Okładka książki Otoczeni przez wampiry energetyczne. Jak uwolnić się od tych, którzy odbierają ci chęć do działania Thomas Erikson
Thomas Erikson Wydawnictwo: Wielka Litera nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Omgiven av energitjuvar
Wielka Litera
2023-04-26
2023-01-01
Maciej Liguziński

Świetna. Spodobała mi się koncepcja czterech kolorów i przedstawienie wampirów też bardzo ciekawie. Każdy z nas wielu z nich spotyka i co najważniejsze, każdy z nas może nawet nieświadomie podnosić ciśnienie komuś drugiemu, innemu o innym temperamencie.

Uwielbiam książki Thomasa Eriksona i ta mnie nie zawiodła. Lubię konkret, kolory i przykłady z życia wzięte - to wszystko i wiele więcej tutaj jest. Po prostu warto!

Jak zwykle u Eriksona - garść praktycznej wiedzy o sobie, swoich emocjach i zachowaniu, jak i innych ludziach wokół nas. A także o tym, jak ważna i przydatna na co dzień jest samoświadomość. A to wszystko podane w lekki, często okraszony humorem sposób.
Jak poradzić sobie z ludźmi, który wysysają z nas energię? Jak sprawić, żeby nasze relacje z innymi były lepsze, bardziej efektywne, dawały nam więcej energii i satysfakcji?
To tylko dwa z pytań, na które odpowiedź można znaleźć w tej książce.
Polecam wszystkim, którzy interesują się psychologią i relacjami międzyludzkimi.

Dzień dobry😁

Zdarza wam się, że po przebywaniu w towarzystwie danych osób w trakcie wyjścia z daną grupką znajomych, a może wyjściu z kolegami/ koleżankami z pracy czujecie się wypompowani z energii, wasz zapał i kreatywność spada 🤔?

,, Tego rodzaju ludzie mogą ci ,, pomóc '', by potem usłyszeć, że zrobili coś dobrego, a nie by naprawdę przyjść z pomocą. Jeśli nie zwrócisz uwagi na ich dokonania w odpowiednej kolejności albo nie wspomnisz o tym wszystkim osobom, które znasz, ofiara losu uruchomi się od razu. Dodasz tylko więcej amunicji do jej coraz szerszego arsenału technik samoumartwiania ''.

🤓Współpraca z @wiekalitera 🤓

Każdy z nas łączy w sobie wiele cech, doświadczamy w ciągu roku różnych emocji. Potrafimy być pełni chęci do pracy, wręcz zapaleni do roboty, mieć pozytywne nastawienie i uśmiech od ucha do ucha. Czasem nawet najdrobniejsza rzecz, prosty uśmiech od drugiego człowieka na ulicy - może wpłynąć, że będziemy mieć o wiele lepszy dzień niż poprzedni tydzień.

By zachować umiar, w ciągu danego odstępu czasu, czyli np wspomnianego wcześniej roku - doświadczymy również wielu smutnych chwil, będziemy przemęczeni, źli, bez kszty chęci do działania.

W wielu sytuacjach, wpływ będą mieć na nas osoby, którymi się otaczamy. Chyba każdy z nas zna chociaż z widzenia tych '' pozytywnych wariatów '', którzy swoim fajnym podejściem, pasją do pracy, sportu, czy muzyki zarażają innych i aż chce się z nimi przybywać. Podobnie jest z przyjaciółmi, którzy są naszymi aniołkami 😇i podnoszą nas na duchu w najtrudniejszych momentach.

Niestety, gdy trafimy na określony typ ludzi - początkowo wręcz zaczarują nas oni swoją osobowością, sprawią, że nasza energia wzrośnie, aby potem stopniowo sięgnąć dna. Stracimy w ich obecności energię, kreatywność i pozytywne nastawienie. Tego typu wampirów można spotkać w wielu miejscach i możemy wyróżnić całkiem wiele rodzajów tego typu pożeraczy energii.

@Thomas Erikson w swojej książce podzielił wampiry energetyczne na kilka typów, opisując jednocześnie jak sobie z nimi radzić. Autor wspomina również o typach charakterów na zasadzie kolorów, wszak każdy z nas ma w sobie co najmniej 3 kolory.

Czy Ty również myślałeś/aś o tym, jak poradzić sobie z wampirami energetycznymi w twoim otoczeniu ? Jeśli tak, to powinieś/aś sięgnąć po tę lekturę.

Dzień dobry😁

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu taką osobę. Kogoś, kto sprawia, że odechciewa nam się wszelkich działań. Kto zawsze szuka dziury w całym, jest wiecznie niezadowolony albo wręcz przeciwnie – tryska niezdrowym optymizmem i najchętniej w jeden dzień zwiedziłby cały świat. Może to być ktoś z rodziny, ale też znajomy czy współpracownik.
Wampir energetyczny to ktoś taki, kto kradnie twoją energię i motywację do życia. Masz wrażenie, że jest wrednym, małym stworem, który robi wszystko, aby wszystko utrudniać. Jest wiele rodzajów wampirów – królowie dramatu, perfekcjoniści czy ofiary losu.
Jak ich rozpoznać? I jak sobie z nimi radzić, aby równocześnie zachować zdrowie psychiczne i nie mieć sprawy w sądzie? Thomas Erikson odpowiada na te pytania, a także wiele innych kwestii, pomagając w uporaniu się z różnymi typami osobowości. I jednocześnie pomaga ocenić, który z nich jest dla Ciebie najbardziej toksyczny i niebezpieczny.
A kto wie… Może ty też jesteś dla kogoś takim wampirem energetycznym?

„Otoczeni przez wampiry energetyczne” Thomasa Erikson’a to przystępnie napisana książka, która wypełniona jest wieloma ciekawymi informacjami. Autor powoli i skrupulatnie opisuje różne typy osobowości, posługując się również przykładami z własnego życia. Przyznam, że dzięki nim jakoś łatwiej było mi zrozumieć omawiany problem. Także przejrzysty podział na rozdziały sprawia, że w książce można łatwo się odnaleźć i pominąć tematy, które nas nie interesują.
Nie czytałam wcześniejszych książek tego szwedzkiego pisarza, ale już wiem, że będę musiała to nadrobić. Erikson bowiem w przyjazny sposób prowadzi czytelnika przez kolejne zagadnienia, jednocześnie nie wywyższając się i nie tworząc nienaturalnego dystansu. W zasadzie jest wręcz przeciwnie.
Autor tego poradnika używa języka potocznego, żartuje i przekomarza się z czytelnikiem. Rzuca mu wyzwania, z ubolewaniem opowiada o „idiotach”, którzy kompletnie nas nie rozumieją. W tym luźnym stylu pisania kryje się jednak duża wiedza psychologiczna, empatia i wieloletnie doświadczenie. Thomas Erikson bardzo dobrze równoważy dowcip i konkret, sprawiając, że naprawdę możemy wiele wynieść z jego książki.
Najczęściej przykłady są związane z pracą, bo jeśli chodzi o rodzinę i związki, to zawsze możemy po prostu „wstać i wyjść”, jak wielokrotnie przypomina nam autor. Tłumaczy on, że ważniejsze od zadowolenia innych jest nasze własne dobro i zdrowie psychiczne. Przedstawia także poziom toksyczności poszczególnych wampirów energetycznych, co bardzo mi odpowiadało. Z pomocą tabelek i wykresów mogłam bowiem określić, który rodzaj mnie najbardziej męczy i muszę na niego uważać.
„Otoczeni przez wampiry energetyczne” to poradnik, w którym mam wiele znaczników. Zawarte w nim wskazówki są interesujące i mądre, a sama forma także bardzo odpowiadała mi podczas lektury. Konkretne rozdziały, zrozumiałe wykresy i przykłady życiowe są z pewnością plusem tej książki. W mojej opinii warto się z nią zapoznać. Polecam.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Wielka Litera.

Wampir energetyczny to ktoś taki, kto...

"Podczas gdy jedni potrzebują innych ludzi wokół siebie, by móc naładować baterie, drugich to właśnie ci inni ludzie i rozmowy z nimi pozbawiają energii. Jeśli przez jakiś czas nie będą mieli możliwości pobyć sami z sobą, nie da się z nimi wytrzymać."

W pozycji "Otoczeni przez wampiry energetyczne" tematem nadrzędnym są relacje międzyludzkie, powiązania, wzajemne reagowanie i wpływanie na siebie.

Spotkamy się z rodzajami osób, które mają tendencję do zmniejszania energii innym, czasem nieświadomie, a innym razem celowo. Wyróżnione są typy bierno-agresywne, ofiary losu, perfekcjoniści, królowie dramatu, narcyzy i mobberzy, zwłaszcza ze środowiska pracy oraz ze sfer prywatnych.

Co więcej, autor bazując na czterech kolorach, stworzył modele osobowości z konkretnymi zestawami cech. W ten sposób wyjaśnia jakie 'wampirze' mechanizmy może okazywać dany typ oraz jaką ścieżkę postępowania można przyjąć. W moim odczuciu jednak niewiele osób będzie przedstawiać jeden model, lecz zazwyczaj mieszankę kilku, dlatego odbieram to bardziej jako dodatek. Choć trzeba przyznać, że wydaje się on dobrze współgrać z zamieszczonymi historiami i anegdotami.

Na podkreślenie zasługuje styl książki, gdyż zachęcił mnie swoim humorem i luźnym, gawędziarskim i przyjaznym tonem pisania. Zdecydowanie nadaje lekkości poradnikowi o osobowościach, którym zdarza się tę lekkość odbierać wraz z motywacją czy dobrym nastrojem innych.

Ale wiecie co?

