udział w tej powodzi tytułów, wypadają cokolwiek dobrze!

Dostajemy tutaj dziwną mieszankę nastrojów - z jednej strony zabawne interakcje z przedmiotami i urządzeniami (bohaterowie notorycznie kłócący się z opryskliwymi samochodami), z drugiej, już w pierwszych scenach bohater zastanawia się nad potrzebną do zgonu mieszanką narkotyków i leków... próba (i tu znów przebłysk błyskotliwego humoru!) przerwana przez zatroskaną szafkę na leki!
Z czasem jednak, ta intrygująca mieszanka humoru i beznadziei tonie w gęstej, czarnej paranoi. Przez ponad połowę książki bohaterowie nie mają pojęcia co się wokół nich dzieje, komu ufać, komu nie, w finale...

sinobrody | 2016-04-25

Kiedyś to się pisało sf...

Nienawidzę grubych książek i niech się walą wszelkie sagi po pierdylion tomów każda. I właśnie dlatego uwielbiam starą dobrą fantastykę. Jedna powieść, jeden strzał i pozamiatane.

Dick tak właśnie pisze. Mimo że wciąż i wciąż eksploruje kilka swoich pomysłów, naświetla je z różnych stron, to nie ma nudy i ziewania. Jest radocha.

Ziemia w przyszłości jest kontrolowana przez Obcych (może teraz też jest?) i ci podli obcy wpadają na pomysł, by o prawach własności (i innych dziedzinach życia) decydowała gra przypominająca "Monopoly."

Główny bohater, facet o potrzaskanej psychice, marzy o popełnieniu samobójstwa, bo może ono rozwiązać kilka jego problemów. Definitywnie rozwiązać.

No i ten nasz desperat jest jedyną osobą na świecie, która może naszych Obcych ograć...

Nikt nie wiem, kto kim jest, bo Obcy mogą zmieniać swoje kształty. Dużo latających samochodów, gadatliwych sprzętów domowych.

Szaleństwo nieprzewidywalności.

Krótkotrwałe, bo to krótka...

bies | 2016-10-15
Krisoporanku | 2016-09-25