O czym szumi las

Okładka książki O czym szumi las Paweł Wakuła
Okładka książki O czym szumi las
Paweł Wakuła Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Ekologicznie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekologicznie
Wydawnictwo Literatura
2022-09-10
2022-09-10
powieść dziecięca polska lasy leśnictwo ekologia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

1967

Bardzo sympatyczna opowieść o przygodach leśniczego Piątka na nowej placówce w Dolinie Bagiennej Trawy. Co myśli się o pracy leśniczego? W zasadzie same stereotypy: że facet chodzi sobie całymi dniami po lesie, liczy drzewa, a zimą karmi zwierzęta. Tymczasem tej pracy i odpowiedzialności za las jest znacznie więcej - i w książce Pawła Wakuły można o tym poczytać.

Nie jest to jednak tylko opowieść ściśle dydaktyczna. Owszem, czytelnik znajdzie tu sporo informacji o leśnej florze i faunie czy o ekologii. Ale to będą informacje podane jakby na marginesie głównej opowieści. A tą będzie z jednej strony walka dobra ze złem (w postaci leśniczego Piątka oraz kłusownika Kindziuka) oraz poszukiwanie baśniowego stwora: sześcioptaka. Zresztą nie jest to jedyny baśniowy stwór w Dolinie...

Świetnie się to czyta - nie tylko dzieciom. Książka uwrażliwia na problematykę ochrony środowiska, szacunku dla przyrody - ale bez nadętości, bez zbędnego moralizatorstwa. Tym większa jej wartość dla młodych czytelników. Pogratulować pomysłu i wykonania, naprawdę.

Nie jest...

Bajki z dydaktycznym smrodkiem. Widać, że audiobook wydany przez Lasy Państwowe. Pełno specjalistycznej terminologii takiej jak "pożar wierzchołkowy", "obszary rębne", "wyłuszczarnia" czy "szable dzika". Do tego dochodzi propaganda wymierzona w myśliwych, hodowców zwierząt futerkowych a nawet Niemców. Książka chyba przeznaczona dla dzieci na początku podstawówki (przedszkolaki odpadną na bank na niezrozumiałych słowach. Ale za to Jarosław Boberek wspaniale czyta audiobooka.

Według mnie raczej dla starszych dzieci 6+

Nie jest tak zabawna jak "Co w trawie piszczy", która nas zachwyciła, (chwilami zbyt długie opisy nas nudziły) ale i tak nam się podobała. Sięgniemy na pewno po kolejną część "Na tropie sześcioptaka".

Według mnie raczej dla starszych dzieci 6+

Przebrnęłam przez tę książkę z dziećmi, ale nie była to do końca przyjemna przeprawa...Starsza wybitnie się nudziła, bo było za naukowo. Wielu sformułowań nie rozumiała, dialogi za poważne jak dla dzieci. Młodsza słuchała, ale przed snem, więc zapewne o co innego tu chodziło :) Na pewno większości tekstu nie rozumiała. Pomysł fajny, ale z jego dopracowaniem już słabiej. Za poważny ton jak dla dzieci

Świetna książka dla dzieci, chociaż nie jestem pewna czy tylko dla dzieci. Mi, dorosłej osobie, świetnie się słuchało audiobooka w wykonaniu Pana Boberka. Polecam.

Moje dzieci zakochane! Pouczające, prawdziwe, wspaniała lekcja przyrody! ... a wersja słuchowiskowa rewelacja, Pan Boberek - mistrzowskie wykonanie :-)

Moje dzieciaki zakochały się w opowieściach o Dolinie Bagiennej Trawy. Herr Fraitag, Niedźwiedź brutalny Leon i reszta bohaterów do tego stopnia podbiła serce mojego synka, ze zamiast zabawki wolał kupić kolejna książkę o leśniczym Piątku.
Genialne historyjki z morałem w tle.
Polecam mamo i dzieciom;)

Genialne historyjki z morałem w tle.
Polecam mamo i dzieciom;)

• Dziecięce
  • Dla dzieci
  • Audiobooki
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Dla szkrabów
  • Słowiańskie klimaty

Dodaj cytat z książki O czym szumi las