Nam też może przydarzyć się to względem innych, więc warto spojrzeć na tę lekturę szerzej i skorzystać z dołączonych krótkich testów do szybkiego sprawdzenia się.

Istotne jest także to, że sami dla siebie możemy stać się takimi osobami. Jak często bowiem sabotujemy swoje działanie, posiadamy utarte przekonania, uprawiamy prokrastynację czy mamy niewspierające nawyki? I choćby nawet z tego powodu warto poznać ten tytuł, aby zwyczajnie zacząć od siebie. 😉

Znaleźliście się kiedyś w sytuacji, gdy po spotkaniu z rodziną, znajomymi czy ludźmi z pracy czuliście się totalnie wyczerpani? Ja bez wątpienia tak i to nie jeden raz. Nawet przez chwilę nie pomyślała bym, że mogłam mieć do czynienia z typowym wampirem energetycznym...
W książce o której jest dziś mowa znajdziecie podział ludzi na cztery kolory, w zależności od zachowania i osobowości. Autor zaznacza również, że to nie jest tak, że dana osoba jest w 100% czerwona czy żółta, często dane cechy mieszkają się ze sobą. Tak czy inaczej, właśnie na tym kolorowym schemacie oparte jest przedstawienie osobowości danego wampira energetycznego.
Bardzo podobał mi się sposób w jaki Thomas Erikson opowiada o swoich doświadczeniach, przestawia posiadaną wiedzę i opiera to wszystko na prostych przykładach z życia codziennego.
Książka jest naprawdę ciekawa i dobrze się ją czyta, jednak nie da się usiąść i na raz połknąć treść. Często warto zrobić sobie przerwę, odetchnąć, przemyśleć o czym również autor przypomina w trakcie lektury. Z tego co wiem to nie pierwsza tego typu książka autora i pozostałe jego poradniki dotyczą równie ciekawej tematyki, także może macie ochotę bliżej się przyjrzeć twórczości Eriksona?

pomocna w tym, zeby zrozumiec schematy energii z jaką inni na nas działają.

pomocna w tym, zeby zrozumiec schematy energii z jaką inni na nas działają.

To musi wybrzmieć na wstępie – rany, jak on pisze! Jego poradniki (a mam za sobą już trzy) czytam z takim zainteresowaniem, że robię to kosztem snu.

Książka jest bardzo pomocna i myślę, że warto mieć ją na półce, ponieważ przyda się nam, kiedy spotkamy osobę, przy której czujemy się źle. Możemy wtedy zerknąć do tej pozycji i sprawdzić, czy nie trafiliśmy przypadkiem na któregoś z wampirów i poszukać rad na poradzenie sobie z tą osobą.

Jestem pewna, że każdy z nas spotkał w swoim życiu człowieka, z którym kontakt był tak męczący jakbyś przewalił/a tonę węgla! A jak do tego jesteś człowiekiem z tendencją do samopoświęcenia, lub masz szerokie rezerwy empatii i cierpliwości, to ma przekichane na całości. Jesteś idealnym kąskiem dla takiego wampira, który gwarantuje, że nie będzie chciał się odczepić.
Przed Wami niezwykle fascynujące i pouczające opracowanie, które zajmuje się tematem osób, które w naszym otoczeniu wyczerpują naszą energię i wpływają negatywnie na nasze życie. Erikson, ceniony psycholog i ekspert w dziedzinie komunikacji, bierze pod lupę toksyczne relacje, które są podobne do wampiryzmu energetycznego, i oferuje czytelnikom narzędzia i strategie, które pomagają chronić naszą energię życiową i utrzymać zdrowe relacje.
Autor wnikliwie analizuje różne typy "wampirów energetycznych", takich jak osoby, które zawsze potrzebują uwagi, manipulatorzy emocjonalni czy osoby, które ciągle narzekają i wyssają naszą pozytywną energię. Poprzez praktyczne przykłady i opisy, Erikson pomaga czytelnikom rozpoznać charakterystyczne cechy takich osób i zrozumieć, w jaki sposób wpływają na nasze samopoczucie i dobre samopoczucie.
Książka opisuje również różne strategie, które możemy zastosować, aby chronić się przed wampirami energetycznymi i zbudować zdrowe granice w relacjach. Autor zachęca do rozwijania samoświadomości i umiejętności komunikacyjnych, aby móc skutecznie bronić się przed negatywnym wpływem innych ludzi. Oferuje również rady dotyczące utrzymania równowagi energetycznej poprzez dbanie o swoje potrzeby i zdrowy styl życia.
A no i… jest to świetne narzędzie do autorefleksji – bo, kto wie, może i tobie zdarza się być wampirem dla innych?

Polecam mocno! Naprawdę fajna i wciągająca lektura.

Przed...

• Rozwój osobisty
  • Legimi audio
  • Poradniki, eseje, itp.

Thomas Erikson Otoczeni przez wampiry energetyczne. Jak uwolnić się od tych, którzy odbierają ci chęć do działania Zobacz więcej