WAG'S. Cała prawda o kobietach piłkarzy

Okładka książki WAG'S. Cała prawda o kobietach piłkarzy Jessica Ziółek
Okładka książki WAG'S. Cała prawda o kobietach piłkarzy
Jessica Ziółek Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo literatura obyczajowa, romans
HARDE Wydawnictwo
2023-09-06
2023-09-06

Niestety tytuł książki jest mylący i nie oddaje tego, co znajduje się w środku… Nie wiem, co autorka chciała przekazać swoją twórczością, ale wyszło bardzo miernie. Fabuła nie jest zbyt wymagająca a książka w odbiorze jest ogólnie nudna.

Ktoś kto spodziewa się po tej książce 'pikantnych smaczków' i ploteczek będzie zawiedziony. Nic takiego w niej nie znajdzie. Historia dziewczyny, która poznaje piłkarza i myśli, że żyje w bajce...
"Nie wszystko złoto co się świeci" :)

"Nie wszystko złoto co się świeci" :)

Nie polecam, autorka zrobiła krzywdę tym kobietą opisując wartości jakimi kieruje się w życiu główna bohaterka książki.

“Szczupła, wysportowana, piękna, zadbana. Z kartą kredytową bez limitu. Z najdroższą torebką..” Początek niby o mnie, ale po czterech pierwszych przymiotnikach nastąpił całkowity nokaut! 🤣

Czy można żyć bez szpilek od Blahnika, bez podróży do Dubaju czy Zanzibaru, dobrnąć do kresu dni bez nadziei na torebkę Birkin? Oczywiście, choć wierzę również Madame Gucci, że jeśli już płakać to najlepiej jednak w Rolls Roysie. Z drugiej strony można być szczęśliwym na rowerze, choć i to, jak mi się wydaje po latach obserwacji, wcale nie jest takie częste - i to wcale nie ze względu na markę roweru..

Sięgając po książkę “WAGS. Cała prawda o kobietach piłkarzy” nie znałam osoby autorki, i nie wiedzieć dlaczego - myślałam, że będzie to powieść nonfiction. Książka Jessicy Ziółek to jednak fikcja literacka, w której przemycone są wydarzenia z życia partnerek piłkarzy, a te znane są pisarce z autopsji.

Czyta się błyskawicznie, nie ma zbyt wielu zaskoczeń, no może tylko naiwnie zdziwiła mnie systemowa wręcz
brutalność całego szeregu szarych eminencji - reprezentowanych tu przez niejaką Karinę - które, gdzieś tam z boku, próbują dorwać się do kawałka tortu, jakim jest “posiadanie” męża piłkarza.

O tym, kto kogo tak naprawdę “posiada”, i w jaki sposób dysponuje swoją “pozycją” dowiadujemy się na przykładzie losów Amelii i Grzegorza, a także znajomych im piłkarskich par. Z pewnością nie reprezentują oni całej palety sportowych związków, a jednak - jeśli wierzyć pani Ziółek- są w znacznej większości.

Moja eks-szwagierka używała często powiedzenia “widziały gały, co brały”, w poetyce przedstawionych przez autorkę obrazków - hasło to zyskuje tutaj pewien głębszy wymiar, bowiem przyjaciółka piłkarza jest jego wizytówka w stopniu wręcz niesłychanym- zatem to, co te gały wybrały, powinno w najgorszym wypadku zatrzymać bieżący czas, ale najlepiej, gdyby w ogóle ów dziewczyny piękniały z każdym dniem. Nigdy odwrotnie! Bywa to często niezwykle gorzkie, no i ten ciągły strach przed wymianą na młodszy model. 🤭

Chciałabym mieć złotą kartę, ale wierzcie mi, najlepiej zdobyć ją samemu, a już na pewno nie warto w tym celu zdawać się na małżonka gbura, zaślepionego własną wielkością boga futbolu. Fakt, że przy takich zarobkach, często w bardzo młodym wieku, woda sodowa może uderzyć, bo jednak takie gaże to zupełny odlot..

Z drugiej strony WAGS nie zawsze są tylko dodatkiem do męża, wiele z nich świetnie radziło sobie wcześniej, i nie zatrzymały się na etapie całorocznego planowania zakupu torebek. Zdarzają się przecież pary, które rzeczywiście wzajemnie się wspierają i traktują się z szacunkiem.

Prawdą jest również, że bogaci piłkarze i ich partnerki wzbudzają zainteresowanie, podziw, a często prymitywną wręcz zawiść, czego doskonałym przykładem jest Ania Lewandowska.

