Okładka książki Jak przetrwać apokalipsę zombie Krzysztof Bryński
Okładka książki Jak przetrwać apokalipsę zombie
Krzysztof Bryński Wydawnictwo: Wydawnictwo AlterNatywne poradniki
poradniki
Wydawnictwo AlterNatywne
2022-12-05
2022-12-05
literatura paranaukowa polski autor zombie apokalipsa postapo

Oj mocno się zawiodłam. Ta książka nie jest dla kogoś kto lubi i zna tematykę zombie. Grając w gry i oglądając seriale zdobywasz już podstawowa i rozszerzona wiedzę. Książka to powiela. Ponadto nie ma w niej totalnie konkretów, jak np wykorzystać naturę jako żywność i medykamenty-konkrente przykłady. 600 stron drobnego, źle czytającego się druku. Nuda, nuda, nuda. Dla kogoś kto nie wiem czy jest zombi i to pierwszy kontakt może być to ciekawe. Ale tylko dla tej osoby.

Sięgając po książkę ,,Jak przetrwać Apokalipse zombie" Krzysztofa Bryńskiego zastanawiałem się jak wiele zapożyczonych podobieństw wyłapie w porównaniu z książką Zombie survival Maxa Brooksa.
Książka a właściwie poradnik napisany przez polskiego autora bazuje na wiedzy teoretycznej ( całe szczęście) oraz ludzkiej psychice.
Nie ma tutaj przesadzonych teorii czy zbyt zmyślnych sytuacji które w filmach potrafią nie kiedy bardzo zaskoczyc widza.
Autor rozkłada na czynniki pierwsze ( stąd niespełna 600 stron lektury) każdy możliwy czynnik wywołujący zarazę, rozwój sytuacji czy możliwe sposoby obrony przed żywymi trupami.
Bez wątpienia w przypadku wielu zagadnień autor musiał się nieźle na gimnastykować i zdobyć specjalistyczną wiedzę by rzetelnie przedstawić ją czytelnikowi.
Książkę czytało się łatwo chociaż rozmiar czcionki nie rozpieszcza oczu, nie ma tutaj zbyt wielu podobieństw do bliźniaczej tematycznie książki kolegi po fachu zza oceanu.
Ciężko znaleźć jakieś nieścisłości w toku rozumowania autora, książka warta przeczytania bo osadzona w polskich realiach postapo.
Polecam

Nie ma tutaj przesadzonych teorii czy zbyt...

Podobno nie ma rzeczy przez którą człowiek nie jest w stanie przejść. Ta książka była tego dowodem. Z uwagi na 594 strony małego i ciasno osadzonego druku, rozłożyłam ją sobie na tydzień czytania. Prawdopodobnie gdyby była zwyczajną powieścią, przeczytałabym ją szybciej. Tutaj mamy bowiem dosyć oryginalny temat ułożony na kształt poradnika. Z początku książki dowiemy się co skłoniło autora do napisania tej historii. Zadaje on nam mnóstwo pytań na które faktycznie ciężko jest znaleźć odpowiedź. Jednym z nich było pytanie, co byśmy zrobili, gdybyśmy żyli w czasie apokalipsy zombi? Czym byśmy się bronili, jak reagowali i tak dalej. Czytając ją bez jakiegokolwiek zagrożenia życia, niektóre wyjścia mogą wydawać się nam mało prawdopodobne. Dlatego autor przedstawił nam wszystkie możliwości pod różne sytuacje o których na pewno nikt z nas by wtedy nie pomyślał. Wydaje mi się, że był bardziej przygotowany, niż ja w ogóle mogłabym sobie to wyobrazić. Począwszy od tego skąd taka apokalipsa mogłaby się wziąć, co by było, gdyby zombie były nie tylko wymysłem, ale i zjawiskiem prawdziwym? Można podpiąć to pod pandemię, która wybuchła nagle i każdy z nas był zszokowany warunkami w jakich przyszło nam żyć. Ludzie nie biorą pod uwagę wielu zagrożeń i później w razie konieczności zwyczajnie czujemy się bezsilni. Taka niewiedza, jak podkreśla pisarz, zostawia okropne rany na naszej psychice. Roztrząsa tutaj kilka teorii i mitów na temat mózgów zombie, ich chorób, a także kontroli, jaką by nad nami przejęli. Czym byśmy się przed nimi bronili i jaka broń by nam pomogła w ich zgładzeniu, a jaka nie. Gdzie byśmy się udali, gdybyśmy chcieli się przed nimi schować i czy ktokolwiek byłby w stanie nam pomóc?
Poważnie, nie przypuszczałam, że aż tak bardzo dużo tematów można by tu roztrząsać. Większość z nich jest bardzo ciekawa i chwilami sieje w nas postrach. Jakie bowiem mamy prawdopodobieństwo, że coś takiego się nie wydarzy? Nie od dzisiaj świat nas zaskakuje i uważam, że dobrze jest mieć coś takiego, do czego można się udać po pomoc, czy poradę. Tym bardziej, że mogą nadejść czasy, gdzie internet przestanie istnieć. Jedyne nauki, jakie pozostaną, to te zawarte w książkach, których człowiek coraz chętniej się pozbywa. Ciekawe co wtedy stałoby się z ludzkością? Trzeba doceniać to, co się ma, a nie co daje nam ktoś.
Nie wiem dlaczego, ale odniosłam wrażenie, że to przytyk do ludzi zaszczepionych. Swego czasu państwo zmuszało ludzi do przyjęcia szczepionki. Skutki tego oczywiście poznamy po kilku latach od przyjęcia dawek. Nie rozwinę bardziej tego tematu, ale osoby zainteresowane skłaniam do przeczytania książki. Ciekawe, czy ktoś jeszcze potrafi czytać pomiędzy wierszami.

