Dash i Lily. Czy to się uda?

Okładka książki Dash i Lily. Czy to się uda? Rachel Cohn, David Levithan
Okładka książki Dash i Lily. Czy to się uda?
Rachel CohnDavid Levithan Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Dash & Lily (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2022-11-09
2020-11-12
Ewa Pater-Podgórna

Okładka książki Dash i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Mój pierwszy bal Holly Black, Libba Bray, Rachel Cohn, Dan Ehrenhaft, John Green, David Levithan, E. Lockhart, Sarah Mlynowski, Ned Vizzini, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar
Mój pierwszy bal Holly Black, Libba ...
Okładka książki 12 dni świąt Dasha i Lily Rachel Cohn, David Levithan
12 dni świąt D... Rachel Cohn, David ...

Na półkach: , , , , , ,

''Dash i Lily. Czy to się uda?'' to 3 tom historii tytułowych bohaterów. Dash wyrusza do Londynu na Uniwersytet Oksfordzki natomiast Lily zostaje w Nowym Jorku. Po tym jak Dash informuje, że nie wraca na święta Lily postanawia go zaskoczyć w Londynie.

Tak jak poprzednio miałam duże oczekiwania do tego tomu. Pierwszy kocham totalnie a drugi jest w porządku. Natomiast ten mnie zawiódł. Jak dla mnie w pewnym momencie fabuła przestała się trzymać kupy i dosyć zwolniła przez co czytało mi się tą książkę trudniej, ba nawet wpadłam w lekki zastój czytelniczy. Również w tej części nie czułam aż tak klimatu świąt. Wydaje mi się, że gdyby nie obchody samych świąt to w ogóle by nie było klimatu.

Wydaje mi się, że od połowy książka trochę podupada. Perspektywę Lily czytało mi się dobrze do czasu. Znowu jakoś zaczęła mnie irytować. Dasha natomiast uwielbiam cały czas i uważam, że jego perspektywa jest o wiele lepsza. Trochę też mi brakowało jednego z moich ulubionych bohaterów- Langstona.

Tak jak w poprzednim tomie ocenę podbudowuje wątek romantyczny. Widać, że między bohaterami na prawdę jest chemia.

Podsumowując ta część podobała mi się najmniej. Klimatu brakowało, fabuła mogła być lepsza, postacie są dobre a wątek romantyczny świetny. Daje 6/10

"[...] budowanie charakteru nie polega na wymyślaniu się na nowo, a dokładaniu do tego, co już masz. Do tych elementów, które są trwałe i mocne. Do tego, co kochasz."

"Dash i Lily. Czy to się uda?" - zadawałam sobie to tytułowe pytanie w odniesieniu do tej książki, bowiem kocham dwa poprzednie tomy i drżałam ze strachu, że ten może okazać się zbędny, stworzony na siłę. Moja radość po lekturze była ogromna, bo na szczęście wszystkie moje niepewności i obawy rozwiały się jak chmury, które dały wyjść ciepłemu słońcu.

Co najbardziej kocham w Dashu i Lily? Nawet mimo przeciwnościom życia, próbom i ciężkim doświadczeniom wciąż pozostają sobą. Rozwijają się, dorastają, doświadczają nowych przeżyć a jednak wciąż to te same osoby, które poznałam w pierwszym tomie powieści, jedynie dojrzalsze i bardziej doświadczone. W tej części zmagają się z kwestią wejścia w dorosłe życie, myśleniem o swojej przyszłości, studiami i wymaganiami nadopiekuńczej rodziny. Myślę, że ta historia tak bardzo mnie kupiła, bo sama w tym okresie mojego życia zadawałam sobie te same pytania co oni, przechodziłam przez te same lub zbliżone wątpliwości i zmagałam się z wymaganiami innych. Tym samym czułam jeszcze większą zażyłość do Lily i Dasha i kibicowałam im z wielkim rozczuleniem i buzującymi emocjami.

Jeśli chodzi o relację głównych bohaterów, to nie mam jej nic do zarzucenia. Widziałam stałość ich uczuć, to że pomimo problemów chcą dla siebie dobrze i pragną stawić im czoła razem. Nie było tu toksyczności, ranienia się na siłę i problemów wyssanych z palca, które tak lubią niektórzy autorzy książek młodzieżowych i które same w odbiorze są niezwykle toksyczne. Widziałam tu za to dojrzałych młodych ludzi pragnących szczęścia i odnalezienia samych siebie. Przedstawienie konfliktów, które były wynikiem nieporozumień i zwyczajnego nie słuchania się w pełni było cudownym odbiciem naszych codziennych problemów, których ciężko uniknąć, ale które da się rozwiązać i nad którymi trzeba pracować.

