O zmierzchu

Okładka książki O zmierzchu Marta Niedźwiecka
Okładka książki O zmierzchu
Marta Niedźwiecka Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
W.A.B.
2023-10-25
2023-10-25
9788383191584

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (49) / styczeń 2022 Lamorna Ash, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Engelking, Amand Gopal, Maria Halber, Petr Hruška, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Paweł Marczewski, Marta Młot, Toni Morrison, Marta Niedźwiecka, Patrycja Sikora, Alek Tarkowski, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Lamorna Ash, Wojcie...
Okładka książki Slow sex. Uwolnij miłość Marta Niedźwiecka, Hanna Rydlewska
Slow sex. Uwol... Marta Niedźwiecka,&...
Okładka książki Znak 789 02/2021 Dorota Kotas, Dominika Kozłowska, Marta Niedźwiecka, Rebecca Solnit, Anna Szwed
Znak 789 02/2021 Dorota Kotas, Domin...
Okładka książki Dwoje na huśtawce czyli zrozumieć związek Aleksandra Capiga, Agata Cieślar Cieślar, Joanna Drosio-Czaplińska, Angelika Gumkowska, Jacek Masłowski, Anna Maziuk, Marta Niedźwiecka, Marzena Olędzka, Piotr Pietucha, Izabella Wit-Kossowska, Bartosz Zalewski, Bogdan de Barbaro
Dwoje na huśta... Aleksandra Capiga, ...

Po przeczytaniu nie wiem ani do kogo książka ma być skierowana, ani co próbowała przekazać jako całość. Dla osoby, która sięgała już po lektury z tej dziedziny lub też miała doświadczenie pracy z psychologiem ten tytuł będzie przeraźliwie nudny. "Jak przestać bać się zycia i przeżyć je po swojemu" to sprint przez szeroką gamę tematów, jednak wiele z nich pozostaje porzuconych bez rozwinięcia od razu po tym jak się pojawią. Dla podobnego efektu można poczytać sobie Wikipedię. Styl męczący, co chwila jakieś niby śmieszne, nietrafione metafory które zamiast coś obrazować jeszcze bardziej oddalają czytelnika od sedna. Jest sporo książek na rynku które lepiej radzą sobie z podobnymi tematami.

Doceniam jakość, ale dla mnie momentami męczące.
Osoby siedziące w temacie pewnie będą się czuć jak ryba w wodzie. Sporo informacji typu: to samo przez to samo. Ostatecznie zapamiętałem może ze dwie rzeczy.

Doceniam jakość, ale dla mnie momentami męczące.

17/2024
Przyjemnie się czyta, chociaż tematy poważne. Nie wybaczę autorce tzw. języka inkluzywnego (obecnx, co to jest za słowo i jak tego używasz w konwersacjach?, niewymawialne, trudnoczytalne),ale treść ciekawa w lekkostrawnej formie. Już zawsze będę mieć przed oczami złe myśli jako uparte pieczarki mózgowe, oraz przestrzegać będę siebie przed małpim umysłem, który w razie niepowodzenia zwodzi na manowce. Albo do piekła. Polecam jako lekturę dla osób lękowych, zaznaczajcie dużo, a rano hyc, na chybił- trafił, zamiast nerwosolu ;)

17/2024

Marta Niedźwiecka jest psycholożką, a także autorką jakże popularnego podkastu „O Zmierzchu”. Jak sama przyznaje, nie każdy jednak lubi słuchać podkastu, nie każdy potrafi przyswajać wiedzę w takiej formie i dlatego powstała ta jakże pięknie wydana książka! W imieniu osób wciąż przyznających pierwszeństwo słowu pisanemu/czytanemu nad słuchanym, dziękuję Pani Marcie z całego serca, gdyż jej dzieło to kawał życiowej mądrości, ośmielę się rzec nawet lektura obowiązkowa dla każdego, dlatego cudownie, iż ma możliwość dotarcia do szerszego grona.

Ta książka nie jest kolejnym, zwykłym poradnikiem, przesyconym tandetnymi poradami, który za wszelką cenę próbuje nam wmówić, że życie może być wygodne, beztroskie, a same afirmacje potrafią zdziałać cuda. To wartościowa, pozycja ucząca, jak stać się osobą w pełni dojrzałą, akceptującą niełatwe życie wraz z bolesną przeszłością, a przede wszystkim świadomą swoich emocji oraz potrzeb.

Autorka funduje czytelnikom masę cennych wskazówek, które często znamy, a jednak bagatelizujemy lub wprowadzenie zmian w życie okazało się po prostu zbyt trudne. Marta Niedźwiecka skłania do zadumy, nakazuje zatrzymać się na chwilę i dokładnie przyjrzeć codzienności. Może się okazać, że rozwiązanie znajduje się w zasadzie na wyciągnięcie ręki, tylko zwyczajnie nie dopuszczaliśmy go do siebie. Codzienne wyzwania, relacje międzyludzkie czy oraz zarządzanie naszymi emocjami nie należą do łatwych, ale na rozwój i zrozumienie, a przede wszystkim czułość wobec samego siebie, nigdy nie jest za późno, i mniej więcej o tym jest ta niezwykła książka!

„O Zmierzchu” to w każdym calu wyjątkowa, niesłychanie głęboka i inspirująca pozycja, która dzięki autentycznemu przekazowi, trafia w sam środek serca. Autorka zabiera czytelnika w niezapomnianą, niesłychanie angażującą podróż, z jakiej każdy wróci odmieniony, bardziej świadomy, gotowy do walki o własne szczęście. Bezsprzecznie, wyjątkowa pozycja, w której każdy znajdzie coś dla siebie i o sobie. Polecam całym sercem!💙

Prosta książka, otwiera głowę

Prosta książka, otwiera głowę

Książka dobra jako ściągawka, choć wolę podcasty. W książce brakuje pełnego charakteru prowadzącej.

Po przeczytaniu tej książki na pewno mogę uniknąć jednego. Porównywania jej z podcastem, na podstawie którego powstała. Nie wiem, czy jest zbyt ogólnie, pobieżnie, czy lepiej słucha się prezentowanej treści, czy czyta. Wiem natomiast, że warto by popracować nad językiem. Jest on miejscami bliski potocznemu, mówionemu. Rozumiem, że nie jest to podręcznik dla studentów psychologii, że ma popularyzować wiedzę dotyczącą polepszania dobrostanu, ale pomiędzy transkrypcją wypowiedzi ustnej a językiem podręcznika naukowego jest dość duża przestrzeń na uniknięcie potocyzmów, powtórzeń. Zwłaszcza, że czasem nie da się uniknąć terminów naukowych, więc zgrzyta to jeszcze bardziej. Oryginalnością zapisu jest natomiast język inkluzywny - czasowniki pozbawione są końcówek osobowych.

Książka składa się z czterech tematycznych części: emocje, relacje, seksualność, lifehacks. Każda z nich zawiera krótkie kilkustronicowe rozdziały uszczegółowiające przewodnią myśl. Nie wymaga zatem czytania całości. Można wybrać ten rozdział, wątek, który interesuje nas najbardziej, a do pozostałych wrócić w innym czasie.

W efekcie mamy wszystkiego po trochu. W pierwszym rozdziale różne rodzaje emocji, z czego wynikają, jak na nas wpływają. Drugi dotyczący relacji dużo miejsca poświęca miłości, intymności, namiętności, czynnikom niszczącym związek. Kolejny rozdział to skupienie się na stereotypowym kodzie patriarchalnej kultury: mężczyzna - macho i dziewicza kobieta. Na zakończenie mamy zbiór rad, wskazówek, jak poradzić sobie, by nasze życie stało się lepsze, milsze, szczęśliwsze. Generalnie podchodzę do tego typu książek z rezerwą. Cenię za wiedzę, spostrzeżenia, ale dostrzegam też uogólnienia, uproszczenia i patrzę na nie ze świadomością, że nie wszystko i nie zawsze można przenieść jeden do jednego do swojego życia.

"o zmierzchu" to książka, w której Marta Niedźwiecka pokazuje nam jak zinterpretować rzeczywistość i naszą psychikę. daje nam jasne wskazówki, abyśmy mieli świadomość jak posługiwać się emocjami, które swoją drogą są drogowskazem dla naszego rozwoju.

jest to pozycja, przy której dobrze spędziłam czas. zaskoczyła mnie pozytywnie lekkością treści, a autorka zadbała o komfort podczas czytania, bo tłumaczyła z dokładnością każde niejasne zagadnienie, które się pojawiło.

książka została podzielona na cztery rozdziały: emocje, relacje, seksualność i lifehacks, i każdy z nich zwróci naszą uwagę na coś innego. jest to z pewnością wartościowa książka, która uświadomi nam jak poprawić jakość naszego życia. zwraca naszą uwagę, że warto zacząć od przepracowania naszej przeszłości, aby zrozumieć nasze emocje i psychikę.

emocje są bardzo istotne w życiu każdego człowieka i powinno nam zależeć na tym, aby je zrozumieć, bo bez tego nie będziemy potrafili normalnie funkcjonować. są właściwą drogą, do tego, by nawiązać właściwą relację z samym sobą, a jednocześnie z innymi ludźmi.

Marta Niedźwiecka pokazuje, że nasze życie bywa trudne i skomplikowane to możemy odnaleźć sposób na to, aby żyć lepiej.

choć to wartościowa książka i spędziłam z nią dobrze czas to jednak odczułam pewien niedosyt, który pozostał po jej skończeniu. czułam, że niektóre tematy mogłyby zostać zgłębione bardziej.

Ostatnio trafiłam na bardzo dobrą książkę, którą napisała Marta Niedźwiecka. Autorka prowadzi popularny podcast o psychologii.
W tej książce autorka pokazuje nam w tej książce jak żyć w skomplikowanej dorosłości i że musimy przepracować swoją przeszłość, by zrozumieć swoją psychikę i emocje. Zrozumienie swoich emocji jest nam potrzebne do tego, by funkcjonować w życiu codziennym i odnaleźć się w życiu oraz potrafić budować relacje z innymi. Autorka pokazuje też, że jeśli nie usuniemy napięcia emocjonalnego nie ma szans na to, że będziemy dokonywać właściwych wyborów. Nasza psychika kształtuje się w dzieciństwie, a relacja z najbliższymi osobami, warunki, zagrożenia czy choroby kształtują nas. Bez zrozumienia tego, co wydarzyło się w przeszłości nie można zrozumieć, dlaczego tak dziś działamy i własnych emocji.
To nie jest poradnik, ale autorka potrafi pokazać nam czym są emocje i jak poradzić sobie z problemami, by życie stało się łatwiejsze.

Idealna lektura dla miłośników poradników, ale także dla osób, które interesują się psychologią.

Warto czytać takie wartościowe książki. Lekkie pióro i przyjemny styl autorki sprawiły, że książkę czyta się szybko.

Polecam!

Doskonale znam podcast "O zmierzchu". Książka jest zapisem 2 pierwszych sezonów podcastu, więc nie było opcji rozczarowania.

Pani Marta jest zwolenniczką slow life, slow sex i generalnie slow :) Oprócz wartościowych treści, sposób przekazu jakim operuje nie jest suchy.

Polecam dla każdego!

Polecam dla każdego!

• Psychologia
  • Poradniki
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki O zmierzchu