Zombie to stworzenia, które mocno „zakorzeniły się” w popkulturze. Filmy o nich to swoisty kanon, który może pochwalić się rzeszą fanów. Filmowa apokalipsa zombie ma różne przyczyny i przebieg, jednak zazwyczaj znajduje się jakiś człowiek, którego spryt, poświecenie itp. pomagają w ocaleniu ludzkości. Jupi! Zastanówmy się, co by było, gdyby żywe trupy faktycznie opanowały ziemię. Taką wizję snuje Krzysztof Bryński w książce „Jak przetrwać apokalipsę zombie”. Jest to swego rodzaju poradnik, bo autor – poza tym, że domniemywa, jak takowa mogłaby wyglądać i jakie nieść skutki – doradza, co zrobić, żeby nie zginąć.

Krzysztof Bryński podszedł do zadania bardzo skrupulatnie. Czytelnik dostaje bardzo obszerny poradnik, w którym znajdzie charakterystykę wroga, przykładowy przebieg epidemii (bo ten scenariusz autor analizuje),sposoby obrony, potencjalne zagrożenia, podpowiedzi co do ekwipunku i broni itd. Można powiedzieć, że jest to kompletna publikacja nt. zombie-survivalu.

Najgorsze w tej książce jest to, że została ona napisana bardzo „na serio”. Głównym argumentem przemawiającym, za tym, że taka epidemia jest możliwa są wydarzenia ostatnich lat (2020-2022) – głównie pandemia – które były niespodziewane i wywołały panikę w społeczeństwie. Moim zdaniem argument absurdalny. Wiemy, że był to trudny czas, ale czy dlatego mamy być przygotowani na najbardziej abstrakcyjne scenariusze? Równie prawdopodobne jest, że jutro zaczną wyrastać nam ogony, albo zamiast epidemii Z(ombie) wściekłe psy zaczną roznosić wirusa W(ilkołaka).

Kolejna rzecz, która mi się nie podobała: kiedy bierzemy coś na poważnie, nie czerpiemy z popkultury. Co prawda autor obala część filmowych mitów, ale zamiast tego sam pisze scenariusz, w który wplata własną logikę. Odrzuca to, skąd wzięły się zombie (czyli voodoo),ponieważ praktyki te nie mogą być początkiem apokalipsy. Chociaż – skoro wszystko jest możliwe – może jakaś czarownica stworzy własną armię i zacznie podbijać świat? Jeżeli chcemy nawiązać do filmów o zombie widzę dwie ścieżki, które mogłyby być dobrym rozwiązaniem. Albo bawimy się w pogromcę mitów, albo piszemy książkę „z jajem”. Udawanie, że scenariusz takiego filmu jest realny jest delikatnie mówiąc dziwne.

