Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb

Okładka książki Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb Samira Ahmed, Dhonielle Clayton, Tessa Gratton, Heidi Heilig, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Kayla Whaley
Okładka książki Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb
2022-06-14
2021-01-01
9788382025996
Agnieszka Sylwanowicz

Okładka książki Star Wars: Wielka Republika: Ścieżka zdrady Tessa Gratton, Justina Ireland
Star Wars: Wie... Tessa Gratton, Just...
Okładka książki Chaos & Flame Tessa Gratton, Justina Ireland
Chaos & Flame Tessa Gratton, Just...
Okładka książki Stories Of Jedi And Sith Roseanne A. Brown, Sarwat Chadda, Delilah S. Dawson, Tessa Gratton, Michael Kogge, Sam Maggs, Michael Moreci, Vera Strange
Stories Of Jed... Roseanne A. Brown, ...

było kilka niezłych pomysłów, niestety zmarnowanych. miałam wrażenie, że czytam wypracowania gimnazjalistów

Nudne. Momentami nawet bardzo.

Nudne. Momentami nawet bardzo.

2⭐ Najlepsze opowiadanie jest autorstwa Marka Oshiro, później V.E. Schwab, reszta była nudna i niezbyt fajna

W tym roku Mikołaj zaliczył wpadkę. W ciemno biorę wszystkie książki o wampirach, ale ta antologia jest po prostu bardzo słaba. Teksty nierówne, niektórych nie byłam w stanie doczytać do końca. Nie polecam.

Wampiry są wciąż wdzięcznym obiektem tekstów kultury o bardzo różnorodnym charakterze. A to ktoś spogląda na problematykę z naukowego punktu widzenia, ktoś inny analizuje wpływ motywu wampira na popkulturę na kolejnych, mniej lub bardziej poważnych, powieściach kończąc. W antologii opowiadań "Wampiry nie starzeją się nigdy" dostajemy zestaw utworów starających się osadzić wampira we współczesnym świecie. Bohaterowie odbiegają od heteronormatywnej sztampy, bywają samotni czasem nawet zagubieni w ciągle zmieniającym się świecie. Korzystają z aplikacji internetowych, z Instagrama, piszą nawet blogi. Motywy znane z klasycznych opowieści tutaj znajdują nowe odzwierciedlenie w losach wampirów miewających rozterki, będących istotami niepozbawionymi wyższych uczyć pozostającymi jednak bestiami mogącymi w każdej chwili rozerwać tętnicę ofiary. Autorzy wykorzystali wampiryczną tematykę do poruszenia kwestii akceptacji, mediów społecznościowych, relacji rodzinnych, ale i zmiany klimatu.

🩸I byłoby świetnie gdyby nie fakt, że te #opowiadania są bardzo nierówne, potrafią wciągać, ale i śmieszyć infantylnością. Autorki antologii opatrzyły każdy z utworów swoim komentarzem. I, o zgrozo, jest to coś czego mi zawsze brakuje w zbiorach opowiadań, ale dziewczyny zrobiły to w tak infantylny i pretensjonalny sposób, że aż przykro. Szkoda. Niemniej jednak lekturę mogę uznać za udaną, za takie guilty pleasure na koniec wakacji (których przecież i tak nie mam bo do szkoły już nie chodzę).

Według mnie tematyka wampirów nigdy się nie znudzi a tu macie sporo opowiadań które są ta zróżnicowane że naprawdę nie można się nudzić. Mrok, specyficzne poczucie humoru i ten czarny humor. W zależności od upodobań jedne opowieści są ja typowa obyczajówka by po kolejnej kartce odsłonić się jako dreszcz emocji. Dla fanów tej tematyki uważam jako mile dopełnienie w swoim wampirzym zestawie bibliotecznym 🧛🦇

Na półkach: , , , , , ,

Całkiem fajny zbiór opowiadań, przede wszystkim dla młodzieży. Wiadomo, niektóre historie są lepiej poprowadzone ("Chłopiec i dzwonek", "Pięknym za nadobne") a niektóre raczej słabe ("Przewodnik dla nowo przemienionej..."),ale ogólnie jest to kawałek kreatywnej rozrywki. Na duży plus osadzenie opowiadań w tolerancyjnej przestrzeni.

Spis opowiadań wygląda następująco:
1) Tessa Grafton "Siedem nocy na śmierć"
2) Rebecca Roanhorse "Chłopcy z krwawej rzeki"
3) Julie Murphy "Ostatni rok to spory zgryz"
4) Heidi Heilig "Chłopiec i dzwonek"
5) Samira Ahmed "Przewodnik dla nowo przemienionej induskiej wampirzycy"
6) Kayla Whaley "Pięknym za nadobne"
7) Zoraida Córdova, Natalie C. Parker "Wampiry nigdy nie mówią Giń!"
8) Laura Ruby "Bestiariusz"
9) Mark Oshiro "Lustra, okna i selfie"
10) Dhonielle Clayton "Ród czarnych szafirów"
11) V.E. Schwab "Pierwsze zabójstwo"

Spis opowiadań wygląda następująco:
1)...

