Kosmos

popularnonaukowa dziecięca
Wilga
2021-01-01
2021-01-01
kosmos astrofizyka fizyka układ słoneczny gwiazdy geologia

Trudna treść w bardzo przyjemnej i przyswajalnej wersji. Do tego fenomenalne fotografie. Nic tylko czytać, czytać, czytać o kosmosie i zanurzać się w tym tajemniczym świecie!!:)

Piękne fotografię, ciekawa treść, chociaż momentami przytłaczającą ilością języka fachowego. Przerywana treść główna ciekawostkami to dobry pomysł pod warunkiem, że odpowiednio się stawia kropki, bo bywa irytujące przerywanie myśli w połowie. Treść zarówno dla młodych i starych, chociaż nie do końca dla młodszych. Czuć pasję, ale brakuje dopracowania. Polecam fanom kosmosu.

Doktor fizyki i znany dziennikarz prezentuje kolejną, po bestsellerowej Nauka – to lubię, książkę familijną przybliżającą młodszym i starszym czytelnikom najciekawsze zagadnienia ze świata nauki. Tym razem skupia się na obiektach, których rozmiary są z perspektywy człowieka często nie do wyobrażenia.
Jakie tajemnice kryje przed nami kosmos? Jaki obiekt porusza się najszybciej we wszechświecie? Czy czarna dziura ma dno?

W bogato i pięknie ilustrowanej książce czytelnik znajdzie ponadto:
- ciekawe przykłady z życia codziennego
- obrazowe porównania
- intrygujące ciekawostki
- propozycje doświadczeń, które każdy może przeprowadzić w domowych warunkach

Tomasz Rożek - numer 1 wśród popularyzatorów nauki w Polsce - po raz kolejny udowadnia, że nauka da się lubić.

Ilustracje: Aleksandra Nałęcz-Jawecka, Tomasz Kędzierski.

Jakie tajemnice kryje przed nami kosmos? Jaki obiekt porusza się...

Świetnie napisana, przystępna i pięknie wprowadzająca młodych czytelników w temat. Polecam

Pozycja ciekawa i na pewno warta przeczytania, niestety jednak dość chaotyczna. Wygląda to tak, jakby autor chciał przekazać możliwie jak najwięcej informacji, ale nie przemyślał formy. Skutkuje to tym, że dodatkowe "ramki" z ciekawostkami zajmują całe strony, które wcinają się w tekst na inny temat i wypada to trochę blado. Mimo wszystko jest to książka dobra, w sam raz dla każdego czytelnika od lat 6 do 106.

Kosmos to fascynujący temat. To miejsce nieprzyjazne człowiekowi, ogromne i niezwykle tajemnicze. To, co dziś wiemy o kosmosie to zaledwie jakiś ułamek tego, co w nim rzeczywiście się znajduje. I właśnie to powolne odkrywanie coraz dalszych zakamarków wszechświata jest takie niesamowite i budzi wiele emocji. Dzięki nauce możemy, chociaż na chwilę, przenieść się na inne planety, bezpiecznie podróżować po galaktykach czy badać przeszłość gwiazd.

Myślę, że książka oczaruje niejednego czytelnika, nie tylko entuzjastów kosmosu. Autor w ciekawy i przystępny sposób opowiada o tym, co już odkryto i o tym, czego jeszcze nie poznano. Swoją opowieść zaczyna od początku – czyli kilka sekund po Wielkim Wybuchu. Kiedy wszechświat zaczął się rodzić. A jego rozległa historia dopiero zaczęła się tworzyć.

W książce otrzymujemy odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Czy kosmos naprawdę jest nieskończony? Czy inne galaktyki mogą być przez kogoś zamieszkane? A może Ziemia nie jest jedyną planetą, na której pojawiło się życie? Co stało się z Wenus i Marsem? Czy wszechświat kiedyś umrze? Autor udziela odpowiedzi na te i więcej pytań. Robi to w przyjemny i ciekawy sposób, dodając ciekawostki i przykłady z życia. Mimo to pewne poruszane zagadnienia są dość skomplikowane i kilkukrotnie musiałam do nich wracać, aby wszystko sobie utrwalić.

Świetnie skonstruowana książka, która jest przykładem tego, jak dużo przyjemności można czerpać dzięki poznawaniu nowych rzeczy :)

Cudownie uniwersalna, ciekawa i przede wszystkim bardzo przystępnie napisana książka. Dla całej rodziny. Każdy znajdzie coś dla siebie, i dziecko i dorosły. Mnóstwo ciekawostek. Starsza córka jest zafascynowana tematyką kosmosu, może jeszcze nie wszystko z książki jest dla niej zrozumiałe, ale już teraz zamierza rozpocząć karierę astronauty :)

Tomasz Rożek, ,,Kosmos’’, W.A.B, Warszawa, 2014

Spotkanie z książką Tomasza Rożka okazało się dla mnie niezwykłą podróżą. Autor jest fizykiem i znanym dziennikarzem naukowym. Zajmuje się popularyzowaniem nauki, za którą to działalność w 2008 roku Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa wyróżniło go tytułem ,,Popularyzatora Nauki". Obok Rożka otrzymali ją również: Olga Woźniak – redaktorka Tygodnika "Przekrój" oraz twórcy programu telewizyjnego "Dzika Polska". Tytuł ,,Popularyzatora Nauki’’ uzyskują osoby bądź instytucję, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat. Swoją pracą potrafią zainteresować osoby niezwiązane z nauką.
,,Kosmos’’ to książka wydana w 2014 roku, opisująca etapy powstawania wszechświata i jego tajemnice. Autor w prosty sposób przybliża czytelnikowi złożone zagadnienia naszego świata.

