Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat

Okładka książki Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat David Isaacs
Okładka książki Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat
David Isaacs Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: #nauka popularnonaukowa
popularnonaukowa
#nauka
Defeating the ministers of death
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2022-10-25
2022-10-25
Aleksander Gomola

Okładka książki Choroby infekcyjne u dzieci. Wytyczne oparte na dowodach naukowych David Isaacs, Janusz Książyk
Choroby infekc... David Isaacs, Janus...

W XX wieku na ospę zmarło 300 milionów ludzi. To tyle jeśli chodzi o argumenty antyszczepionkowców.

SZCZEPIENIA BEZ TAJEMNIC

Należę do grona szczęśliwców, którzy od lat cierpią z powodu alergii na roztocza. W tym roku zdecydowałam się w końcu poddać odczulaniu i przyjąć szczepionkę, która ma umożliwić mi m.in. spokojne zagłębianie się w lekturze starych, zakurzonych ksiąg, wypożyczonych z biblioteki. Jaki będzie rezultat końcowy? Jeszcze nie wiem. Możliwe, że mój mąż przestanie mnie w końcu nazywać najgłośniej kichającą kobietą, jaką zna.

Nie da się ukryć, że temat szczepień wzbudza liczne emocje i traktowany jest zazwyczaj bardzo osobiście. Doświadczają tego przede wszystkim rodzice, stający przed dylematem, jakim szczepieniom należy poddać swoje nowo narodzone pociechy. Kiedy śledzą bardzo zażarte dyskusje, prowadzone w Internecie, ich konsternacja jeszcze wzrasta. Zresztą ile emocji wzbudziły niedawne dyskusje nad szczepieniem na COVID?

Książka Davida Isaacsa pozwala spojrzeć na problem szerzej perspektywy historycznej. Autor zabiera nas do świata, w którym szczepienia nie istnieją, a choroby takie jak ospa prawdziwa bądź polio zbierają śmiercionośne żniwo. Pokazuje wysiłki, podejmowane przez lekarzy i naukowców, pragnących poprawić byt naszego gatunku i uratować jak najwięcej osób przed kalectwem, czy śmiercią.

Publikacja została starannie uporządkowana, dzięki czemu możemy ją czytać "od deski do deski", ale też wyławiać interesujące nas zagadnienia. Jednym słowem, jest to prawdziwe kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych tematem szczepień.

Oczywiście wszystko ma swoje cienie i blaski, a David Isaacs nie stroni od trudnych i kontrowersyjnych tematów. Z niektórymi (jak związek pomiędzy autyzmem a szczepionką MMR) rozprawia się szybko i zdecydowanie. Innym (gorszy poziom wyszczepienia wśród mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej) przygląda się z lekką konsternacją.

Czy autor byłby w stanie przekonać osoby zdecydowanie przeciwstawiające się szczepieniom? Tego nie jestem pewna. Nigdy nie należałam do sceptyków, lecz i na mnie wizja świata, gdzie społeczeństwa nie mają dostępu do szczepień, wydaje się bardzo niepokojąca.

Jeśli szukacie kompletnej, wartościowej pozycji na temat historii szczepień, książka Davida Isaacsa, powinna okazać się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie jest to wartościowa zdobycz do domowej biblioteczki, do której powinnam dość często powracać i kolejna świetna książka popularnonaukowa, jaką serwuje czytelnikom wydawnictwo Bo.wiem.

SZCZEPIENIA BEZ TAJEMNIC

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2023/01/czym-tak-naprawde-sa-szczepienia-david.html

David Isaacs to lekarz z wieloletnim stażem, który w swojej karierze widział niejedno i wielokrotnie nie mógł pomóc dzieciom, które za późno trafiły do szpitala. Swoją wiedzę i doświadczenie przenosi na karty tej książki, przybliżając temat szczepień zwykłemu czytelnikowi. Robi to w sposób bardzo przystępny, tłumacząc bardziej skomplikowane terminy, i pisząc w sposób dobrze zrozumiały. Dzięki temu książka, którą napisał może poszerzyć i usystematyzować wiedzę, tak jak to było w moim wypadku.

Autor przedstawia wiele chorób, dziś w dużej części nieznanych w naszej części świata. Przedstawia ich historię i historię walki jaką podejmowała ludzkość. Niektórym poświęca więcej, niektórym mniej miejsca. Pojawiają się również te bardziej współczesne wirusy i choroby które wywołują, a z którymi nadal przychodzi nam się mierzyć - wirusowe zapalenie wątroby, polio, wirus HIV. Wiele z nich udało się złagodzić, ale są też takie, z którymi walczymy.

Jako lekarz autor nie pokazuje jedynie tych pozytywnych stron szczepień, ale nie ukrywa wielu tragedii, jakie miały miejsce w przeszłości, oraz zwykłych oszustw, które wielokrotnie bardziej szkodziły niż pomagały. Na podstawie konkretnych przykładów pokazuje, jak ludzie mogą dla pieniędzy fałszować wyniki badań, albo szkodzić innym, twierdząc, że robią to dla dobra ludzkości.

"Szczepienia" Davida Isaacs'a to pozycja, która bardzo szeroko omawia temat szczepień, przedstawia różne choroby, pokazuje różne społeczne aspekty związane z przyjmowaniem preparatów ochronnych i każde zastanowić się nad przyszłością. Autor dzięki wieloletniemu doświadczeniu przedstawia poszczególne przypadki. Język tej książki jest prosty i zrozumiały dla czytelnika, bardziej skomplikowane naukowe terminy są tłumaczone bardzo rzeczowo. Widać wyraźnie, że autor jest zwolennikiem szczepień, ale wielokrotnie pokazuje, również na przykładzie swojej pracy, że decyzja zawsze powinna wychodzić od osoby którą się szczepi, a w przypadku dzieci, od jej rodziców. Nikogo nie można do niczego zmusić, powinno się tłumaczyć i przedstawiać odpowiednie argumenty. To lektura która porządkuje i poszerza wiedzę w zakresie szczepień. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

„Naszą najmocniejszą bronią są właśnie szczepienia uczące układ odpornościowy gospodarza rozpoznać wroga, co pozwala uniknąć zakażenia.”

Wysoko oceniam spotkanie z książką, wiele się z niej dowiedziałam, pomogła mi uporządkować zdobytą wcześniej wiedzę, przypomnieć wybrane fragmenty, a także zapełnić luki nieznajomości. Przyznaję, że czytałam z wielkim zainteresowaniem, szalenie wciągnęłam się, a to nie tylko za sprawą tematyki historii szczepień, ale też przystępnego, przyjaznego i przejrzystego stylu narracji. Gdzie była potrzeba wyjaśnienia terminologii medycznej pojawiała się ona w prostej i trafiającej do wyobraźni formie. Tekst nie ograniczał się do głównego nurtu poruszanych tematów, ale wzbogacony został o mnóstwo równie ciekawych informacji krążących wokół walki człowieka z chorobami zakaźnymi, często o gorzkim smaku porażki i ciemnym odcieniom sukcesu.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/01/szczepienia.html

David Isaacs „Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat”

Okresy jesienno-zimowe to czas kiedy wszelkie infekcje, czy to wirusowe czy bakteryjne atakują nas z zdwojoną siłą. Tak było właściwie od zawsze, i w tym roku nie ma specjalnego zdziwienia że od kilku tygodni przychodnie lekarskie pękają prawie dosłownie w szwach. Stąd też wydaje mi się, że „Szczepienia” Isaacsa będą idealną lekturą w ten czas.

