Wypadek

Ismail Kadare Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Aksidenti
Dorota Horodyska
Mistrzowie Prozy
powieść albańska literatura albańska
Inne

Drugi Kadare w mojej kolekcji (po "Kolacji dla wroga"). Po "Wypadku" miałam się określić, czy ten autor dołączy do grona ulubionych, czy nie.

Nadal nie wiem.

Jest coś nieuchwytnego, magicznego w jego pisaniu. Duch. Sprawia, że czytam dalej, mimo, iż to co czytam, niezmiernie mnie irytuje. Historia kryminalna, historia miłosna, a może alegoria samych bałkańczyków, ludzi,...

Kurczę! Nie umiem się określić po lekturze tej książki. Coś mnie w niej urzekło, pochłonęło i nie chciało wypuścić. Jakbym na parę chwil została zaklęta w czasie i przestrzenii. Ciekawe spotkanie, mam nadzieje, że kolejne książki tego autora będą równie magiczne.

Chciałam uciec od kryminaoharełów i trafiłam na powieść, która choć zaczyna się sensacyjnie, to zmieniła się w obyczajową historię o tajemniczej miłości, z politycznymi i quasibiograficznymi wątkami.
Nikt nie zrozumie tej historii, dopóki podobnej nie przeżyje, tak przynajmniej interpretacyjnie błądzę niczym zadręczający się tajemnicą dwojga bohaterów równie tajemniczy...

Wypadek, dochodzenie, zamknięcie sprawy. W śmierci pary Albańczyków nawet przedstawiciele rządów bałkańskich nie doszukali się niczego podejrzanego. Tylko anonimowy badacz nie jest usatysfakcjonowany wynikami śledztwa. Uporczywie studiuje zgromadzone materiały, świadkom zdarzenia i znajomym ofiar zadaje coraz bardziej zaskakujące pytania, chwyta się najmniejszych...

• Literatura albańska
  • 2015