Rozmowy zwierząt

Okładka książki Rozmowy zwierząt Francesca Buoninconti
Okładka książki Rozmowy zwierząt
Francesca Buoninconti Wydawnictwo: Libra flora i fauna
flora i fauna
Senti chi parla. Cosa si dicono gli animali
Libra
2021-11-26
2021-11-26
Joanna Ganobis
fauna przyroda

Nie dałam rady. Dotarłam do połowy i nie widziałam sensu kontynuacji tej lektury. Szkoda bo bardzo lubię przyrodnicze opowieści plus jestem z wykształcenia biologiem. Bardzo mnie rozczarowała ta pozycja. Myślę, ze lepiej obejrzeć dowolny dokument przyrodniczy na yt czy netflix niz zagłębiać się w tą ciezką i w zasadzie nudną opowieść.

Lubicie zanurzać się w dźwięki przyrody? Zachwycać się językami natury? Ja ogromnie, a jesień intensywnie skłania mnie do nadstawiania uszu. Dlatego mam dla Was piękno. Mnie zafascynowała i oderwać od siebie nie mogła.

Na samiutkim wstępie otrzymujemy esencję wszelkiego bycia - za Cesare Pavese:

"Wszystko więc w życiu sprowadza się do tego: jak przełamać własną samotność, jak komunikować się z innymi".

Czy tak właśnie nie jest, w świecie ludzi, ale i zwierząt?

To pozycja o licznych zwierzęcych głosach, które nieustannie wybrzmiewają, a których często nie rozumiemy, a nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Zdumiewająca - to bardzo dobre określenie, bo jak inaczej nazwać tę niezwykłość natury? Ten wielogłos, niby poznany, a wciąż dla nas tajemniczy?

Jest tu język tańca, zapachowe przekazy, figury i dialekty. Są sygnały wizualne, zapachowe, chemiczne i dźwiękowe. Szepty, śpiewy, wonie, pozy. Czasem autentyczne, innym razem ukierunkowane na zmylenia przeciwnika. Poza prawdziwym przekazem jest więc zmyślanie i oszukiwanie, bo i w fauna nie zawsze gra czysto. Hierarchie, konflikty społeczne, flirty i okazywanie czułości, tak, tak, to wszystko i więcej jeszcze. Czy nie przypomina nam to ludzkich zmagań? Wbrew pozorom, nie różnimy się tak bardzo jak może się to nam wydawać.

Spotykamy stworzenia przeróżne. Bogactwo gatunków. Owady, ptaki, ryby, płazy, gady, ssaki. Szeroki wachlarz zwierzęcych reprezentantów. A jak intrygująco! Jak barwnie! Poznajemy rytuały potrząsania głową, koci grzbiet i ułożenie na pingwina, choć ani jednym ani drugim się nie jest, a nawet choreografie z glonami, niczym akrobacje ze wstążką. Obserwujemy wysypiska pustych muszli - miasto Octopolis, zbudowane przez ośmiornice "ponure", czy puszenie się sierpówek, które pobudza odpowiednie ośrodki w podwzgórzu ptasiej pani. Bierzemy pod analityczną lupę intensywnie umaszczone zadki, które krzyczą "nie zbliżaj się!", czy rytmiczne poruszanie ogonem, niczym sygnał ostrzegawczy. Są walki na usta, zapachy, które kuszą i odpychają, ze skunksim bohaterem wielu kreskówek na czele, ale nie tylko.

Próbujemy wcielić się w rolę tłumacza. Odkryć zakryte, rozszyfrować symbole i odkopać znaczenia. A niejednokrotnie jest to skomplikowane...

Bo jak zrozumieć skoki gazelopki sawannowej - zwane pronkingiem, istne przechwałki, zamiast ucieczki w siną dal przed drapieżcą? Dlaczego kolor modliszki storczykowej niemal hipnotyzuje owady, a jedno pisklę kukułki naśladuje cały ich chór? Dlaczego samce saren szczekają namiętnie, choć z rozmnażaniem nie ma to wspólnego nic, a nic, miejskie ptaki śpiewają głośniej niż ich pozamiejscy bracia, a nietoperze wygrywają serenady? Czy wycie wilków zawsze brzmi tak samo i niesie jednakowy przekaz, świecenie w ciemnościach - bioluminiscencja ma ten sam cel, a tabeczne układy pszczół są niezmienne?

Tak, tu możecie mieć "sto pytań do" i tyle też odpowiedzi uzyskacie. Literackie non fiction na długie wieczory, niczym podróż w nieznane.

Dowiadujemy się, że machanie kończyną przez jaszczurkę jest niczym pogrożenie palcem czyhającym wężom, bo "nie ze mną te numery". Zmiana koloru przez kameleony ma zaimponować samicy, a niektóre odmiany patyczaków udają wysuszone rośliny, by nie być postrzegane jako atrakcyjne pożywienie. Bo kto chciałby jeść wióry? Okazuje się, że i w świecie zwierząt żyją seryjni mordercy, a na magiczne świetliki zewsząd czyhają zagrożenia. Z kolei surykatki, których najbardziej znanym przedstawicielem jest niewątpliwie Timon z "Króla Lwa", do perfekcji opanowały system ochronny. Wreszcie zdumiewające "bitwy laserowe" aligatorów amerykańskich - charakterystyczne syczenie, to wcale nie złowrogie dźwięki, ale nawiązywanie relacji z rodzeństwem i rozczulanie rodziców. No proszę! Tyle i jeszcze więcej. Dużo więcej. Zachwytów, szeroko otwartych oczu, rozmów z przyrodą.

Popularnonaukowy język sprawia, że lektura staje się skarbnicą wiedzy, ale jak przystępnie podaną. Jak smakowicie. Są tony ciekawostek, faktów, badań, analiz. Arcyciekawie i po prostu nie znajdziemy nużącego milimetra. Tyle tam się dzieje, a to samo życie. Zero bajania i to fascynuje!

A my, mimo naukowego postępu i technologicznego rozwoju, wciąż nie wiemy wszystkiego. Pozostają nierozwikłane zagadki, niewyjaśnione zachowania, nierozszyfrowane znaki. I to najbardziej mnie urzeka, bo możemy być odkrywcami. Tymi, którzy nie przeszkadzają, nie depczą, nie ingerują, ale wsłuchują się. Nieustannie. To wystarczy. www.zyj-bardziej.pl

Na samiutkim wstępie otrzymujemy esencję wszelkiego bycia - za Cesare Pavese:

"Wszystko więc w życiu sprowadza się do tego: jak przełamać własną...

Fantastyczna książka! Zachwycam się zawartością i tłumaczeniem. Raczej dla osób, które lubią bardziej naukowy styl. Jest przystępnie, ale jest też mnóstwo przypisów i odniesień do różnych prac. Na pewno będzie w tegorocznej czołówce. Takie książki chcę czytać. 💚

Jest w tej książce kilka świetnych anegdot i cytatów z badań naukowych, ale ogólnie na niezwykle ciekawy temat udało się autorce napisać dosyć nudną książkę...

Tysiące ciekawostek, mądrze i dobrze napisana książka. Zmienia perspektywę. Rewelacja!

Mnóstwo rozgadanych, rozplotkowanych, szepczących, ryczących, nucących, szumiących, itd. zwierząt. Repertuar mowy zadziwiający, choć czytana na raz może znużyć. Polecam dawkowanie.

• Przyroda
  • Do kupienia
  • Oryginal
  • Biosfera/Ekologia
  • Flora i fauna

Dodaj cytat z książki Rozmowy zwierząt