Maria Curie

W.A.B.
2021-04-01
2021-04-01
Hanna Szyllerowa
Maria Curie Polska Francja nauka Nagroda Nobla fizyka chemia biografia córka wspomnienia historia kobiet kobiety nauki Nobliści

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka, która poruszyła mnie do głębi. Wspaniała!

Książka, która poruszyła mnie do głębi. Wspaniała!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek biografii raczej mnie zniechęcił niż zachęcił do dalszego czytania, ale nie odpuściłem... i dobrze!
Jestem pełem podziwu dla Marii i jej osiągnięć. Ewa rzadko pisze "mama", raczej przedstawia swoją bohaterkę z imienia. Czy chce stworzyć dystans, a może nie chce być posądzona o stronniczość? Maria jawi się czytelnikowi jako tytanka pracy, która oddaje swój czas i zdecydowaną większość życia nauce. Skromność, pokora, minimalizm, rzeczowość to cechy, które najdobitniej opisują bohaterkę tej biografii. Jest jeszcze jedna rzecz, a mianowicie dążenie do zmaterializowania tego, co niewidzialne - pierwiastków - nadające postaci Skłodowskiej kolorytu totalnego odrealnienia, wręcz artyzmu.
Warto przeczytać, polecać i wracać.

Ostatnio bardzo lubię biografię, a już tym bardziej osób powszechnie znanych. Córka Marii Curie napisała naprawdę świetną książkę, wspaniale przedstawiła życie swojej matki. A sam życiorys wielkiej fizyczki jest naprawdę ciekawy. Zawsze sądziłam, że Maria Curie była pomijana w swoich osiągnięciach, na korzyść swojego męża. Okazuje się jednak, że byli bardzo zgraną i zgodną parą, wspólnie pracującą i okazującą sobie nawzajem wielki szacunek.
Bardzo wciągnęła mnie ta lektura i serdecznie ją polecam (może oprócz nudnego wstępu).

Rozpoczynając lekturę trochę bałem się, czy biografia pisana przez córkę naszej podwójnej Noblistki nie okaże się peanem na jej cześć. Z pewnością Ewa Curie rozstrzyga wszystkie wątpliwości na korzyść swojej matki, dość skrzętnie ukrywa wszystkie wydarzenia (lub podejrzenia takich wydarzeń),które trafiały na plotkarskie kolumny paryskich brukowców, ale nie odczułem, że zagłębiam się w hagiografię.

Życie Marii Skłodowskiej-Curie było tak fascynujące, a jej osobowość tak nieprawdopodobnie skuteczna w łamaniu ówczesnych stereotypów, że śledzenie jej losów jest wspaniałą podróżą. I nie chodzi nawet o jej naukowe osiągnięcia, ale przede wszystkim o determinację w realizacji wyznaczonych sobie celów. Pamiętajmy, że musiała zmagać się nie tylko z panującymi wówczas stereotypami, ale i radzić sobie z niewyobrażalnymi współcześnie ograniczeniami. Wszak dopiero w 1965 roku zamężne Francuzki mogły bez pisemnej zgody męża otworzyć własne konta w bankach i podpisywać umowy o pracę. Wydaje się, że jej żadna przeszkoda nie była w stanie zatrzymać.

Cudowna osoba, wciągająca biografia.

Pozycja bardzo przyjemna, choć można odnieść wrażenie, że czytamy żywoty świętych. Czuć, że o niezwykłym życiu niezwykłej kobiety opowiada ktoś bardzo bliski. Nie umniejsza to jednak wrażenia jakie pozostaje po lekturze, a raczej skłania do przeczytania biografii innego autora aby, zobaczyć fasynujacą postać Marii Curie z innej perspektywy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia życia zawodowego i osobistego, napisana przez młodszą z córek Marii Curie-Skłodowskiej, Ewę. Obraz genialnego naukowca, fizyka i chemika.
Życie osobiste Marii praktycznie podporządkowane badaniom naukowym, zwieńczone odkryciem polonu i radu, docenione przez przyznanie Nobla w dziedzinie fizyki, najpierw w 1903 roku, dla Marii i Piotra oraz Henryka Becquerela, oraz w 1911 roku, za badania poświęcone rozwojowi promieniotwórczości, dla samej Marii Skłodowskiej-Curie.
Zawsze skromna, wycofana, skryta, bardzo pracowita, bezgranicznie oddana nauce, jednocześnie wielka, nieustępliwa, mądra, życie Osoby która rodzi się raz na dekadę.
Jestem pod ogromnym wrażeniem, bardzo polecam, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w 2024 roku.

Bardzo dobrze i lekko napisana biografia. Nie wiem czy córka pisząca o matce nie dodawała jej pozytywnych cech ujmując negatywnych, ale nie było to zbyt widoczne. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dla mnie niesamowita. Biografia, ale czyta jak się powieść, co jest bez wątpienia wielką zaletą. Historia życia niesamowitej kobiety, która w zaskakujący sposób łączyła swoją pracę naukową z życiem rodzinnym. Historia wielkiej miłości, o jakiej nie jeden marzy. Oczywiście miłośnicy ploteczek mogą czuć pewne rozczarowanie, ale ta biografia daje niesamowity wielowymiarowy obraz życia Marii oraz jej rodziny. Cudowny obraz bezinteresownego naukowca, coś, co nie zdarzało wtedy jak i tym bardziej nie zdarza się dzisiaj.

Biografie zawsze mi się trudno ocenia, ponieważ to jest tak jakby się wystawiało ocenę za całe życie tej konkretnej osobie.

Maria Skłodowska - Curie wybitna Polska uczona, zdobywczyni DWÓCH Nagród Nobla, jej życie nie było usłane różami, ale ona się tym nie przejmowała. Dla niej i jej męża najważniejsza była praca, a blaski fleszy unikali jak ognia.

Odkryła Polon oraz Rad, ten drugi przyczynił się w dużej mierze całemu światu.

Książka wzrusza, ale też wzbudza nas w uśmiech, ponieważ poznanie przez Marię takich niesamowitych osób jak Paderewski czy Einstein robi na takim prostym człowieku jak ja wrażenie.

Polecam Wam z całego serca zapoznać się z biografią Marii naprawdę warto.

Odkryła Polon oraz...

Ciekawa biografia naszej podwójnej noblistki napisana piórem jej córki. Wprawdzie wolę reportaże wojenne Ewy Curie, ale biografia jej matki też jest warta przeczytania.

• Biografie