rozwińzwiń

Gospodarczy poczet władców Polski

Okładka książki Gospodarczy poczet władców Polski Michał Wójcik
Okładka książki Gospodarczy poczet władców Polski
Michał Wójcik Wydawnictwo: Skarpa Warszawska historia
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
2022-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-26
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367343619
Tagi:
Historia Gospodarka Poczet
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Powstanie Warszawskie Tom II, komiks paragrafowy Maciej Czaplicki, Sławomir Czuba, Witold Janik, Michał Komuda, Roman Kucharski, Karol Mazur, Michał Wójcik
Ocena 0,0
Powstanie Wars... Maciej Czaplicki, S...
Okładka książki Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, Michał Wójcik
Ocena 8,2
Błyskawica. Hi... Wanda Traczyk-Staws...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
71
10

Na półkach:

Książka całkiem ciekawa. Czyta się szybko, bo jest napisana przystępnym językiem. Jest to na pewno inne spojrzenie na naszych władców, niespotykane w podręcznikach szkolnych. Ma jednak kilka minusów - w treści książki autor nie podaje żadnych przypisów do źródeł, z których korzystał. Oczywiście na końcu książki jest bibliografia, ale nie wiemy, z której pozycji pochodzą konkretne informacje przytaczane przez autora w treści książki. Po drugie książka ma bardzo dużo błędów językowych - ortograficznych, morfologicznych itp. Chyba korektor przysypiał w trakcie swojej pracy;)

Książka całkiem ciekawa. Czyta się szybko, bo jest napisana przystępnym językiem. Jest to na pewno inne spojrzenie na naszych władców, niespotykane w podręcznikach szkolnych. Ma jednak kilka minusów - w treści książki autor nie podaje żadnych przypisów do źródeł, z których korzystał. Oczywiście na końcu książki jest bibliografia, ale nie wiemy, z której pozycji pochodzą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15
12

Na półkach:

Bardzo przyjemnie i szybko się to czytało. Autor nie sili się na jakieś piękne słownictwo, tylko pisze jakby po prostu opowiadał coś "koledze". Momentami jednak bywała, dla mnie, nudna. Gdy autor zarzucał czytelnika liczbami, albo opisywał cuda architektoniczne tamtych czasów. Niemniej jednak, warto przeczytać.

Bardzo przyjemnie i szybko się to czytało. Autor nie sili się na jakieś piękne słownictwo, tylko pisze jakby po prostu opowiadał coś "koledze". Momentami jednak bywała, dla mnie, nudna. Gdy autor zarzucał czytelnika liczbami, albo opisywał cuda architektoniczne tamtych czasów. Niemniej jednak, warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
1976
1454

Na półkach:

Czy są na sali fani historii opisanej bez kija w pupie, bez natłoku dat? Jeśli tak, to ta książka może Was zainteresować. To inne spojrzenie na władców Polski. Ekonomiczne. Nie nauczą Was w szkole tego, że jeden z nich sprzedawał ludzi za granicę, a inny oszukiwał poddanych, wymieniając pieniądze ze stratą albo produkując miedziaki bez większej wartości.

Z tej książki nie dowiecie się, w jakich bitwach dany władca odniósł zwycięstwo, w jakich latach panował itd. Dowiecie się za to, jak wyglądała gospodarka za ich czasów. Ile kosztowało wyposażenie husarza.

Niby czytałam wiele książek historycznych, ale ta dała mi jeszcze inny pogląd na władców Polski. Zwłaszcza na kwestię Krzyżaków i tego, co dzięki nim osiągnęliśmy. Człowiek jednak się uczy przez całe życie. A i ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o Krzywoustym albo o Poniatowskim. Nie powiem co konkretnie, ale szkoda, że tego się nie uczy w szkole, lepiej by się takich władców zapamiętywało.

Sporo tu anegdot. Książka jest napisana prostym, przystępnym językiem. Daje do myślenia i pokazuje królów (i nie tylko) z innej perspektywy. Z jajem, ale to nie jest parodia, to po prostu lekcja historii (albo bardziej ekonomii) prowadzona przez kolesia, który poschodzi do wykładanego przez siebie przedmiotu z luzem.

