Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie

Okładka książki Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie S. J. Scott
Okładka książki Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie
2016-03-08
2016-03-08
Marta Czub
nawyki zmiana rozwoj osobisty

Autor naprawił swój związek poprzez wprowadzenie prostego nawyku codziennego wysyłania miłej wiadomości do swojej dziewczyny - tak oto powstała cała koncepcja piętrzenia nawyków, czyli wprowadzenia łatwych i prostych czynności. Pomysł zapoczątkowania koncepcji jest ciekawszy od samej książki...

Książka oryginalnie ukazała się w 2014 roku (polska wersja w 2016),jednak problemem jest to, że już wtedy można było ją nazwać przestarzałą. Dlaczego? Ano dlatego, że prawdopodobnie już wtedy pomysły na drobne nawyki można było sobie spokojnie znaleźć na przypadkowych artykułach z blogów, więc taka publikacja miałaby rację bytu co najwyżej za czasów mniejszej powszechności Internetu. Teraz nie tylko takie, a nawet dużo lepsze nawyki można znaleźć na losowych artykułach o tej tematyce, ale także i na filmikach na YT. Zatem absolutnie nie ma żadnego powodu, żeby zapoznawać się z tą książką (sam nie wiem, po co to zrobiłem),gdyż docelowymi odbiorcami mogą być jedynie osoby, które kompletnie nie mają pomysłów na wprowadzenie nowych nawyków do swojego życia, a o tym, że mogą takowe i przydatniejsze nawyki poszukać sobie w Internecie również nie wiedzą lub z jakichś przyczyn nie mają takich możliwości.

Co więcej z podanymi tutaj nawykami można zapoznać się już w samym spisie treści. Materiał na książkę się nie nadaje (bo o wiele lepsze byłoby zapoznanie się z jakąś listą TOP10 naprawdę przydatnych nawyków niż TOP100 drobnych nawyczków),z kolei na audiobooka zbyt dużo różnych nawyków naraz, więc nie da się tego ogarnąć w formie audio.

Na dodatek istnieje pewnego rodzaju niekonsekwencja ze strony autora. Przykładowo nawyk nr 76 - "codziennie wejdź na wagę". Podczas, gdy w jego innej książce "Ćwicz każdego dnia. 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania (nawet jeśli nie lubisz ćwiczyć)" wspomina o tym, żeby ważyć się nie wcześniej niż co tydzień czy nawet co miesiąc, gdyż wizja braku zmiany wagi może być demotywująca (czyli przeciwieństwo do tego, co twierdzi to w tej książce).

Innym wątpliwym nawykiem jest nr 5 - "powiedz o swoich planach
innym i rozliczaj się". Aczkolwiek to już problem dylematu samorozwojowego - według jednych autorów mówienie o swoich nawykach wcale nie przynosi korzystnych rezultatów i lepiej to zachować dla samych siebie, póki samym sobie poprzez działanie nie udowodnimy, że nawyk udało nam się wprowadzić, podczas gdy według innych, mówiąc o swoich planach automatycznie zobowiązujemy się, by starać się ich przestrzegać (co według mnie jest bzdurą i wcale nie działa, ale dlatego są sprzeczne informacje - może dla niektórych faktycznie to działa, a na innych nie? podobnie jak czasami sprzeczny dylemat wstawania lub niewstawania rano).

I tak można by się przyczepiać jeszcze do niektórych proponowanych nawyków z tej książki, ale oczywiście nie będę omawiał każdego nawyku z osobna, jedynie tylko wspomnę, że spośród całej listy jedynym, który mnie naprawdę zainteresował jest nr 31 - "zostaw liścik" - znajomym czy rodzinie, to może być miły gest, który mógłby poprawić komuś humor, chociaż tak naprawdę to także nie jest żadna nowość, ponieważ już z innej publikacji dowiedziałem się o czymś podobnym, ale tutaj autor mi o tym przypomniał i chciałbym to kiedyś przetestować.

Chciałem się zapoznać z książkami S. J. Scotta w formie audiobooków, ponieważ są dosyć krótkie, a ich tematyka mnie interesuje - przesłuchałem ich kilka i póki co odpuszczam, gdyż ponownie przekonałem się, że o wiele lepiej zapoznać się z jedną dobrą książką niż wieloma średnimi lub słabymi, ale ta publikacja jest akurat chyba jedną z najgorszych od tego autora.

Książka oryginalnie ukazała się w 2014 roku (polska wersja w 2016),jednak...

Sama koncepcja zaproponowana przez autora jest ciekawa, ale zawartość książki dałoby się spokojnie skomasować w jednym artykule, nie trzeba było tego rozwlekać na sto siedemdziesiąt stron. Chęć zysku przesłoniła szacunek do czytelników.

Powiem szczerze, że bardzo chciałam zapoznać się z tą książką. Liczyłam na ciekawe propozycje zmian, które wprowadzone w życie, mogą je nieco poprawić. Wkońcu Autor obiecuje ich aż 97. Jednakże po przeczytaniu uważam, że szkoda było na nią czasu. Zmiany, które proponuje autor są czasami wręcz absurdalne. I oczywiście co trzecia propozycja kończy się tym abyś do wszystkiego miał notatnik i notował dosłownie wszystko - co jadłeś, o czym myslałeś, ile ważyłeś, czego słuchałeś, co przeczytałeś, za co jesteś wdzięczny. I czas. Czas jaki Autor zakłada, że zajmie Nam dana czynność. Spokojnie- większość zamyka się od 1 min do 5 min. Szkoda, że w takich ramach czasowych nie zamyka się przeczytanie tej książki bo naprawdę poświęcanie jej więcej czasu to zwyczajnie strata czasu.

Niestety z żalem stwierdzam że to jest przykład złego poradnika
Trudno odmówić racji jesli chodzi o porady ale niektóre brzmią w stylu "zmieniaj codziennie skarpetki". Może to wina formy audio ale bardzo mi przeszkadzało takie punktowe wyliczanie czas wykonania, pach następne. Niektóre porady się powtarzają jak ta o dzienniczku wdzięczności. Niektóre brzmią trywialnie w stylu Jeśli żart podoba się Tobie to spodoba się też innym zapisz u opowiedz to im. Serio? No nie. To tak nie działa;)
Nie mogę polecić tej pozycji

Niestety z żalem stwierdzam że to jest przykład złego poradnika

Niby oczywiste rzeczy, ktore warto wdrozyc do codziennosci

Niby oczywiste rzeczy, ktore warto wdrozyc do codziennosci

Dobry konkretny poradnik, ale jest tu tego tyle że trzeba mieć ja przy łóżku i ciągle do niej zaglądać :),fajnie jest książka podzielona tematycznie i ułatwia to skupienie się na danej dziedzinie życia

Straszna książka, aż szkoda na nią czasu. Autor mówi o nawykach typu "oszczędzaj pieniądze, to będziesz miał z czego zapłacić rachunki", albo "codziennie rano napinaj mięśnie przed lustrem", "waż się codziennie". Nie znalazłem tu ani jednego przydatnego nawyku. Jedyne co wyniosłam z tej książki to irytacja.

Można z tej książki wyciągnąć coś dla siebie. W końcu oferta obejmuję zmianę w 97 kwestiach. Niestety, większość to propozycje dość oczywiste, czego sam autor ma świadomość. Dla mnie w tej pozycji Steve Scott to taki kapitan Obvious.

Niby to wszystko wiemy, ale jakże trudno zastosować te metody-sposoby w życiu codziennym!
Książki wysłuchałam w formie audiobooka, słuchało się dobrze, bo forma przejrzysta i łatwa w odbiorze.

• Audiobooki
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie