Kobieta z niebieską gwiazdą

Okładka książki Kobieta z niebieską gwiazdą Pam Jenoff
Okładka książki Kobieta z niebieską gwiazdą
Pam Jenoff Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
The Woman with the Blue Star
Świat Książki
2023-08-23
2023-08-23

Pieniądze nie śmierdzą. Tak jednym zdaniem można podsumować cel wydawania fabularyzowanych powiastek o wojnie, holokauście, obozach. Płytkie postaci, banalne dialogi i sytuacje graniczące z absurdem, jak czytywanie powieści przy świetle księżyca, mama odgrzewająca w kanale zupę pomidorową czy macocha strasząca wypędzeniem, podczas gdy ówczesne prawo spadkowe nie pomijało przy dziedziczeniu dzieci, których było czworo. Zero wzmianki o karze śmierci wykonywanej na Polakach za pomoc Żydom, za to kanalarz Paweł złapany na gorącym uczynku "jakoś się wymigał od więzienia i wrócił do domu". Autorka postanowiła czerpać inspirację z historii Krystyny Chiger, jednak nieudolność w przedstawianiu historii Polski (nawet imię i nazwisko głównej bohaterki brzmi jak niemiecko-ukraiński mix) spowodowała, że lektura na przemian irytuje i wzbudza zażenowanie (wynurzająca się ot tak w środku dnia ze studzienki kanalizacyjnej Żydowka, kilka osób czytających i swobodnie poruszających się po ciemnych kanałach, żywiąca się jedynie bochenkiem chleba, który raz na tydzień lub dwa przyniesie Ella itd. Po raz kolejny przekonuję się, że zagraniczni autorzy nie mają pojęcia o historii Polski ani chęci na rzetelny research i wydawanie tego typu czytadeł jest po prostu szkodliwe, no ale jak już wspomniałam, pieniądze nie śmierdzą.

Piękna historia o przyjaźni i miłości w tamtych trudnych czasach. Taka ksiązka powinna być lekturą szkolną.

Chociaż to moja ulubiona tematyka, a wojenne historie zawsze chwytają za serce, ta książka do mnie nie przemówiła. Po recenzjach spodziewałam się czegoś innego. Wg mnie za mało historii w tle, dialogów, charakterystyki postaci.

Książka bardzo mi się podobała. Polecam.

Książka bardzo mi się podobała. Polecam.

Od czasu do czasu lubię przeczytać książki z akcją z okresu II wojny światowej. Ponieważ ostatnio czytałam relaksującą beletrystykę, nadszedł czas na coś mocniejszego. Wybór padł na wydaną w 2023 r. "Kobietę z niebieską gwiazdą" amerykańskiej historyczki i prawniczki Pam Jenoff. To kolejna książka, po lekturze której mam ochotę zaapelować do cudzoziemców: Nie bierzcie się za pisanie historii Polski i polskich Żydów z okresu II wojny światowej! Dlaczego? O tym niżej.

19-letnia Sadie Gault i jej rodzice w dniu wywożenia Żydów z krakowskiego getta uciekają do kanałów, w czym pomaga im kanalarz Paweł. Przypadek sprawia, że do rodziny Gaultów dołączają jeszcze dwie inne.
Dni zamieniają się w tygodnie, a te w miesiące, które Sadie i jej ciężarna mama oraz Saul Rosenberg, jego tata i babcia spędzają w niewielkiej komorze, doświadczając brudu, smrodu, głodu, ciasnoty i braku intymności.
Pewnego dnia Sadie idzie odetchnąć pod kratkę wentylacyjną i zostaje zauważona przez jej równolatkę Ellę. Dziewczyna niedawno straciła ojca i mieszka w rodzinnej kamienicy na Grodzkiej. Dzięki kolaborującej z Niemcami macosze młoda kobieta ma co jeść i ładnie się ubiera. Jedyne, co ją martwi to odrzucenie przez chłopaka, który zerwał z nią, wybierając się na front.
Przypadek sprawia, że dziewczyny zaznajamiają się, a z czasem zaprzyjaźniają.

Niewątpliwie podczas lektury targają czytelnikiem silne emocje współczucia, empatii, ale i strachu czy grozy. Myślę jednak, że to za sprawą znajomości historii niż z powodu książki, która wydaje się płytka, a chwilami nieco odrealniona.

W oficjalnych notach wydawniczych widnieje informacja, że "Kobieta z niebieską gwiazdą" oparta jest na faktach. Ja bym raczej napisała, że inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami ze Lwowa. Polski czytelnik pewnie oglądał film Agnieszki Holland z 2011 r. pt. "W ciemności" z Robertem Więckiewiczem, Agnieszką Grochowską i Kingą Preis lub czytał książkę "Żydzi ze Lwowa. Opowieść" Leszka Allerhanda. Zna zatem historię grupki Żydów ukrywanych w kanałach Lwowa, doświadczył też tamtych emocji, zwłaszcza że Agnieszka Holland gra na nich bardzo.
Być może dlatego "Kobieta z niebieską gwiazdą" wydaje się płytka. Owszem, historia porusza, ale jest przedstawiona tak, jakby pisarka nie do końca wiedziała, o czym pisze lub niezgrabnie przerobiła zasłyszaną gdzieś historię. Już od pierwszych stron podchodzi się do tej książki ze sceptycyzmem a to za sprawą wzmiankowanych górali, którzy - zdaniem pisarki - zajmują się handlem na Rynku w Krakowie. Nie mieszkam w Krakowie (autorka podobno spędziła tam 2 lata),a jedynie od wielu dziesięcioleci bywam tam kilka razy w roku, ale jeszcze nigdy poza kwiaciarkami i sprzedawcami obwarzanków nie widziałam górali na Rynku. Nazywanie ich brudnymi też odpycha polskiego czytelnika od pisarki i podważa jej wiarygodność. Potem w książce pojawiają się inne dziwne drobiazgi, na które polski czytelnik znający historię swojego kraju i przeżywający ją kilka razy w roku (1 września, 1 sierpnia czy dzień tzw. wyzwolenia swojego miasta),na pewno zwróci uwagę. Zabrakło w książce podstawowej informacji, która wyróżnia Polaków pod tym względem - kara śmierci za ukrywanie lub pomoc Żydom, czego nie było w innych krajach. To istotny szczegół, który lepiej pozwala zrozumieć zachowania i postawy Polaków, a co za tym idzie bardziej docenią heroiczną postawę niektórych z nich. Książka została wydana w roku 2023, czyli w roku beatyfikacji rodziny Ulmów. Dzięki nim okropieństwo II wojny światowej i konsekwencje dla Polaków niosących pomoc Żydom na nowo odżyły. I wywołały silniejsze emocje niż "Kobieta z niebieską gwiazdą", bo wynikały z prawdziwej i przerażającej historii.

Dlatego książkę czyta się bardziej jako beletrystykę z akcją osadzoną w trudnych czasach, niż jako literaturę piękną (bo tak została sklasyfikowana przez wydawcę).

Momentami miałam wrażenie ze książka jest odrealniona. Ale pomijając taki szczegół książka jest warta przeczytania. Wątek ukrywania się w kanałach zaczerpnięty z Lwowskich kanałów.

Pam Jenoff wzorowała się na losie lwowskich Żydów, który ukrywali się w podmiejskich kanałach (znamy je z filmu Agnieszki Holland „W ciemności”). Również Pani Krysia Budnicka, którą mam zaszczyt znać osobiście, spędziła wiele miesięcy w kanałach pod warszawskim gettem.

W kanałach pod Krakowem ukrywa się natomiast Sadie Gault z ciężarną matką i Saul Rosenberg z babcią i ojcem. Z niewystarczającą ilością pożywienia, w nieustannym zagrożeniu i niemal całkowitej ciemności, w ciszy, żeby przypadkiem nikt ich nie odkrył, spędzają tak wiele miesięcy… Pewnego dnia Sadie chce spojrzeć przez kratkę ściekową na błękitne niebo i patrzy prosto w oczy Elli Stepanek, Polki, która mieszka razem z austriacką macochą, jawnie flirtującą z nazistami.

Czy Elli uda się pomóc Sadie? Pomóc w zdobywaniu pożywienia, bo przecież wyciągnięcie dziewczyny i jej rodziny z kanału byłoby skrajnie niebezpieczne. Czy Sadie uda się przeżyć okrucieństwo wojny? Czy między nią i Saulem rozwinie się trwałe uczucie?

Książka mnie ogromnie poruszyła, bo stale miałam przed oczami malutką Panią Krysię Budnicką, która w kanałach pochowała rodziców i straciła brata. Autorka nakreśliła niezwykle realistyczny obraz, pełen wilgoci, strachu, ciemności i głodu, pełen okrucieństwa wojny. Bo przecież Ella też boryka się z problemami i strachem o ukochanego, a mimo to stara się pomagać, ryzykując życie swoje i ukrywającej się przyjaciółki.

Polecam tę książkę wszystkim, ale zwłaszcza osobom interesującym się historią i Zagładą.

Książka moim zdaniem średnia. Niby historia ciekawa, podobno na faktach ( ale kto to wie...),bardzo przypomina mi świetną książkę ,,W kanałach Lwowa", i niby powinna mi się podobać. A jednak nie spodobała. Czytając ją jakoś trudno było mi uwierzyć aby wszystkie te sytuacje działy się na prawdę, jakieś to wszystko takie naciągane, dialogi sztuczne, zupełnie niepodobne do prawdziwych rozmów, dziwne zbiegi okoliczności, niektóre wydarzenia i zachowania bohaterów jakby specjalnie wymyślona aby podkręcić napięcie. Doczytałam do połowy i dałam sobie spokój. Uwielbiam książki o tematyce II Wojny Światowej jednak ta zupełnie nie przypadła mi do gustu.

„Kobieta z błękitną gwiazdą” opiera się na prawdziwych historiach Żydów żyjących w kanałach podczas II wojny światowej, desperacko szukających miejsca, w którym mogliby się ukryć przed Niemcami i uniknąć wysłania do Auschwitz. To opowieść o przetrwaniu w strasznym miejscu, poświęceniu, dobrych i złych ludzkich odruchach. No, po prostu sięgnijcie po nią!

Wyobraź sobie, że dostałeś szansę przetrwania i ucieczki z getta, brutalnego więzienia w którym codziennie giną ludzie. Czy zdecydowałbyś się, nawet jeśli oznaczałoby to znoszenie opłakanych warunków życia, ciągłego strachu przed odkryciem i ostateczną utratą bliskich? Sadie uciekła, ale to nie znaczy że już nic jej nie grozi. Jeśli interesuje Was, jak Żydzi w trakcie II wojny światowej kryli się przed nazistami, jak żyli, to polecam przeczytać!

• Historyczne
  • Przeczytane 2024
  • Wojenne

Dodaj cytat z książki Kobieta z niebieską gwiazdą