Potworny regiment

Okładka książki Potworny regiment Terry Pratchett
Okładka książki Potworny regiment
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 31) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 31)
Monstrous Regiment
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
Piotr W. Cholewa

Okładka książki Nauka Świata Dysku I Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Dobry omen Neil Gaiman, Terry Pratchett
Dobry omen Neil Gaiman, Terry ...
Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Długa Ziemia Stephen Baxter, Terry Pratchett
Długa Ziemia Stephen Baxter, Ter...

W wojnie nie ma niczego wzniosłego. W wojnie nie ma niczego szlachetnego. W wojnie nie ma niczego honorowego.
Na polu bitwy, w błocie, chłodzie, z odciskami na stopach i pustym brzuchem dopominającym się o napełnienie czymkolwiek wszyscy jesteśmy tacy sami, sprowadzeni z piedestału idei do roli walczących o przetrwanie.

W tym tomie przenosimy się do Borogravii, państwa znanego z umiłowania do prowadzenia konfliktów, które argumentują na wszelaki możliwy sposób. Chociaż w powieści pojawia się kilka znanych nam postaci – np. Samuel Vimes czy Angua ze straży albo przedstawiciele gazety Ankh-Morpork, można tę książkę traktować jako względnie niezależne dzieło. Bez znajomości Świata Dysku, umknie nam część smaczków, ale spokojnie zrozumiemy trzon fabuły.

W typowej dla swojej twórczości ogromnej dozie absurdu, tutaj skupionej przede wszystkim na kontekście polityki i religii, jako narzędzia kreującego doktryny społeczne, autor po raz kolejny obnaża schematy, którymi kieruje się społeczeństwo. Stawia nas także przed wieloma ważnymi, w moim odczuciu, pytaniami o tożsamość, samoświadomość i możność decydowania o swoim losie w skali mikro i makro. Dużo uwagi poświęconej jest motywowi oczekiwań ludzi wobec siebie nawzajem, z uwzględnieniem ról jakie są nam narzucone lub sami przybieramy i zmianom w tych oczekiwaniach wobec potencjalnej zmianie ról i okoliczności.
To przede wszystkim także wiecznie aktualna historia o ludziach, którzy decydują o życiu i śmierci innych ludzi. I o ludziach, którzy pozwalają lub muszą na to pozwalać.

Książka w pewnym momencie wrzuca nas w totalne koło absurdu, którego szczegółów nie mogę wam zdradzić, nie psując wam radości z odkrywania tego samemu, jednocześnie stanowiące komediowy ton znany nam ze Świata Dysku, jak też naturalne podbicie kuriozalności sytuacji, w jaką ludzie wtłaczają siebie nawzajem. Autor także praktycznie wprost obnaża hipokryzję, wcale nie wybielając osób, które padają jej ofiarą.

W moim odczuciu jest to jedna z najlepszych książek Sir Terry’ego Pratchetta. Na pewno sięgnę po nią ponownie za jakiś czas.

Dodam jeszcze, że wampir uzależniony od kofeiny skradł moje serce.

W tym tomie przenosimy się do Borogravii, państwa...

Chyba jedna z lepszych pozycji Świata Dysku. Jako ogromna fanka Mulan, nie mogłam nie polubić tej książki, gdzie niemal każdy żołnierz okazał się... No właśnie Mulan. Świetna historia przemycająca absurdy podziału na płeć słabą i męską oraz ślepe podążanie za bezsensowymi zakazami. Cudownie się czytało, a kapitan Jackrum okazał się bardzo wiernym odpowiednikiem Vimesa. Myślę, że mogliby się dogadać.

Polly chce odnaleźć zaginionego na wojnie brata. Aby to zrobić ścina włosy, zakłada spodnie i zaciąga się do wojska. W ten sposób staje się członkiem najsławniejszego regimentu na Dysku... Dużo humoru, dużo zaskakujących zwrotów akcji. Rewelacyjny tom!

Świetny pomysł, w większej części Potworny Regiment szaleńczo mi się podobał, chociaż w końcówce trochę stracił moją uwagę i zaczęłam spoglądać na historię z powątpiewaniem.

Wszystkie książki Świata Dysku łączy jedna rzecz. Cudowna wypadkowa nieprzeciętnego humoru i smutnej, uniwersalnej prawdy.
Jak pisałem wielokrotnie, książki Pratchett'a nie schodzą poniżej pewnego (wysokiego) poziomu, natomiast w niektórych załamuje się równowaga, pomiędzy humorem i mądrością. W tej części proporcje zostały zachowane idealnie.
Najlepsza z tych, które do tej pory czytałem. A jeszcze z dziesięć przede mną. Jeśli jest niebo, a w nim miejsce dla pięknych ludzi, to Pratchett musi tam witać nowo przybyłych gości.

Polecam całym sercem.

Najlepsza z tych, które do tej...

Inteligentna rozrywka. Błyskotliwy humor. Fenomenalna seria. Polecam wszystkie części!

Rozszerzamy Świat dysku o kolejne regiony :) Zwłaszcza pierwsza połowa (przed odkryciem większości kart) była przezabawna.

W 31. tomie z cyklu Świat Dysku autor zabiera czytelnika do Borogravii, małego konserwatywnego kraju trwającego w wiecznym konflikcie zbrojnym z sąsiadującą Zlobenią. Polly, młoda córka właściciela oberży, w męskim przebraniu zaciąga się do wojska. Pragnie odnaleźć brata, który zaginął w trakcie walk, i sprowadzić go do domu. Trafia do oddziału, gdzie każdy ma jakąś tajemnicę. Tymczasem Borogravii grozi nie tyle przegrana w wojnie, co daleko bardziej istotna klęska…

Autor tym razem opiera fabułę na, znanych z dziejów wojen światowych, napoleońskich i jeszcze starszych, historii kobiet walczących w szeregach wojska w przebraniu mężczyzn. Pokazuje przy okazji, co jeszcze oprócz szarż i ataków obejmuje wojna, a o czym nie mówi się w podręcznikach do historii – np. o głodzie, tragediach zdziesiątkowanych rodzin czy „miasteczkach” powstałych wokół wojska. Skupiając jednak uwagę na kobietach w wojsku przestawia z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć, co się też dzieje w przypadku ich odkrycia. W bardzo trafny sposób opisuje trudności, jakie napotyka feminizm, także ze strony samej płci żeńskiej. Książka powstała 20 lat temu, a Terry Pratchett obrazowo przedstawia też m.in. zjawisko mansplainingu.

Podczas czytania czułam dużą złość – na to, co musi przechodzić nie tylko Polly, ale także inne kobiety mieszkające w rządzonej przez obłąkanego boga Borogravii. Ucieszyła mnie za to obecność ankh-morporczyków – z Samem Vimesem na czele – i ich wkład w tę historię. Zakończenie jest trochę słodko-gorzkie, ale, biorąc pod uwagę realizm, nie mogło być inne. Polecam oczywiście – książkę można czytać indywidualnie, bez znajomości innych tomów cyklu, choć traci się trochę kontekst znany z innych powieści autora.

Taka sobie. Początek spoko, ale im dalej tym gorzej. Jakoś ta cała akcja mnie wynudziła.

Lubię czasem zanurzyć się w świecie Pratchetta, w świecie pełnej magii i niesamowitych stworzeń. Momentami wybucham śmiechem, a czasem pojawia się coś strasznego ...

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku