Czulsza niż dotyk

Zysk i S-ka
2023-02-14
2023-02-14
9788382028218

"Czulsza niż dotyk" autorstwa Dominiki Rosik to powieść, która wciągnęła mnie od pierwszych stron, prowadząc przez wir emocji, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Autorka kreśli fabułę z wyczuciem i precyzją, tworząc świat bohaterów, których losy stały się mi bliskie.

Marieta, główna bohaterka, rzeźbiarka z zamiłowania, wybiera się na Mazury, aby odnaleźć spokój i lek na niezagojone rany. Jest to warunek jej terapii, gdzie ma w samotności spędzić kilka miesięcy. Jednakże, spokój ten zakłóca Maks, utalentowany fotograf z sąsiedniego domu, oraz jego labrador. Ich przypadkowe spotkania i niechciana bliskość prowadzą do narodzenia się relacji, która z czasem staje się coraz bardziej skomplikowana.

Rosik w swojej powieści ukazuje bohaterów jako ludzi z krwi i kości, borykających się z własnymi demonami i dążących do znalezienia ukojenia. Maks i Mari są postaciami, które żyją w cieniu własnych przeszłości, pełni tajemnic i bólu. Ich wzajemne oddziaływanie prowadzi do odkrywania nowych aspektów siebie i świata wokół nich.

Fabuła "Czulszej niż dotyk" wciągnęła mnie nie tylko romantycznym wątkiem, ale także głębokimi refleksjami nad życiem, miłością i przeznaczeniem. Autentyczność przedstawionych emocji sprawia, że historia staje się nie tylko opowieścią, ale również inspiracją do zastanowienia się nad własnymi doświadczeniami i wyborami.

Podsumowując, "Czulsza niż dotyk" to powieść, która porusza serce i umysł, pozostawiając po sobie nie tylko ślad w pamięci, ale także pytania do rozważenia. Dominika Rosik stworzyła historię, która angażuje, wzrusza i daje do myślenia, zasługując na uznanie poszukujących wrażliwych i autentycznych książek.

To książka o uczuciach, szukaniu siebie, miłości i demonach przeszłości. Czasem ciężko pogodzić się z tym, że nie mając wpływu na przeszłość, nie możemy zmienić teraźniejszości. Sprawić, że będzie choć trochę łatwiejsza, znośniejsza.

Powieść już od początku wydaje się niepoważna, sprawia to główna bohaterka, która jest niedojrzała i rozwydrzona. Akcja od początku jest monotematyczna, jedynym tematem jest tylko sąsiad, a ciągle nazywanie go bucem, gburem, dziwakiem itp. szybko robi się irytujące.
Relacja pomiędzy bohaterami jest sztuczna i naciągana, nie czuć żadnego przyciągania, a bohaterka jest zbyt nachalna. Cała akcja to tylko gadanie o sąsiedzie, myślenie o sąsiedzie co robi, jak wygląda itd. Nie widzę też żadnego powodu dla którego on miałby się nią zainteresować.
Szkoda czasu.

Ta książka musiała wpaść w moje ręce, gdyż kocham Mazury całym swoim sercem. Każda autorka, która wspomina o nich w swojej książce, przywołuje na myśl cudowne wspomnienia z czasów dzieciństwa. Mazury to moje rodzinne strony i tęsknię za nimi każdego dnia.

,,Czulsza niż dotyk" Dominiki Rosik to przyjemna obyczajówka, która jest idealna na zwolnienie tempa. Odprężająca, choć w niektórych momentach bolesna. Bohaterowie to osoby, które szukają ukojenia. Każde z nich na swój sposób. Marieta, młoda rzeźbiarka wypełnia zalecenia swojego terapeuty i przyjeżdża na Mazury, aby spędzić kilka miesięcy w odosobnieniu. Niedaleko niej mieszka jednak Maks, zupełna odwrotność Mariety, a jednak los tak chciał, aby ich drogi zeszły się za pomocą labradora.
Nie jest łatwo, gdyż ich znajomość nie zaczęła się jak piękna przygoda, wręcz przeciwnie. Nie mogli znaleźć wspólnego języka. Jednak wszystko ma jakiś określony czas.
Czy dwójce uda się dojść do porozumienia? Czy każde z nich zacznie swoje życie na nowo, zapominając o traumach?
Niby taka zwykła historia, a potrafi złapać za serce. Uroczy mazurski klimat, działa jak plaster ma rany. Autorka ma przyjemne pióro, które może rozkochać w sobie czytelnika. Polubiłam się z bohaterami. Są realni z realnymi problemami, których serce popękane jest na kawałki. Jednak są też idealnym przykładem tego, że czas leczy rany i dla każdego w życiu po raz kolejny wyjdzie słońce. Wystarczy ponownie otworzyć się na świat. Wzruszająca historia, która skradnie nie jedno serce. Przesiąknięta wszelkimi emocjami.
Polecam z czystym sumieniem.

📚Recenzja: 5/2024 //129
📚Autor: Dominika Rosik
📚Tytuł: "Czulsza niż dotyk"
📚Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo
📚Ocena: 8/10

🖋"Nikt nie ma aż takie mocy, by uzdrowić kogoś, kto sam nie pragnie być zdrowy. Nie tchniesz życia w kogoś, kto umarł, ani w kogoś, kto żyje, ale woli być martwym prawda?"

Marieta i Maks. Dwoje życiowych rozbitków. Ona- młoda rzeźbiarka, która w wyniku wypadku przestała tworzyć sztukę. On- znany fotograf, który za maską gbura skrzętnie skrywa swoją przeszłość.
Obydwoje odnajdują swój azyl na Mazurach. I mimo, że różną się od siebie pod wieloma względami, ich znajomość zaczyna się rozwijać i idzie to w zupełnie nieoczekiwanym kierunku...
Na wstępie napiszę, że ta książka nie jest typowym romansem, na jaki sugeruje mój opis, może też tytuł. To coś głębszego. To podróż w głąb siebie i podjęcie walki z traumami. Akceptacja trudnej przeszłości i próba spojrzenia na życie w perspektywie przyszłości.
Akcja rozwija się bardzo niespiesznie, dając czytelnikowi czas na zastanowienie i przemyślenie tematu. Autorka powoli dozuje nam informacje o bohaterach, by w końcu spuścić ogromną bombę emocjonalną.
Nie mogłam początkowo pojąć sensu przepychanek między głównymi bohaterami. Denerwowała mnie ich ciągła zabawa "w kotka i myszkę". Jednak wraz z biegiem fabuły, zrozumiałam co było przyczyną takich stanów emocjonalnym Mariety i Maksa.
Zanurzyłam się w tę historię, całkowicie. Jak w chłodnym mazurskim jeziorze.
Serdecznie polecam, poczułam ten tytuł całą duszą.
Do zaczytania.
Molly📖.

📚Recenzja: 5/2024 //129
📚Autor: Dominika Rosik
📚Tytuł: "Czulsza niż dotyk"
📚Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo
📚Ocena: 8/10

Marieta i Maks. Dwoje życiowych rozbitków. Ona- młoda rzeźbiarka, która w...

Książka zła nie jest. Dobre romansidło. Nic ponad to.

Książka zła nie jest. Dobre romansidło. Nic ponad to.

„Czulsza niż dotyk” Dominiki Rosik od Zysk i S-ka Wydawnictwo to kolejna opowieść o miłości, o której chciałam Wam opowiedzieć. Książka premierę miała w Walentynki, ja nie ukrywam zapoznałam się z nią dość dawno temu. Została wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo, które słynie z promocji polskich autorek rozwijających się w powieściach obyczajowych.

„Ze wszystkich ludzi na świecie ona była tą, która pragnęła czuć, a on tym, który nienawidził czuć” – „Czulsza niż dotyk” Dominika Rosik

Marieta i Maks. Ona – młoda rzeźbiarka realizuje zalecenie swego terapeuty, który zalecił jej spędzenie sto jeden dni w odseparowaniu, by zapomnieć o przeszłości. On – również szuka ulgi skrzętnie chowając swoje tajemnice. I jak to zwykle w tego typu fabule bywa, losy obojga bohaterów się stykają w sposób zaskakujący. Ona i On przestają dość szybko być sobie obcymi.

Bardzo spodobała mi się okładka książki. To pierwsze na co zwróciłam uwagę, gdyż pisarstwa Dominiki Rosik nie znam. Cudne kolory, niezwykle optymistyczna oraz ze skrzydełkami. Założyłam, że tak przemyślana obwoluta jest gwarantem dobrej lektury.

Książka podzielona jest na części. Szczegóły publikacji zachwycają, oprócz okładki. Znaczniki pomiędzy numerami rozdziałów, myśli, spostrzeżenia, motywujące zdania wprowadzające w treść rozdziałów. A także tytuły i podtytuły poszczególnych odcinków powieści typu „Pozory skrywają wielki sekret” czy na samym początku „Miejsce niespodziewanie bliskie sercu”. Układ odczytałam jako miłe uporządkowanie, usystematyzowanie, ustrukturyzowanie, które również sprawdza się w powieściach obyczajowych niekoniecznie tylko w pozycjach popularnonaukowych, czy zbiorach felietonów.

Autorką książki jest Pani Dominika Rosik. Bynajmniej nie filolożka, a Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz SGH w Warszawie. Jej ścisły, ekonomiczny rozum nie przeszkodził się w stworzeniu bardzo przyjemnej powieści, która dość dobrze, po debiucie w 2017 roku zatytułowanym „Projekt Królowa”, przez czytelników. Tempo powieści jest nieprędkie. Narracja jest trochę nostalgiczna i medytacyjna. Autorka zastosowała znany literacki zabieg, który sprawdza się w powieściach obyczajowych. Postarała się zaciekawić czytelnika i tajemnicami z przeszłości głównych bohaterów i samymi, różnymi względem siebie głównymi bohaterami.

Miła, przyjemna dla oka historia. O relacjach. O kobiecie i mężczyźnie. O rozpoczynaniu od nowa i na nowych warunkach. Przeczytacie?

„Ze wszystkich ludzi na...

Tytuł: "Czulsza niż dotyk"
Autor: Dominika Rosik

Zimna...
Ciepła...
Pocałunku...
Bliskości...
To brzmi strasznie prawda?
Na codzień nie zastanawiamy się nad tym, bo i po co? Chodzimy, uśmiechamy się, przytulamy bliskich... czujemy wszystko.
A jednak są tacy, którzy nie czują. Mieli swoje plany na życie, ale przez to co się wydarzyło musieli je zmienić... Jak sobie z tym poradzić?
Nie wiem.
Nie chce nawet o tym myśleć.
To musi być bardzo bolesne...
"Czulsza niż dotyk" to pierwsza powieść Dominiko Rosik, którą przeczytałam. Przyznam, że z początku mnie troszkę nudziła. Miałam nawet myśli, żeby ją odłożyć i wrócić za jakiś czas... aczkolwiek coś nie dawało mi spokoju i czytałam dalej. Kiedy poznałam losy Mariety... strasznie zrobiło mi się jej żal. Na wskutek wypadku straciła czucie. Nie odczuwała nic...
Może sobie pomyślicie: "fajnie tak nie czuć bólu"... Ale ja się z tym nie zgodzę. Musimy go odczuwać: bo kiedy trzymamy rękę nad ogniem nie będziemy wiedzieli ze jesteśmy oparzeni... albo kiedy upadniemy nie poczujemy, że mam rozdarte kolano... A kiedy pocałuje nas bliska osoba nie będziemy odczuwać motyli w brzuchu.
Zatem...
Czy aby na pewno chcielibyśmy przestać odczuwać ból i dotyk?
Na Mazurach poznaje Maksa - chłopaka który swoim zachowaniem trochę grał mi na nerwach, ale później mu już odpuściłam🥰 każdy skrywa jakieś swoje tajemnice i demony...
Nie zdradzę Wam więcej, ale gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę! Nadaje się w sam raz na wakacyjną porę...💙
A historia Mariety i Maksa jest warta przeczytania!
Udanego weekendu!
Mnie czekają dwie imprezy urodzinowe. Dziś i jutro, więc zapowiada się mile spędzony czas 🫶
Buziaki!
A.

We współpracy barterowej z @

Tytuł: "Czulsza niż dotyk"
Autor: Dominika Rosik

Zimna...
Ciepła...
Pocałunku...
Bliskości...
To brzmi strasznie prawda?
A jednak są tacy, którzy nie...

Historia niby banalna – dwie zagubione dusze, mimo początkowych przeciwności i zgrzytów, odnajduje wspólny język i zaczyna się dogadywać, rozumieć i wspierać. Kiedy Marieta, zgodnie z zaleceniami terapeuty, udała się do domku na Mazurach, jej rozterki i wątpliwości były większe niż góra lodowa. W najśmielszych snach nie spodziewała się poznać tam innych, podobnych do niej osób. Spotkanie z nowym sąsiadem i jego psem zaowocowało godzinami rozmów… ale jak to w życiu bywa, w końcu odezwie się trudna i bolesna przeszłość.

Lubię wątki zagubionych, doświadczonych przez życie ludzi, którzy próbują zacząć od nowa. Autorka przedstawiła nam bohaterów, których los niesamowicie doświadczył, ale też dał możliwość odnalezienia własnej drogi.

„Czulsza niż dotyk” to powieść pełna nadziei, poruszająca, emocjonalna oraz z mnóstwem problemów i doświadczeń, które trzeba przepracować.

Sprawność wydaje nam się tak oczywistą sprawą, że nie wyobrażamy sobie, że może być inaczej. Żyjemy pełną piersią, korzystamy z sił, jesteśmy niesamowicie aktywni, imponujemy innym rozeznaniem i znajomościami oraz przedsiębiorczością. Żyjemy zdobywając kolejne nagrody i zyski. Sukcesy z zaangażowaniem świętujemy ze znajomymi. I wydaje nam się, że każdego dnia będziemy mieli coraz lepszą pozycję społeczną, większe uznanie i bogactwo. Wszystko to jednak jest ulotne. Czasami wystarczy chwila – naszej lub cudzej – nieuwagi, zmęczenie, pośpiech, by stracić wszystko, co udało nam się uzyskać. Mało tego: tracimy możliwość robienia tego, co kochamy i potrafimy. Musimy sobie na nowo poukładać nasze życie, odnaleźć się w nim, nadać swojej codzienności cel. O takim problemie jest książka „Czulsza niż dotyk” Dominiki Rosik.
Do powieści wchodzimy, kiedy Mari waha się, czy powinna pojechać na kilka miesięcy na Mazury w okolice Mikołajek. Nim podejmuje decyzję, żeby zrezygnować z wyjazdu podjeżdża samochód, którym ma się tam udać i tym sposobem trafia do domku nad jeziorem, gdzie ma poukładać sobie życie, pogodzić się z tym, że nie może już rzeźbić. Już pierwszego dnia poznaje swojego przystojnego sąsiada. Okazuje się, że nie jest on zbyt towarzyski i bywa arogancki, złośliwy. Mimo tego jest w nim coś, co przykuwa uwagę bohaterki.
Marieta z dala od miejskiego zgiełku ma szansę przemyśleć wiele spraw, nabrać dystansu do dawnego życia. Na prowincji wylądowała za sprawą swojego terapeuty. Stopniowo dowiemy się, z jakiego powodu bolą ją różne części ciała, ma problem z panowaniem nad dłońmi. Będąca pod stałą opieką neurologa rzeźbiarka w domku nad jeziorem ma się cieszyć gorącym latem i spokojem. Niestety ciągle przytrafia jej się coś zaskakującego. Do tego w zasięgu jej wzroku jest niemiły sąsiad, w którym rozpoznanie znanego fotografa czasopism podróżniczych. Wzajemne podglądanie się, uszczypliwość wydają się mieć koniec, kiedy mogą lepiej się poznać i spokojnie porozmawiać. Jakie tajemnice skrywają oboje? Dlaczego dla każdego z nich wyjazd jest pewnego rodzaju terapią?
Dominika Rosik wprowadza nas do świata trudnych relacji międzyludzkich, traum, rozczarowań. Świetnie oddaje emocje bohaterów, w których życiu wydarzyło się coś, co wprowadziło w ich życie złość i napięcie. Mamy tu pięknie ukazane rozterki, bezradność i próbę poradzenia sobie z bolesnymi doświadczeniami. Jedno wydarzenie w życiu każdego z nich sprawiło, że muszą zmienić plany na przyszłość. Ona z przebojowej, zadziornej i zdolnej rzeźbiarki płynącej rytmem imprez i tworzenia zmienia się w spokojną, ale nadal serdeczną osobę. Brak uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych sprawia, że stopniowo traci znajomych. Zostają przy niej najwierniejsi przyjaciele i rodzice. On doświadczył takiego zawodu, że już nie chce się z nikim wiązać, dlatego nieprzychylnie patrzy na młodą i atrakcyjną sąsiadkę, którą uważa za egzaltowaną i kokietującą panienkę.
Akcję mamy tu spokojną, toczącą się dwutorowo: teraźniejszość i wspomnienia pojawiające się przy okazji różnych wydarzeń, kontaktu z ludźmi, przemyśleń. Widzimy jak dwójka bohaterów stara się zachować dystans, ale jednocześnie są sobą zainteresowani, zaintrygowani swoim towarzystwem. Coś ich do siebie ciągnie.
Mamy tu ciekawą opowieść pokazującą, że na prowincji można spotkać bardzo ciekawe osoby mające wiele pomysłów i doświadczeń. Poza Marietą Walewską kochającą rzeźbić, ale z powodu wypadku nie mogącą tego robić i Maksem Adamczykiem uciekającym w fotografię mamy tu także muzyków, projektantów, baletnicę, aktorkę. Każdy z nich jest na innym etapie swojej działalności artystycznej i dla każdego tworzenie jest czymś innym: dla jednych przeszłością, niemożnością realizowania nowych rzeczy, dla innych sposobem na ciągłe rozwijanie się, a dla innych ucieczką od wspomnień.
„Czulsza niż dotyk” to poruszająca opowieść o ulotności tego, co mamy, ale też potrzebie przyjaźni, miłości oraz umiejętności odnalezienia nowej drogi.

• Patronat medialny
  • Lektury 2023