Logika Krzysztofa Bryńskiego ma też kilka słabych punktów. W jednym miejscu obala mit, jakoby zombie to byli ludzie zainfekowani przez wściekliznę , ponieważ choroba ta zabija chorego, więc taka apokalipsa byłaby nudna, bo wystarczy ja przeczekać. Natomiast charakteryzując żywego trupa podkreśla, że procesy gnilne cały czas w nim postępują. Czyli rozumiem, że istota ta prędzej, czy później się rozpadnie. Skro wszystko jest możliwe, nie wiem dlaczego odrzuca scenariusz, iż wirus zainfekuje zwierzęta. A dlaczego, po zdziesiątkowaniu gatunku ludzkiego, nie może ewoluować szukając innego żywiciela? Jest taki film „Zombiebobry” (horror tak niskiej klasy, jak tytuł wskazuje) i w nim mamy fajnie wykorzystany wątek szalonych, nieumarłych zwierząt.

Całkiem ciekawy wydaje się wywód na temat survivalu. Myślę, że można z niego wyczytać sporo o zachowaniu się (ogólnie) w kryzysowej sytuacji. Jest to wiedza, która niespodziewanie może nam się przydać np. jaki sprzęt warto mieć, gdyby doszło do jakiejś katastrofy.

Muszę przyznać, że książka „Jak przetrwać apokalipsę zombie” kompletnie mi nie podeszła. Za dużo powagi w absurdzie. Za dużo mamy realnych problemów, żeby martwić się mało prawdopodobnymi scenariuszami. Natomiast może ona przypaść do gustu miłośnikom gier bądź filmów o zombie. Jest to interesujący materiał do ich „rozpracowania”. Myślę, że również miłośnicy survivalu mogą się w niej odnaleźć. Rzetelnie ocenią techniki zaprezentowane przez Krzysztofa Bryńskiego i zastanowią się, jak sami by postąpili.

Na półkach: , , , , , ,

Mam lekkiego bzika na punkcie apokalipsy zombi. Seriale The Walking Dead, Fear the Walking Dead, The Strain - o apokalipsie Strzygoni i starożytnym wampirze, który chce przejąć władzę nad Nowym Yorkiem, bardzo dobry serial, nie wiem dlaczego wszyscy tego nie znają - oglądałam po kilka razy. No i ten ostatni - The Last of Us, o zombi grzybie, też obejrzałam, ale bez zachwytu. Tak że dodając do tego jeszcze filmy kinowe i książki, znam temat nie gorzej niż autor.
A ta książka jest mi właściwie po nic, ale jakże potrzebna... Autor pisze zaskakująco płynnie i zgrabnie. Spodziewałam się topornego języka w stylu jakiegoś Rambo Szwarcenegera, ale nic takiego, czyta się bardzo dobrze. Dla mnie jako ciekawostka, porad surwiwalowych prawdopodobnie nie zastosuję, gdyż w godzinie Z bardzo szybko zostanę kąśnięta. Albo zabita przez sąsiada, który będzie chciał zjeść mojego kota, bo nie uwierzy, że sama już dawno go zjadłam... Autor powinien przemyśleć drugi tom: jak podczas apokalipsy zombi, przetrwać innych ludzi. Myślę, że wiele potencjalnych zombi by czytało.

"Jak przetrwać apokalipsę zombie" autorstwa Krzysztofa Bryńskiego ukazana nakładem Wydawnictwa Alternatywnego ( ig. @wydajemyksiazki ) to poradnik trochę z pogranicza science fiction poruszający kwestię przetrwania po wybuchu epidemii wirusa Z.

Na wstępie książki zostaje nam przybliżony możliwy rozwój wirusa oraz wpływ jego na organizm ludzki.

Autor prowadzi nas przez kolejne strony książki, próbując przedstawić nam najlepsze rozwiązania dotyczące między innymi ubioru, doboru broni do naszych umiejętności oraz możliwości fizycznych, metodach na zabicie żywych trupów czy też sposobach przemieszczania się.

Książka ta może być ciekawostką dla zwyczajnych cywili. Osoby związane z survivalem mogą być lekko znudzeni podczas czytania tej pozycji.

Autor prowadzi nas przez...

"Jak przetrwać apokalipsę zombie" Krzysztof Bryński.
Jest to nowość na rynku wydawniczym, nie spotkałam się jeszcze z de facto poradnikiem jak przetrwać pojawienie się zombie w naszych czasach. W całej książce jest dużo hipotez, co mógłby się wydarzyć i z jakiej przyczyny pojawiłyby się zombie. Niestety książka dla mnie była nużąca, ponieważ nigdy nie interesowałam się tematem o nieumarłych. Książka z całą pewnością jest książką fantastyczną pomimo tego, że napisania jej w formie poradnika. Jest to książka, której nie da się przeczytać na raz, męczyłam ją ogromnie pomimo tego, że mi się podobała. Jest to dobra pozycja dla osób, które nie czytają fantastyki albo grają tylko w gry. W całej lekturze mamy opisane np. co może się przydać — przegląd ekwipunku, czy przegląd garderoby. Mnie się serio podobał ten zamysł jak i cała ta otoczka.

⭐️⭐️⭐️/5
instagram - emcia.czyta

"Jak przetrwać apokalipsę zombie" Krzysztof Bryński.

Istnieje ogrom filmów, seriali i książek o tematyce zagłady świata spowodowanej przez żywe trupy, znaleźć go możecie przykładowo w bardzo popularnym ostatnio serialu na podstawie gry, który sama oglądam co poniedziałek, czyli „The Last of Us”. Jednak wszystkie te twory mają wspólną cechę – są fikcją. Możecie próbować sobie wyobrazić, że nagle rozprzestrzenia się nieznana ludzkości choroba, zmieniająca ludzi w rządnych krwi umarlaków, wszakże ostatnie lata pokazały nam, że rzeczy niemożliwe mogą stać się rzeczywistością. Co w takiej sytuacji byście zrobili? Nikt z nas nie jest gotowy na ów scenariusz, nawet nie rozważamy takiej możliwości. Krzysztof Bryński postanawia w tej kwestii pójść krok dalej i stworzył poradnik, który ma nam pomóc przetrwać apokalipsę zombie.

Autor porusza w książce naprawdę wiele kwestii i maksymalnie wyczerpuje temat (widać to już po jej długości); obala liczne mity, przybliża nam możliwą specyfikę żywych trupów, omawia możliwości zakażenia, potencjalne zagrożenia, sposoby obrony, by następnie przygotować nas stricte do przetrwania w nowym świecie. Poradnik jest również ciekawym zbiorem wiedzy z zakresu survivalu, niestety ja nie jestem obeznana w tym temacie, przez co nie mogę potwierdzić prawdziwości wszystkich metod tam przedstawionych. Niemniej jednak nawet z punktu widzenia laika czuć, że autor wie o czym mówi i dokładnie przygotował się do napisania tej książki. Nierzadko poruszane specjalistyczne tematy Bryński potrafi przedstawić w jak najlżejszej formie, lecz nie obyło się także bez zwykłego lania wody, które studziło mój zapał do czytania.

Książka zdecydowanie spodoba się fanom postapo, którzy pragną poczuć się niczym Rick Grimes czy też Joel Miller.

Witajcie ostatnio pokazywałam Wam zapowiedź tej książki, dziś przybliżę Wam co się w niej znajduje. Dzięki współpracy reklamowej z wydawnictwem @wydajemyksiazki mogłam poznać ten niecodzienny poradnik surwiwalu.

Jak przetrwać apokalipsę zombie

W tej książce mamy tak naprawdę wszystko co potrzebne jest do przetrwania w ciężkich warunkach. Nie tylko poznajemy techniki jak przetrwać w terenie niezależnie od miejsca w którym aktualnie się znajdujemy, ale również jak w prosty sposób możemy stworzyć potrzebne nam do przeżycia rzeczy.
Niezależnie czy jest to atak zombie, atak wirusa bądź inne nieprzewidywalne wydarzenia , dzięki temu poradnikowi będziemy wiedzieć jak znaleźć schronienie, jak tworzyć podstawowe rzeczy potrzebne do dnia codziennego. Jak poszukiwać jedzenie, budować urządzenia i wiele innych ciekawostek z ogólnego świata survival niczym Bear Grylls który potrafi przetrwać nawet najtrudniejszych warunkach.
Dodatkowo dla dociekliwych znajdziecie tu opis wszystkich stworów jakie potrafią powstać w zombiakowej formie i jak sobie z nimi radzić.
Ten poradnik jest nie tylko dla tych co lubię filmy grozy z zombie na czele ...ale przede wszystkim jest to bardzo fajny poradnik który da nam odpowiedzi na wiele nurtujących pytań - jak dam sobie radę w tej sytuacji, co powinienem zrobić, jak się zachować itp ..
Jeśli macie choć cień nurtujących pytań albo ogólnie lubicie życie w survivalu niczym wyjazd harcerzy pod namiot to zdecydowanie poradnik dla Was i każdy znajdzie coś ciekawego, może uda Wam się zbudować nie jedno urządzenie jak MacGyver 🤩

Wszystko o zombie.

Zombie to stały element popkultury, filmu i bardzo wdzięczna część składowa wielu koncepcji literackich, których na przestrzeni ostatnich dekad było tak wiele, że trudno je wszystkie zliczyć. Wszystko to jednak pasuje raczej do sfery czystej fantazji... A gdyby przyjąć, że coś takiego jak apokalipsa (wywołana przez) zombie będzie mieć jednak miejsce? Co wtedy? Jak się na coś takiego przygotować i jak przetrwać? O tym dowiemy się z książki Krzysztofa Bryńskiego.

Szczerze mówiąc nie sądziłem, że lektura podsumowująca jako poradnik aspekt epidemii zombie może liczyć sobie prawie 600 stron! A jednak :) Bryński nie pomija żadnej kwestii związanej z tą apokaliptyczną wizją i prowadzi nas za rękę przez każdy związany z nią temat: od przyczyn epidemii, poprzez konieczne działania ze strony ocalałych, aż do aspektu krótko- i długofalowego przetrwania w warunkach, w których to ludzkość jest zwierzyną łowną.

Obecne czasy udowodniły nam, że nawet najbardziej nieprawdopodobne wizje przyszłości mogą stać się rzeczywistością. Jako ludzkość bagatelizujemy wiele zagrożeń, naiwnie wierząc, że rozwój nauki, głównie medycyny i technologii, pozwoli przetrwać nam najgorsze. To błąd!

Tym razem postanowiliśmy - a właściwie uczynił to autor książki - uprzedzić fakty. „Jak przetrwać apokalipsę zombie” to podręcznik dla każdego, kto nie chce czekać, aż życie go zaskoczy i już dziś ma potrzebę poznania sposobów radzenia sobie w kryzysowej sytuacji, którą niewątpliwie jest inwazja zombie. Książka, którą (przewidujący i roztropny) czytelnik trzyma w rękach, ujmuje temat zarówno od strony teoretycznej, opierając się m.in. na badaniach naukowych, jak i od strony praktycznej, stając się niezbędnym podręcznikiem surwiwalu.

Ów surwiwal sprowadza się do przedstawienia czytelnikowi potencjalnych przyczyn epidemii, sposobów zarażenia się i pierwszych kroków, jakie należy podjąć w przypadku wybuchu epidemii. W tym miejscu Bryński przechodzi do kwestii niezbędnego ekwipunku, odzieży, narzędzi, broni, jak również do materii tego, gdzie się kierować, dlaczego i jaki należy obrać krótko- i długofalowy cel, aby móc przetrwać.

Wszystko to można brać za interesującą ciekawostkę i nic więcej. Jednak... czy ktokolwiek z nas przypuszczał 3 lata temu, że zarażony w Wuhan nietoperz może być przyczyną globalnej pandemii, której ofiary sięgnęły liczb wówczas (a w zasadzie także i dziś) niewyobrażalnych? Prawda jest taka, że wszystko może się zdarzyć - nawet to, co wydaje się nam dziś totalną abstrakcją. Jeśli zdarzy się apokalipsa zombie, to niniejsza książka może być na wagę złota.

Wydawnictwo Alternatywne - dziękuję.

#jakprzetrwaćapokalipsęzombie #krzysztofbryński #zombie #apokalipsa #wydawnictwoalternatywne #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview #bookstagrampolska #recommendedbooks

Wszystko o zombie.

• Bojaźń i drżenie
  • 😈 Półka Noirdivi
  • Poradnik
  • Kiedyś/Jak będzie w biblio
  • Samodzielne
  • Współpraca
  • Apokalipsa

Dodaj cytat z książki Jak przetrwać apokalipsę zombie