Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

Wydawnictwo: W.A.B.
popularnonaukowa
WAB

Jak to możliwe, że z piasku da się zbudować zamek? Czy można zobaczyć muzykę? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? Czyżby było coś prawdziwego w powiedzeniu, że częste mycie skraca życie? Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, odpowiada na tego rodzaju pytania w sposób, który pojmie nawet dziecko czy zdeklarowany humanista – mimo że odpowiedzi nie zawsze okazują się tak proste, jak mogłoby się wydawać. Autor przytacza liczne przykłady z życia codziennego, przystępnie i intrygująco przedstawia nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Udowadnia, że nauka może być fascynująca, da się zrozumieć i… lubić. A otaczająca nas rzeczywistość kryje przed nami wiele tajemnic. Tekst został zilustrowany licznymi rysunkami i zdjęciami pozwalającymi bliżej przyjrzeć się opisywanym zjawiskom. Wśród nich znajdują się wizualne propozycje eksperymentów, które z łatwością można wykonać w domu. Książka familijna – dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: www.wab.com.pl

Jestem zwolenniczką takiego popularyzowania nauki. W niezawiły sposób autor, który jest wykształconym naukowcem, podaje wiedzę jako zbiór ciekawostek, które fascynują i zachęcają do pogłębiania tematów. Książka jest zatem idealna dla dzieci, by zaszczepiać w nich pasję do nauki, ale i dla dorosłych, których interesujące fakty na drodze edukacji ominęły.
Autor jest doktorem fizyki, a jednak jego zainteresowania nie są zawężone do tej dziedziny. Trzeba mieć otwarty umysł.
Czekam na więcej takich książek.

natalia | 2015-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Wiecie, jak to z nauką bywa-swoją przygodę(niezbyt porywającą)z fizyką zakończyłam na etapie gimnazjum. A już wtedy traktowałam ją po macoszemu. Bo liczyć trzeba, a ja się bardzo mocno identyfikowałam ze swoją "duszą humanisty" i takich wykroczeń jak bratanie się z nauką ścisłą dokonywać nie chciałam.

Ale zmądrzałam. Albo inaczej-zafascynował mnie świat. A chcąc darzyć coś miłością prawdziwą, trzeba to dobrze poznać. Dlatego zapragnęłam zgłębić te niesamowite zjawiska w sposób jak najbardziej przystępny, a właśnie to dr. Tomasz Rożek oferuje w swej książce.
Sam autor trafnie ujął to we wstępie-dzieci najpełniej i najskuteczniej poznają świat. I ja jestem jedną z tych osób, które bardzo dbają o swoje wewnętrzne dziecko-pragnę nigdy nie tracić tego zachłannego, ciekawskiego, entuzjastycznego spojrzenia na otaczającą mnie rzeczywistość. Dlatego też lektura "Od ziarnka piasku do gwiazd" dostarczyła mi niesamowitej frajdy.

Na początku było spokojnie. Czytam, czytam, fajnie...

hera | 2015-04-21
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Kupiłam tę książkę w ciemno. To był dobry wybór. Spędziłam w ciekawy sposób wieczory z swoimi synami. Artykuły pana Tomasza poszerzyły moje spojrzenie na różne zjawiska. Moi synowie słuchali również z zaciekawieniem. O ile dwunastolatek na pewno zrozumie teksty zamieszczone w tej książce, to dla siedmiolatka mogą być nieco trudne. Chociaż mój siedmiolatek nie narzekał, a propozycje niektórych eksperymentów pobudziły bardzo jego wyobraźnię. A ja już wkorzystałam jedną wskazówkę i potwierdzam: gorąca woda naprawdę zamarza szybko w zamrażalniku. Nie jest to pewnie dobry sposób dla zamrażalnika, ale jeśli koniecznie chcemy drinka z lodem.......

Tomasz | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Książka dla ciekawych świata, młodych jak i dla starszych. Bardzo ciekawa, bardzo dobrze się czyta. Wiedza podana w bardzo przystępny sposób. Ciężko się od niej oderwać i szkoda... że taka krótka. Polecam.

cranberry | 2016-10-03
Przeczytana: 02 października 2016

Świetna książka popularnonaukowa dla dzieci, napisana ciekawie i niedawno, więc i dorośli znajdą coś dla siebie.

anvii1 | 2017-07-08

Skończyłam studia na kierunku Geografia. Uczyłam się pilnie tej wszechstronnej dziedziny, a dopiero ta książka uświadomiła mi istotę tak wielu praw rządzących naszym światem. Ruch kontynentów, zjawisko burzy, opadów, w jaki sposób rozróżniamy kolory, zapachy, co to jest czas... Jest to idealny poradnik dla rodziców, których dzieci zadają wiele pytań, ale nie tylko. "Wszechwiedzący" dorośli mają tu okazję przekonać się o tym, jak niewiele wiedzą o życiu, nabrać odrobiny pokory i ciekawości, czyli tego, czego najbardziej brakuje zestresowanym ludziom żyjącym w ciągłym pośpiechu.

tula555 | 2012-07-25
Przeczytana: 2012 rok

Absolutnie polecam. Książka wydawałoby się dla dzieci, a jednak zaskakuje nawet dorosłego czytelnika. Uwielbiam książki i styl pisania Pana Tomasza

Honoo69 | 2012-11-13

Jest parę rzeczy z którymi się nie zgadzam, ale ogólnie książka bardzo fajnie i przystępnie napisana. Polecam głodnym wiedzy :)

Na półkach: Przeczytane, WAB

Czy Wasze dzieci są ciekawe świata? Oj niepotrzebnie pytam, przecież na pewno są... Każde dziecko jest ciekawe jak to powstaje, dlaczego jest tak, a nie inaczej... Zadaje mnóstwo pytań na które my - dorośli bardzo często nie znamy odpowiedzi. Może warto w takim wypadku poszukać jej razem z dzieckiem. Jestem pewna, że to sprawi mu ogromną radość ;)

Autorem tej książki jest Tomasz Rożek - dziennikarz naukowy i doktor fizyki, przybliża zagadnienia naukowe w popularnym programie "Dzień dobry TVN". Jest ojcem bliźniąt - Zuzi i Jasia.

W książce tej znajdziemy mnóstwo ciekawostek i zagadnień oraz dialogów na przeróżne tematy. 15 rozdziałów. W każdym znajdują się podrozdziały wyjaśniające nam dane zagadnienie, dalej znajdziemy również ciekawostki i rozmowy Janka i Zuzi z profesorem. Na końcu każdego rozdziału jest ciekawy i prosty eksperyment, który dzieci mogą wykonać wraz z rodzicami.

Z książki dowiemy się masy interesujących rzeczy:
- Co to jest kolor - jak go widzimy, dlaczego coś...

Mirabelka | 2016-09-10

Recenzja - http://mira-bell.blogspot.com/2016/08/jedna-gorsza-od-drugiej.html