Dwie strony medalu, ale chyba od każdego indywidualnie zależy w jaki sposób pokieruje swoim życiem. Ziółek mówi wprost, że często pod całym tym blichtrem kryje się blacha i łzy- czyli w zasadzie takie sceny z życia małżeńskiego, tylko nieco bardziej chic - w lepszych ciuchach i z szampanem zamiast kompotu.

O co chodzi z WAGs?
Kim są? Gdzie? Po co? Kiedy?

Jeszcze tydzień temu nie wiedziałam...

A Wy wiecie?

Mnie dopiero Internet wytłumaczył, że to kobiety piłkarzy 🙈

WAG
Wifes and girlfriends...

Ponieważ nie czytam żadnych plotkarskich pudelków, pomponików i innych mało mnie interesujących portali, nie śledzę na Instagramie życia "celebrytek", nie podziwiam, nie naśladuję, to nawet nie miałam pojęcia, że niektóre dziewczyny zrobią wszystko, żeby być WAG. Dosłownie wszystko. Po co? Żeby mieć torebki za kilkadziesiąt tysięcy, sukienki od znanych projektantów, wakacje w Dubaju i złote karty kredytowe w kieszeni. A przy okazji faceta, znanego piłkarza, który chce mieć obok siebie piękną, zadbaną i wyrozumiałą kobietę.

Nie znam autorki, to była WAG. Nie wiem, czy to, co opisała w książce, to prawda, czy pojedyncze zdarzenie, czy tak się dzieje naprawdę, czy to przypadek.

Ciężko mi ocenić tę książkę.
Z jednej strony czytało się ją bardzo szybko, ale z drugiej nic do mojego życia nie wniosła.

Może to być dobra lektura dla młodych dziewczyn, które chcą być jak dziewczyny z Instagrama, które marzą o piłkarzu u boku, o pieniądzach i sławie.

Ale to zupełnie nie moja bajka.
Fajnie, że przeczytałam, bo przynajmniej wiem, kim są Wags.
Czy polecam?
Raczej tak.
Dlaczego?
Nie wiem. Myślę, że każdy powinien sobie wyrobić opinię na dany temat. W tym wypadku na temat książki oraz życia tych naiwnych dziewczyn - przepraszam, że to piszę, ale tak czuję po tej lekturze.

O co chodzi z WAGs?
Kim są? Gdzie? Po co? Kiedy?

Jeszcze tydzień temu nie wiedziałam...

A Wy wiecie?

Mnie dopiero Internet wytłumaczył, że to kobiety piłkarzy 🙈

WAG
Wifes and girlfriends...

Świat piłki nożnej to zdecydowanie nie moja bajka. Mecze oglądam od święta, i to głównie wtedy, gdy trwają mistrzostwa. Jak wygląda prywatne życie piłkarzy i ich partnerek w ogóle mnie nie interesuje, więc sama nie wiem, co mnie skusiło, by sięgnąć po książkę Jessici Ziółek, kobiety, o której do tej pory nawet nie słyszałam.
WGAS — wifes and girlfriends, żony, dziewczyny, partnerki piłkarzy. Przyznaję się bez bicia, że określenie to do tej pory nie było mi znane. Po lekturze tej książki sprawdziłam sobie co nieco informacji na temat autorki, głównie po to, by sprawdzić, czy historia, którą nam zaserwowała, opiera się na prawdziwych wydarzeniach, czy jest tylko wymysłem Ziółek.
Autorka, bazując się na własnych doświadczeniach, stworzyła fikcyjną historię dziewczyny, która postanawia poderwać piłkarza. Z książki „Wags. Cała prawda o kobietach piłkarzy” dowiadujemy się, jak wygląda życie u boku piłkarza, jakie są jego cienie i blaski. Nie będę owijała w bawełnę, nic mnie w tej książce nie zaskoczyło, najzwyczajniej w świecie nudziła mnie. Napisana jest prostym językiem, czyta się szybko, ale nie wzbudza ona większych emocji. W pewnym momencie miałam chęć odłożyć książkę na półkę i już do niej nie wracać, ale jestem osobą, która, choć bardzo męczy się podczas lektury, to jednak brnie do końca.
Jeżeli jesteście fanami piłki nożnej, interesuje Was, jak wygląda życie kobiet piłkarzy, to możecie sięgnąć po tę książkę, jednak zaznaczam, że niczego nowego się z niej nie dowiecie. Podobne informacje znajdziecie, chociażby na Pudelku.

WGAS — wifes and girlfriends, żony, dziewczyny,...

[Wspolpraca recenzencka]
Bohaterkę poznajemy, gdy ma 19 lat, marzy o wyrwaniu się z małego miasteczka pod Olsztynem, chce czegoś więcej od życia, blasku. drogich ubrań, imprez, poznania innego świata, gdzie nie będzie musiała martwić się o przeżycie od 1-go do 1-go, trafiamy akurat na moment, gdy bo niezbyt intensywnym przekonywaniu przez przyjaciółkę Katrinę idzie na imprezę z Marcinem i Grześkiem. Klue jest to, iż Grzegorz jest piłkarzem, czyli dokładnie tą furtką, której potrzebuje bohaterka.
Losy jej biegną szybko, po małych zawirowaniach na początku, szybko się oświadczają i biorą ślub, rodzi im się dziecko akurat w momencie, kiedy Grzegorz robi duzy krok w swej karierze i dostaje możliwość grania za granicą w Hiszpani.
Tam pojawiają się pierwsze cienie i skazy w praktycznie idealnym życiu Amelii. Szeroki świat imprez, par przekraczających granice, a przy tym nie możność porozmawiania z kimś szczerze. Samotność, poświęcenie swoich ambicji na rzecz męża.
Znoszenie jego humorów, niedojrzalych tekstów, kobieta ma być perfekcyjnie zrobiona, uczesana, umalowana, ubrana, z wiecznie przyklejonym uśmiechem. Dodatkowo perfekcyjnie prowadzić dom i znosić frustrację męża, romanse, flirty, wspierać w najgorszych momentach, byc dla niego podporą. Autorka pokazuje jak przedmiotowo są traktowane WAGs, jak za tą idealnie wykreowaną publicznie postacią, kryje się osoba pelna zmartwień o rodzinę, o przyszłość, niepewna siebie, udreczona, przeraźliwie samotna kobieta.
Pokazuje jak w ciagu czasu mimo pieniedzy jest otoczona tylko wyrachowanymi osobami, które wystawiają ją do wiatru i zawodzą zaufanie.
Ale w końcu nadchodzi moment, kiedy nalezy powiedzieć dość i zawalczyć o siebie i swój spokój ducha.
Książka nie jest długa, czyta się szybko, płynnie, acz czuć, że jest to debiut pisarski. I nie oczekujmy ambitnej literatury.
Po cichu liczylam na coś więcej, na trochę większą odsłonę tego świata. Wszak, która z nas nie obserwowała w mediach WAGs.

[Wspolpraca recenzencka]

Przyznam szczerze, że nie oczekiwałam zbyt wiele od tej książki. Liczyłam jednak na to, że autorka podzieli się z nami jakimiś nieznanymi, szokującymi faktami na temat swojego życia u boku piłkarza. W końcu przez prawie 10 lat była tzw. WAGs, czyli partnerką Arkadiusza Milika i mogłaby powiedzieć niejedno. Zamiast oczekiwanych smacznych kąsków dostałam fikcyjną historię dziewczyny, która za namową „przyjaciółki” postanawia poderwać piłkarza. Nie jest trudno domyślić się, ile z tej opowieści jest prawdą a ile fikcją. Wystarczy wejść na Wikipedię bądź w jakikolwiek inny artykuł dotyczący tej pary, aby poznać całą szokującą prawdę o kobietach piłkarzy. Książka Jessiki Ziółek nam tej prawdy nie objawi.
Kim jest Jessica Ziółek? To była dziewczyna Arkadiusza Milika, piłkarza grającego dla takich zagranicznych klubów jak Bayer Leverkusen, AFC Ajax czy Olimpique Marsylia. Dziewczyna sprytnie wykorzystała zdobytą popularność, przez co obecnie aktywnie udziela się w social mediach i prowadzi własną markę modową.
Z książki Ziółek wyłania się bardzo negatywny obraz piłkarza. Według niej jest to ktoś, kto otrzymuje niebotyczne sumy pieniędzy za coś, co nie jest tego warte. Kto kłamie, zdradza i jednocześnie jest skupiony tylko na sobie i swoich potrzebach. Ponadto dowiecie się z niej, ile konkretnie zarabiają piłkarze, a także dostaniecie gotowy przepis na to, jak zostać WAG (czyli dziewczyną bądź żoną piłkarza) i wkroczyć do świata celebryckiego blistru i fleszy. Na przykładzie fikcyjnej historii Amelii będziecie mieć możliwość przyjrzenia się temu, jak wygląda życie takiej partnerki piłkarza – od momentu jak to nazywa autorka „upolowania” zwierzyny aż do rozsmakowania się w urokach luksusowego życia u boku gwiazdy sportu. Czy jest mi żal tych kobiet? Nie jest. Wags pracować nie muszą i tylko od nich zależy czy pieniądze zarobione przez swoich mężów i partnerów roztrwonią na luksusowe torebki, czy też mądrze je zainwestują. Poza tym nie przekonuje mnie jakoś ów ciężki los takich kobiet. Ciężka to jest praca w fabryce na dwie zmiany, a nie życie w pełnym luksusie.
Autorka nie łamie stereotypów dotyczących WAGS, a raczej nas w nich utwierdza. Nie wiem, kto tak naprawdę pisał tę książkę, jednak jeśli jest to dzieło tzw., ghostwritera to niestety, ale niezbyt udane. Jeśli jednak jej autorką jest Jessica, to mogę powiedzieć, że jest poprawnie. Przeczytałam ją szybko i bez głębszych refleksji. Bawiłam się całkiem nieźle, a to przecież najważniejsze. Jeśli więc w ramach niezobowiązującej rozrywki lubicie czasem zajrzeć na Pudelka, to ta książka może wam się spodobać. Ode mnie 4/10 w skali lubimyczytac za to, że udało mi się doczytać do końca.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak żyją kobiety piłkarzy?

