Star Wars: Wielka Republika: Ścieżka zdrady

Okładka książki Star Wars: Wielka Republika: Ścieżka zdrady Tessa Gratton, Justina Ireland
Okładka książki Star Wars: Wielka Republika: Ścieżka zdrady
Tessa GrattonJustina Ireland Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom 10) Seria: Kanon Star Wars [Olesiejuk] fantasy, science fiction
Star Wars: Wielka Republika (tom 10)
Kanon Star Wars [Olesiejuk]
Star Wars: The High Republic: Patch of Deceit
Wydawnictwo Olesiejuk
2023-08-09
2023-08-09
2022-10-04
Anna Hikiert-Bereza

Okładka książki Chaos & Flame Tessa Gratton, Justina Ireland
Chaos & Flame Tessa Gratton, Just...
Okładka książki Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb Samira Ahmed, Dhonielle Clayton, Tessa Gratton, Heidi Heilig, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Kayla Whaley
Wampiry nie st... Samira Ahmed, Dhoni...
Okładka książki Stories Of Jedi And Sith Roseanne A. Brown, Sarwat Chadda, Delilah S. Dawson, Tessa Gratton, Michael Kogge, Sam Maggs, Michael Moreci, Vera Strange
Stories Of Jed... Roseanne A. Brown, ...

Dla mnie książka na bardzo dobrym poziomie. Historia skupiona na kilku bohaterach, nie ma w tym mnogości innych postaci. Patrząc na najnowsze wydania w naszym kraju, jest to z pewnością dużym plusem. Główny antagonista naprawdę świetnie napisany. Wątek matki i stworzonej sekty to kolejny atut tej powieści. Na minus na pewno zaliczę słabo wykreowaną postać mistrzyni Jedi. Więcej tutaj do popisu miał o dziwo padawan ... Zakończenie bardzo dobre, elektryzujące i trzymające w napięciu :).

Świeżo po lekturze mówię - podobała mi się. Mamy nową sektę związaną z Mocą, która w przyszłości na pewno wyjaśni pewne wątki związane z Nihilami, występującymi w I fazie cyklu "Wielka Republika". Są ciekawe postacie - kuzynki Ro, Matka, polubiłam nawet młodego padawana Jedi. Jest zakończenie niespodziewane i z przytupem. Ale, niestety, bardzo dużo jest też zachodniej ideologii. Coraz więcej osób niebinarnych i dalsze kaleczenie języka (tu hitem jest słowo "dziabko" - połączenie "babci" i "dziadka"),jakieś wątki homoseksualne zupełnie nic nie wnoszące i niezręczny romans między dwoma nastolatkami. Czułam się czasem jakbym czytała jakąś propagandę... Sednem Gwiezdnych Wojen nie jest seks i seksualność. Po grzyba to wszystko wprowadzać i to jeszcze w tak sztuczny sposób? Dlatego zabieram dwie gwiazdki. Bo jestem zirytowana nowomową i żenującą propagandą.

Strasznie wymęczyła mnie ta książka. Gdyby nie solidne, odważę się powiedzieć, że zaskakujące zakończenie, dałbym znacznie niższą ocenę.
Przede wszystkim znowu na siłę jest wpychana "zachodnia ideologia". Ja naprawdę nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby to coś ostatecznie wnosiło do fabuły. Ale nie! To jest wytapianie stron i czasu przez czytelnika. I jeszcze ten fragment, kiedy ktoś tam mówi, że filozofia Jedi wszystkich ogranicza, no bo jak w ogóle można komuś wmówić jakiej powinien być orientacji i jakiej płci. Serio? Bardziej perfidnie nie dało się tego rzucić czytelnikowi w oczy?
Fabuła ze sporym potencjałem, ale moim zdaniem nie został on w pełni wykorzystany. O ile do zakończenia nie mam się do czego przyczepić, moim zdaniem jest świetne, o tyle cała reszta mało wciągająca. Te "dary dobrej woli" powtarzane średnio 2 razy na stronę... Trzymało mnie na powierzchni to, że pojawiły się kuzynki o nazwisku Ro! A postać Marchiona Ro bardzo przypadła mi do gustu, oraz oczywiście temat "Elektrycznego spojrzenia".
Co do bohaterów... postacie poboczne - neutralne. Nie wybijały się, ale nie przeszkadzały. Bardzo ciekawa i intrygująca była postać Matki. Świetnie zmanipulowała większość bohaterów. Polubiłem też postać Yany. Chyba jedyna rozsądnie myśląca kobieta w tej książce i to z jajem. Mistrzyni Jedi - nudna, a jej padawan Kevmo to tragicznie przepisana postać nastolatka z typowego Disneya. No i Marda Ro.... Jeśli zamysłem autorek było stworzenie z niej irytującej postaci, to czapki z głów, udało się perfekcyjnie. Ale jeśli ona miała wzbudzać sympatię u czytelnika, no to coś poszło zdecydowanie nie tak. Nie pamiętam drugiej tak bardzo irytującej postaci. Naiwna nastolatka z beznadziejnym wątkiem miłosnym.
Reasumując, czytając "Ścieżkę zdrady" bardzo zniechęciłem się do czytania dalszych opowieści z serii Wielkiej Republiki, którą akurat bardzo lubię. Na szczęście końcówka uratowała całą powieść i sama w sobie otwiera sporą furtkę na kolejne opowieści z tej serii.

