Agent

Okładka książki Agent Jiří Havelka
Okładka książki Agent
Jiří Havelka Wydawnictwo: Audioteka Seria: Superprodukcje Audioteki kryminał, sensacja, thriller
Superprodukcje Audioteki
Agent
Audioteka
2023-03-01
2023-03-01
Litwinienko Putin Rosja zamach literatura faktu

Mnie ta książka nie wciągnęła. Zostały tu przedstawione fakty wielokrotnie przedstawione licznie w prasie i w telewizji. Nic nowego się nie dowiedziałam, a wiadomo, że za kulisami tam wiele się działo i wiele osób było w tej historii umoczonych. Na tle wielu źródeł informacji, które przeczytałam i obejrzałam, które były wstrząsające, ta książka okazała się być dość powierzchowna i zachowawcza. Ot przedstawiono to, o czym wszyscy już wiedzą. Książka dobra dla kogoś, kto o temacie nie ma zielonego pojęcia i nie znającego mechanizmów działania FSB i nie obeznanego z tematem byłego ZSRR.

Każde państwo ma swoje tajne służby, ale tylko w przypadku Rosji tajne służby mają swoje państwo.

Nie wiem skąd na mojej liście planowanych lektur, w dodatku na szybkiej ścieżce, znalazł się „Agent” autorstwa Jiříego Havelki - czeskiego reżysera i dramaturga. Pewnie umieszczając „Agenta”w czytelniczych planach wiedziałem na jego temat coś niecoś, ale teraz, sięgając po niego, niczego już nie pamiętałem.

Nie przepadam za superprodukcjami, jak się ostatnio określa audiobooki zrealizowane z udziałem więcej niż jednego lektora, z podziałem na role i często z wstawkami audio w tle. Wolę tradycyjne książki czytane – jeden dobry lektor zrobi robotę, podczas gdy w superprodukcjach często w dobrym zespole trafi się osoba, której nie trawię i całość już nie jest taka, jak być powinna. Ścieżka dźwiękowa też może mi nie podejść, a „Agent” to nawet nie superprodukcja, lecz stricte rzecz biorąc słuchowisko będące polską adaptacją czeskiego oryginału pod tym samym tytułem. No, ale zacząłem słuchać…

Jiří Havelka podjął się trudnego zadania – postanowił zrekonstruować ostatnie dni życia Aleksandra Liwtinienki*, agenta KGB/FSB, który w 2000 roku wyjechał z Rosji do Wielkiej Brytanii, gdzie w 2001 uzyskał azyl polityczny. W 2006, już po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego, został otruty przez rosyjskie służby specjalne radioaktywnym polonem. Litwinienko w przedśmiertnym oświadczeniu wskazał Putina jako bezpośredniego zleceniodawcę swego zabójstwa, co zostało uwiarygodnione w trakcie śledztwa przeprowadzonego przez służby brytyjskie. Nie wiem, jak to wyszło w wersji czeskiej, ale polskie słuchowisko zostało zrealizowane z wielkim polotem i wyczuciem. Wciąga słuchacza od pierwszych chwil aż do samego końca, zmusza do myślenia, wywołuje potężne emocje i pozostawia sam na sam z pytaniami bez odpowiedzi.

Jak to możliwe, że pomimo tylu zbrodni, prowokacji i ludobójstw, za które odpowiedzialna jest Rosja i osobiście Putin, wciąż jest na Zachodzie i w Polsce tylu ludzi i polityków (świadome rozróżnienie),którzy wciąż wierzą, że można się z Putinem i z Rosją dogadać, że można im uwierzyć? Choć tyle już na ten temat napisano, choć wiadomo, że Putin jak każdy bandyta na bezkarność reaguje tylko jeszcze większą bezczelnością i przemocą, wciąż od nowa pozwala się Putinowi i Rosji bezkarnie łamać wszelkie prawa, popełniać wciąż nowe zbrodnie… Jak to możliwe?

