Okładka książki Głos kobiecej duszy Maxine Mei-Fung Chung
Okładka książki Głos kobiecej duszy
Maxine Mei-Fung Chung Wydawnictwo: Insignis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
What Women Want: Conversations on Desire, Power, Love and Growth
Insignis
2023-03-22
2023-03-22
Monika Skowron

Książka do mnie nie trafiła-za dużo smutku, tragedii, niewygodnych uczuć.

Książka do mnie nie trafiła-za dużo smutku, tragedii, niewygodnych uczuć.

Autorką książki jest psychoterapeutka, która postanowiła podzielić się z czytelnikami historiami siedmiu kobiet, z którymi rozmawiała. Jak różne są to kobiety, jak inne mają pragnienia i marzenia oraz na ile sposobów próbują sobie radzić z przeciwnościami losu, o tym dowiecie się z tych krótkich historii.

Matki, żony, córki, kochanki. Jedna próbuje zrozumieć swoją seksualność, druga nie potrafi docenić tego jak wiele dobra ją spotkało, inna odnajduje miłość w dojrzałym życiu. Autorka odkrywa ich lęki, sekrety, a także nadzieje, na to, że przetrwają kryzys. Ich historie pokazują jak bardzo każda z nas jest inna i jak trudno czasem to zaakceptować, czy zrozumieć...

(cd recenzji na fb)

Matki, żony, córki, kochanki. Jedna próbuje zrozumieć swoją...

Historie Kobiet ujmujące jak wiele kobiet zmaga sie z tym samym jak wiele jest w tej książce sytuacji z którymi możemy utożsamiać się.
Kobieca siła może wzrastać tylko trzeba odpowiednio nad nią popracowć i umożliwić sobie jej budowanie.

Książka jest zbiorem historii 7 kobiet. Są one pacjentkami Maxine, brytyjskiej psychoterapeutki, autorki „Głosu kobiecej duszy”. Każda z historii jest bardzo odmienna, ale każda została opowiedziana w piękny, pełny zrozumienia sposób. Autorka otula każdą z bohaterek kobiecą wrażliwością i troską. W pokoju psychoterapeutki, który jest centralnym miejscem wydarzeń, czujemy się bezpiecznie. Wiemy, że każda historia o złej relacji z ciałem, z rodziną, skrzywionym obrazem miłości czy bólu po stracie, zostanie zaopiekowana. Wartością tej ksiązki jest wspomniana bezpieczna przystań, która być może skłoni czytelnika do refleksji nad głosem jego własnej duszy.
„Oto czego chcemy...” to zdanie, które po przeczytaniu lektury wybrzmiewa nam w głowie. Zastanawiamy się nie tylko nad swoimi materialnymi pragnieniami, ale przede wszystkim podobnie jak bohaterki książki, rozważamy o pragnieniach naszej duszy jakimi mogą być ukojenie bólu, odnalezienie spokoju, bezpieczniej i bezwarunkowej miłości.

Całkiem niezła książka napisana przez psychoterapeutkę z mniejszości etnicznej, do tego kobietę, matkę, dla której ta praca to drugi zawód. To jest niezła książka, aczkolwiek lekko mi przeszkadzało na początku nadmiernie bogate i upoetyzowane opisy.

Autorka wybrała bardzo ciekawe przypadki, choć jeden z nich zalicza się do tych, którym trudno współczuć, i to mimo naprawdę trudnych przeżyć (modelka z bardzo bogatej rodziny, która mimo własnych dochodów wciąż ciągnie kasę od ojca i ma pretensje, że ten chce to obciąć). W innym przypadku nastolatka z mieszanego małżeństwa pretensje ojca o to, że słucha muzyki za głośno przypisuje temu, że on jest biały, a jej matka miała korzenie bodajże z Jamajki. Serio?! Chyba wszyscy rodzice tępią swoje dzieci za to, jakiej te słuchają muzyki! (Moja matka, jak wchodziła do pokoju, prosiła w wyłączenie muzyki, bo nie lubiła rocka ani metalu. Tak, obie jesteśmy białe).

Duży plus dla autorki za wrażliwość na sztukę i zrozumienie, że do przepracowania pewnych problemów trzeba terapeuty, który mógł coś podobnego sam doświadczyć. Ogromny plus za zrozumienie stanu, jaki pcha ludzi do samobójstwa, brak potępienia i ogromne współczucie dla tych, którzy się w takiej ciemności kiedyś w życiu znaleźli.

Warto przeczytać, aczkolwiek niekoniecznie styl autorki może do każdego przemówić.

To bardzo ważna i piękna książka. To NIE jest książka tylko dla kobiet. To NIE jest żaden poradnik ani psychologiczny bełkot, których jest teraz mnóstwo na półkach.
Każda z nas ma matkę i ojca. Ma lub miała bliskiego przyjaciela. Każda z nas ma ciało i pragnienia. Nosimy nasze historie, mamy rany i mamy do nich prawo. Ta książka jest nie tylko o kobietach. Ona niesie 7 wspaniałych wiadomości dla świata, w których bohaterami są kobiety i towarzysze ich życia. Bardzo doceniam pracę autorki, mimo braku mojego wsparcia dla tradycyjnych metod ze świata psychologii. Historie tutaj przedstawione są przepełnione wszelakimi emocjami i osobiście w każdej z nich potrafiłam odnaleźć kawałek siebie. Do tego ta przepiękna okładka, która jest równie kobieca i intymna.

Zrozumieć kobietę nie jest rzeczą prostą. Jest to kwestia, która od zarania dziejów spędza sen z powiek filozofom i do dnia dzisiejszego nie przyniosła oczekiwanych rozstrzygnięć, gdyż odpowiedź na pytanie: „czego pragną kobiety”, jest porównywalna do dylematu co było pierwsze: jajko czy kura😊
Odchodzą jednak od tego humorystycznego podejścia warto oddać głos samym przedstawicielkom płci pięknej i wysłuchać ich punktu widzenia, po to, aby w morzu różnych oczekiwań próbować wyłowić te, które bliskie są żeńskiej części społeczeństwa. Warto zatem sięgnąć po "Głos kobiecej duszy" autorstwa Maxine Mei-Fung Chung, gdyż jest to niezwykle inspirujący i przełomowy reportaż, który głęboko angażuje czytelnika w świat psychoterapii, skupiającej się na kobiecych pragnieniach i potrzebach. Autorka, odwołując się do swych własnych doświadczeń pozyskanych w ramach wieloletniej pracy z kobietami, przedstawia swój punkt widzenia i swoją próbą odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie, co uczyniła odwołując się do analizy studium przypadku kilku swych pacjentek, których historie stanowią serce tego fascynującego dzieła.
Chung w mistrzowski sposób łączy naukową rzetelność z empatią i wrażliwością w opisie dylematów, z jakimi zgłosiły się do niej kobiety, które poddały się psychoterapii, w celu zrozumienia siebie, swoich pragnień i potrzeb. Autorka z łatwością ukazuje, jak ich doświadczenia wpływają na całe ich życie, zarówno na sferę osobistą, jak i społeczną oraz jak bliskie są one wielu innym kobietom, które nie zdecydowały się na drogę wejrzenia w siebie.
Co więcej, przez współczesne spojrzenie na psychoterapię, Chung odkrywa i analizuje kwestie związane z tożsamością, ciałem, relacjami i odwagą, które są fundamentalne dla kobiecego doświadczenia.
Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej książki jest fakt, że Chung nie tylko prezentuje historie swoich pacjentek, ale również dzieli się własnymi przemyśleniami, refleksjami i doświadczeniami jako psychoterapeutki. To dodaje autentyczności i głębi, pokazując, że autorka sama jest zaangażowana w ten proces odkrywania, rozwoju i transformacji.
W "Głosie kobiecej duszy" Maxine Mei-Fung Chung przytacza również badania naukowe i teorie psychologiczne, które podkreślają istotę tego zagadnienia. Jej język jest przystępny i klarowny, dzięki czemu nawet osoby niezaznajomione z psychoterapią będą w stanie zrozumieć główne idee i pojęcia.
Reportaż ten jest również ważny w kontekście współczesnej debaty o równości płci i roli kobiet w społeczeństwie. Przez oddanie głosu kobietom, które zdecydowały się na psychoterapię i podjęły wewnętrzną podróż odkrywania siebie, autorzy przypominają nam, jak istotne jest zrozumienie, akceptacja i wsparcie dla kobiecych pragnień i potrzeb.
Jednak choć "Głos kobiecej duszy" to niezwykle wartościowa i inspirująca lektura, czasami brakuje w nim szerszego kontekstu społecznego i kulturowego. Warto byłoby zobaczyć, jak te historie wpisują się w większy obraz, w którym kobiety nadal spotykają się z różnymi formami dyskryminacji i nierówności.
Kolejnym drobnym zarzutem wobec tego reportażu jest ograniczenie się do kilku studiów przypadków. Chociaż opisywane historie są poruszające i ważne, mogłoby się wydawać, że nie oddają pełnej różnorodności i bogactwa kobiecego doświadczenia. Jednak autorka stara się zrekompensować tę niedoskonałość, podkreślając uniwersalność i powtarzalność niektórych emocjonalnych wzorców.
Podsumowując, reportaż "Głos kobiecej duszy" autorstwa Maxine Mei-Fung Chung to wzruszający i wnikliwy reportaż, który odkrywa psychologiczne aspekty kobiecej tożsamości. To niezwykle poruszające i refleksyjne dzieło, które otwiera drzwi do świata psychoterapii zgłębiającej kobiece pragnienia i potrzeby. To inspirujące studium przypadku kilku pacjentek autorki, które podkreśla ważność zrozumienia i wsparcia dla kobiet w odkrywaniu i realizowaniu swoich pragnień. Ta książka z pewnością przyciągnie zarówno osoby zainteresowane psychologią, jak i wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć i docenić kobiece doświadczenie.

