Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ.

Okładka książki Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Boguś Janiszewski
Okładka książki Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ.
Boguś Janiszewski Wydawnictwo: Publicat Cykl: To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 10) popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 10)
Publicat
2023-02-08
2023-02-08

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Okładka książki Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami Lydia Corry, Natasha Farrant
Dziewczynka, k... Lydia Corry, Natash...
Okładka książki Co jest w środku. Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy Peter Hinckley, Olga Zakharova
Co jest w środ... Peter Hinckley, Olg...
Okładka książki Bałtyk Aleksandra Krzanowska, Jan Wilkanowski
Bałtyk Aleksandra Krzanows...

2/180/2024
Problemy współczesnego świata i cele ONZ w postaci przyswajalnej dla dzieci. Dla dorosłych także :-)
Męczy mnie ta sepleniąca lama, ale na szczęście cała reszta skutecznie nadrabia ten minus. Jasny przekaz, zrozumiały język i świetnie rysunki.
Czekam na kolejne 90!

2/180/2024
Czekam na kolejne 90!

‘Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ.’ to pouczająca pozycja z gatunku książek popularnonaukowych dla dzieci. Jest to 10-ty tom cyklu, lecz bez obawy, każdy z nich można czytać bez znajomości poprzedniego, gdyż objaśniają one inne tematy życia codziennego.
Lubię sięgać po takie pozycje, które nie tylko bawią, ale też uczą i właśnie z taką książką mamy do czynienia w tym przypadku. Wszyscy, którzy mieli kontakt z dziećmi w wieku przedszkolnym czy szkolnym zdają sobie sprawę z tego, jak są one ciekawe świata. Coś gdzieś usłyszą i zaraz mnożą się u nich pytania, które kierują do nas, dorosłych. Tutaj zaczyna się nasza rola, aby w sposób zrozumiały i jasny wyjaśnić im daną kwestię. A co jeśli sami nie wiemy, jak coś wyjaśnić? W końcu i tak może się zdarzyć co nie? Wtedy z pomocą przychodzi nam właśnie ta seria. W tej pozycji autor w sposób bardzo klarowny i prosty tłumaczy zagadnienia związane z problemami świata. Dokładniej to ujmując, znajdziemy tu między innymi wyjaśnienia, po co powstały organizacje między narodowe i jakie mają znaczenie, poruszana jest kwestia biedy, nierówności czy marnowania jedzenia, dowiemy się czym jest wojna oraz kim są uchodźcy, wraz z poruszeniem problemów naszych Ukraińskich sąsiadów, a także przybliżone zostaną cele zrównoważonego rozwoju. W wielkim skrócie znajdziemy tu najważniejsze i najbardziej na ‘topie’ tematy o rozwoju świata, o jakie nasze pociechy mogą nas spytać. Wszystko napisane prostym językiem, tak by dziecko w wieku szkolnym samo mogło przeczytać tę pozycję i zrozumieć treść. Choć wiadomo najlepiej poznaje się takie tematy razem, aby móc również poprowadzić dyskusję i pogłębić nasze relacje.
Treść w takich pozycjach jest istotna tak samo, jak sposób wydania książki. W końcu ma ona trafić do dość wymagającego odbiorcy, jakim jest dziecko. Pozycja tak jest wydana w twardej oprawie, za co od razu wielki plus. Dodatkowo cała treść przedstawiona jest w formie ala komiksu, w którym mamy postacie dyskutujące i przeprowadzające nas przez każde zagadnienie. Dodatkowo na każdej stornie umieszczone są piękne ilustracje, odnoszące się do treści. Jeśli chodzi o samą treść to jak mówiłam, wszystko jest napisane w prosty sposób, niemniej jednak momentami trafia się sporo tekstu, a sama czcionka jest dość mała. To może być utrudnienie dla początkujących czytelników, dlatego im może przydać się nasze wsparcie.
‘Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ.’ to fajnie wydana i bardzo wartościowa pozycja, która pomoże młodym czytelnikom oraz nam dorosłym zrozumieć niektóre tematy. Polecam ją każdemu, kto posiada w swoim otoczeniu małego odkrywcę, gdyż jestem pewna, że nie raz uratuje Was przed trudnymi i zaskakującymi pytaniami. Idealna pozycja dla całej rodziny.

Zrównoważony rozwój to ogromnie ważny temat, który został pokazany w zrozumiały dla młodych odbiorców sposób dzięki tej książce - "Świat do remontu".

Książka stanowi świetną bazę do dyskusji z dziećmi i młodszą młodzieżą o tym, że coś niewłaściwego dzieje się z naszą planetą. Książka porusza problem obecnego kryzysu klimatycznego i szuka wyjścia z tej sytuacji. Koncentruje się na celach zawartych w Agendzie 2030, które tworzą swoisty drogowskaz ratowania planety, na której poprzednie pokolenia nieźle narozrabiały. Cele Agendy 2030 to najbardziej palące problemy, którymi trzeba się zająć, aby zostawić ten świat w kondycji znośnej do życia przyszłym pokoleniom. Jeśli ludzie nie wezmą się do roboty może być nieciekawie, już dzisiaj mamy ogromny problem z nadmierną emisją CO2, wylesianiem, zanieczyszczeniami wody, gleby, utratą bioróżnorodności, nierównościami społecznymi, bogaceniem się nielicznych i biedą ogromnej większości, nadmierną konsumpcją i marnowaniem żywności w bogatych krajach i głodem w innych. Problemy rozrastają się wraz z pęczniejącą populacją homo sapiens, z kurczeniem się miejsca do życia dla nich a jednocześnie rozrostem zwierząt hodowlanych i zawłaszczaniem areałów pod uprawy dla tychże. Zaczyna brakować surowców nieodnawialnych, przy równoczesnym nie wykorzystywaniu odnawialnych, czy tych wyrzucanych na śmietnik. Lista problemów obecnej ludzkości jest duża, bo od lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia pozwolono sobie na bezrefleksyjne konsumpcjonistyczne życie w jednych krajach i łupieżcze w innych, bo pozwolono sobie zapomnieć o planecie i jej dobrostanie. Ludzie korzystali ponad miarę, aż okazało się, że wszystko ma swój kres.

W książce nie ma czasu na nudę, bo tyle się dzieje a jeszcze więcej jest do zrobienia. Bardzo ciekawa książka, polecam każdemu, bo w przystępny sposób pokazuje co się dzieje z naszą planetą i jak jej pomóc, aby inne pokolenia też miały na niej swój dom.

Tu się coś sypie, tam się coś łuszczy, gdzieś indziej zieje dziura, a wszystko spowija aura starości i wyeksploatowania… Nie ma rady, trzeba chwycić za narzędzia i wziąć się do remontu. A wiadomo, że remonty to nic przyjemnego, bo wiążą się z wieloma wyrzeczeniami. Gdy chodzi o mieszkanie, auto czy nawet zdrowie, chociaż czasami z ociąganiem, ale zakasujemy rękawy i doprowadzamy je do ładu. Dlaczego więc brakuje nam motywacji, aby zrobić to samo, gdy chodzi o naszą planetę?

O tym, jak bardzo narozrabialiśmy jako ludzkość, jakie są tego konsekwencje, jakie są wynikające z nich współczesne potrzeby i obszary wymagające wsparcia, a w końcu o tym, w jaki sposób można przeprowadzić modernizację świata opowiadają w „Świat do remontu”: słowami – Boguś Janiszewski, obrazkami – Max Skorwider.

W 10. tomie serii „To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)” na tapet wzięto cele zrównoważonego rozwoju ONZ. I wyłożono je w sposób prosty i dość klarowny, tak aby żaden z nich nie został pominięty, ani niezrozumiały. Zrobili to z typową dla siebie swadą i luzem, w stylu bliskim nastolatkom. Tekstu nie ma zbyt wiele, a jak jest to dotyka sedna sprawy opierając się na przykładach zaczerpniętych z życia i nawiązując do współczesnych wydarzeń. Dopełniają go karykaturalne komiksowe ilustracje doprawione dialogami, które niekiedy wnoszą dodatkowe treści do omawianego wątku, a niekiedy są tylko jego powieleniem.

Styl autorów należy nazwać specyficznym i podkreślić, że z tej racji nie do wszystkich będzie on trafiał. Podczas czytania może sprawiać wrażenie chaotycznego, jednak w efekcie okazuje się, że porusza dużo ważnych wątków i układa się w głowie w sensowną całość. Wiele zamieszania wnoszą ilustracje i ich bohaterowie, więc osobom z niską podzielnością uwagi sugeruję rozdzielne czytanie treści i ilustracji. Dla mnie np. irytujące byli sepleniąca lama i powtarzający się struś.

Jednak po tę książkę warto sięgnąć przede wszystkim ze względu na jej tematykę, która nie jest powszechna, a jest bardzo ważna!

Cykl pt."To, o czym dorośli ci nie mówią" porusza w sposób humorystyczny ważne zagadnienia z różnych dziedzin.
Na rynku ukazała się niedawno 10 już książka duetu Janiszewski & Skorwider.
Po publikacjach dotyczących ekonomii, polityki, mózgu, kosmosu, sztucznej inteligencji, klimatu, emocji, śmieci i sexu przyszła pora na naszą planetę.
Czy Ziemię można wyremontować? Czy jest to w ogóle możliwe?
Przed ważnym zadaniem przeprowadzenia generalnego remontu na Ziemi stanęła bohaterka książki Gaja, wezwana do Centrum Zarządzania Wszechświatem.
Czy ludzie naprawdę tak źle radzą sobie z dbaniem o własną planetę? Nadszedł czas, by to sprawdzić.
Podzielona na 6 rozdziałów książka pt. "Świat do remontu" przedstawia czytelnikom założenia planu naprawy świata, stworzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Dlaczego ONZ stworzył 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju? Co się na nie składa? Dlaczego zmiany są nam tak bardzo potrzebne? Od czego zacząć?
O tym wszystkim przeczytacie właśnie na kartach tej niezwykle interesującej książki.
Zawiera ona mnóstwo informacji, ciekawostek, danych statystycznych, które zostały przedstawione w bardzo przystępnej i zabawnej formie.
Cieszę się, że na rynek trafiają książki, poruszające ważne problemy współczesnego świata, napisane w sposób dostosowany do wieku potencjalnych odbiorców. Bardzo podoba mi się połączenie formy komiksu z literaturą popularnonaukową. Przyciąga ona uwagę i zachęca, by zagłębić się w treść.

Na rynku ukazała się niedawno 10 już książka duetu Janiszewski & Skorwider.
Czy Ziemię można wyremontować? Czy...

Boguś Janiszewski to autor wielu ciekawych książek dla młodych czytelników, między innymi serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią”. „Świat do remontu” jest już dziesiątym tomem tej popularnonaukowej serii dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Ziemia to nasz jedyny dom. Nie mamy zastępczej planety, a tę, którą mamy już częściowo zniszczyliśmy i niszczymy dalej. I jeśli się nie opamiętamy, nie minie dużo czasu, a nie będziemy mieli gdzie mieszkać. Być może ostateczna katastrofa nie dotknie nas lub nawet naszych dzieci, ale któreś z kolejnych pokoleń na pewno. I właśnie o tym, co możemy zrobić, aby poprawić stan naszej planety, jest ta książka. Wszyscy możemy coś zdziałać, nawet najmłodsi. Bardzo przystępnie napisana i świetnie podana jest tu wiedza. Częściowo w formie komiksu, częściowo wyraźnego, odpowiedniego dla młodych odbiorców tekstu. Dzieci mogą tę książkę czytać samodzielnie lub młodsze z pomocą rodziców. Jest bardzo kolorowa i przepięknie wydana. W twardej oprawie z piękną, przyciągającą wzrok okładką. Nie ma tu ani jednej strony bez ilustracji autorstwa Maxa Skorwidera. Z jednej strony piękne rysunki umilają lekturę, z drugiej doskonale korespondują z treścią, a w formie komiksu, rysowane postaci żyją, objaśniając dzieciom trudniejsze zagadnienia. Książka jest tak dobrze napisana, że młodsi odbiorcy nie będą mieli problemu, aby zrozumieć, o czym czytają. W lekki i zabawny sposób autor opisuje problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy współczesnego świata.

Oprócz sześciu rozdziałów, które tutaj oznaczone są jako kolejne dni, znajduje się w książce wprowadzenie do tematu w formie komiksu, nazwane „Intro” i dodatki specjalne. Warto dodać, że brzegi stron każdego rozdziału mają inny kolor, który jest również zaznaczony w spisie treści. Dlatego w przypadku chęci odnalezienia konkretnych treści, nie będzie z tym żadnego problemu. W pierwszym rozdziale omówiono problemy współczesnego świata z organizacją. Już tylko tutaj znajdziemy odpowiedzi na wiele nurtujących młodych czytelników pytań, jak na przykład: po co ludziom organizacje, dlaczego jedni rozwijają się szybciej, a inni wolniej, po co nam państwa i czy nie wystarczy jedno. Później jest coraz ciekawiej. Jest mowa o naprawdę ważnych sprawach, między innymi o głodzie, biedzie, zanieczyszczeniach, o nierównościach, również w dostępie do edukacji i wiele więcej. Publikacja wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju, czyli plan naprawy świata, w którym żyjemy i o nich również jest w książce mowa. Dużym atutem tej publikacji jest humor, dzięki któremu niezbędna wiedza wchodzi dzieciom do głowy sama.

Aby zadbać o środowisko i klimat, zmniejszyć skalę ubóstwa, ograniczyć konsumpcję i wyrównać szanse w dostępie do opieki zdrowotnej i edukacji, trzeba działać. Książka „Świat do remontu” pokazuje, jak to robić, zaczynając od wprowadzenia małych zmian w naszym codziennym życiu. Bo od małych zmian zależeć będzie ta wielka, która może uratować naszą planetę. Serdecznie polecam, nie tylko dzieciom, do których kierowana jest ta publikacja, ale każdemu, komu zależy na miejscu, w którym żyjemy.

🌍🌋

Planeta Ziemia to nasz jedyny dom. Dlaczego więc okazujemy jej tak mało troski i szacunku? Czy można to jakoś zmienić?
Z jakimi problemami mierzą się ludzie z różnych państw?
Czy wszystkie dzieci chodzą do szkoły? Dlaczego niektóre kraje toczą ze sobą wojny?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w książce ,,Świat do remontu", która wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

🗺️🏜️

Uważam, że takie pozycję są bardzo potrzebne na rynku wydawniczym. W przystępny, lekki i zabawny sposób omówione zostały tu problemy, z jakimi nadal borykają się ludzie we współczesnym świecie. Mowa tu między innymi o ubóstwie, głodzie, zanieczyszczeniach czy nierównym dostępie do edukacji.

Bardzo podobało mi się to, że mimo trudnych tematów, jakie autorzy poruszyli, jest tu też miejsce na humor. Uważam, że dzięki temu książka lepiej przemówi do młodych odbiorców. Sama nie raz zaśmiałam się w głos podczas lektury. Jedyne co chwilami mnie już lekko drażniło to wypowiedzi sepleniącej lamy i powtarzającego się emu.

Książka jest pięknie wydana - ma twardą oprawę i przyciągającą wzrok okładkę. Warstwy tekstowa i ilustracyjna doskonale się dopełniają.

Myślę, że dla docelowej grupy czytelników (9-12 lat) będzie to naprawdę wartościowa lektura.

⛰️🏗️

🌍🌋

Z jakimi problemami mierzą się ludzie z różnych państw?

nie od dziś wiadomo, że ziemia jest bardzo mocno eksploatowana przez nas - ludzi. niszczymy ją na wiele sposobów, a wielu z nas ciągle żyje w przeświadczeniu, że mamy do tego prawo. traktujemy nasz gatunek jako nadrzędny, choć za sprawą matki natury możemy stąd zniknąć w chwilę.

w swojej książce pt. „świat do remontu” boguś janiszewski bierze na tapet problemy naszej planety i pokazuje nam realny plan jej naprawy. zwraca uwagę na problemy związane z klimatem, na nierówności społeczne, na głód, ubóstwo, brak dostępu do edukacji, na wojny. dowiadujemy się m. in., czym różnią się od siebie państwa rozwinięte i nierozwinięte, po co nam wszystkim organizacje i jak należy współpracować, żeby ta współpraca przyniosła oczekiwane rezultaty. a temu wszystkiemu przyświecają cele zrównoważonego rozwoju onz.

książka jest ciekawie zbudowana - to spora dawka informacji podana nie tylko w formie ciągłego tekstu, ale też komiksu czy studium przypadku. wszystko zostało zilustrowane w bardzo przyjemny, kolorowy i łatwy do śledzenia sposób przez maxa skorwidera. spodobały mi się wstawki statystyczne, dzięki którym dowiedziałam się na przykład, że 3 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody. takie liczby robią wrażenie i dają do myślenia.

w znakomitym odbiorze książki przeszkadzał mi sposób wypowiedzi zwierząt występujących w komiksach. przykładowo, zapis wypowiedzi lamy, który miał pokazać, że ta sepleni, odebrałam jako dość infantylny. czasami miałam nawet problem z rozszyfrowaniem, co ta lama chce mi przekazać. dodatkowo, jeśli chcemy uczyć dzieci dobrych manier i wymagać dobrego zachowania, nie możemy pokazywać im, że postacie z książek zwracają się do siebie „dziadami” i innymi tego typu określeniami. bo to właśnie tworzy wzorce, a takie wzorce fajne nie są.

ogółem ta książka to niezła pigułka wiedzy i dla dzieci, i dla dorosłych, ale swoje mankamenty ma, jak wszystko ;)

Oto przed Państwem 10 część cyklu "To, o czym dorośli Ci nie mówią"! Moja jest to pierwsza, ale już mogę Wam powiedzieć, że nie ostatnia. Wydanie jak i tematyka bardzo mi się spodobały. Na oku mam wcześniejsze części, które z miłą chęcią razem z dziećmi odkryjemy.

Tym razem Boguś Janiszewski w prosty i śmieszny sposób, pragnie przekazać swoim młodym Odbiorcom, że na naszej Planecie źle się dzieje. Bohaterowie muszą coś z tym zrobić. Mają tylko tydzień na naprawę naszego Świata i to tylko od nas ludzi zależeć będzie czy nie zostaniemy skreśleni we Wszechświecie.

W książce Autor dzieli się z nami celami zrównoważonego rozwoju ONZ, które powstały w 2015 roku po to, by na naszej Ziemi wszystkim żyło się lepiej. Niestety, to nie jest wcale takie proste, nawet jak ma się gotowca, opracowany plan, ciężko nam ludziom pomagać sobie nawzajem. Czym są organizacje? Dlaczego na Ziemi panuje brak wody? Dlaczego wybuchają wojny? Jak przestać marnować jedzenie? To tylko parę pytań, na które my - dorośli - czasem nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć dobrze.

Książka ta uczy, ogromnie rozwija kreatywność i pobudza dziecięcą ciekawość, która w umysłach dzieciaków jest bardzo duża. W tej pozycji urzekło mnie to, że Autor pragnie przekazać ogrom wiedzy i udaje mu się to. Robi to rewelacyjnie, posługując się prostym językiem i wplatając w to jeszcze humor. Do tego wraz z Ilustratorem postanowił zaciekawić najmłodszych ilustracjami. Tutaj nie ma suchej teorii, jak w szkolnych podręcznikach, dzięki połączeniu z komiksem wyszło to naprawdę bardzo ciekawie. W książce zostały zachowane proporcje w przekazywaniu informacji - dziecko nie zmęczy się tą lekturą i nie zniechęci się do poszerzania wiedzy. Tutaj nawet dorosły człowiek znajdzie coś dla siebie! Skłoni się do refleksji i zainspiruje do dalszego działania na rzecz lepszego życia. Wielkie zmiany zaczynają się od tych małych, które my w swoich domach możemy zapoczątkować.

Jestem bardzo zadowolona, że powstają tak kreatywne i mądre książki. Świetnie byłoby, gdyby ten cykl znalazł się w każdej bibliotece szkolnej. By również w szkole na lekcjach wspomagać się taką literaturą. Nie stricte naukową, gdzie mamy milion zagadnień trudno opisanych, które ciężko jest nap przyswoić, ale właśnie taką prostą. Napisaną tak jakby się po prostu rozmawiało. Taka forma bardziej przybliży dzieci do zmian, do walki o naprawę Świata. Bo tak jak Autor wspomniał, nie ma drugiej Ziemi, nie ma Planety zastępczej.

Dziękuję serdecznie za możliwość przeczytania tej rewelacyjnej książki Wydawnictwu Publicat.

„Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ”. Dziesiąta publikacja z serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią”. To książki, które dają odpowiedzi na trudne pytania. Uczą, rozwijają kreatywność, pobudzają ciekawość i zdecydowanie zachęcają do poszerzania wiedzy, w tym co najważniejsze do poszukiwania informacji w innych dostępnych źródłach, czyli słownikach, encyklopediach, a nawet bibliotekach. A wspólne rodzinne wędrówki do skarbnicy wiedzy są przecież bezcenne.
Książki, które uczą, które dostarczają wiedzę w bardzo przystępny sposób są niesamowicie wartościowe. Wartością dodaną w publikacji jej jest różnorodność, sposób zaprezentowania. Mamy tutaj komiks, ważne treści odróżniają się od ciągłego tekstu. Zatem czytelnik nie „zmęczy” się podczas nauki i czytania. A dzięki palecie barw, wszelkim wyróżnikom i ciekawej historii będzie wręcz spragniony wiedzy i jestem pewna, że czytając będzie zadawał kolejne arcyciekawe i jakże trudne pytania.
Zatem poznajcie Gają i jej zespól, który stoi przed bardzo trudnym zadaniem, jakim będzie uratowanie Ziemi. Tworzą konkretny plan i mają tydzień na zaprezentowanie postępów w pracy, w innym wypadku zarządzanie Ziemią przejmują inne nie znane nam osoby! Mając dobry plan zaczynają działać. A wierzcie mi mają trudne zadanie: m.in. Jak ograniczyć zużycie wody? Jak wyrównać nierówności? Dlaczego nie wszystkie dzieci chodzą do szkoły? Kto wymyślił wojnę? .
Pamiętajmy, że wielkie zamiany zaczynają się zawsze od małych rzeczy! Każdy z nas ma wpływ na to co znajduje się tuż obok nas. Dlatego, tak ważna jest edukacja. Nie ma potrzeby sięgania po ciężką, trudną i skomplikowaną literaturę. Ważne tematy można tak opracować, że zrozumie je mały i duży czytelnik. Dlatego, ta wersja publikacji pokazuje je np. w porównaniu do zwierzątek, co bardzo dobrze współgra z dziecięcą wyobraźnią. Starasz dzieciaki takie np. +12 lat, również znajdą tutaj coś dla siebie. Jest wiele matematycznych tematów, Galaktyka, problemy społeczne, czy militarne.

• Egzemplarz recenzencki
  • DLA DZIECI
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Do biblioteki
  • NATURA

Dodaj cytat z książki Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ.