PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie

Okładka książki PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie Kamil Zieliński
Kamil Zieliński Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie
Onepress
2021-01-01
2021-01-01

Konkret, dużo konkretu!
Z każdej książki robię sobie notatki. Tutaj miałam problem, bo jest tyle konkretnej wiedzy, że musiałabym przepisać prawie całą książkę. Skondensowana wiedza, bez lania wody.
Wszystko wyjaśnione w prosty sposób, zapadające w pamięć przykłady i pokazane zastosowanie efektów w życiu codziennym.

Konkret, dużo konkretu!

Jeżeli ktoś już jest obeznany z książkami o tematyce psychologii to pewnie za wiele tu nie znajdzie. Mam wrażenie że to taki szybki wstęp o tym co zaobserwowaliśmy u ludzi, schematy zachowań. Ciekawe jak ktoś zaczyna zgłębiać psychologię.

Paskudna okładka nie kryje tajemnic ani skarbów. Przynajmniej nie dla psychologa, który te podstawy poznaje w pierwszych dwóch latach studiów.
To są PODSTAWY.
Ulubionymi autorytetami Pana Zielińskiego jest Pan Wojcieszke, Cialdini ze swym sztandarowym dziełem "Wywieranie wpływu na ludzi" oraz Aronson.

Te bazowe, jak regułę autorytetu, wzajemności, niedostępności, facylitację i hamowanie społeczne i wiele innych mogę polecić kompletnie (nomen omen) zielonym w kwestiach psychologii społecznej.

Ktoś, kto jak Pan Zieliński nie umie odróżnić NAUKI ASTROLOGII od gazetowych bzdur, jest mało poważnym naukowcem, w moich oczach.

Miłej lektury.

To są PODSTAWY.

Te bazowe, jak regułę autorytetu, wzajemności, niedostępności,...

W sumie to nie wiem co mam napisać o tej książce. Z opisu wyglądało to nieźle. 50 efektów psychospołecznego postępowania człowieka, które pojawiają się u każdego z nas. I faktycznie, same psychoefekty były bardzo ciekawe, ale sposób ich przedstawienia już nie do końca. Śmiało mogę stwierdzić, że podobały mi się tylko początki rozdziałów, gdzie dany efekt zostawał przedstawiany i myślałam sobie 'kurcze, rzeczywiście, też tak robie', ale potem robiło się już nudno... Nie to, żeby definicje, teorie i eksperymenty były nieciakawe, bo były, ale sposób ich opisania do mnie nie przemawiał. Miałam wrażenie, że autor bardzo często się powtarza i pisze na dobrą sprawę w kółko o tym samym, jakby chciał zapełnić tylko czymś rozdział. Pod koniec już nawet nie czytałam całości, tylko przedstawienie efektu 😅 Raczej nie polecam.

Śmieszni ci ludzie – niby istoty myślące, a jednak można całkiem skutecznie wpuścić nas w maliny. Nasz umysł, choć bardzo przydatny, bywa nieco pokrętny.

Kamil Zieliński postanowił wziąć na tapet dosyć osobliwe ludzkie postępowania. W ten sposób powstała pozycja „PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na twoje życie ”. Każdy rozdział zawiera definicję zjawiska, teorię (na podstawie badań) i najlepsze (według mnie): co to dla mnie oznacza? To niesamowite, jak możemy wpłynąć na drugiego człowieka, znając opisane „PSYCHOefekty”.

Bardzo polecam książkę wszystkim osobom zainteresowanym psychologią. Duży plus za niezwykłe poczucie humoru autora (który na co dzień jest również wykładowcą – gdybym to ja była jego studentką, jestem pewna, że byłby to mój ulubiony nauczyciel 😉).

Super przedstawione zjawiska, z którymi spotykamy się codziennie. Książka ułatwia zrozumienie natury ludzkiej i zwraca uwagę na to jak łatwo można manipulować ludźmi, co z jednej strony jest fascynujące, z drugiej zaś przerażające.

w zrozumiały sposób opisane efekty, niektóre lepiej od innych, jednak można wyciągnąć fajne zjawiska aby lepiej rozumieć co się dzieje dookoła nas i w nas samych

Książkę czytało się dość przyjemnie, ale odnosiłam nieodparte wrażenie, że trzymam w ręku pracę dyplomową lub referat na zaliczenie semestru. Sam sposób przekazania wiedzy do mnie nie przemówił, szczególnie z uwagi na fakt, że niejednokrotnie powtarzane były te same przykłady, przez co miałam wrażenie, że już czytałam ten rozdział. Niemniej jednak uważam, że książka zawiera sporą dawkę wiedzy merytorycznej, która może okazać się przydatna w życiu i pomóc nam, jako konsumentom nie wpadać w pułapki marketingu, a sprzedawcą pomóc skutecznie wykorzystywać tytułowe psycho efekty.

Ciekawa pozycja poruszająca wiele psychologicznych zjawisk, uczulająca niekiedy na myki stosowane przez sieciówki i reklamodawców. Niestety nieco powtarzalna. Efekty łączyły się ze sobą.

Ciekawa pozycja, wiele efektów znanych z doświadczenia, ale nie z nazwy. Jako audiobook trudna, gdyż mocno skonsolidowana informacyjnie.

• Psychologia
  • Audiobooki