Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu

Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt Patronat LC
Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu
Adam WajrakAdam Zbyryt Wydawnictwo: Paśny Buriat flora i fauna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
flora i fauna
Wydawnictwo:
Paśny Buriat
Data wydania:
2020-12-07
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-07
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395682483
Tagi:
Białowieża fauna ornitologia ptaki przyroda Puszcza Białowieska środowisko zoologia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Ocena 7,6
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Ocena 7,5
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
170
162

Na półkach:

Całkiem udany mariaż książki z dużą porcją wiedzy encyklopedycznej, opowieści osobistej i albumu fotograficznego. Obaj panowie - Adam Zbyryt jako autor tekstu i Adam Wajrak jako autor zdjęć (niektórych naprawdę kapitalnych) przyczynią się - mam taką nadzieję - do tego, że zaczniemy w ptakach dostrzegać coraz bardziej zagrożony element przyrody.

Całkiem udany mariaż książki z dużą porcją wiedzy encyklopedycznej, opowieści osobistej i albumu fotograficznego. Obaj panowie - Adam Zbyryt jako autor tekstu i Adam Wajrak jako autor zdjęć (niektórych naprawdę kapitalnych) przyczynią się - mam taką nadzieję - do tego, że zaczniemy w ptakach dostrzegać coraz bardziej zagrożony element przyrody.

Pokaż mimo to

avatar
9
8

Na półkach:

Książka „Ptaki Puszczy Białowieskiej”, autorstwa Adama Zbyryta z pięknymi fotografiami Adama Wajaka jest pozycją, wartą polecania szerokiemu kręgowi czytelników. Rzadko kiedy polecam czytelnikom książkę bez większych uwag. Tym razem właśnie tak jest i krótko uzasadnię moją opinię. Autor jest naukowcem i profesjonalnym ornitologiem, ale napisał tę książkę w taki sposób, aby zachęcić do lektury przeciętnego czytelnika. Bardzo wysoka kultura słowa, umiejętność narracji i ogromny zasób ciekawostek, utworzyły z kolejnych rozdziałów formę opowieści, niemal gawędy. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innemu gatunkowi ptaków, zamieszkujących Puszczę Białowieską. Czytając tę książkę, dowiemy się mnóstwa informacji o specyfice życia ptaków na terenie tej puszczy. Autor porusza profesjonalne zagadnienia, ale czyni to w sposób zrozumiały zarówno dla ucznia szkoły, jak i pracownika, biznesmena, naukowca lub seniora. Moda na obserwacje i fotografowanie ptaków, która szybko rozchodzi się po całej Europie, spowodowała pojawienie się na rynku księgarskim znaczącej liczby książek na ten temat. Książka „Ptaki Puszczy Białowieskiej” zdecydowanie pozytywnie wyróżnia się spośród tych pozycji. Czytelnik nie tylko może czytać ją powoli i „degustować”, jak wyborny napój, ale może w każdej chwili powracać do niej, bowiem ilość ciekawostek tam zawartych skłania do powtórnej lektury. Każdy czytelnik, nie tylko miłośnik ptaków i puszczy, zagłębi się w lekturę tej pozycji. Popularna forma wypowiedzi nie przeszkadza w odbiorze treści profesjonalnym ornitologom, bowiem w książce znaleźć można mnóstwo odwołań do wyników badań naukowych. Poza wartością merytoryczną, książka charakteryzuje się staranną edycją: piękną, grubą okładką, estetycznym drukiem, zintegrowaną zakładką. Wydawcy wyraźnie zależało nie tylko na meritum, ale także na formie, co udało się wyśmienicie. Książkę polecam każdemu czytelnikowi, zarówno jako indywidualny zakup, jak też jako potencjalny prezent dla kogoś bliskiego.

