Światło w oknie

Okładka książki Światło w oknie Marion Kummerow
Okładka książki Światło w oknie
2023-03-22
Zuzanna Lamża

bardzo intrygująca, przeczytałam przez 2 wieczory, szukam informacji o autorce

bardzo intrygująca, przeczytałam przez 2 wieczory, szukam informacji o autorce

🔹️Czytam bardzo dużo literatury wojennej i obozowej ale opartej głównie na faktach. Rzadko sięgam po fikcję literacka, tym bardziej iż temat wojny jest ostatnio bardzo "chwytliwy".
Jednak gdy zobaczyłam okładkę książki, wiedziałam , że muszę ją przeczytać. Pewnie to zasługa Paryża, gdyż uwielbiam klimat tego miasta właśnie w tym okresie.
🔹️Nie zawiodłam się. Książka pochłonęła mnie całkowicie. Autorka pisze pięknie. Bohaterowi są wyraziści o bardzo dobrze wykreowani,dzięki temu do jednych od razu czujemy sympatię a do innych niechęć.
🔹️Autorka naszkicowała nam ciekawą i wzruszająca historię, która miała prawo się wydarzyć. Dlaczego? A któż w okresie wojny nie marzył by przeżyć? Każdy robił co mógł aby zapewnić sobie ucieczkę i życie przez fałszywe dokumenty. Tak też zrobiła główna bohaterka, Margarete Rosenbaum. Tym razem jednak staje ona przed dylematem moralnym, czy ma prawo zabrać dokumenty zmarłej osobie i podawać się za nią? Czy może przestać być Żydówka i stać się Niemką? Czy to zdrada własnego narodu?
🔹️Margarete a dzięki dokumentom Annegret Hubert jeszcze wielokrotnie będzie musiała podejmować trudne decyzje moralne. Okazuje się, że podawanie się za kogoś innego nie jest takie łatwe i wygląda na to, że trzeba będzie uciekał całe życie.
Punktem zwrotnym w życiu Margarete jest spotkanie z bratem prawdziwej Annegret, który o dziwo podajw jej pomocną dłoń. Jak widać ideologia nazistowska to tylko pozory,które łatwo zastąpić pieniędzy albo...miłością. Tak,tak, mamy tu wątek zakazanej miłości Żydówki i Nazisty.
🔹️Podobał mi się klimat powieści i samego Paryża. Tego właśnie szukałam. Książka ciekawa, poruszająca ale i nieco naiwna. Miłość Nazisty i Żydówki była możliwa, może nawet częściej niż przypuszczamy. Jednak nie wierzę w takie zakończenie. Martyrologia? Dla mnie za bardzo naciągane.
🔹️Musze przyznać, że z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów. Zastanawiałam się, co ja zrobiłabym na miejscu Margarete. Jedno jest pewne: walka o życie nie jest zdradą własnych ideałów. Każdy ma prawo żyć bez względu na rasę i narodowość.
A co ma do stracenia ktoś, kto nie ma już nic..?
Zapraszam do przeczytania.

🔹️Nie zawiodłam się. Książka...

Główna bohaterka Margarete jest żydówką. Pracuje jako pomoc domowa w niemieckim domu u rodziny nazistowskiego oficera. Jest poniżana, poniewierana, wykorzystywania i obrażana na każdym kroku. Niestety nie pozostało jej nic innego jeśli chce żyć.

Podczas bombardowania na dom rodziny spadają bomby i podczas ewakuacji do schronu Margaret znowu zostaje zepchnięta na koniec drogi do ucieczki. Jednak tym razem jest to dla niej na plus. Cała rodzina ginie podczas zawalenia się schronu a ona jako jedyna zostaje przy życiu.

Jest to nie byle okazja do odwrócenia swojego losu. Postanawia przywdziać tożsamość zmarłej córki oficera i wkroczyć na grunt wroga jako swój największy wróg.

Margaret od tej pory przyjmuje imię Annegret i musi zrobić wszystko aby jak najszybciej uciec z Berlina. Ponieważ Anna posiada przecież jeszcze dwóch żyjących braci, którzy będą chcieli odnaleźć swoją „ocalała siostrę”.

Życie Margaret nabiera tępa, musi zmienić sposób swojego bycia, zachowania oraz dosłownie stać się Annegret, ponieważ odkrycie jej sekretu będzie kosztowało ją napewno życiem.

„Światło w oknie” to historia nie banalna. Napewno zaskoczy was wydarzeniami w wielu momentach. Sama bohaterka to silna kobieta, która mino swoich doświadczeń ma sile nadal żyć i robi wszystko aby tego życia nie stracić. Los popycha ją w ramiona wroga i igra z jej uczuciami na, które nie była gotowa.

Autorka buduje napięcie i niepokój w czytelniku. Akcja dzieje się wolno jednak bez znudzenia. Tematyka przewodnia fabuły jakim jest skradziona tożsamość oryginalny i ciekawy. Zakończenie z zaskoczeniem i uronieniem łzy czytelniczej nad finałem tych wydarzeń.

Ale czy miało prawo to się udać ?

Przeczytajcie.
I znajdzie odpowiedź na to pytanie w tej książce.

Eksponująca jaskrawy dylemat moralny, który prowokuje do głębokich refleksji. Przenikająca z czułością nakreślone oblicze zakazanej miłości. Dobitnie obrazująca czeluść nagłych wyrzeczeń. Koniecznych, by przetrwać.

„Światło w oknie” to powieść eksplorowana bezlitosnym rysem wojennej zawieruchy – zmuszającej do decyzji jawnie łamiących serce, do zapomnienia o fundamentalnych wartościach. Także zdystansowania się od usilnie wyrywającego się ku uczuciu serca. Meandrująca między permanentną obawą o niepewne jutro a namiastką poczucia bezpieczeństwa, jawiącą się z emfazą, ale równie złudną. To fabularna przestrzeń wypełniona wizją bezdusznej, berlińskiej surowości i zachwycającego pięknem Paryża, wyraziście kontrastującego z przeżartym strachem portretem społecznych nastrojów. Na tle klimatycznej Francji właśnie do życia budzą się emocje, które nie mają prawa istnieć. Tak naturalnie kiełkujące między politycznie mianowanymi oprawcą i ofiarą, tak niebezpieczne i zuchwałe. I wreszcie tak druzgocące w finalnym kształcie, realnie toczące łzy rozpaczy po policzku.

Z szacunkiem dla ludzkich historii wojennych, Marion Kummerow tworzy malunek spontanicznej rezygnacji z własnej tożsamości w imię wolności i szansy na ucieczkę z otchłani piekła. I jednocześnie szkicuje podszyte lękiem zaufanie, jakim zmuszona jest obdarzyć młodego oficera SS Margarete, żydówka, która ze śmiałością walczy o swoją egzystencję. Nakładając na swój nieskazitelny wizerunek dobrego człowieka maskę chimeryczności, zalotności oraz solidnie zakorzenionego poczucia uprzywilejowania. Realnie poświęcając swoje zasady i ideały, by z precyzją wcielić się w poplecznika krzywdy. To swoisty spektakl walki między definicją dobra i zła, ważenia ludzkiego życia na szali istotności, a przy tym bolesna bitwa między pragnieniami serca a wyższymi celami, które nie sposób jednoznacznie skrystalizować. Jednocześnie zatrważająca kompilacja kłamstwa i skrywanej na dnie duszy raniącej prawdy.

Nakreślona na kartach powieści wzbroniona ideologiami miłości ewidentnie stroni od schematycznego ujęcia – emanuje delikatnością, otula się wręcz rozwagą, neguje nieokiełznane szaleństwo i egoistyczne tony. I właśnie dlatego ta odsłona tak dogłębnie odbiorcą wstrząsa! Trwale zapisuje się pod powiekami poruszającym wydźwiękiem, z pewnością nieprzewidywalnym w momencie pierwszego zatracenia się w naznaczonej tragicznym bombardowaniem treści. To fabuła doskonale wizualizująca, z jaką intensywnością na umysł oddziałuje propaganda, jak szczelnie zakotwicza nasączone złem słowa w przekonaniach. Niezauważalnie, ale jednak triumfując nad szczerymi impresjami. I niezaprzeczalnie melancholijna, piękna i spowita głośno artykułowaną moralnością mieszanina literackiej fikcji i historycznego zaplecza, która zdziera powłokę ze stereotypowych, wręcz sugestywnych określeń. Autorka przepełnia swoją powieść goryczą, ale rozświetla również tytułowym światłem w oknie, niosącym esencjonalną nadzieję. Z prostotą relacjonuje szarą rzeczywistość, ale zarazem emocjonalnie zanurza w oceanie egzystencjonalnych pytań bez prawidłowych odpowiedzi. Doświadcza osnowę nieobliczalnymi incydentami i przeszywa ją smutkiem, paralelnie obiecując, że to niewątpliwie nie koniec podróży pod utkanym z realizmem całunem przejętej osobowości. To książka w wymowie ewidentnie dramatyczna i osadzona na zgliszczach empatii i człowieczeństwa. W dalszej perspektywie jednak odbudowująca wiarę w drugiego człowieka.

