Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maja Prusińska

3
7,6/10
Pisze książki: flora i fauna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
10 przeczytało książki autora
14 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Atlas ryb akwariowych Maja Prusińska 
7,2

Kolejna z serii wypatrzonych na półce przez synów. Do hodowli rybek nikt mnie nie przekona, ale patrzenie na nie jest całkiem przyjemne. W książce barwne i urocze, na żywo wręcz hipnotyzujące. Szkoda, że nie mruczą ;).
Synowie straszą, że po przeczytaniu tegoż vademecum już wiedzą, jakie akwarium mieć będą i które ryby z którymi współpracują, i zamieszkają pod naszym dachem. W następnej kolejności im wypożyczam / kupuję / piszę książkę - poradnik dla rybek "jak przetrwać, kiedy nikt cię nie karmi i nie czyści akwarium, właściciel nie lubi, a kot patrzy jak na przekąskę". Może to ich odwiedzie od paskudnych pomysłów...
Atlas ryb akwariowych Maja Prusińska 
7,2

Pierwsze trzydzieści stron pozycji zawiera wstęp teoretyczny, dotyczący przygotowań przed założeniem akwarium, spraw technicznych typu fizykochemiczne właściwości wody, podłoża, dekoracji; najistotniejsze problemy jak filtracja wody, oświetlenie, biologia roślin i ryb, itp. Jest to zrobione na dość przyzwoitym poziomie choć oczywiście, z konieczności, są to informacje skrótowe, sygnalizujące raczej zagadnienia niż wyczerpujące temat. Mimo wszystko jednak brak tu wystarczających informacji o tak kluczowym aspekcie jak cykl azotowy. To jedyny wyraźny minus.
Pozostała część to atlas 150 gatunków ryb akwariowych, składający się z niezłej klasy zdjęć oraz krótkich notek. Rybki podzielone są w grupy rodzinami, jednak bez graficznego wyszczególnienia. W notkach znajdziemy dane dotyczące zasięgu występowania, zajmowanego siedliska w naturze, rodzaju pokarmu, rodzaju akwarium w jakim rybki należy trzymać (rozmiar, ph, temperatura, twardość wody),oraz jakieś dodatkowe informacje dotyczące rozmnażania, dymorfizmu płciowego, szczególnych cech czy wymagań. Znajdziemy tu naturalnie sporo popularnych gatunków od gupików i molinezji poczynając a na skalarach kończąc ale mimo wszystko są tu pewne braki i dziury.
Pozycję zamknięto indeksami nazw polskich i łacińskich oraz naprawdę szeroką bibliografią.
Edytorsko rzecz bardzo elegancka, czytelna i estetyczna.
Sumując, jest to pozycja dość uproszczona (trudno jednak czynić z tego zarzut, bo jak sądzę takie były zamierzenia),jednak w dużej mierze wartościowa, zwłaszcza dla akwarystów amatorów, którzy nie zamierzają przesadnie zagłębiać się w ten świat, a chcieliby po prostu cieszyć się przyjemnością jaką daje posiadanie własnego akwarium.
7/10