Błazen

Karolina Król Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-06-02
2023-06-02

Ta książka jest doskonałym studium toksycznej relacji, co ciekawsze tą trudną relacją jest pierwsza miłość. To uczucie głębokie, które zostaje z nami na całe życie. Tym gorzej, gdy wracanie wspomnieniami do tych chwil przynosi tylko smutek i rozczarowanie. Rozczarowanie sobą, że uczucie sprawiło, że zrezygnowaliśmy z siebie...

Pełna treść recenzji na stronie:

Pełna treść recenzji na...

Młodzieńcze wzloty i upadki nakreślone dobrą ręką przenoszą nas do szkolnych lat i pokazują jak ważne było pierwsze uczucie. Tylko czy główna bohaterka powieści nie będzie żałowała podętych decyzji a także kierunku jaki obrała?

Karolina Król zaprasza nas na szkolne korytarze, które skrywają mnóstwo sekretów. Głębokie uczucia, lęki, troski, smutki, nadzieje i niepohamowane radości zderzają się z krzykiem chaosu, z którego trudno wyłapać tą jedną konkretną opowieść. A jednak autorce się udało, ponieważ przybliżyła nas wspólną historię cichej myszki i szkolnego podrywacza, którzy stworzyli niecodzienny duet, spotykając na swojej drodze wiele prób definiujących ich potencjalną wspólną przyszłość.

Agnieszka była przykładem typowej grzecznej dziewczynki z dobrego domu. Kajtek był łobuzem oraz sportowcem, który wzbudzał sympatię wszystkich dookoła. Byli swoimi przeciwieństwami a jednak coś ich popchnęło ku sobie. On jednak miał wybuchowy charakter i po miłych chwilach przyszły burzowe chmury. Tylko czy powinno się przyklaskiwać wszystkim złym uczynkom w ramach wyrozumiałości? I czy warto zatracać własne pasje na rzecz drugiej osoby?

Mimo ładnej otoczki autorka pisze o trudnych tematach. Dwójka zagubionych bohaterów z różnych światów próbowała ratować siebie nawzajem, ale to Kajtek pochodzący z trudnej rodziny potrzebował większego wsparcia. Jego ból, frustracja i trudne doświadczenia rzutowały na relację z Agnieszką, która bardzo chciała mu pomóc, ale robiła to troszkę nieudolnie. Rozumiałam jej intencje, ale tutaj potrzeba było twardej ręki i konkretnej drogi dla chłopaka, który zaczął przekraczać granicę. Król ujęła to w naprawdę intrygujący sposób, emocjonalny, szczery i bardzo wiarygodny, tym samym losy bohaterów były mi bardzo bliskie nawet jeśli wiekowo nie wpisuję się już w ich kategorię.

"Błazen" to piękny przykład mylnych pozorów i udawania kogoś kim się nie jest. To także miłość w czystej postaci, ale bardzo trudna, i zmuszająca do kompromisów. Nie mam nic do zarzucenia tej historii, ponieważ utrzymana na zasadach typowych dla gatunku wypełniła wszystko co niezbędne słowem i emocjami, które trzymały mnie przy historii bohaterów od pierwszej do ostatniej strony.

Mówi się, że pierwszą miłość pamięta się do końca życia. Agnieszka pochodzi z dobrego domu, ma kochającą rodzinę i talent muzyczny. Kajtek to chłopak z rozbitej rodziny, a to właśnie on jest powodem pierwszych motyli w brzuchu u dziewczyny. Jednak kiedy pojawiają się pierwsze zgrzyty między młodymi, dziewczyna przymyka oko na coraz gorsze wybryki ukochanego...

Łamało mi się serce i łamała mi się dusza, gdy młoda kobietka po kolei rezygnowała z różnych, ważnych dla niej spraw, na rzecz miłości; na rzecz takiego.... człowieka. To takie smutne, przykre, że jej pierwsza wielka miłość, zamiast być fantastycznym wspomnieniem, okazuje się być tak bardzo bolesna i skazana na wyrzekanie się siebie. W końcu to pierwsze zakochanie się powinno opływać kwiatkami, pszczółkami i właśnie motylkami... Nie dziwię się, że Agnieszka gasła w oczach z dnia na dzień. To była toksyczna relacja w każdym calu... Mówi się też, że każdy uczy się na błędach, a mimo to płakałam nad losem Agi.

Pani Karolina pięknie uwydatniła prawdę, jak łatwo zatracić siebie, zapomnieć o sobie i uzależnić się od drugiego człowieka. Historia poprowadzona jest z perspektywy samej dziewczyny, jednak przyjemny styl pisania i dosadna opowieść robi robotę. To nie jest cukierkowa, młodzieńcza historia o zakochaniu się, jakie nie jedno z nas miało w swoim życiu. To nie oklepany schemat tęczowej miłostki. To świetna książka o miłości, którą warto znać nie tylko z racji tytułu, ale z racji faktu, że jest ona mroczna, jak już wspomniałam toksyczna i bolesna jak to właśnie w życiu bywa.

Całokształtem polecam nie tylko nastoletniemu czytelnikowi. Uważam, że to również świetna pozycja dla dorosłych czytelników. Podoba mi się przede wszystkim fakt, że pisarka pokazała to negatywne, prawdziwe, mroczne oblicze tak pięknego uczucia jak miłość. Oczywiście nie jest powiedziane, że takie uczucie trafia się tylko sportowcom i szkolnym myszkom, bo przecież zakochanie nie zna ani dnia, ani godziny, ani wybranków, w których uderza. Polecam, świetna surowa powieść dla każdego czytacza!

Łamało mi...

Polecam! Świetna pozycja na wakacyjny wyjazd. Daje do myślenia i ukazuje różne oblicza "pierwszej miłości". Nie jest to lekka pozycja a raczej wciągająca opowieść o psychologicznej stronie relacji.

Czy Błazen może stać się życiowym partnerem?

Książek o pierwszej miłości napisano już naprawdę wiele, czy można więc jeszcze czymś zaskoczyć w tym temacie? Chociaż jest to główny wątek "Błazna" to Karolina Król podchodzi do niego w trochę inny sposób. Nie skupia się wyłącznie na wątku romantycznym, ale pokazuje również, jak toksyczna może być to relacja.

Agnieszka jest wzorową uczennicą, niezwykle utalentowaną muzycznie dziewczyną z tak zwanego dobrego domu. Kajtek to jej zupełne przeciwieństwo — szkolna gwiazda, sportowiec, często nazywany chuliganem, a przez siostrę nawet błaznem. Spotkanie tych dwojga to jak spotkanie dwóch różnych światów, które dziwi wielu. Między młodymi ludźmi zaczyna się jednak powoli rodzić uczucie... Czy przetrwa ono próbę czasu i proces wchodzenia w dorosłość? Czy pierwsza miłość faktycznie pozostawia najboleśniejsze blizny?

"Błazen" to pierwsza książka Autorki, którą miałam okazję przeczytać. Nie jest to zbyt długa powieść i przeczytałam ją naprawdę szybko. Karolina Król podejmuje się dość popularnego tematu pierwszej miłości i uczucia pomiędzy nastolatkami, skupiając się jednak na trochę innych niż zazwyczaj aspektach.

Powieść opowiada przede wszystkim o tym, jak toksycznym uczuciem może być miłość i jak związek, zamiast pomagać, może niszczyć człowieka. Autorka pokazuje ograniczanie przez partnera, a także trudne decyzje, które musi przez to podjąć bohaterka zaślepiona uczuciem. Czy młoda dziewczyna będzie w stanie zrezygnować, z jak jej się wydaje miłości swojego życia, dla realizacji swoich planów i marzeń? Tego możecie się dowiedzieć już tylko z książki, którą, chociażby przez inne spojrzenie na pierwszą miłość, warto przeczytać.

Lektura "Błazna" to nie jest zwykły romans, jakich wiele, czy popularna w ostatnim czasie literatura young adult o gorącym uczuciu nastolatków, a opowieść o toksycznej miłości i niezdrowym związku, z którego tak trudno wyjść, chociaż rani. Książka może mnie nie zachwyciła, ale jest po prostu dobra i ze względu na tematykę, jaką podejmuje, warto się z nią zapoznać.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. Bardzo dziękuję serwisowi i Wydawnictwu NovaeRes za możliwość przeczytania i zrecenzowana powieści.

Czy Błazen może stać się życiowym partnerem?

Agnieszka jest...

Dwie kompletnie różne osoby, których priorytety były zupełnie inne.

Historia Agnieszki, która jest dziewczyną z dobrego domu i wzorową uczennicą. Do tego uwielbia grę na pianinie i pragnie wiązać z tym swoją przyszłość. Między nią a Kajtkiem, szkolnym siatkarzem i pajacem rodzi się uczucie. Wszystko zaczyna się idealnie, aż Kajtek nie pokazuje swojego trudnego charakteru, który jest skutkiem dorastania w rozbitej rodzinie.

Agnieszka jest strasznie zapatrzona w chłopaka i stawia jego szczęście o wiele wyżej niż swoje. Czasem wydawało mi się, że jest poprostu naiwna i uważa, że skoro chłopak jest jej pierwszą miłością to musi być też ostatnią, ale później zauważyłam jak uzależniona od jego uwagi była. W tym związku się dusi i widzi w swoim życiu sens, tylko jeśli ma przy sobie Kajtka. Ten tylko nią pomiata, woli wychodzić z innymi dziewczynami i ma gdzieś co lubi jego dziewczyna.

Agnieszka powoli rezygnuje ze swoich marzeń przez chłopaka, który nic nie robi sobie z jej miłości do muzyki.

Strasznie trudno jest wyjść z toksycznej relacji, a co dopiero z takiej, o której zawsze się marzyło. Kiedy się kogoś kocha to chce się go uszczęśliwiać, nie można jednak stawiać wszystkiego ponad własne szczęście.

W książka jest też ładna graficznie. Nie dość, że piękna okładka przyciągająca wzrok to do tego w środku zawarte są grafiki smsów. Do tego wplecione są też spotkania z terapeutą i nie spodziewałam się, że są z inną osobą, póki nie skończyłam książki.

Książka nie jest jakimś zwykłym romansem, a historią toksycznej miłości. Można nauczyć się, dlaczego ofiary takich miłości są tak ślepe i nie widzą jak są traktowane, bo książka ta jest pisana z perspektywy Agnieszki.

⭐⭐⭐⭐✨/5

Dwie kompletnie różne osoby, których priorytety były zupełnie inne.

Pierwsza miłość zostawia najboleśniejsze blizny

Agnieszka pochodzi z dobrego domu, ma dobre oceny, talent muzyczny i raczej jest cichą, spokojną osoba.

Kajten jest typem sportowca, konkretnie siatkarzem i szkolnym amantem. I teraz zaczyna interesować się właśnie Agnieszką.

Szara myszka i sportowiec? Bardzo banalne połączenie. Jak można się spodziewać dziewczyna jest zauroczona, w jej brzuchu szaleją motyle, a ona czuje się jakby unosiła się trzy metry nad niebem, kiedy póz się smak pierwszych randek i pierwszych pocałunków.

Ale nic nie jest tylko piękne. Nawet patrząc na świat przez różowe okulary, jak to jest podczas zakochania, nie da się być ślepym na problemy. Dochodzą kłótnie, ryzykowne zachowanie Kajtka, jego trudny charakter, wynikający z rozbitej rodziny.

Z czasem to co było piękne i uskrzydlało, zaczyna się podcinać i krzywdzić. Kłótnie za kłótniami, coraz mniej radości i mniej wolności.

Teraz Agnieszka musi zdecydować czy wybrać siebie, choć sama już do końca nie wie kim jest, czy marzenie o miłości, o życiu z Kajtkiem. Marzyła przecież że będą razem, ale teraz zamiast się cieszyć jest z nim nieszczęśliwa. To bardzo trudny wybór.

Bardzo trudno zdecydować się na odejście, trzeba mieć dużo odwagi. Szczególnie gdy kogoś się kocha, daje się wiele nowych szans, aby tego kogoś nie stracić. Ale wtedy można stracić siebie.

Emocjonalna, życiowa historia o bólu pierwszej miłości i trudnych wyborach gdy uczucia utrudniają racjonalne spojrzenie na rzeczywistość.

Pierwsza miłość zostawia najboleśniejsze blizny

#błazen autorstwa #karolinakról to pozycja zdecydowanie dla wrażliwców doceniających aspekt psychologiczny w powieściach obyczajowych.
Bałam się, że nie zaciekawi mnie miłosna historia dwójki bardzo młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Bałam się, że ta historia będzie infantylna, mdła lub o zgrozo będzie tu powielony stereotyp tak bardzo znany z popularnych młodzieżowych książek o tzw. bad boyu i grzecznej dziewczynce....
Jak się okazuje niepotrzebnie. Autorka stworzyła bardzo ciekawy i fajnie napisany obraz rodzącego się uczucia, pierwszej miłości, wchodzenia w dorosłość pary - Agnieszki i Kajetana, która była ze sobą od 15 roku życia aż do momentu ukończenia przez dziewczynę studiów.
Agnieszka jest inteligentną, bardzo wrażliwą osobą, dobrą uczennicą, artystyczną duszą. Ma kochających rodziców, chodzi do szkoły muzycznej, z muzyką wiąże swoją przyszłość.
Kajtek to jej rówieśnik, przystojny siatkarz, brat jej koleżanki. Wkrótce młodych zaczyna łączyć uczucie, wspólnie spędzany czas i plany na przyszłość i coraz większe zgrzyty wynikające z postawy chłopaka...
Podoba mi się pierwszoosobowa narracja tej historii opowiadana ustami Agnieszki i przeplatana zwierzeniami pacjentki gabinetu psychologa....
Dużo tu refleksji i przemyśleń m.in. o tym jak dom rodzinny wpływa na charaktery dzieci, jak bardzo ta pierwsza, silna i wszechogarniająca miłość może nas skrzywdzić, jak ciężko zawalczyć o siebie będąc zbyt tolerancyjną w myśl zasady, że przecież inni też cierpią, że trzeba ustąpić, przebaczyć, dotrzeć się.
Tu jest pięknie, jest zwyczajnie i życiowo, jest też bezbrzeżny smutek i nie ma happy endu.
I ten symboliczny tytuł, który można interpretować na wiele sposobów...
Czytajcie!

• Otrzymane z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl
  • Książka papierowa
  • Samodzielne
  • Wspołpraca
  • Posiadam w bibioteczce :)

Dodaj cytat z książki Błazen