Dałem 8 gwiazdek. Ciekawa historia, napisana tak, że trzeba zamówić następną część tym razem w języku obcym bo po polsku jeszcze nie wyszła.
Jako, że przeczytałem wszystkie pozycje z serii „Wielka republika” mogę obiektywnie ocenić książkę jako dobrą pozycję do polecenia- książkę czyta się na raz. Jest bardzo dobrym uzupełnieniem informacji z wielkiej republiki, dowiemy się tu WSZYSTKIEGO o początkach Nihiliów. Książka momentami naiwna, z elementami „gender” jak i wątkiem miłosnym- ale nie będę tu zdradzał za dużo! Mi się podobało! Dla fana wielkiej republiki jest to obowiązkowa pozycja, dla fana kanonu, już nie.

Fajny pomysł na nową frakcję wokół Mocy i bardzo przyjemny ostatni akt. Cała historia jest całkiem angażująca (jak na przegadane na głupotach YA) i trzyma w napięciu, chociaż trzeba się sporo naczekać aż urocza historyjka zyska wreszcie trochę intrygi i mroku

Jak na start prequelowej ery High Republic wyszło przyzwoicie ale nic poza tym

Jak na start prequelowej ery High Republic wyszło przyzwoicie ale nic poza tym

Udało mi się dobrnąć do końca. "Ścieżka zdrady" jest jednym z największych rozczarowań w moim roku czytelniczym, a (naprawdę) czekałam na tę książkę z niecierpliwością. Choć proza Justiny Ireland nie przypadła mi do gustu w pierwszej fazie Wielkiej Republiki, to miałam nadzieję, że współautorka Tessa Gratton nieco "podciągnie" książkę na wyższy poziom. Myliłam się. "Ścieżka zdrady" ma te same problemy, które miało "Pośród cieni" (autorstwa właśnie Ireland). Przez trzysta stron nic się nie dzieje, płynie się oczami po tekście, a czytelnik trwa w stagnacji. Następnie dostajemy rozwiązanie jedno za drugim i akcja nie zwalnia (chociaż tutaj miałam wrażenie, że akcji w ogóle nie było; nawet grama). Zdaję sobie sprawę, że miało być to lekkie wprowadzenie do drugiej fazy, ale oczekiwałam czegoś co mnie zachęci, a nie zniechęci. Interesującym pomysłem było stworzenie Ścieżki, która postrzegała Moc zupełnie inaczej niż Jedi, ale odczuwam tu lekki niedosyt. Uważam, że wątek ten był przesycony bełkotem o Mocy, jej naturze, potrzebie użytkowania, a nie prawdziwymi argumentami. Plusem były także różne drobne nawiązania do pierwszej fazy, ale dla mnie to jednak za mało, aby utrzymać moją uwagę. Wątek miłosny między Kevmo i Mardą został wpleciony w fabułę mam wrażenie od czapy, bo w pewnym momencie on się po prostu urwał. Podsumowując, od jakiegoś czasu odczuwam niedosyt Wielkiej Republiki. Był to świetnie zapowiadający się i dobrze przemyślany projekt, który złapał ostatnimi czasy zadyszkę.

Niespodzianką na „dzień dobry” jest decyzja o wyborze gatunku powieści. Young adult jest dla mnie zaskoczeniem, zwłaszcza w porównaniu do „Światła Jedi” otwierającego pierwszą fazę. Decyzja na plus? Marketingowo z pewnością i chyba tyle. Brak tu ciężkiego i gęstego klimatu, który charakteryzował wspomnianą powieść. Brak także miliona postaci, które były tylko dla statystyk, znikając po chwili. W zamian dostajemy sercowe rozterki i kameralność.

To właśnie serduszka są dla mnie problemem. Ciągną się niemiłosiernie, nic szczególnego nie wnoszą… i trwa to aż 3/4 książki! Jest to ogrom. Z tego powodu miałem wrażenie, że fabuła stoi w miejscu. To wszystko można było zawrzeć na kilkunastu stronach, uzyskując ten sam efekt. Sami Jedi są tłem powieści, to nie oni mają grać pierwsze skrzypce. Ten zaszczyt należy do Ścieżki, w których drzemie bardzo duży potencjał.

Całość wynagradza ostatnich kilkadziesiąt stron. Akcja nabiera tempa i zawiera bardzo dobre rozwiązania fabularne, które wgniata w fotel. Na olbrzymi plus dla rozwoju uniwersum. Problem jest jeden. Trzeba do tego momentu przetrwać, a to jest pewnym wyzwaniem.

Książka wypada bardzo dobrze dla samej marki i The High Republic. Jako samodzielna powieść prezentuje się średnio. Znajomość fabuły jest istotna i wskazana, ale samo musicie zdecydować, czy chcecie zapoznać się z nią z książką w ręku, czy wybrać inną formę. Niezmiennie zachęcam do lektury, ale bądźcie świadomi jej wad.

Wyśmienite rozpoczęcie II fazy Wielkiej Republiki.

Wyśmienite rozpoczęcie II fazy Wielkiej Republiki.

Bardzo udane otwarcie 2 fazy, a przede wszystkim jest to po prostu rewelacyjna książka ze świetnie napisanymi postaciami i relacjami między nimi oraz bardzo ciekawą i zaskakującą fabułą

Udana książka, młodzieżówka to dosyć ciekawy wybór na otwarcie kolejnej fazy jednak wyszło całkiem nieźle. Sama fabuła nie jest jakoś bardzo skomplikowana, jednak zakończenie jest bardzo dobre, po przeczytaniu ocena książki poszła o oczko w górę.

• Star Wars
  • Star wars