Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?

Okładka książki Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy? Andrew Hessel, Amy Webb
Okładka książki Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?
Andrew HesselAmy Webb Wydawnictwo: Prześwity popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Genesis Machine: Our Quest to Rewrite Life in the Age of Synthetic Biology
Prześwity
2023-02-24
2023-02-24
Aleksandra Samson-Banasik
biotechnolgia nauka

Książki z dziedziny biologii nie mają łatwo na rynku wydawniczym. Choć często są pasjonujące, wielu czytelnikom „stawiają opór” terminologiczny i pojęciowy. Ze szkoły wynosimy marną znajomość biologii, a przecież właśnie w biologii dzieją się obecnie rzeczy wręcz przekraczające wyobraźnię. Ktoś powie, że podobnie jest w dziedzinie high-techu, ale to jednak nie jest całkiem tak samo. Z komputerami, smartfonami, internetem mamy do czynienia na co dzień i już całkiem nieźle oswoiliśmy nawet uczenie maszynowe i generatywną sztuczną inteligencję. Innymi słowy, high-tech jest dotykalny, podczas gdy DNA, RNA, mRNA, struktury białek i terapie genowe czy komórkowe – oczy tego nie widzą i umysł ma z tymi pojęciami kłopot.

A przecież tak nie powinno być, bowiem kształcimy w Polsce naprawdę dobrych biologów i mamy osiągnięcia w tej dziedzinie. I nie trzeba sięgać pamięcią do czasów lwowskiego Instytutu Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla czy osiągnięć prof. Ludwika Hirszfelda, który w innych czasach i w innym kraju bez wątpienia otrzymałby Nagrodę Nobla. Wystarczy przypomnieć sobie tych kilkanaście polskich biolożek, tu wykształconych i pracujących w najlepszych światowych ośrodkach naukowych, które nagle pojawiły się w krajowych mediach w czasie pandemii covidu, komentując i wyjaśniając, co, dlaczego i jak się dzieje. Napisałem „biolożek”, ponieważ rzeczywiście przewaga kobiet w tym gronie specjalistów rzucała się w oczy. Ten fenomen zasługuje na opisanie przez dobrego dziennikarza zajmującego się nauką.

Ale do rzeczy… Książka „Projekt Genesis” jest fascynująca i znakomicie opisuje „erę biologiczną” (po erze krzemowej),w której już żyjemy. To, co opisują jej autorzy, nie stanowi już SF (a dokładniej stanowi już tylko częściowo),ponieważ np. terapie genowe i komórkowe stają się codziennością, to samo dotyczy zindywidualizowanych leków, a na horyzoncie (choć wciąż stosunkowo odległym) widać już np. sztuczne macice. W świetle tego, co się dzieje i będzie się dziać w biologii nasze dzisiejsze spory o „wolność sumienia” lekarzy w kontekście aborcji wyglądają jak wprawki z etyki studenta filozofii na pierwszym roku.

Przykład pierwszy z brzegu: gdzie kończy się leczenie zaburzeń genetycznych a zaczyna doskonalenie genetyczne? Komu najpierw będą przysługiwać drogie terapie genetyczne w systemie powszechnej opieki medycznej (wszyscy płacimy składki zdrowotne, dlaczego zatem X ma być leczony przed Y)? Co z nowymi formami życia tworzonymi dzięki biologii syntetycznej i jakie mają im przysługiwać prawa „do życia”? Oczywiście powstanie czarny rynek zakazanych zabiegów genetycznych, dla mafii wszelkiego rodzaju po narkotykach i hakowaniu będzie to nowy, wielki biznes – co zrobią z tym rządy, czy w ogóle będą w stanie cokolwiek zrobić? Jedni będą mieli środki finansowe na przedłużenie sobie życia, a innych nie będzie na to stać – ktoś ma jakiś pomysł, co z tym zrobić?

Weszliśmy (nie wchodzimy, już weszliśmy) w świat tyleż fascynujący i obiecujący, co pełen dylematów moralnych i etycznych. Konkretnie dzisiaj w Polsce: jeśli „tabletka po” budzi tak poważne spory i jest polityzowana, to jak poradzimy sobie z regulacją zabiegów biologicznych o nieporównanie większych konsekwencjach?

„Projekt Genesis” warto przeczytać choćby po to, aby przygotować się do czekających nas sporów i kontrowersji.

[...]
za białko uważa się łańcuch polipeptydowy składający się z ponad stu aminokwasów. W tym maleńkim łańcuchu jest więcej możliwych sekwencji niż atomów w obserwowalnym wszechświecie.

𝐍𝐈𝐄𝐙𝐌𝐈𝐄𝐑𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐀 𝐈 "𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐀𝐒𝐈𝐄" 𝐖 𝐃𝐎𝐁𝐈𝐄 𝐀𝐈 𝐓𝐎 𝐊𝐑𝐎𝐊 𝐃𝐎 𝐍𝐎𝐖𝐄𝐉 𝐔𝐋𝐄𝐏𝐒𝐙𝐎𝐍𝐄𝐉 𝐖𝐄𝐑𝐒𝐉𝐈 𝐇𝐎𝐌𝐎 𝐒𝐀𝐏𝐈𝐄𝐍𝐒 𝐒𝐘𝐍𝐓𝐇𝐄𝐓𝐈𝐂𝐀 ?!!
Moje wrażenia są ambiwalentne. Książka jest umiejętnie napisana, bardzo żywa, pełna anegdot, często naprawdę ekscytująca i łatwa w czytaniu nawet dla laików takich jak ja.
Mimo mojego, jeszcze raz zaznaczę mojego dyskomfortu autorom udało się jasno i przekonująco przekazać najważniejsze przesłanie: Najwyższy czas zgłębić temat.
Czy to futuryzm czy już nasza rzeczywistość...
Cyberpunk 2077, gdzie nano wszczepy są ogólnodostępne i powszechnie stosowane... wiem to tylko gra, ale... 🤔
𝐈𝐆𝐍𝐎𝐑𝐀𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐍𝐈𝐄 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐀𝐃𝐙𝐈 𝐃𝐎 𝐍𝐈𝐂𝐙𝐄𝐆𝐎 𝐃𝐎𝐁𝐑𝐄𝐆𝐎 𝐍𝐀𝐓𝐎𝐌𝐈𝐀𝐒𝐓 𝐖𝐈𝐄𝐃𝐙𝐀 𝐓𝐎 𝐏𝐎𝐓Ę𝐆𝐀 ! 𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

Do posłuchania podczas czytania :

[...]

To potwierdzenie wszystkich tzw. teorii spiskowych. Przedstawienie utopijnego świata, do którego zmierzamy. Potwierdzenie transhumanizmu - w zasadzie przedstawia w większości narzędzia transhumanizmu.

Pięć lat temu wpadła mnie w ręce książka o sztucznej inteligencji. Książka o tym, że to się dzieje, tu i teraz, a wpływ będzie o wiele szybciej niż nam się wydaje.

Zatem idąc tym tokiem: jeżeli wpada mnie w ręce książka o biologii syntetycznej (od dawna to jest),ale nowe technologie stosowane w tej biologii pozwalają na myślenie (może nawet na próby realizacji) na przykład: zaprogramowanie nowych roślin, tak jak programu komputerowego, następnie ich wyprodukowanie to?

Cóż, pewno to też się dzieje, a o czymś takim, czym jest Chat GPT w klasie SI pewno też lada moment usłyszymy.

Co to będzie? Ja myślę, że będą to zaprojektowane na nowo rośliny pożerające nadmiar CO2 z atmosfery.

W Europie może nie przejdzie, ale sądzę, że Chiny się nie zawahają i co im zrobisz?

Biologia syntetyczna zrewolucjonizuje sposób, w jaki definiujemy rodzinę, jak rozpoznajemy choroby i leczymy starzenie się, gdzie budujemy nasze domy
i jak się odżywiamy.
Daje nam możliwości radzenia sobie z zagrożeniami egzystencjalnymi: zmianami klimatycznymi, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i dostępem do paliwa.
Ale istnieje poważne ryzyko.
• Kto powinien decydować, jak zaprojektować żywe organizmy?
• Czy zmodyfikowane organizmy należy sadzić, hodować i wypuszczać na wolność?
• Czy powinny istnieć granice ludzkich ulepszeń?
• Jakie zagrożenia cyberbiologiczne się zbliżają?
• Czy przyszła wojna biologiczna przy użyciu zmodyfikowanych organizmów może spowodować masowe wymieranie?
Porywające spojrzenie Amy Webb i Andrew Hessela na biologię syntetyczną
i biogospodarkę stanowi tło do przemyślenia nadchodzących zagrożeń
i dylematów moralnych, jakie niesie ze sobą przeprojektowanie życia, a także ogromnych czekających możliwości.

i jak się odżywiamy.
Ale istnieje poważne ryzyko.
• Kto powinien...

• Psychologia, nauka i rozwój
  • 06 Nowe do obczajenia
  • Do kupienia
  • Z polecenia
  • Lista 2023
  • Medycyna-biologia

Dodaj cytat z książki Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?