Do tego, by dowiedzieć się jaki jest naprawdę Putin, jaką Rosję nie stworzył, a odtworzył, nie trzeba żadnych książek, ekspertów ani agentów wywiadu. Wystarczy poczytać rosyjskie media kierowane na rynek wewnętrzny lub pooglądać rosyjskie programy przeznaczone dla rodzimego odbiorcy, niemniej „Agent” jest kolejną pozycją potwierdzającą, iż Putin jest następcą i kontynuatorem stylu mściwego, zakompleksionego Stalina, dla którego życie ludzkie nie miało żadnej wartości, a wolność była najbardziej znienawidzonym słowem. Pozycja naprawdę rewelacyjna nie tylko ze względu na przekaz i wymowę, ale i na niezwykle przejmujące oddanie tragedii konkretnego człowieka, który wie, że umiera, tragedii jego bliskich… i tragedii całego Zachodu, całego wolnego świata. Bo fakt, że ta zbrodnia, tak jak i wszystkie inne rosyjskie zbrodnie od czasów rewolucji i II wojny światowej włącznie, pozostała bezkarna, utwierdza tylko i Putina, i każdego Rosjanina, że świat może im skoczyć. Mogą robić co chcą i komu chcą, a sądzić to można Niemców, Amerykanów i każdego innego, ale nie ich.

Te refleksje przychodzą do nas same, gdyż, i jest to dodatkową a wielką zaletą „Agenta”, dzieło to koncentruje się niemal wyłącznie na ostatnich dniach życia Litwinienki, sprawiając, iż dla słuchacza jest to przeżycie osobiste. Zapis umierania, zapis zbrodni od strony ofiary, historia godności do końca, wolności do ostatniego tchnienia… Naprawdę – rewelacyjnie to wyszło. Polecam i gorąco zachęcam do wysłuchania

Wstrząsająca historia. Dawno żadna produkcja nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Jestem pełen podziwu dla autora za całą pracę faktograficzną i konstrukcję fabuły. Audioteka realizacyjnie jak zawsze na wysokim poziomie.

Niesamowita historia, tym bardziej przerażająca, że prawdziwa... Warto ją poznać.

Słuchowisko zrealizowane na podstawie pracy czeskiego reżysera, dramaturga, moderatora programów tv, Jiříego Havelki, który starał się odtworzyć z dużą dokładnością ostatnie 23 dni życia Aleksandra Litwinienki, byłego agenta KGB i FSB, który w 2000 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, a jakiś czas później został otruty przez przedstawicieli rosyjskich służb polonem dodanym do herbaty.

Havelka opisuje dramat umierającego człowieka i prośby ustalenia przez lekarzy przyczyny jego pogarszającego się z minuty na minutę stanu zdrowia, ale także szuka odpowiedzi na pytanie, kto bezpośrednio doprowadził do zgonu Rosjanina. Sam Litwinienko w swojej ostatniej wypowiedzi oskarżył samego Władimira Putina o zlecenie tej okrutnej prowadzącej do śmierci w męczarniach bezwzględnej zemsty na kimś, kto odważył się zdradzić mroczne tajemnice rosyjskich elit władzy.

„Agent” pokazuje jak Rosja traktuje zdrajców, w obliczu ostatniej gwałtownej śmierci przywódcy Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna ma bardzo aktualny wydźwięk.
Sam audiobook, bardziej przypominający radiowe słuchowisko warto polecić także ze względu na obsadę, świetnego narratora Przemysława Bluszcza, Marcina Czarnika jako Saszę Litwinienko, czy Ahmeda Zakajewa w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego.

Polecam poznanie samej historii, jak i tej produkcji. Słuchało się dobrze.

Polecam poznanie samej historii, jak i tej produkcji. Słuchało się dobrze.

Odbiór książki jest zupełnie inny kiedy wiesz ze opisywane wydarzenia są prawdziwe. Krótka ale bardzo intensywna.

Świetnie opowiedziana prawdziwa historia rodem z filmów o agencie 007.
Poza niesamowitą fabułą niezwykle poruszający opis walki czasem prowadzonej przez agenta - człowieka, który już wie jaki czeka go los, a jednak nie ustaje w próbach odtworzenia swoich ostatnich dni i pokazaniu światu brutalności i bezwzględnosci służb specjalnych Rosji.

Świetnie opowiedziana prawdziwa historia rodem z filmów o agencie 007.

Świetnie się słuchało

Świetnie się słuchało

Świetnie opowiedziana i zrealizowano opowieść o ostatnich dniach życia Aleksandra Litwinienki. Mimo iż słuchacz wie jak zakończy się ta historia to słucha się ją z napięciem; z jednej strony śledzimy czy lekarzom uda się odkryć czym został otruty agent a z drugiej strony kto i dlaczego to zrobił. Świetny audiobook!

• Audioteka
  • Audiobooki