Literatury nawiązującej do tragedii Żydów nigdy za wiele, szczególnie napisanej w tak cudowny sposób, w jaki zrobiła to Marion Kummerow. Autorka bowiem odrzuciła fakty historyczne na drugi plan skupiając się przede wszystkim na wykreowaniu losów bohaterów i mimo fikcji literackiej przedstawiła indywidualne dzieje wybranej jednostki w sposób z którym bez problemu potrafimy się utożsamić.

Przeszłość odgrywa kluczową rolę w tej historii, ale największą zaletą jest bez wątpienia styl autorki. Pisze ona w bardzo życiowy i jednocześnie obrazowy sposób, więc bez problemu potrafimy utożsamić się z postaciami oraz wyobrazić sobie to co dzieje się dookoła. A jest tego naprawdę dużo, ponieważ akcja rozwija się wraz z kolejnymi stronami i o ile na początku spokojnie możemy wgryźć się w temat, tak później intensywność działań oraz emocji wydaje się być nastawiona na najwyższy poziom.

Przenosimy się do Berlina 1941 roku i obserwujemy losy Żydówki Margarete Rosenbaum. Pracuje jako pokojówka u nazistowskiego oficera a pewnego dnia tylko ona cało uchodzi ze zbombardowanego domu. Decyduje się na zaskakujący krok i podaje się jako córka zmarłego chociaż o jej prawdziwej tożsamości wie oficer SS, Wilhelm Huber. Nie demaskuje jednak dziewczyny a składa jej pewną zaskakującą propozycję, która jak się okaże, zaprowadzi ich w stronę prawdziwego niebezpieczeństwa.

Przyznaję, że z zapartym tchem przewracałam kolejne strony. Chociaż temat jest ważny, przeszłość konieczna do pamiętania a podobne opowieści istotne dla przyszłych pokoleń to jest ich już tak dużo, że nie łatwo wyłapać te najlepsze. A jednak twórczość Kummerow wyróżnia się spośród tłumu, zachwyca przedstawieniem postaci, sytuacji a także bardzo trafnymi przemyśleniami, ponieważ Margarete nie należy do naiwnych dziewcząt i doskonale rozumie w jakiej znalazła się sytuacji. Nie ma wyjścia, musi zaufać Wilhelmowi, ale doskonale rozumiałam jej obawy i wahania. Raz, że zostały one rewelacyjnie przedstawione, dwa, że wszystko otoczone było solidną porcją prawdy i wiarygodności.

"Światło w oknie" to fascynująca podróż w głąb przeszłości, która ściska za serce i budzi wiele skrajnych emocji. Nie spodziewałam się, że ta powieść aż tak mocno mnie dotknie, a jednak styl Marion Kummerow jest wyjątkowy i to on odegrał tutaj najważniejszą rolę. To historia zaufania, przyjaźni a może i miłości, opowieść o strachu, obawie o swoje życie, wszechobecnym niebezpieczeństwie a także o nadziei palącej się malutkim ogniem. Cudowna, zapadająca w pamięć książka, do której - jestem tego pewna - jeszcze kiedyś wrócę.

Czasy drugiej wojny światowej. Żydówka Margarete pracuje jako pokojówka u nazistowskiego oficera. I jako jedyna przeżywa bombardowanie jego domu... Po tym wydarzeniu postanawia przywłaszczyć sobie nową tożsamość. Tylko czy ta okaże się dla niej szansą na wolność, czy może pułapką, z której nie będzie mogła się już wydostać?

"Światło w oknie" Marion Kummerrow to książka, która już od pierwszej strony wzbudza zainteresowanie swoją fabułą. Postacie są dobrze zbudowane, a wydarzenia prowadzą do nieustannie rosnącego w czytelniku napięcia.

Jej akcja toczy się w czasach nazizmu, jednak nie znajdziemy tutaj scen nasyconych brutalnością. Dzięki temu myślę, że wielu czytelników mogłoby się odnaleźć w tej opowieści.