"WAMPIRY NIE STARZEJĄ SIĘ NIGDY"

Jest To Zbiór mrożących krew w żyłach opowieści, napisanych przez najpopularniejszych autorów literatury dla młodzieży.

Kochani nie będę tu opisywała każdego opowiadania oddzielnie bo to mija się z celem. Więc szybka recenzja.

Opowiadań jest 10. Jeden są świetne, inne przeciętne. Ale dla tych kilku, warto sięgnąć po tę książkę. Znajdziecie tu trochę humoru, trochę ironii.
Pomysł na fabułę świetny bo kto z nas nie kochał kiedyś książek o wampirach.
Będzie to na pewno miłą odskocznią na niemoc czytelniczą. Autorzy fajnie wykreowali bohaterów i widać że włożyli w tę antologię dużo serca.
Polecam niech każdy z Was wypowie się sam na ten temat.

"WAMPIRY NIE STARZEJĄ SIĘ NIGDY"

,, Przedstawiłam mamie ten idiotyczny argument, że potwory utrzymują się przy życiu dzięki płaceniu podatków".

,, Wszyscy wiedzą o Dru Finleyu. Mieszkał tu kiedyś w latach osiemdziesiątych. Wielka gwiazda baseballa. Wszyscy myśleli, że przejdzie do pierwszej ligi. I wtedy podobno pewnego wieczoru stracił panowanie nad sobą i zabił matkę, ojca, dwie siostry i małego brata, ale nie znaleziono ani jego, ani jego ciała".

,,Jedno ukąszenie może rozprzestrzenić infekcję, przekształcając żywego człowieka w wampira".

,, Może naprawdę sobie to wyobraziłem. Podobno poczucie winy potrafi namieszać w głowie. A ja nie mogę się pozbyć widoku tego rozbryzgu krwi, chociaż widziałem krew więcej razy, niż zdołałbym zapamiętać. Ale mami nigdy nie zabiła nikogo w ten sposób. Nigdy".

Właśnie za sprawą tej antologii dziesięciu autorów będzie was chciało przekonać że wampiry nigdy się nie starzeją. Uwierzcie mi, że każda opowieść miała tu zupełnie inne podejście do tematu. Będą historie z dreszczykiem, nieco o miłości i takie, które odbierzemy jako nastoletnią bajkę. Żadne mnie nie przestraszyło, no może troszkę jedno, ale bardziej traktowałam je jako opowieści kogoś, a nie historię, która mogła się zdarzyć. Co było tu dla mnie nowością, autorki bowiem po każdym opowiadaniu robiły swoje podsumowanie na ten temat. Jakby oceniały dane opowiadanie przez pryzmat tego, co już o wampirach w świecie pisano. Niewątpliwie każde jest inne, ma inny styl i wydźwięk. Jak wy sądzicie, co sprawiło, lub kto, że zaczęto pisać książki o wampirach? Ktoś je wymyślił, znał, czy same dały o sobie znać? W jednym opowiadaniu rozbawił mnie fakt, że po ugryzieniu dziewczyna miała się stać wampirem i na wieczność wyglądać tak jak w tym momencie. Więc ona kazała mu poczekać aż schudnie, bo nie chciała tak długo oglądać swojej oponki na brzuchu:-))) Jak widzicie warto ją przeczytać, by choćby móc się pośmiać:-) Fani wampirów będą z niej zadowoleni:-)

Świetna klimatyczna okładka, która przyciąga wzrok! A tematyka- wampiry, która nigdy się nie nudzi. Mroczny humor i przerażające historie dla fanów wampirów w każdej możliwej odsłonie

👉 Wyśmienity zbiór mrożących krew w żyłach opowieści, napisanych przez najpopularniejszych autorów literatury dla młodzieży. Wampiry nie starzeją się nigdy to zbiór jedenastu opowiadań. Na podstawie jednego z nich powstał serial Netflixa Pierwsze zabójstwo. Każde opowiadanie ma swój klimat, jedne są bardziej mroczne, inne spokojniejsze.

👉 Całość wypada dobrze. Niektóre historie mnie w ogóle nie wciągneły, ale od innych ciężko mi było się oderwać, więc na pewno każdy znajdzie historię, która przyprawi o gęsią skórkę!

• Rok 2022

Dodaj cytat z książki Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb