Dzień czekolady

Seria: Z parasolem
Wydawnictwo: Literatura
Emilia Dziubak
Róża_Bzowa

Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim – o miłości. Jej bohaterowie – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób. Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w...

Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.
Ilustracje Emilia Dziubak.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/anna-onichimowska...(?)

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/anna-onichimowska...»

zeberka363 | 2018-05-31
Na półkach: Sławusiowe, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2018

Pięknie zilustrowana i opisana książka dla dzieci w której poruszane są trudne problemy "zarezerwowane" dla dorosłych.
Niestety mój 6latek chyba niewiele z tego zrozumiał.
Polecam dla dzieci nieco starszych.

Basia | 2016-11-11

"Dzień czekolady" Anny Onichimowskiej jest książką, która została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Utwór jest nadzwyczajny - to jedna z lepszych pozycji w literaturze dziecięcej, jaką udało mi się przeczytać. Autorka po mistrzowsku porusza w niej trudne tematy takie jak m.in: śmierć dziecka. W taktowny i pozytywny sposób, oczami dziecka, próbujemy żyć codziennością rozsypanej rodziny. Nie brak tu infantylnych marzeń, olbrzymiej dawki wyobraźni i wielu odcieni emocji takich jak miłość czy lęk.
Problemy młodych bohaterów wydają się być zbyt skomplikowane jak na ich wiek. Zatem po swojemu, za pomocą dziecięcych marzeń, zabaw i wyobraźni, dążą do oswojenia się z realiami w jakich muszą żyć. Onichimowska lekko i przystępnie, bez niepotrzebnego napuszenia i patosu,...

amaze | 2014-07-05

Czytałam tę pozycję dzieciom i wszyscy byliśmy zachwyceni. Sztuką jest napisać książkę dla młodych czytelników, która dorosłemu nie wyda się infantylną, a ten efekt udało się Autorce osiągnąć w mistrzowski sposób. Sposób przedstawienia historii Moniki i Dawida oczarował mnie, a dzieci zgodnie (co rzadkie) prosiły o przeczytanie kolejnych rozdziałów. Pomimo że opowieść ta traktuje o bardzo poważnych sprawach, o problemach, które trudno udźwignąć, brak w niej natrętnego dydaktyzmu i prostych recept, a niejako wbrew poważnej tematyce nie pozostawia po sobie uczucia obciążenia. Polecam i dzieciom, i dorosłym.

Ervisha | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Napisana lekkim i prostym językiem, przyjemna opowieść o przyjaźni, poważnych sprawach i problemach, które ale trzeba trudno udźwignąć. Niby króciutka a jak bogata w treść i przesłanie.
Całość wzbogacona w miłe dla oka ilustracje Emilii Dziubak. Czyta się szybko i przyjemnie.

Na półkach: Przeczytane, Literatura
Przeczytana: 23 lutego 2016

Są takie książki, które szybko i na długo zapadają nam w pamięci. I choć wydawałoby się, że nie ma w nich nic nadzwyczajnego, stale do nich wracamy. Bo mimo iż są to lektury dla maluchów, poruszają one bardzo ważne tematy. Takie, o których zazwyczaj nie rozmawiamy z naszymi dziećmi. Wydawałoby się bowiem, że skoro naszego brzdąca dany problem nie dotyczy, to nie warto o nim mówić. A przecież to nie prawda. Opowiadając dzieciaczkom o różnych sytuacjach sprawiamy, że uwrażliwiamy je na to co dzieje się dookoła. Poza tym przygotowujemy małego człowieka do tego co może się zdarzyć, choć w duchu modlimy sie, by nigdy im ta wiedza do niczego się nie przydała.

Dziś pokażę Wam właśnie taką książkę. Opowiadanie o dwójce maluchów, którym los zgotował dość nieciekawe dzieciństwo. Dawid mieszka tylko z mamą. Jego tata odszedł od nich, gdy kilka lat temu w wyniku nieszczęśliwego wypadku zmarła jego starsza siostra. Od tamtego momentu rodzicie chłopca nie potrafili żyć razem. Pogrążyli się w...

kAMyk | 2013-10-03

Czternaście dni, każdy dzień ma inną nazwę, cztery noce i każda noc ma inną nazwę, podsumowując - osiemnaście rozdziałów, każdy ma inną nazw i to wszystko łączy jedna historią przyjaźni Dawida i Moniki. Dwójka fajnych i wrażliwych dzieciaków z sąsiedztwa, z własnym bagażem życiowych doświadczeń i własnymi marzeniami wnosi wielkie bogactwo do świata czytelnika.
Książeczka niezwykła, mądra w swej treści, pięknie ilustrowana, napisana prostym i przejrzystym językiem, uwrażliwia, po trochu otwiera oczy na problemy dzieci i świat przez nich postrzegany.
Polecam rodzicom, dla których wspólne i mądre czytanie z dzieckiem lub dla dziecka ma jakiekolwiek znaczenie.
pogodanaczytanie.blogspot.com

Ola | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Śliczna książeczka dla najmłodszych poruszająca ważne tematy.
Ilustracje od Emili Dziubak są prześliczne i skupiają uwagę na dłużej.

Z całą pewnością będę polecać małoletnim czytelnikom :)

Alicja | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Dziwnie napisana, trochę pokręcona. Przeskakiwała z miejsca na miejsce. Nie podobało mi się...

Bibliotekara | 2011-01-30

Jedna z najlepszych i najbardziej dających do myślenia książek dla dzieci, jakie czytałam w ostatnich latach. Polecam wszystkim, dużym i małym!

Katsushika | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Piękna opowieść o upływie czasu, stracie i miłości. Przenosi czytelnika w świat magii i fantazji. Piękna choć smutna książka.