Wszystkie rozdziały w książce ,,Kosmos’’ rozpoczynają się identyczną formą – wywiadem z ,,Wybitnymi’’. Tomasz Rożek prowadzi dialogi z naukowcami, aby przybliżyć czytelnikowi temat swoich rozważań. Następnie autor dzieli się swoimi własnymi przemyśleniami, które przekłada na proste przykłady zapożyczone z życia codziennego. Obrazowo porównuje starzenie się gwiazd do naszego obecnego społeczeństwa – gwiazdy są coraz starsze i coraz mniej ,,rodzi się’’ nowych.
Kolejne rozdziały książki dotykają wielu tematów dotyczących Wszechświata. Rozpoczynamy od wstępu, który tłumaczy, jak zbudowany jest kosmos. Zahaczmy o strukturę Wszechświata – jak może on wyglądać na kartce papieru? Poznajemy galaktyki i ich specyficzne formy. Autor opowiada o gwiazdach i gwiazdozbiorach. Stawia tezę, że ludzie są na swój sposób Dziećmi Gwiazd. Omawia genezę planet i ich etapy powstania oraz wspomina o wyjątkowych astronomach i ich zasługach w nauce. Tomasz Rożek opowiada o faktach i przewiduje, od czego wszystko mogło się zacząć oraz jak może się skończyć. Autor nie narzuca swoich poglądów. Wręcz przeciwnie – dzieli się swoimi przemyśleniami, dając czytelnikowi możliwość snucia własnych refleksji.

Warto również zwrócić uwagę na strukturę książki. Przede wszystkim na fotografie, które są dominującą częścią dzieła Tomasza Rożka. Pełnią one funkcję uzupełniającą do treści rozdziałów. Znajdziemy w nich pierwsze zdjęcie Ziemi, sceny z filmów bądź pomocnicze rysunki, które pomagają czytelnikowi zobrazować zdobywaną wiedzę. Są wtrąceniem, które ma rozbawić (nawiązanie do Gwiezdnych Wojen),zaciekawić (pierwsze zdjęcia kosmosu) czy pomóc lepiej zrozumieć treść (ilustracje kształtów galaktyk). Ułatwiają czytanie, tworząc swego rodzaju przystanek, przy którym czytelnik może na spokojnie uporządkować nowe informacje.

Podsumowując, Tomasz Rożek w swojej książce ,,Kosmos’’ stara się przekazywać wiedzę w jak najprostszy sposób. Autor ukazuje, że nie trzeba mieć specjalizacji w zakresie nauk przyrodniczych czy ścisłych, by zrozumieć otaczający nas świat. Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę. Polecam ją zarówno starszym, jak i młodszym czytelnikom. Sądzę, że w młodzieży i dzieciach może ona wzbudzić chęć do odkrywania tajemnic kosmosu oraz rozbudzić ciekawość świata, a dorosłym pomoże usystematyzować wiedzę.
Tomasz Rożek udowadnia, że naukę da się zrozumieć. Ukazuję, że sztuką nie jest rozumienie trudnych pojęć, a umiejętność przekazania wiedzy, w jak najprostszy sposób. W moim odczuciu, autor spełnił swoją rolę. Przekazał trudną dziedzinę wiedzy, w sposób zrozumiały dla nie-fizyka.

Aleksandra Banaszek

Tomasz Rożek, ,,Kosmos’’, W.A.B, Warszawa, 2014

Godna polecenia, ale nie wiem, czy dla dzieci, bo dla mnie - dorosłego laika wcale nie była taka łatwa.
Raczej świetna lektura dla wszystkich ciekawych świata!

Raczej świetna lektura dla wszystkich ciekawych świata!

Na początku denerwowało mnie to, że poza głównym wątkiem są jeszcze dialogi, uzupełnienia, osobne strony z dodatkowymi informacjami, do tego opisy zdjęć. Wszystko to sprawia, że czasem traci się wątek i trzeba wracać do głównego tekstu żeby sobie przypomnieć co tam było. Ale później zdałem sobie sprawę, że w sumie sam nie mam pomysłu jak lepiej zawrzeć najwięcej informacji opisanych w przystępny sposób w tak krótkiej książce do tego w sposób nie wywołujący nudy.
Jeżeli ktoś chce zainteresować kosmosem dziecko lub sam zaczyna się nim interesować to jest to pozycja idealna, wszystko prosto opisane z przykładami i zdjęciami, nie dało się tego zrobić lepiej.

• Popularnonaukowe
  • Audiobooki