Odchodzą jednak od tego humorystycznego podejścia warto oddać głos samym...

Każdy rozdział to inna kobieta i jej historia. Każda historia to różna sytuacja, ale chęć miłość taka sama, czyli ogromna. Ta książka pokazuje jak wiele , my kobiety, musi przejść wyboistych dróg aby znaleźć i uwierzyć w miłość. Jednak nie zawsze na mówimy tutaj o miłości do drugiej osoby, ale do samej siebie. Bo od tego wszystko się zaczyna.
Książka napisana jest rozdziałami, każdy z nich opisuje historię inne kobiety. Czyta się to bardzo płynnie i szybko przechodzi do kolejnej historii. Autorka w bardzo zrozumiały sposób przekazuje nam swoją wiedzę, analizuje przykłady kobiet i ich problemów. Myślę, że znacznie słabiej nastawiałam się do tej książki, a bardzo miło się zaskoczyłam. Polecam każdej kobiecie, niezależnie od wieku i sytuacji, odnajdziecie w tym cząstkę siebie.

Książka napisana jest...

Widząc wysokie oceny tej książki miałam duże oczekiwania względem niej. Trochę się rozczarowałam. Co prawda historie bohaterek są poruszające (zwłaszcza kobiety, która po 60 odnalazła miłość) ale dla mnie są mocno spłaszczone, suche i z dziwnie płytkim zakończeniem.

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo fajna książkę która mogłam poznać dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @insignis_media

Głos kobiecej duszy

Mogę Wam powiedzieć że książka jest dosłowna góra która przygniecie człowieka ogromem emocji i to w dobrym znaczeniu. Bo która z nas nie zna wszystkich emocji, nerw, traum z dzieciństwa czy wspomnień które chodzą za nami wszędzie?
Jakie są wasze pragnienia, potrzeby? Czy zrobiliście dotychczas wszystko co tak naprawdę sobie uplanowalyscie? Mówię tu docelowo oczywiście do kobiet bo mężczyźni rzadko zdarzają się być bardziej czujący, uczuciowi itp.
Mamy tu przedstawiona wersję terapeutki jak i jej pacjentów. Widzimy problemy życia dna codziennego jak i traumy i demony z przeszłości. Historie kobiet są takie życiowe, namacalne, emocjonalne i tak naprawdę każda z nas może tu znaleźć problem który ją gryzie i jak sobie z tym poradzić. Jak wyrzucić z siebie złość, pretensje, brak spełnienia , jak radzić sobie z większymi i mniejszymi problemami?
Spojrzenie w głąb siebie i poznanie swojego wewnętrznego ja i wewnętrznych potrzeb i pragnień, już nie mówiąc że wiele z nas ma problem z uleczeniem swojego wewnętrznego dziecka🥺jeśli targają wami sprzeczne emocje, jeśli szukacie odpowiedzi na swoje niepewności i nerwy które czasami biorą się znikąd to polecam Wam tą książkę, można ją przytulić dosłownie i poczuć się jak pacjent na terapii ❤️polecam

• E-booki
  • Psychologia