Zen Habits. Handbook for Life

Brilliance Audio
2016-11-10
2016-11-10
filozofia

Wskazówki dotyczące wielu aspektów życia ale to książka nie dla mnie. Najlepszy sposób na skupienie na zadaniu to wybrać najważniejsze i je wykonać… a resztę oddać komuś innemu XD jak nie chcesz mieć bałaganu w domu a chcesz mieć także czas to zatrudnij pomoc XD poradnik dla bogatych i nie mających problemów XD

To wskazówki od człowieka, który już się ogarnął życiowo i próbuje podzielić się zdobytą wiedzą ze światem. Niestety, nie ma jednego cudownego działania czy zdania, które zmieni nasze życie - jest szereg czynników, które tworzą świadome i spokojne życie. Warto spojrzeć na czas wydania. W Polsce książka została wydana w 2019 roku, 11 lat po oryginalnej publikacji. W tym czasie tę książeczkę wyprzedziło wiele tytułów o podobnej tematyce, które mogły być napisane później, ale w Polce zostały wydane szybciej. Wierzę, że jak na 2008 rok, zawartość książki i pisanego pewnie jeszcze wcześniej bloga była dość pomocna i odkrywcza. Na ten moment wydanie po 11 latach to musztarda po obiedzie - zamiast rozpoczynać minimalistyczny boom, książka go domyka, pozostawiając wrażenie, że wszystko to już było.

Średnia.

Średnia.

Autor bloga zen habit przedstawia rożne listy wskazówek w praktycznie każdej dziedzinie życia począwszy od sprzatania.

To dobra i praktyczna książka, zwłaszcza dla osób, które wciąż poszukują ścieżki, albo pogubiły się w wielości wyborów i komercji współczesnego świata.
Zgadzam się, że wielokrotnie powtarzane są pewne wskazówki i że jest ich wiele, ale to nie powieść przygodowa, gdzie akcja musi być wartka , ani książka kucharska, z której przepisy należy wykonywać dokładnie i w odpowiednoiej kolejności.
Wieloma z tych rad dzieliłam się z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi i odbiór był pozytywny w całym spektrum wiekowym.
To poradnik, z którego można wybierać według bieżących potrzeb.
Ale jeśli ktoś poważnie interesuje się zen, niech sięga po głębsze lektury.

Najwazniejsza rzecz, którą biorę dla siebie z tej książki, to ograniczenie ilości hobby i tematów do zgłębienia do 2-3. Jako osoba z FOMO interesuję się wszystkim...

Szkoda ze w szkole nie ma takiego przedmiotu.

Szkoda ze w szkole nie ma takiego przedmiotu.

Odradzam. Strasznie się męczyłam.

Książka pełna jest sprzeczności, tysięcy niepotrzebnych podkreśleń i zaproszeń na bloga autora oraz subiektywnych opinii.

Dla przykładu:
Autor raz zachęca aby codziennie rano odmawiać afirmacje o tym, że nie będę źle myślał o innych, a kilka rozdziałów później zachęca do motywacji w sposób krytyczny wobec innych, cytując: "jak ten mięczak Leo dał radę, to ja też dam".

Drugi przykład to będzie po prostu cytat z książki, myślę, że to wystarczy.

"Ja zawsze po przebudzeniu idę do łazienki zrobić siusiu. Potem spłukuję wodę, myję ręce i patrzę na swoją brzydką mordę w lustrze. To mi wystarczy, żeby się przebudzić."

Odradzam. Strasznie się męczyłam.

Dla przykładu:

[Audiobook] Nie traktowałbym tej książki jako wyroczni do osiągnięcia inspiracji w szeroko rozumianym rozwoju osobistym. Jest tu straszny przesyt wskazówek przez co ma się wrażenie, że krążymy cały czas wokół tego samego. Co ma swoje minusy, ma też plusy, przykładów jest tak wiele, że na pewno każdy znajdzie choć jedną cenną poradę.

Szalu nie ma. Książka o wszystkim i o niczym. Kilka ogólników, które powtarzają się w co trzecim rozdziale w związku z tym czytelnik ma wrażenie, że wciąż czyta o tym samym. Jest to pozycja zbędna dla osób, które w jakimś stopniu ogarniają rozwój osobisty, znają procesy zmiany i siły jakie kierują ludzkim umysłem. Osoby, które są na początku tej drogi lub w ogóle o tym nie mają pojęcia również niech nie sięgają po tę książkę, bo nic ona praktycznego nie wniesie lub pozostawi zgrzyt w postaci: "wprowadzam zmiany, nic mi nie wychodzi, robię coś źle, ale nie mam pojęcia co." I na tym "nie mam pojęcia, co" czytelnik zostaje.
Jedynym plusem tej książki jest to, że faktycznie posprzątałam biurko, które jest moim miejscem pracy, a Autor przez pół książki w kółko o tym pisze, jak ważne jest posprzątane biurko, więc wstałam i posprzątałam. Także jeśli ktoś nie ma motywacji do ogarnięcia blatu, to książkę jak najbardziej polecam :D

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zen Habits. Handbook for Life