Autorka uchyla nam nieco pewne sekrety.
WAGS - wifes and girlfriends inaczej żony i dziewczyny piłkarzy. Dzięki Jessice Ziółek dowiadujemy się o doświadczeniach, przeżyciach, emocjach oraz cieniach życia u boku piłkarza. Okazuje się, że partnerki piłkarzy muszą mieć się na baczności i często żyją w ogromnym stresie.
W książce dostajemy fikcję literacką. Poznajemy Amelię, która poznała przystojnego Grzegorza. Na początku jej życie było jak z bajki. Bogactwo, ekskluzywne zakupy, wyjazdy i tysiące obserwatorów w sieci. Wkrótce okazuje się, że życie z piłkarzem ma ciemne strony. On za zamkniętymi drzwiami jest całkiem inny. Ona cały czas musi starać się, by perfekcyjnie wyglądać, a partner ma tylko same oczekiwania.
Autorka pokazuje nam drugie dno życia z gwiazdą sportu. Ich kobiety często żyją w ogromnym stresie, a ich życie wcale nie jest beztroskie.
To historia, która zostawia czytelników z przemyśleniami. To także apel do kobiet, by szanowały się. Nie warto stawiać siebie na drugim miejscu i udawać, że wszystko jest dobrze, byleby tylko uszczęśliwić , zadowolić partnera oraz żyć w luksusie. Każdy ma prawo, by być szczęśliwą osobą. Nie warto żyć w toksycznych związkach.

Jeśli lubicie czytać romanse i obyczajówki to ta książka zaciekawi Was.

Polecam!

Czy zastanawialiście się kiedyś jak żyją kobiety piłkarzy?

Autorka uchyla nam nieco pewne sekrety.

Znacie określenie WAGS? Przewija się w telewizji czy internecie. I widząc doniesienia medialne na ich temat, wydaje się, że kobiety piłkarzy żyją jak u Pana Boga za piecem. A czy tak jest?
Może nam to przybliżyć lektura tej książki.
Autorka sama jest WAGS...a raczej była, więc zna ten świat z jak najlepszej i jak najgorszej strony.
Nie jest to oczywiście książka biograficzna, choć zawiera sporo prawdy z życia autorki. Ale jest ona tak wpleciona w fikcję literacką, że nie wiadomo co jest prawdą a co nie.
Czytając tę książkę tak sobie myślałam, że nie wszystko złoto co się świeci. To co widzimy na ekranie telewizora czy w internecie, to tylko pięknie wykreowany świat, który często niewiele ma wspólnego z prawdą.
To specyficzne środowisko. Piłkarze są "dobrem narodowym" można by rzec, a życie na świeczniku mają wpisane w kontrakt. A ich żony czy dziewczyny, automatycznie zostają postawione do drugiego szeregu, gdyż wszystko w ich rodzinie, związku, jest podporządkowane piłce nożnej....no w końcu i one z tego żyją...i to luksusowo.
Czasem niesłusznie uważamy, że to puste lale, które mają za zadanie pięknie wyglądać i stać z boku. Ale jak wygląda ich życie w cieniu futbolowych gwiazd, to tylko one same wiedzą.
Czytałam tę książkę z zaciekawieniem, czasem wręcz z niedowierzaniem. I choć nie jest to literatura wysokich lotów, to miło spędziłam z nią czas.

Może nam to przybliżyć lektura tej książki.
Nie jest to oczywiście książka...

• Przeczytane 2023
  • 52 w 2023