Szukanie swojej własnej drogi, samego siebie gra tu potężną rolę. Bardzo podobała mi się podróż bohaterów od zadawania sobie pytań po szukanie odpowiedzi do odnalezienia ich. Jest w tym wiele mądrości i bardzo mi szkoda, że nie było tej książki, gdy sama przez to przechodziłam. Byłaby wtedy dla mnie cudowną pomocą na ciężkiej drodze.

Świąteczny klimat był tu wyczuwalny i niezwykle przyjemny, jednak miał tu mniejsze znaczenie niż w poprzednich tomach. Miło było jednak przechadzać się z bohaterami londyńskimi uliczkami pełnymi świateł i zaśnieżonymi parkami oddającymi klimat przytulnych świąt.

Dla mnie książka "Dash i Lily. Czy to się uda?" była fantastyczną przygodą i kolejnym ciepłym spotkaniem z jednymi z moich najukochańszych bohaterów. Niby jest o zwykłym życiu, zwykłych problemach i (nie)zwykłych młodych ludziach, a jakoś tak czuć tu magię... Serdecznie polecam całą serię każdej osobie pragnącej ciepłej, świątecznej i mądrej opowieści na długie zaśnieżone wieczory. 😊

Nie spodziewałam się, że historia Dasha i Lily będzie miała trzecią część, ale jak zobaczyłam kolejny tom w zapowiedziach wydawniczych to wiedziałam, że muszę go przeczytać. I jestem całkiem zadowolona z tej części. Była to naprawdę słodka opowieść osadzona w Londynie z mnóstwem nawiązań do piesków, którą szybko się czytało i która była bardzo przyjemnie napisana, na tyle bardzo, że przez całą historię po prostu się płynęło i ciężko było się od niej oderwać, jednocześnie była to naprawdę klimatyczna książka, bo podczas czytania niektórych scen sama czułam się, jakbym była na spacerze po Londynie wraz z bohaterami, i chociaż mi trochę zabrakło tego świątecznego klimatu, który był dużo bardziej wyczuwalny w dwóch poprzednich tomach, to i tak świetnie się przy tej książce bawiłam. Ale niestety jak dla mnie Dash i Lily na początku są trochę irytujący, bo przez to, że są zagubieni i nie wiedzą, czego chcą od życia mówią i robią bardzo głupie rzeczy, ale czym dalej tym jest coraz lepiej i na końcu są bardzo uroczy i nie da się ich nie lubić.

Trzecia część Dasha i Lily to historia na wyjeździe że tak powiem. Tym razem akcja rozgrywa się w Londynie, ale jak zawsze rozgrywa się w okresie świątecznym . Tym razem to co zajmuje bohaterów to pytanie czy ich związek jest na tyle silny, by przetrwać na odległość, czym tak naprawdę pragną się zajmować w życiu i jakie są ich priorytety.
Przede wszystkim nasi bohaterowie dorastają. Widać, że nie są to już beztroskie nastolatki, że zaczynają poważnie myśleć o kwestiach życiowych. Dash np. mimo dostania się na wymarzone studia nie odczuwa z nich takiej satysfakcji na jaką liczył. Jego nadzieje zostają zawiedzione, a on sam popada w swego rodzaju marazm, Lily nawet zaczyna podejrzewać u niego depresję. Dziewczyna natomiast szuka swojej drogi życiowej. Wie, że chciałaby pracować ze zwierzętami, a właściwie dla nich. Podczas swojego gap year szuka odpowiedniej szkoły, jednak jej potencjalne wybory nie są pochwalane przez rodzinę, która jest dla niej tak istotna. Lily postanawia w końcu na święta wyjechać do Londynu, spędzić trochę czasu z ukochanym. I tak ten okres przedświąteczny staje się kolejną przygodą w życiu dwójki młodych ludzi.
Jak zwykle bardzo podobała mi się historia Dasha i Lily. Wszystkie ich historie są po prostu przytulne, otulające świąteczną, zimową magią. Po prostu polecam, zwłaszcza jeżeli lubicie młodzieżówki.

Przede wszystkim nasi bohaterowie...

Nic nadzwyczajnego, szybko się czyta, świąt za dużo nie czuć. Drugi raz bym po to nie sięgnęła

Na "Dasha i Lily. Czy to się uda?" nie mogłam trafić w lepszym momencie. W czasie podróży do domu z Londynu z radością wracałam pamięcią do niesamowitych świateł i świątecznej atmosfery tego tętniącego życiem miasta. Wraz z bohaterką ponownie odkrywałam wszystkie jego cuda.

Przed Dashem i Lily kolejny trudny etap związku. On wyjechał na studia do Oxfordu, ona została w Ameryce. Kiedy dowiaduje się, że jej chłopak nie planuje wracać do domu na Święta postanawia sprawić mu niespodziankę i samej odwiedzić Londyn. Ta podróż przyniesie jej wiele przemyśleń na temat własnej ścieżki kariery i próby sprostania oczekiwaniom rodziców.

Książka jest trzecim tomem serii, który jednak spokojnie można czytać bez znajomości poprzednich. Kluczowe wydarzenia zostają przypomniane czytelnikowi i może on spokojnie wniknąć do świata bohaterów. A dzieje się u nich dużo. Lily zdecydowała się na gap year i teraz stoi przed koniecznością podjęcia decyzji co dalej. Z jednej strony ma ścieżkę, której oczekiwaliby po niej rodzice, ale jednocześnie nie jest to zgodne z jej marzeniami, co powoduje, że czuje zagubienie, zamiast ekscytacji Bożym Narodzeniem.

Jednocześnie tak jak wspomniałam wcześniej, z książki można poczuć naprawdę świetny świąteczny klimat. Opisy dużego jarmarku Winter Wonderland, czy przepięknie przystrojonych hoteli działały na wyobraźnię.

Książka skończyła się w dość otwartym momencie. Myślę, że prawdopodobnym jest, że powstanie kolejny tom, w którym poznamy dalsze losy Dasha i Lily i w zasadzie będę na niego czekać, bo bohaterowie mają w sobie coś, co sprawia, że chętnie do nich wracam.

Nie będę mówiła, że "Dash i Lily. Czy to się uda?" to obowiązkowa świąteczna lektura. W rzeczywistości prawdopodobnie nie zostanie w mojej pamięci na długo, ale podczas czytania dobrze się przy niej bawiłam. Myślę, że będzie dobrym wyborem dla nastolatków, którzy stoją przed koniecznością podjęcia ważnych życiowych wyborów, które mogą ich przytłoczyć, a także którzy mierzą się z ciężarem oczekiwań swojej rodziny. Była to więc przyjemna opowieść, którą polecam, a za której egzemplarz dziękuję wydawnictwu Bukowy Las.

Trzecia część przygód Dash'a i Lily została napisana schematem poprzednich książek . Podobało mi się, że każde wydarzenie było przedstawione z perspektywy obojga postaci oraz towarzyszące im przygotowania do świąt. Niestety, przez dwa lata związku bohaterowie nie ewoluowali, Lily wciąż jest królową dramatów, ciągle popełnia te same błędy. Dash także nie dorósł. Liczyłam jednak na coś nowego, wątpię żebym czekała na kolejną część.

Dasha i Lily połączył notes w czerwonej okładce pozostawiony w pewnej nowojorskiej księgarni tuż przed Bożym Narodzeniem. Od tego czasu minęły dwa lata, które spędzili razem. W tym roku ich związek został wystawiony na kolejną próbę — Dash wyjechał na studia do Oksfordu, a Lily została w Nowym Jorku, by wyprowadzać psy sąsiadów i rozwijać swój biznes z psimi akcesoriami. Tuż przed świętami Dash postanawia zostać na Wyspach, więc Lily decyduje się spędzić ten magiczny czas w roku ze swoim chłopakiem z dala od swojej rodziny. Pobyt w Londynie jest dla tej dwójki prawdziwym sprawdzianem ich związku, ale też zmusza Dasha i Lily do podjęcia paru ważnych, życiowych decyzji.

Powrót do świata Dasha i Lily. Ta seria już zawsze będzie mi się kojarzyć z gorącym okresem przedświątecznym i oczywiście — klimatyczną ekranizacją Netflixa.

Choć nie jestem fanką tytułowych bohaterów, tak uwielbiam te książki za opisy miejsc akcji. Jeśli tak samo jak ja kochacie podróżować do różnych zakątków świata za pośrednictwem książek, a młodzieżówki nie są wam straszne, ta seria na pewno będzie dla was. Tym razem Rachel Cohn i David Levithan zabierają swoich czytelników do Londynu, w tym do kolejnej księgarni z duszą. Nie rozczarowałam się. Liczyłam na opisy, które pomogą mi się przenieść do zasypanej śniegiem stolicy Wielkiej Brytanii i właśnie to dostałam. Byłoby pięknie, gdyby nie dość naiwna fabuła i nowe postaci, które stanowiły kalki bohaterów występujących w „Księdze wyzwań”. Oprócz tych dwóch mankamentów historia mi się podobała. Myślę, że ten tom porusza wiele problemów, z którymi zmagają się młodzi ludzie jak na przykład zbyt wysokie oczekiwania rodziców, a ponadto jest to idealna lektura na grudniowy wieczór.

Jeśli chodzi o poprzednie części, to na pewno przyda wam się znajomość pierwszego tomu lub ekranizacji, za to drugi spokojnie możecie pominąć. Nie czytałam drugiej odsłony serii i w ogóle nie miałam problemu z odnalezieniem się w tym co i jak.

Historia, która skradła moje serce już od pierwszej strony!

💜Recenzja może zawierać spoilery do poprzednich dwóch części.

Książka ma cudowny klimat, którym można się otulić jak ciepłym kocykiem. Nie zabrakło również dawki dobrego humoru. Nie zliczę, ile razy wywołała na mojej twarzy szeroki uśmiech czy śmiech.

Lily i Dash od kilku miesięcy łączy związek na odległość. Dziewczyna bardzo cieszyła się, że w końcu zobaczy swojego chłopaka podczas zbliżających się świat. Jednak kiedy on postanowił nie wracać do rodzinnego miasta, załamana postanowiła mu sprawić niespodziankę. Nie informując go, wybrała się do Londynu, chcąc go zaskoczyć i spędzić z nim ten wyjątkowy czas, jakim dla nich są święta. To w końcu przez nie wszystko się zaczęło.

“Nie szukałam bogactwa, blichtru i sławy; nie chciałam dyplomu prestiżowej uczelni tylko po to, by zadowolić rodziców. Chciałam zadbać o siebie”.

Treść nie poruszą tylko tematu świąt. Wszystko, co się wokół niego dzieje moim zadaniem jest znacznie ważniejsze. W tej części historii Dash i Lily szukają swojej drogi życiowej. Chłopak próbuje spełnić swoje marzenia, a od dziewczyny wymaga się czegoś, co od początku było na przegranej pozycji. Książka świetnie pokazuję ich drogę oraz proces podejmowania decyzji. Nie brakuję w niej rozterek, złości, smutku czy nawet szczęścia.

Dash i Lily prezentują pewien kontrast. Lily kocha psy. Prowadzi własny biznes, w którym je wyprowadza, opiekuję się nimi czy tworzy dla nich ubrania. Pragnie się w tym kierunku rozwijać, jednak jej rygorystyczna rodzina oczekuje, że pójdzie w ślady kobiet ze swojej rodziny i zacznie uczęszczać na konkretną uczelnię. A jej pragnienie jest często krytykowane i uważane za chwilowe. Dash jest miłośnikiem książek, przez co i one są obecne w historii. Jego marzeniem było studiowanie na Oksfordzie. Jednak kiedy jego plany się spełniają, chłopak jest zawiedziony. Inaczej sobie to wszystko wyobrażał, nieoczekiwane doświadczenia powodują u niego atak paniki i silne zagubienie.

W tej historii występują również barwne drugoplanowe postacie, które swoim charakterem zwracają na siebie uwagę, nie dając o sobie zapomnieć. Jedną z nich jest babcia głównego bohatera, która w przeciwieństwie do jego rodziców, daje mu ogromne wsparcie. Powiewem świeżości, jest zmiana miejsca akcji. W trzeciej części historii bohaterowie znajdują się w Londynie.

Historie czytało się niezwykle lekko, miałam wrażenie, że przez nią płynę. Tak mnie pochłonęła, że zapomniałam o otaczającym mnie świecie.

Moim zadaniem nie jest to tylko historia dla młodzieży. Przekazuje ona dużo pozytywnych wartości m.in. o tym, jak młodzi ludzie szukają swojej życiowej drogi, czy podejmowaniu trudnych decyzji. Każda młoda osoba inaczej szuka swojego celu w życiu, a główni bohaterowie, idealnie udowodnili że pomimo trudności jest to do osiągnięcia.

[Współpraca reklamowa z wydawnictwo Bukowy Las]

Historia, która skradła moje serce już od pierwszej strony!

💜Recenzja może zawierać spoilery do poprzednich dwóch części.

Lily i Dash od kilku miesięcy łączy związek na odległość....

• Świąteczne
  • 52 książki (2022)