Mnie ta historia wciągnęła, mocno poruszyła, a na koniec złamała serce. Czas z nią spędzony zdecydowanie mogę uznać za udany, dlatego jeśli lubicie powieści z wojną w tle, zachęcam, byście nie pominęli tego tytułu.

"Światło w oknie" Marion Kummerrow to książka,...

Po raz pierwszy spodobała mi się książka, której akcja rozgrywa się w okresie ll wojny światowej, tak bardzo, że będę do niej często wracać. Przeważnie sięgam po taką lekturę jeden raz i staram się szybko o niej zapomnieć, gdyż nerwowo nie wyrabiam, przeżywając ogrom nieszczęścia i nazistowskiej brutalności. Ta pozycja okazała się dla mnie inna i tak mnie wciągnęła, że przepadłam.

Margarete Rosenbaum jest Żydówką i pracuje u starszego niemieckiego oficera. Dom nazisty zostaje zbombardowany. Wszyscy jego mieszkańcy giną. Ocalała jedynie ona, która decyduje się na radykalny i niebezpieczny krok, podając się za córkę swego pracodawcy. Otrzymawszy dokumenty uznające ją za prawowitą Niemkę, dziewczyna wyjeżdża z Berlina i rozpoczyna pracę w bibliotece. Tam niestety odnajduje ją jej "brat" Wilhelm Huber, który od razu demaskuje oszustwo. Dziwne jest to, że mężczyzna zachowuje to dla siebie i proponuje swej fałszywej siostrze by wyjechała i zamieszkała z nim w Paryżu. Przerażona Żydówka zgadza się na ryzykowny krok i postanawia udawać jego siostrę.

Dlaczego oficer SS zaproponował taki układ i jakie są jego motywy? Czy bycie Annegret stanie się dla niej wybawieniem? Czy zmiana tożsamości przyniesie jej ogrom nowych problemów i stanie się przysłowiowym gwoździem do trumny? Czy ta historia zakończy się happy endem?

Moi drodzy, cóż to była za interesująca i niezwykle emocjonująca historia. Przez nią zjadłam doszczętnie moje paznokcie, uroniłam kilka łez i praktycznie drżałam z obawy, że oszustwo doprowadzi do śmierci bohaterki.

Fabuła została bardzo ciekawie poprowadzona. Autorka naszpikowała ją wieloma zaskakującymi i pełnymi grozy wątkami oraz tak sterowała akcją, że czasem myślałam, iż serce wyskoczy mi z piersi. Zachwyciły mnie doskonale wykreowane postaci, które nadały temu dziełu realności i spowodowały, ze moje serce pokochało "Światło w oknie".

Na kilka godzin czytania wraz z głównymi bohaterami przeniosłam się w tamte czasy, chodziłam zlękniona po brudnych uliczkach, obserwując nędzę głodujących ludzi, którzy żyli ciągłym strachem i niepewnością o jutro. Odczuwałam wszystkie lęki Margarete i ogarniające ją wątpliwości. Starałam się zrozumieć ją dlaczego robiła tak a nie inaczej, czym się kierowała i czy obrana przez nią droga była właściwa.

Pochłaniając lekturę byłam zachwycona rodzącym się uczuciem między główną bohaterką a Wilhelmem, zmianami jakie w nim zachodziły i jego postrzeganiem ludzi. Na początku zaledwie go tolerowałam, ale później zaimponował mi i to bardzo.

Mimo, że styl pisarki i jej kunszt jest cudowny to mam do niej jedno ale. Dlaczego takie, a nie inne zakończenie i czy realia wojny muszą przynosić tylko cierpienie? Rozumiem zamierzenia pani Kummerow, ale jakoś ciężko mi się z tym wszystkim pogodzić.

Podsumowując treść, styl i wrażenia to oceniam książkę bardzo wysoko i uważam ją za godną uwagi. Czas jaki poświęciłam na jej przeczytanie uważam za wartościowy i nie żałuję, że poznałam tą niezwykłą historię. Dała mi ona dużo do myślenia. Koniecznie przeczytajcie i dajcie znać, czy lektura wpasowała się w wasze gusta. Chętnie poznam wasze opinie.

🌸 "Światło w oknie" autorstwa Marion Kummerow to cudowna książka, z którą spędziłam niezapomniane chwile.

🌸 Margarete jest Żydowką, i pracuje w domu nazistowskiego oficera.
W czasie bombardowania, jej pracodawcy i ich córka giną, a ona jako jedyna uchodzi z życiem.
Kobieta ze strachu podszywa się pod zmarłą córkę oficera, i dostaje dokumenty, dzięki którym ma szansę rozpocząć nowe życie.
Syn oficera Wilhelm poznaje prawdę na temat nowej tożsamości kobiety, i postanawia jej nie wydać, jeśli Margarete zamieszka z nim w Paryżu, i nadal będzie udawała jego siostrę.

Czy Margarete uda się uciec od przeszłości?
Jakie motywy kierują Wilhelmem?
Czy prawda wyjdzie na jaw?

🌸 Akcja powieści rozgrywa się w okresie wojennym. Jeśli obserwujecie mój blog, to wiecie, że uwielbiam tego typu książki, i jak tylko przeczytałam jej zapowiedź, to wiedziałam, że ta powieść koniecznie musi się znaleźć w moich rękach.
Jak byłam mała to uwielbiałam jak babcia czasem opowiadała historie o wojnie, o tym przez co przeszła i jak wtedy wyglądało życie ludzi, i bardzo żałuję, że nie zdawałam więcej pytań. Myślę, że dlatego tak lubię czytać książki o tej tematyce, gdyż czuję się wtedy, jakbym była bliżej mojej ukochanej babci, i dlatego te książki są mi tak bliskie.
Książka ta bardzo mi się podobała, wzbudziła wiele emocji i na długo pozostanie w mojej pamięci.
Jest to wstrząsająca opowieść która pokazuje, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, aby przeżyć, oraz jak duże okrucieństwo może nas spotkać z ręki drugiego człowieka.
Książka zmusza do refleksji, a historia Margarete mnie porwała, i przyznam, że nie raz się o nią bałam. Autorka ma cudownie lekkie pióro, dzięki czemu czytanie tej książki było prawdziwą przyjemnością.

Jeśli lubicie książki w wojennym klimacie, to musicie koniecznie przeczytać tą wspaniałą powieść.

🌸 Margarete jest Żydowką, i pracuje w domu nazistowskiego oficera.

Przed Wami tytuł, który wciągnął mnie do tego stopnia, że od pochylania się nad nim rozbolał mnie kark.

Tamten nalot odmienił jej życie, śmierć oprawców stała się dla niej biletem do wolności... Jednak czy na pewno?

Dotychczas służba w domu wpływowych Niemców była dla niej sposobem na przeżycie zaś dzisiaj, kiedy zginęli, otrzymała szansę, by się stać kimś innym. Tego dnia nie była już Żydówką Margaret, stała się Annegret, córką nazistowskiego oficera, a gwiazda na ramieniu odeszła w zapomnienie. Do czasu... W miejscu pracy odwiedza ją brat, a raczej brat Annegret.

Młoda kobieta nie wie jeszcze, że przyjęcie innej tożsamości stanie się początkiem jej problemów, wątpliwości oraz decyzji do podjęcia o wiele gorszych niż mogłaby kiedykolwiek przypuszczać.

To historia o dylematach moralnych i wciąż zadawanym pytaniu: ile warte jest życie? Czy jeżeli ktoś zabił setki ludzi, to my również możemy pozbawić go życia? Nie zabraknie tu obrazów przedstawiających moc propagandy i otumanienie wielkimi obietnicami wątpliwego autorytetu.

Książka, której nie odłożycie, póki nie dowiecie się, do czego doprowadzi główną bohaterkę jej szalony pomysł na udawanie córki zapalonego nazisty. Z nieskrywaną ciekawością będziecie śledzić jej losy, zwłaszcza od momentu, kiedy jej kłamstwa zaczną wychodzić na jaw. Zaskakująca, przejmująca i z niejednoznacznymi bohaterami, czego chcieć więcej?

W ułamku sekundy podjęła decyzję, by przeżyć, innym razem dała wybór, którego ona sama nigdy nie miała, tylko czy w życiu rzeczywiście zawsze wszystko kończy się dobrze?

Żydowska dziewczyna jest służącą w domu nazistów. W czasie nalotu rodzina ginie a ona podaje się za ocalałą córkę żeby przeżyć. Jednak synowie służący w ss mogą ją rozpoznać. Wilk zakochuje się w niej i chce ją ochronić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Współpraca recenzencka
  • Wojenne
  • Przeczytane 2023
  • Półka Mamy
  • Holokaust,wojna,

Dodaj cytat z książki Światło w oknie