Zgłosuj na książki roku 2017

Kosmos

Wydawnictwo: W.A.B.
Dominika

Doktor fizyki i znany dziennikarz prezentuje kolejną, po bestsellerowej Nauka – to lubię, książkę familijną przybliżającą młodszym i starszym czytelnikom najciekawsze zagadnienia ze świata nauki. Tym razem skupia się na obiektach, których rozmiary są z perspektywy człowieka często nie do wyobrażenia. Jakie tajemnice kryje przed nami kosmos? Jaki obiekt porusza się najszybciej we...

Jakie tajemnice kryje przed nami kosmos? Jaki obiekt porusza się najszybciej we wszechświecie? Czy czarna dziura ma dno?

W bogato i pięknie ilustrowanej książce czytelnik znajdzie ponadto:
- ciekawe przykłady z życia codziennego
- obrazowe porównania
- intrygujące ciekawostki
- propozycje doświadczeń, które każdy może przeprowadzić w domowych warunkach

Tomasz Rożek - numer 1 wśród popularyzatorów nauki w Polsce - po raz kolejny udowadnia, że nauka da się lubić.

Ilustracje: Aleksandra Nałęcz-Jawecka, Tomasz Kędzierski.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Tomasz | 2017-09-19
Przeczytana: 18 września 2017

Za takie książki lubię Rożka, trudny temat opisany w prosty sposób. Zagadnienie kosmosu przełożone na tak zwany "chłopski rozum". Jak najbardziej polecam dla ciekawych świata.

Zakręcony Druk | 2016-09-11

Dla kogoś mogę być w tym momencie świnką, ale istnieje już stosowny komentarz dla tej książki i go przytoczę:
''Jakkolwiek byśmy zgłębiali tę publikację, efekty będą podobne - przyrost konkretnej wiedzy, zmniejszenie liczby nieścisłych informacji i zadawnionych przesądów. Warto spróbować.''
Takim komentarzem podzielił się nami na okładce Piotr Stanisławski i ja się z nim całkowicie zgadzam. Treść jest zrozumiała i trafi do każdego czytelnika. To bardzo ważne, ponieważ brak dobrych książek popularnonaukowych, które zainteresowałyby przeciętnego ucznia. Jedyny minus to poboczne komentarze, które odrywają nas od głównej treści.

Karolina Sosnowska | 2015-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 lutego 2015

"Chcecie sobie wyobrazić rozszerzanie się wszechświata (prawdopodobnie przed Wielkim Wybuchem wszystko znajdowało się w jednej, zbitej cząstce)? Weźcie zwykły balon i narysujcie na nim markerem lub pisakiem 3 kropki, które będą się znajdować blisko siebie. Gotowe? A teraz nadmuchajcie balon. Widzicie, jak kropki się od siebie odsunęły? Czy teraz łatwiej wyobrazić Wam sobie jak rozszerza się wszechświat? Bo przyznam, że mnie działało to na wyobraźnię…"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2015/02/27/kosmos-t-rozek/ :)

jdm | 2015-03-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone SS, 2015
Przeczytana: 14 marca 2015

Bardzo dobra pozycja, w mojej opinii tak właśnie powinny wyglądać książki popularnonaukowe, bez zbędnych wodotrysków, za to z dużą ilością konkretnych informacji, które to właśnie pobudzają wyobraźnie i zmuszają do zgłębienia tematu w kolejnych źródłach. Jedynie czego można by się czepić to pozorne sprzeczności które wynikają z treści książki, sprzeczności które na jej łamach nie są wyjaśniane. Kolejną sprawą jest też forma, która przerywa główny tekst wstawkami z bardziej precyzyjnymi informacjami, co trochę wybija z rytmu czytania. Nie mniej jako książka popularnonaukowa rytm jej czytania zapewne nie był priorytetem dla autora, a przekazanie wiedzy w przystępny sposób, i to się udało wyśmienicie. Gorąco polecam, a ja czekam na kolejną książkę pana Rożka.. :)

ignus | 2014-11-18
Przeczytana: 2015 rok

Przyjemna w czytaniu literatura popularnonaukowa. Warto przeczytać, by dowiedzieć się czegoś więcej o wszechświecie, w którym żyjemy.
Jedyne wady jakie znalazłem to za dużo rzeczy, które odwracają uwagę, mianowicie komentarzy i eksperymentów myślowych jest momentami za dużo i potrafią odciągnąć od głównego tekstu. A i poza tym niestety zdjęcia z teleskopu Hubble'a lepiej się prezentują na kredowym papierze, a nie na szorstkim, tak jak tutaj.

exkonsumpcja | 2015-03-28

Sięgnęłam po tą książkę w momencie, gdy moja głupia i monotonna praca spowodowała, że poczułam jakbym cofała się w rozwoju. Bardzo chciałam zatrzymać ten proces, a nawet go odwrócić. Sięgnęłam więc najpierw po książkę do fizyki. Temat kosmosu bardzo mnie zaciekawił, a z półki w księgarni akurat uśmiechał się do mnie "Kosmos".
Niewiele książek w tej tematyce przeczytałam od deski do deski, ale tej nie mogłam odpuścić. Jest napisana jasno i ciekawie. Pozwala się zastanowić, zaciekawia i uczy. Wkłada do głowy wiedzę, ale robi to w bardzo miły dla czytelnika sposób. Polecam ją i trochę starszym dzieciakom i dorosłym, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o wszechświecie.

Zzyciaksiazek | 2015-07-20
Przeczytana: sierpień 2014

Kiedy powstał Wszechświat? Gdzie leży najbliższa galaktyka? Jak rodzą się gwiazdy? Czy istnieje życie poza Ziemią? Na te i na wiele, równie intrygujących pytań, odpowiada pozycja wydana przez W.A.B.

Jest to książka na wskroś bajkowa. Czytając o faktach dotyczących Wszechświata ma się wrażenie, jakby były z innej krainy, takiej za siedmioma górami i lasami, ale do potęgi n-tej. Wzbogacona o liczne fotografie i bardzo czytelne porównania pozwala „dotknąć” kosmicznej rzeczywistości.

Do tego sposób, w jaki Tomasz Rożek opowiada o kosmosie przypomina rozmowę z ciekawym i rządnym wiedzy dzieckiem. Nie taką, gdzie zbywa się je słowami „nie zadawaj głupich pytań” czy odpowiadając w zagmatwany, akademicki sposób. Nie, to dialog z partnerem poznającym świat.

Więcej: http://www.zzyciaksiazek.blogspot.com/2014/08/w-strone-gwiazd.html#more

pa1ner | 2015-10-04
Przeczytana: styczeń 2015

Świetna przygoda z kosmosem dla początkujących astronomów!

Margues_06 | 2015-07-19
Przeczytana: maj 2014

Super książka dla KAŻDEGO!! :)

MrTrymer | 2018-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2018