Po raz kolejny Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego zaoferowało kawał porządnej literatury popularno-naukowej, która bardzo trafia w mój gust i w przystępny sposób przedstawia nauki ścisłe – które nie są moją domeną. Książka popularnonaukowa w moim odczuciu przeznaczona nie tylko dla ciekawskich, ale też dla sceptyków i dla wszystkich tych którzy wiedzą że nauka dzięki swojemu nieustanemu rozwojowi ratuje życia. Isaaccs jest niezłym gawędziarzem, bowiem jego pozornie lekki styl połączony z ilością wiedzy którą przekazuje – czyni niniejszą książkę bardzo poczytną dla zrozumienia nawet przez laika.

Polio, gruźlica, tężec, krztusiec i wiele innych chorób które tak doskonale są nam znane w większym czy mniejszym stopniu – jak zmienił się dzięki nauce ich obraz, ile rzeczy zostało wyeliminowanych i w jakim stopniu na to wszystko wpłynęły szczepienia. Jest tu również o szczepieniach kobiet w ciąży, ruchach antyszczepionkowych, o NOPach, a także temat do szerokiej społecznej dyskusji – ubóstwo i wszelkie konsekwencje związane z nierównym traktowaniem ludzi i dostępu do szczepień.

Takie książki popularnonaukowe powinny być rozpowszechnianie, bo nie dość że to skarbnica wiedzy, to podana z odpowiednio wyważoną lekkością, humorem i anegdotami. Smakowicie się czytało, chociaż temat niełatwy, to muszę ja polecić, bo takich książek jest po prostu za mało.

7/10

David Isaacs „Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat”

Książka popularnonaukowa dla ciekawskich, dla sceptyków i dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się jak nauka uratowała i w dalszym ciągu ratuje miliony istnień ludzkich.

Czy powinniśmy się szczepić? W ostatnich latach, w związku z panującą pandemią, każdy człowiek zadaje sobie to pytanie. Autor postanowił opowiedzieć o historii szczepień opierając swoje opowieści o szeroką wiedzę naukową, a także zeznania ludzi chorych, a dzięki szczepieniu, wyleczonych. Opowiada np., jak wiele znanych dzisiaj osób, w dzieciństwie chorowało na polio, a teraz po chorobie, która prowadziła często do śmierci, nie ma w ich życiu śladu...

(cd recenzji na fb)

Niebanalna książka bogata w wiedzę, która niespodziewanie okazała się być pełna humoru, czym nieustannie dzieliłam się na relacji.

"Gdy mam ochotę pożartować ze studentami, pytam ich, jaka jest różnica między herpeswirusami, a prawdziwą miłością. Odpowiedź: herpeswirusy pozostają z nami na zawsze."

David umiejętnie zaciekawia czytelnika historiami rozwoju nauki, podkreśla zasługi znanych naukowców, a jednocześnie odkrywa jak to wyglądało za kulisami. Czasem pojawiały się komentarze autora do treści, dzięki czemu czułam się jakby zdawał relację bezpośrednio mi, co potęgowało moją uwagę.

Niemal wszystkie rozdziały mnie zaciekawiły, poniżej pokrótce opowiem co znajdziecie w tych, które trafiły do mnie najbardziej.

Rozdział o Polio był bardzo ciekawy, autor rozpoczął go od Franklina Roosevelta (zaznaczając, że tak naprawdę ciężko stwierdzić czy na pewno dopadła go choroba Heinego-Medina, bo możliwy był też zespół Gullaija-Barrego, ale podkreśla jak jego przypadek zaowocował pracą nad wyeliminowaniem polio). Później było trochę o początkach fizjoterapii, potem trochę więcej informacji o samym wirusie, a na koniec o szczepionkach i odwiecznej walce dwóch naukowców – Salka i Sabina, dwie różne metody szczepień, nie potrafili dojść do kompromisu. Naprawdę jest to bardzo interesująco napisane! We wcześniejszym rozdziale o ospie czasem się rozkojarzyłam, ale tutaj czytałam z zapartym tchem!

Kolejny rozdział dotyczył gruźlicy, która również została bardzo fajnie i przystępnie przedstawiona. Krótko i rzeczowo. Nieco bardziej informacyjnie niż w formie opowieści, ale historie też się pojawiły! Autor wyjaśniał jakie dawniej były sposoby jej leczenia, jakie były początki choroby i tak dalej. Jako że powodują ją bakterie, to automatycznie znalazła się w bliższym kręgu mych zainteresowań i czytałam o niej chyba z największym zaciekawieniem. David zwraca w tym rozdziale uwagę na lekooporność bakterii i problemy z nią związane.

Przy okazji udało mi się dowiedzieć też czegoś nowego, w moim przypadku była to błotnica, bo wiedziałam o niej tyle co nic!

Autor w dalszej części pokrótce opowiedział o ospie wietrznej, półpaścu, odrze, śwince, różyczce, zapaleniu opon mózgowych, zapaleniu płuc, zapaleniu wątroby, tężcu i krztuścu – co je wywołuje, jakie dają objawy, jak wygląda sprawa szczepień, trochę statystyki. Charakterystyki były na tyle krótkie, że nie wciągnęły tak jak poprzednie przypadki, ale wkradło się też trochę anegdot i humoru, więc wciąż na plus. Wyłapałam też kilka nowych dla mnie informacji.

Kolejnym ciekawym rozdziałem był ten o tym jak niektóre szczepionki zmniejszają szansę na wystąpienie danych nowotworów. Najmniej podobał mi się rozdział, który dotyczył szczepień w ciąży, ze względu na to, że był cięższy w odbiorze - bardziej naukowo, mniej luźno.

"Żaden racjonalny argument nie przyniesie racjonalnych skutków u człowieka, który nie chce przyjąć racjonalnej postawy." Karl Popper.

W dalszych rozdziałach autor skupił się na kwestii rozprowadzania szczepionek, problemów z nimi związanych, przeciwników i tak dalej. Mniej biologicznie, więc równocześnie i ja byłam ciut mniej zainteresowana, ale naprawdę świetnie się to czytało. Na koniec poświęcił kilka stron na spojrzenie co niesie ze sobą przyszłość, a także na krótkie podsumowania całości. Na ostatnich stronach dostajemy rekomendację kolejnych lektur powiązanych z tematem, zarówno od autora, jak i od polskiego wydawcy – uwielbiam takie zaangażowanie!

To była znakomita książka. Nie był to suchy tekst rodem z podręcznika, autor opowiada coś czytelnikom z pełną fascynacją. Ma bardzo racjonalne podejście do tematu i mimo, że kiedy coś przedstawia to bardzo mocno zaznacza swoje zdanie, to gdy przychodzi do podsumowań rozdziałów patrzy na wszystko obiektywnie, a przynajmniej widać starania. Super wszystko wyjaśnia i bierze na klatę możliwe wątpliwości, rozprawiając się z nimi na spokojnie i szczegółowo.

To taka lektura, w której każdy rozdział można czytać oddzielnie, ale jednocześnie jest bardzo spójna! Coś cudownego!

Jeszcze dodam, że poruszanie po niej jest niesamowicie wygodne i proste – posiada indeks, spis treści, słowniczek, bibliografię! No i te polecajki…

Bez owijania w bawełnę – to najlepsza książka popularnonaukowa jaką czytałam, a seria #nauka wskakuje do grona moich ulubieńców!

Ode mnie mocne 8/10!

Współpraca barterowa z wydawnictwem Bo.Wiem

David umiejętnie zaciekawia czytelnika historiami rozwoju nauki,...

Szczepienia. Tak czy nie?
Ostatnimi czasy jest to temat bardzo dyskusyjny, nie tylko ze względu na covid. Książka "Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat." nie mówi nam czy szczepienia są dobre, czy złe. Ona tylko przedstawia historię szczepień, nauki i medycyny pozwalając czytelnikowi samemu wyciągnąć wnioski.
Nie jest to książka łatwa, mimo że napisana jest całkiem przystępnie. Nie mamy tu formy encyklopedii a raczej lżejszej opowieści.
Znajdziecie tu wiele naukowych odkryć, ciekawostek, świadectw osób, które chorowały na różne choroby np. krztusiec. Przy tym wszystkim, jak już wspomniałam, autor nie narzuca nam swoich przekonań, dlatego, myślę że powinni ją przeczytać zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy szczepionek a przede wszystkim ci, którzy stoją pośrodku. Porządna dawka wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A wiedza ta jest poparta faktami. To nie źródło "zaufaj mi" o czym świadczy pokaźną bibliografia i źródła na końcu książki. Zawsze możecie dzięki nimi jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę.
Nie była to łatwa książka dla mnie, ale cieszę się, że na nią trafiłam.

Szczepienia. Tak czy nie?
Nie jest to książka łatwa, mimo że napisana jest...

Nie będzie to lekka lektura, nie będzie łatwa, ale zapewniam was, że jeśli po nią sięgniecie, to zobaczycie, że jest warta waszego czasu i pieniędzy. "SZCZEPIENIA odkrycia medyczne, które zmieniły świat" Davida Isaacs'a podejmują temat, który zwłaszcza w ostatnim czasie, jest na językach wszystkich. Autor nie zamierza przekonywać, on tylko opowiada prawdziwe historie... a to zazwyczaj wystarcza, zwłaszcza gdy historia jest opowiedziana dobrze.
Nie bójcie się naukowego stylu, bo go tu nie ma, choć jest wiele naukowych odkryć. Autor jednak każdą informację podaje w sposób powieściowy, nadaje jej odpowiednią narrację i utrzymuje wstrząsająco wciągające tempo. Czytelnik cały czas czuje napięcie i niepokój, a niepokój jest o tyle mocniejszy, ponieważ wypływa z prawdziwych obaw, ze sprawdzonych informacji, bo z wydarzeń, które miały miejsce.
Tradycyjne literackie prowadzenie książki częstą przerywane jest świadectwami osób, które chorowały np. na ospę, lub rodziców, którzy utracili swoje dziecko na skutek choroby takiej jak chociażby krztusiec. To wstrząsające wyznania, które żywo działają na wyobraźnię czytającego i pozostawiają wiele do przemyślenia.
Ja jestem zachwycona i jednocześnie przerażona tą książką. Isaacs sprawił, że żołądek podchodził mi do gardła i czułam wdzięczność, że takie straszne choroby jak grypa, ospa, polio, są dzisiaj raz - że lepiej znane, dwa - że skutecznie leczone, trzy - że prawie zlikwidowane... dzięki szczepieniom. Najlepsze w tej pozycji jest to, że nie jest agresywna w tłumaczeniu, ona po prostu opowiada historie z życia wzięte. Myślę, że każdemu dobrze by zrobił ten ładunek wiedzy zawarty w SZCZEPIENIACH.
SZCZEPIENIA Davida Isaacs'a, są jedną z najlepszych książek z serii #nauka od bo.wiem Wydawnictwa UJ. Mają niesamowitą siłę oddziaływania na czytelnika, a nie są przy tym ani trochę propagandowe - to nic innego, jak zapis historii... historii, którą opowiedział nam człowiek z talentem narracyjnym, ze smykałką bajarza. Dobra książka powinna zawsze coś w czytelniku zmienić... a ta zmienia, ta rozwija świat odbiorcy o informację, o życiorysy, o przeszłość niby znaną, ale jednak tak często modyfikowaną, zmienianą. Przysłuchajmy się głosom z tejże przeszłości, a są to głosy często pełne rozpaczy i bezsilności. Warto...

lęk... to wielka siła, a choroba nie zna lęku
#nauka
bo.wiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Znakomita książka popularnonaukowa, a że traktuje o chorobach i lekach, a nie o superstrunach, to każdy może ją przeczytać bez bólu głowy i dymiącej czaszki. Zachęcam!

• Medycyna
  • Naukowe