Detektyw Wróbel i złamane pióro

Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro
Tomasz SamojlikAdam Wajrak Wydawnictwo: Agora Cykl: Detektyw Wróbel (tom 1) komiksy
komiksy
Detektyw Wróbel (tom 1)
Agora
2023-01-01
2023-01-01

Okładka książki Detektyw Wróbel i struty dziób Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt
Ptaki Puszczy ... Adam Wajrak, Adam Z...

Na półkach: , , , , , ,

Doceniam książki, które przybliżają nam świat. Natomiast mam pewien problem z nią, bo nie widzę dla kogo jest napisana. Z jednej strony komiks raczej dla młodszych dzieci (choć i mnie wciągnął i byłam ciekawa rozwiązania zagadki). Z drugiej strony strony z informacjami o ptakach żyjących w mieście napisane długimi zdaniami z często skomplikowanymi słowami.

1957

Kolejna - po opowieściach z Nieumarłego Lasu - detektywistyczna seria ze świata zwierząt. Tym razem czytelnik będzie towarzyszył ptasim bohaterom w miejskiej dżungli.

Domikuś, czyli tytułowy Detektyw Wróbel, postawi sobie za cel rozwiązanie zagadki spadających z nieba ptasich ofiar. Szczęśliwie znalezione ptaki będą tylko ogłuszone i poturbowane, ale żywe - nie mniej jednak sprawy ataku na nie mały detektyw nie będzie mógł zostawić bez sprawdzenia. A podejrzanych o ataki znajdzie się całkiem sporo - w tym gang drapieżców, dowodzonych przez jastrzębia.

Śledztwo naszpikowane będzie zagrożeniami i problemami. Ale szczęśliwie Domikusiowi przyjdzie z pomocą sowa Purzysława, która zresztą walnie przyczyni się do rozwiązania całej zagadki.

Ten komiks to kolejna lektura, która nie tylko bawi, ale też uczy - bo opowieści o śledztwie Domikusia przeplatane są ciekawostkami przyrodniczymi i informacjami na temat prawdziwych ptaków. Z tego względu komiks będzie godny polecenia i dla młodszych, i dla starszych czytelników ;)

Wspaniała historia. Komiks dla dzieci, który edukuje, jest pełnokrwistym kryminałem i jest zabawny. Dobry materiał na klasyka.

2081

Znakomity komiks ornitologiczny dla dzieci i dorosłych.
Brakuje mi w tym wydaniu zabawnych scenek pod "wykładami" Wajraka.

Znakomity komiks ornitologiczny dla dzieci i dorosłych.
Brakuje mi w tym wydaniu zabawnych scenek pod "wykładami" Wajraka.

Zakupiłam tą książkę podczas spotkania autorskiego. Czytałam fragmenty z uczniami, później dzieci czytały w domu . Jest w niej dużo opisów ptaków za co odpowiada Pan Adam. Ta książka to nie tylko rozrywka ale tez nauka w przystępny dzieciom sposób. Polecam serdecznie.

Duet Tomasz Samojlik i Adam Wajrak nierozerwalnie kojarzy nam się z historiami o zwierzętach. W tym roku pojawił się nowy komiks, zapowiedź sagi o miejskich ptakach, zatytułowany „Detektyw Wróbel i złamane pióro” (od Wydawnictwa Agora dla dzieci).
Przenieśmy się zatem do tętniącego życiem miasta. Sceneria – wszędzie betonowe budynki pełne zakamarków i szczelin, latarnie i dachy jako doskonałe miejsca widokowe, trawniki i śmietniki pełne różnorakich skarbów oraz miejskie parki idealne na budki lęgowe. To tutaj nieustraszony Detektyw Wróbel próbuje wyjaśnić zagadkę „spadających ptaków”. Jeśli mu się uda, zyska szacunek otoczenia oraz udowodni, że nie trzeba być w ptasiej policji, aby rozwiązywać skomplikowane sprawy. Nieodzowna okaże się w tym pomoc włochatki Purzysławy. To jej pierwsza wizyta w mieście, a tu takie atrakcje: śledztwo, współpraca z Detektywem Wróblem…
Tomasz Samojlik stworzył do komiksu scenariusze i rysunki. Adam Wajrak to merytoryczny spec od ptaków i zadbał o opowieści na temat ptasich mieszkańców miast oraz ich zdjęcia. Znajdziecie je po każdym rozdziale, stanowią ciekawe uzupełnienie komiksu.

Jak wiadomo, forma rysunkowych historii to najlepszy sposób, żeby zainteresować najmłodszych przyrodą, a po drodze czegoś się dowiedzieć. Jedno jest pewne, w miastach ciągle przybywa ptasich obywateli. Dlaczego ptaki tak lubią miasto? Jakie zagrożenia czyhają na skrzydlatych mieszkańców metropolii? O tym między innymi dowiecie się już bezpośrednio z lektury.

Czekają na Was zabawne dialogi, sporo nowinek na temat życia ptaków. A najważniejsze, komiks wyczula na problemy, z jakimi zmagają się ptasi obywatele miast i pokazuje jak można im zaradzić.

Okazuje się, że duże aglomeracje też mogą być interesujące przyrodniczo, wystarczy chwila wnikliwej obserwacji.

Dobre połączenie wiedzy o miejskich ptakach z rozrywkową treścią dla dzieci. Dużo ciekawostek, nawet starsi mogą się tu czegoś dowiedzieć.

Znacie serię „Umarły Las”? To pełne humoru i zwrotów akcji komiksy, wzbogacone o solidną dawkę wiedzy przyrodniczej. Tym razem, duet znakomitych twórców, przenosi akcję z puszczy do wielkiego miasta, a szeryfa Triko zastępuje Detektyw Wróbel.

Wyobraźcie sobie, że jesteście miejskim, na pozór bardzo pospolitym i niepozornym wróblem, ale marzycie o tym, by zostać prawdziwym detektywem? Co robicie? Mam nadzieję, że tak, jak Domikuś, realizujecie marzenie. Nie przejmując się kpinami, wypatrujecie spraw do rozwiązania. A tych w miejskiej przestrzeni wcale nie trzeba długo szukać. Dosłownie spadają z nieba. Na skrzydlatych mieszkańców czyha bowiem niewidzialny wróg, który nokautuje ptaki w locie. Pierwsza napadnięta zostaje słonka, która wraz z rodziną zmierzała do ciepłych krajów. Drugi obrywa zimorodek, a jako trzeci na ziemię spada dzięcioł. Detektyw Wróbel dwoi się i troi, by znaleźć sprawcę. Stawia czoła drapieżnikom. Do śledztwa dopuszcza nawet Detektywkę Purzysławę. Aż w końcu, po wielu emocjonujących zwrotach akcji stawia kropkę.

Komiks został podzielony na 10 rozdziałów, a pomiędzy nimi znajdziemy ciekawostki o ptakach żyjących w mieście. Bardzo podoba mi się taki edukacyjny przerywnik, który umiejętnie wpleciony w akcję, dopełnia ją i rozjaśnia. Bardzo ważne jest też przesłanie, które pomoże ocalić zdrowie i życie wielu ptaków.

Jeśli jesteście ciekawi, kto atakował bohaterów i dlaczego to kropka/kropki kończą tę historię, koniecznie sięgnijcie po „Detektywa Wróbla”. Świetny jest.

To historia detektywa Wróbla, który musi rozwiązać tajemniczą zagadkę spadających z nieba ptaków w mieście. Sprawa nie jest łatwa, a wróbel musi stawić czoła różnym przeciwnościom. Odważny detektyw nie boi się szukać wśród drapieżnych ptaków takich jak sokoły czy krogulce. Na szczęście może też liczyć na pomoc sympatycznej Purzysławy. Kto może atakować biedne zwierzaki sprawiając, że rozbijają się o ziemię? 🧐 Jedno jest pewne - czytelnicy mogą liczyć na kolejną dawkę wiedzy i rozrywki w doskonałym wydaniu. Wróbel to najczęściej występujący na naszych terenach ptak i super, że występuje także w literaturze dla dzieci zwłaszcza naszych rodzimych twórców. Ten komiks ma naprawdę fantastyczne rysunki, które przyciągają do lektury, zaskakujące zwroty akcji oraz wartościowe ciekawostki, które mogą zainteresować młodych przyrodników. Już sam dobór występujących w nim postaci jest genialny z punktu widzenia przyrodniczego - mamy tutaj cały zestaw ptasich przedstawicieli. 🐦 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/02/detektyw-wrobel-i-zamane-pioro.html

Do zakupu zachęciły mnie pozytywne opinie; książka przewidziana podobno dla wieku 6-8 lat.
Dla mojego 6-latka zupełnie się nie sprawdziła. Dużo niezrozumiałych kolokwializmów, slangu, żartów słownych odpowiednich chyba raczej dla kilkunastolatków. Z drugiej strony nie wiem, czy dla nich będzie wystarczająco ciekawa, bo tekstu nawet jak na komiks jest naprawdę bardzo mało.

• Komiksy
  • Dla dzieci