Książka „Ptaki Puszczy Białowieskiej”, autorstwa Adama Zbyryta z pięknymi fotografiami Adama Wajaka jest pozycją, wartą polecania szerokiemu kręgowi czytelników. Rzadko kiedy polecam czytelnikom książkę bez większych uwag. Tym razem właśnie tak jest i krótko uzasadnię moją opinię. Autor jest naukowcem i profesjonalnym ornitologiem, ale napisał tę książkę w taki sposób, aby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
1

Na półkach:

Czy lubicie perły? Trudno o nie w dobie Żabek i Biedronek... A zmierzamy do czasów, w których pierwszym skojarzeniem z żabą będzie market za rogiem, a nie płaz. Książka o której piszę, jest właśnie o perle, o Puszczy Białowieskiej - dzikiej, jedynej i niepowtarzalnej.

Jest opisem 30 gatunków ptaków: bocian czarny i biały, sikory: bogatka, czubatka, modraszka, uboga, dzięcioły: czarny, białogrzbiety, duży, średni, trójpalczasty, gąsiorek, grubodziób, jarząbek, kapturka, kos, kowalik, kruk, muchołówki: białoszyja i żałobna, rudzik, sójka, strzyżyk, szpak, świstunka leśna, włochatka. Każdy gatunek, mieszkając w tym jedynym niezmienionym europejskim lesie, wykazuje zachowania inne niż jego pobratymiec z lasu zmienionego przez człowieka. Czytając chce się wędrować razem z autorem. Chodzić w zabłoconych butach i zrozumieć język puszczy.

Największym atutem książki jest miłość do Puszczy Białowieskiej, szacunek dla jej praw i cicha prośba, aby docenić klejnot, który ciągle posiadamy. Brak tu moralizatorstwa, brak przekonania o jedynie słusznym punkcie widzenia. Jest pokorny zachwyt magią drzew i ptaków.

Na przykład taki strzyżyk ma głos zadziwiająco silny, jak na ptaszka ważącego 9 gramów. Śpiewa z siłą nawet 10 razy głośniejszą niż piejący młody kogut. Jego koledzy ze "zwykłych lasów" bywają bigamistami, co jest strategią ze wszech miar słuszną w celu przetrwania gatunku. Jednak pan strzyżyk z Puszczy Białowieskiej ma na tyle rozległe terytorium, że nie tylko nie ma licznych partnerek, ale też rzadko jest bigamistą. Wystarczy pół godziny nieobecności w gnieździe, aby jego miejsce zajął inny ptak. W puszczańskim lesie kręcą się niezagospodarowani panowie strzyżykowie i tylko czekają na okazję.

Puszczańska sikora uboga jest bardzo wrażliwa na zaburzenia ciągłości lasu. Nawet 100 metrowe luki mogą być barierą trudną do sforsowania. Dlatego wszelkie wycinki są dla niej tragiczne. Swoje młode lubi karmić pająkami, zasobnymi w taurynę, która buduje ich ośrodkowy układ nerwowy. Najdłużej żyjące szarytki (bo tak zwie się sikory ubogie) miały po 12 lat i doczekały się imion: Dziadek i Babcia. Wiek rozpoznano dzięki obrączkom.

Mysi rok to raj dla puszczyków. Populacja myszy zależy od zapasów nasion dębów i grabów. Gdy nasion jest mało, myszy też jest mniej. W efekcie populacja puszczyków spada nawet o jedną trzecią. Szczególnie trudno wtedy przetrwać zimę.

Książka Adama Zbyryta jest pełna właśnie tego typu smaczków.
Prezentuje Puszczę jako piękny i jedyny w swoim rodzaju organizm. Autor opiera się na wielu źródłach naukowych oraz na własnych badaniach. Nie można zrozumieć ogromu puszczy, nie znając sieci zależności, połączeń, wpływów.

Szkoda, że nasz skarb narodowy zajmuje zaledwie 0,7 proc powierzchni lasów Polski. Widać nie kochamy pereł, wolimy sztuczne podróbki.
Sąsiednia Białoruś mając 59 proc. terytorium puszczy w całości uznała je za park narodowy. U nas (a mamy tylko 41 proc. puszczy) rezerwat zajmuje zaledwie 19 proc., a park narodowy 17 proc. Zaś 64 proc. to las gospodarczy... do którego w 2019r. dopłaciliśmy 37 milionów złotych. Mimo tego puszczańskie leśnictwa poniosły 1,2 mln zł strat. Dla porównania w 2016r. miłośnicy przyrody, ptaków i drzew z Zachodniej Europy zostawili w Białowieży 2,2 mln dolarów (ok. 8,5 mln zł)

Spokojnie! W książce nie ma agitacji. Jest za to cichy zachwyt i szacunek dla natury. Są setki newsów o ptakach, drzewach.

Plusy książki wg mnie:
- zdjęcia Wajraka - widać, że nieprowokowane. Smakowicie różnorodne z dbałością o szczegóły.
- styl pisania - z emocjami, ale lekko i bez zadęcia;
- kody QR mogą się podobać;
- przyjemnością jest też sposób wydania - szycie, twarda oprawa.

Czy lubicie perły? Trudno o nie w dobie Żabek i Biedronek... A zmierzamy do czasów, w których pierwszym skojarzeniem z żabą będzie market za rogiem, a nie płaz. Książka o której piszę, jest właśnie o perle, o Puszczy Białowieskiej - dzikiej, jedynej i niepowtarzalnej.

Jest opisem 30 gatunków ptaków: bocian czarny i biały, sikory: bogatka, czubatka, modraszka, uboga,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
77

Na półkach:

Wspaniała pozycja, nie tylko dla profesjonalnych birdwatcherów! Amator znajdzie tu ogrom cennych informacji zebranych przez Adama Zbyryta i przepiękne fotografie autorstwa Adama Wajraka. Dziękuję za ten niesamowity duet. Genialnym pomysłem są kody QR z odsyłaczami do odgłosów ptaków czy krótkich filmików.
Brawo, brawo!
Przykre jest niestety to, że w wielu miejscach autor wskazuje na zanikanie naturalnych siedlisk licznych gatunków... Dlaczego mimo niepowtarzalnego piękna fauny i flory wypalamy, tniemy i rąbiemy gdzie się da? Cóż, chyba nie ma co liczyć na to, że jakiś krawaciarz, który podejmuje tak idiotyczne decyzje, kiedykolwiek tu zawędruje i przeczyta tę książkę lub mój cichy apel.
Obserwujcie przyrodę, póki jest.

Wspaniała pozycja, nie tylko dla profesjonalnych birdwatcherów! Amator znajdzie tu ogrom cennych informacji zebranych przez Adama Zbyryta i przepiękne fotografie autorstwa Adama Wajraka. Dziękuję za ten niesamowity duet. Genialnym pomysłem są kody QR z odsyłaczami do odgłosów ptaków czy krótkich filmików.
Brawo, brawo!
Przykre jest niestety to, że w wielu miejscach autor...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
72

Na półkach:

Świetnie wydana i wartościowa książka, a że znam obu autorów, to tym bardziej miło się czytało ) Polecam na prezent , bo ładna jak diabli!!! :)

Świetnie wydana i wartościowa książka, a że znam obu autorów, to tym bardziej miło się czytało ) Polecam na prezent , bo ładna jak diabli!!! :)

Pokaż mimo to

avatar
11
1

Na półkach: ,

Na książki popularnonaukowe dotyczące ornitologii jest zapotrzebowanie. A na naprawdę dobre książki w tym temacie jest ono wręcz wielkie. Zdawałem sobie, że przy dobrym warsztacie literackim uznanego ornitologa z Białegostoku i jego wielkiej wiedzy, powstanie naprawdę coś świetnego.

„Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” Adama Zbyryta z urzekającymi fotografiami Adama Wajraka (zdjęcia są naprawdę piękne, z klimatem, ale na szczęście nie rozpraszają w czytaniu i książka nie staje się albumem) nie zawiodły mnie. Adam dzieli się z czytelnikiem swoją rozległą wiedzą w temacie wybranych 30 gatunków, w większości badanych przez siebie ptaków. Robi to w sposób przystępny, zrozumiały dla nas wszystkich. Tematem przewodnim, obok ptaków, jest też ostatni taki las w Polsce, Puszcza Białowieska i wielka o nią troska. To dzięki niej ornitolodzy poznają zachowania ptaków charakterystyczne tylko dla pierwotnych lasów.

Po tak udanym debiucie z niecierpliwością oczekuję następnej książki Adama Zbyryta!

Na książki popularnonaukowe dotyczące ornitologii jest zapotrzebowanie. A na naprawdę dobre książki w tym temacie jest ono wręcz wielkie. Zdawałem sobie, że przy dobrym warsztacie literackim uznanego ornitologa z Białegostoku i jego wielkiej wiedzy, powstanie naprawdę coś świetnego.

„Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” Adama Zbyryta z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1077
17

Na półkach: ,

Rewelacyjna. Pięknie wydana, świetne zdjęcia, mnóstwo ciekawostek o życiu ptaków dla każdego, kto lubi obserwować naszych przyjaciół z lasu, łąki, pól, parku... Bardzo lubię przyrodnicze opowieści Adama Wajraka. Warto im poświęcić czas.

Rewelacyjna. Pięknie wydana, świetne zdjęcia, mnóstwo ciekawostek o życiu ptaków dla każdego, kto lubi obserwować naszych przyjaciół z lasu, łąki, pól, parku... Bardzo lubię przyrodnicze opowieści Adama Wajraka. Warto im poświęcić czas.

Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach: ,

Rewelacyjna książka! Fantastyczne zdjęcia Adama Wajraka, pięknie wydana! Zawiera bardzo ciekawe informacje, a nawet mega bardzo ciekawe. Napisana tak fenomenalnie, że czytasz jednym tchem.BRAWO!!! Adam Zbyryt czekamy na więcej książek, bo piszesz znakomicie!

Rewelacyjna książka! Fantastyczne zdjęcia Adama Wajraka, pięknie wydana! Zawiera bardzo ciekawe informacje, a nawet mega bardzo ciekawe. Napisana tak fenomenalnie, że czytasz jednym tchem.BRAWO!!! Adam Zbyryt czekamy na więcej książek, bo piszesz znakomicie!

Pokaż mimo to

avatar
51
39

Na półkach:

Książka bardzo ładnie wydana, świetne zdjęcia Wajraka. Napisana przez Adama Zbyrta. Zawiera ciekawe informacje. Nawet jak już coś wiemy o danym gatunku ptaka to okazuje się, że w lesie naturalnym zachowują się one inaczej niż w lesie gospodarczym, zasadzonym i "zaopiekowanym" przez człowieka. Polecam wszystkim. Książkę albo przynajmniej jej fragmenty powinni przeczytać zwłaszcza zwolennicy zwalczania kornika przez wycinanie lasu.

Książka bardzo ładnie wydana, świetne zdjęcia Wajraka. Napisana przez Adama Zbyrta. Zawiera ciekawe informacje. Nawet jak już coś wiemy o danym gatunku ptaka to okazuje się, że w lesie naturalnym zachowują się one inaczej niż w lesie gospodarczym, zasadzonym i "zaopiekowanym" przez człowieka. Polecam wszystkim. Książkę albo przynajmniej jej fragmenty powinni przeczytać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Świetna książka dla tych początkujących i tych zaawansowanych podglądaczy ptaków. Lekko podana wiedza świetnego ornitologa Adama. Czekam na kolejne. A fotografie .....
jest co oglądać. Polecam gorąco.

Świetna książka dla tych początkujących i tych zaawansowanych podglądaczy ptaków. Lekko podana wiedza świetnego ornitologa Adama. Czekam na kolejne. A fotografie .....
jest co oglądać. Polecam gorąco.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu


zgłoś błąd