To książka idealna jako przerywnik od cięższych lektur, można się przy niej pośmiać, a przy okazji dowiedzieć ciekawych rzeczy, które rzucają inne światło na poszczególnych władców i polityków. Polecam fanom historii.

Czy są na sali fani historii opisanej bez kija w pupie, bez natłoku dat? Jeśli tak, to ta książka może Was zainteresować. To inne spojrzenie na władców Polski. Ekonomiczne. Nie nauczą Was w szkole tego, że jeden z nich sprzedawał ludzi za granicę, a inny oszukiwał poddanych, wymieniając pieniądze ze stratą albo produkując miedziaki bez większej wartości.

Z tej książki nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
791
791

Na półkach: ,

157/180/2022
Oczekujecie uczonej książki z wykresami, statystykami i trudnymi słowami? To nie znajdziecie. Jest za to bibliografia, więc możecie z niej wyłuskać opasłe opracowania dla zaawansowanych. A sama opowieść o polskich królach i ich gospodarczych poczynaniach jest napisana lekko, przystępnie i często z przymrużeniem oka (oraz z kilkoma literówkami). Nie znaczy to, że nie jest wartościowa. Z drugiej strony trudno mi ocenić merytoryczną zawartość, bo w szkole przecież nas nie uczą o bogactwie Gdańska (a było większe niż majątek całej Rzeczypospolitej),psuciu monety (hasło psucia się chyba w podręcznikach pojawia, ale bez konkretów),koszcie wyposażenia husarza (np. na ramiona zarzucał on sobie skórę geparda) czy o oszczędności (a raczej chytrości) towarzysza Gomułki. O wykupywaniu przez polskich magnatów ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego wiedzą ci, których zaintrygowała dawna wypowiedź Olgi Tokarczuk o kolonizacji i niewolnictwie w Polsce. A propos niewolnictwa, to podręczniki historii chyba przedstawiają pańszczyznę w dość oględny sposób…
Książka na pewno jest dobra dla tych, którzy mają blade pojęcie o ekonomii w czasach, kiedy słowo ekonomia jeszcze nie zostało wynalezione. I dodatkowo nie odczuwają potrzeby, żeby pozyskać wiedzę jak badacz tamtych czasów. Czyli dla większości z nas. Ale ci, którzy cenią sobie drobiazgowe zestawienia i uczone wywody będą odczuwali solidny niedosyt. Jest to bowiem treść dla odbiorcy artykułów popularno-naukowych w gazetach (autor jest zresztą dziennikarzem),a nie dla miłośników poważnych i opasłych tomiszczy.
Należy się 7/10, ale daję 8 za mrówczą pracę autora ze źródłami.

„Wszak na kuchnię narodową – jak pisał przed laty profesor Janusz Tazbir – miały się odtąd [od Unii Lubelskiej zawartej w 1569 r.] złożyć barszcz ukraiński, pierogi ruskie, kołduny litewskie i karp po żydowsku.”
Czesław Bobrowski, współpracownik Gomułki (który uważał się za omnibusa absolutnego),pisał o nim tak: „Nie był, jak to się zdarza wielu intelektualistom, rozdzierany wątpliwościami co do swoich własnych koncepcji.” Albo Hilary Minc, autor pierwszego planu sześcioletniego: „Miał niezwykłe silne przekonanie o słuszności swojego stanowiska w zasadzie we wszystkich sprawach gospodarczych, ponieważ nie widział przyczyn, które mogłyby powodować zajmowanie przezeń stanowiska błędnego.” Można by spytać po Gierkowskiemu: „Poznajecie?” „Poznajemy!”

157/180/2022
Oczekujecie uczonej książki z wykresami, statystykami i trudnymi słowami? To nie znajdziecie. Jest za to bibliografia, więc możecie z niej wyłuskać opasłe opracowania dla zaawansowanych. A sama opowieść o polskich królach i ich gospodarczych poczynaniach jest napisana lekko, przystępnie i często z przymrużeniem oka (oraz z kilkoma literówkami). Nie znaczy to,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Chcę przeczytać
    27
  • Posiadam
    10
  • Historia
    5
  • Teraz czytam
    3
  • 2022
    2
  • Półka 0-2
    1
  • Moja biblioteka
    1
  • Biograficzne
    1
  • Czytnik
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gospodarczy poczet władców Polski


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne