Rok 1984

Wolne Lektury
2023-01-01
Julia Fiedorczuk
Inne

Dystopijny obraz świata wykreowany przez Orwella prawie osiemdziesiąt lat temu wydaje się teraz, w 2024 roku, niebezpiecznie realny w wielu miejscach na świecie - Wielki Brat patrzy bez ustanku, postprawda zastąpiła prawdę, nowomowa redefiniuje to, co już znane, a dwójmyślenie zdaje się być codziennością dla establishmentu. Myślę, że tę książkę, podobnie jak i inne powieści Orwella, można a nawet trzeba traktować jako bardzo obrazową przestrogę.

Świat przedstawiony w świecie jest przerażający. Cały utwór to jednym słowem ostrzeżenie przed totalitaryzmem. Pokazano skutki pozbawienia równości obywatelskiej oraz jak kontrolowane są wszystkie aspekty życia tej społeczności. Każda inna myśl niż myśl partii jest niedozwolona. Język jakim napisana jest książka jest mętny i nużący - czytający musi zrozumieć że to zabieg specjalny.

Przewidział przyszłość co mogę powiedzieć wielki brat patrzy na nas, serdecznie polecam każdemu żeby przeczytać

Ta złowroga wizja świata według Orwella, w której nie ma osobistej wolności, a każdy krok jest śledzony jest po prostu ponadczasowa. W wielu ideach wpisuje się idealnie we współczesny świat. Lektura skłania do przemyśleń.

Książka tak klasyczna, że stanowi obiekt memów z jednej strony wychwalających ją pod niebiosa i wynoszących ją do rangi argumentu politycznego, z drugiej strony z tego samego powodu przedrzeźniania. Pomimo tego kontekstu, w odróżnieniu od innych popularnych dzieł kultury, dożywa do swojej legendy i faktycznie wzbudza emocje; do samego końca nieopadający, autentyczny strach, jak-gdybyśmy sami wraz z bohaterem brali udział w czymś nielegalnym i mieli zaraz zostać złapani. O wydźwięku politycznym i socjologicznej analizie dzieła powiedziano już wiele, ale książka wcale się do tego nie ogranicza - wątek miłosny, pomimo swego seksualnego charakteru chwyta za serce w świecie, w którym kontrola seksualna stanowi narzędzie opresji.

Klasyk, ciągle aktualny. Przestroga dla ludzi. Powinna ciągle być czytana w szkołach, ze zrozumieniem.

Arcydzieło! Okropnie brutalny i ciężki klimat aż wylewa się z tej książki. Mistrzostwo, co zrobił Orwell! Polecam - klasyka, trzeba to poznać!

Jakimś dziwnym trafem nie czytałem jej wcześniej a to absolutnie znakomita, wstrząsająca i wzruszająca lektura.

Cóż można powiedzieć. Absolutny geniusz.

Cóż można powiedzieć. Absolutny geniusz.

Klasyk. co tu pisać.

Klasyk. co tu pisać.