Maria Curie

W.A.B.
2021-04-14
1949-01-01
Hanna Szyllerowa
Maria Curie Polska Francja nauka Nagroda Nobla fizyka chemia biografia córka wspomnienia historia kobiet kobiety nauki Nobliści

Okładka książki Maria Curie i córki. Listy Ewa Curie, Irène Joliot-Curie, Maria Skłodowska-Curie
Ocena 7,1
Maria Curie i ... Ewa Curie, Irène Jo...

Wyróżniona opinia i

Maria Curie

przeczytanych książek 790 napisanych opinii 627

"MARIA CURIE" - EWA CURIE

Życiorys Marii Curie miałam okazję poznać na paru lekcjach chemii, w końcu biol-chem do czegoś zobowiązywał. Jednak była to wiedza głównie na temat jej odkryć i tego co dzięki jej pracom z mężem osiągnęliśmy.

Tutaj dostałam historię smutną, pełną cierpienia, oddania nauce i niedocenienia. Ukazującą piękną miłość Piotra i Marii oraz ich miłość do nauki, pasję i zaangażowanie. Była to historia niezwykle inspirująca, ale bardzo trudna, taka jakie było życie noblistki.

Najbardziej zaskoczyło mnie to, że Państwo Curie zmagali się z takimi problemami finansowymi czy problemami ze znalezieniem miejsca do swoich badań. Mimo wielu dokonań, dalej musieli walczyć o naukę. Wielu dóbr materialnych się zrzekli, a to tylko pokazuje jak dobrymi ludźmi byli.

Córka Marii Curie, która jest autorką tej książki, w piękny sposób ukazała historię matki. Dzieje tej niezwykłej kobiety są opisane tak, że słuchamy/czytamy ją niczym najlepszą powieść. Nie brakuje wzruszeń, ale i momentów radości. Czasem trudno mi było uwierzyć, że tyle niedocenienia mogło być obecne w życiu jednej kobiety. Po skończeniu jedno co mi przychodzi do głowy to emocje, było ich wiele.

Czytajcie! słuchajcie! Naprawdę warto💜
Do zobaczenia następnym razem!💜
Miłego czytania!💜

"MARIA CURIE" - EWA CURIE

Ciekawa opowieść o naszej wspaniałej noblistce. Dostajemy prawdziwe dossier od osób najbliższych łącznie z ujęciem rodzinnym. Słuchałem w audiobooku gdzie lektorka miłym głosem opowiadała o najbardziej intymnych przeżyciach Marii.

Rewelacyjna biografia wielkiej Polki napisana stylem, którego próżno współcześnie szukać. Oczami Ewy, poznajemy jej matkę jako kobietę bardzo skromną, o niezwykłej wrażliwości, choć jednocześnie bardzo powściągliwej. Kobietę o umyśle wszechstronnym i dociekliwym, nie tylko w zakresie fizyki czy chemii. Kobietę, którą cieszyła ciężka i mozolna praca, nieustanna podróż w rozwikływaniu zagadek nauki - a nie splendor.
Czytając tę książkę, wyobraźnią przeniosłam się w czasie do Francji przełomu XIX i XXw. To pierwsza książka w moim życiu, którą kończyłam ze łzą na policzku.
Polecam każdemu, kto chciałby poznać bliżej panią Marię.

Dostałam „Marię" pod choinkę. Na własne życzenie. Chciałam bliżej poznać postać, o której opowiadano mi od dzieciństwa. Ale leżała sobie ta książka na regale blisko pół roku, grzecznie czekając na właściwy moment. Bałam się po nią sięgnąć, bałam się jej stylu, języka (książka ma ponad 80 lat), zbyt wielu detali naukowych. Bałam się, że książka mnie odrzuci, że nie podołam biografii wielkiej Polki - to byłoby dość przygnębiające.
Nadszedł czas próby. Już po kilku stronach wiedziałam, że moje obawy były bezpodstawne. Wchłonęłam ją łapczywie w 3 dni, stałe nie wierząc, że biografia może być tak wciągająca.
Eva Curie stworzyła wspaniały, wielopłaszczyznowy obraz swojej wielkiej matki. Przemilczała nieco kontrowersyjne fakty, skupiając uwagę czytelnika na tym, co najważniejsze. Jestem pod wrażeniem nie tylko pracy córki Marii, ale także Zespołu, który dokonał aktualizacji tekstu. To najlepsza biografia, jaką czytałam.

Przez dłuższy czas wahałam się, czy kupić tę książkę. Odstraszała mnie cena okładkowa i myśl, że biografia tak wielkiej uczonej może być napisana nieprzystępnym dla mnie stylem, z drugiej zaś strony, obawiałam się, jak życie swojej matki przedstawiła sama Ewa Curie. Kiedy jednak okazało się, że nakład tego wydania zaczął się wyczerpywać, a ja wypatrzyłam je na promocji, pomyślałam tylko "muszę ją mieć!". Kupiłam i nie żałuję. Odleżała pewien czas na półce, bym mogła potem w spokoju delektować się kolejnymi rozdziałami o życiu tej wyjątkowej kobiety. Biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa jej córki to biografia prawie kompletna. Opowiada o losach naukowczyni od dzieciństwa do śmierci. Możemy przeczytać prywatną korespondencję Marii z rodziną, zobaczyć zdjęcia, przeczytać o wszystkich zawirowaniach w jej życiu. Prawie, bo zabrakło jedynie wątku na temat romansu z Langevinem, ale domyślam się, że Ewa nie chciała rozdrapywać tej sprawy, by niejako nie "splamić" wizerunku matki. Jednak muszę przyznać, że Ewa Curie przedstawiła nam Marię wyjątkowo dobrze, właściwie bezstronnie. Trzeba się doszukiwać opinii i osobistych wrażeń Ewy, raczej pisze ona o matce per Maria, zwykle wręcz o sobie pisze "Ewa", o siostrze po prostu "Irena", a o ojcu "Piotr". Ewa Curie rzeczowo przedstawia różnorakie historie, jednak ma literacki talent - właściwie snuje opowieść, a czytelnik płynie wraz z nią. Lektura nie jest męcząca, a wręcz chce się z nią dłużej pozostać. Dlatego cieszę się, że kupiłam swój egzemplarz, bym mogła jeszcze kiedyś wrócić do historii Marii - kobiety niezwykłej, silnej, mądrej, opiekuńczej, pełnej samozaparcia. Uczonej, matki, żony, córki, siostry, studentki, patriotki. Właściwie było mi dane po raz pierwszy poznać bliżej jej życie, dotychczas znałam je tylko z filmu biograficznego, który przybliżał jedynie wycinek jej tak ciekawego życia. Po tej lekturze jestem jeszcze bardziej pełna podziwu dla Marii i nachodzi mnie myśl, że dziś my, studenci, a zwłaszcza studentki i naukowczynie, Polki, nie bardzo doceniamy możliwość kształcenia się, często narzekamy na swoje studia, a przecież mierzymy się z nieporównanie mniejszą liczbą kłód pod nogami.
Zapisałam też kilka cytatów z tej książki. To słowa wyłącznie Marii Skłodowskiej-Curie. Niezwykle inspirujące i piękne. Czytało się z przyjemnością.

Na półkach: , , , , ,

To najlepsza biografia jaką czytałam! Cudowny portret wielkiej kobiety. Bardzo polecam!

Na półkach: , , , ,

Ja przepadłam w tej książce. Tak jak usiadłam, żeby przeczytać kolejne sto stron, tak odłożyłam ją dopiero po przewróceniu ostatniej strony. Napisana z wyczuciem i w taki sposób, że Maria wprost ożywa i aż chce się ją wpisać na listę ulubionych bohaterek literackich. Złamała mi serce ta książka i czuję, że będę miała po niej konkretnego kaca książkowego.

Niezwykle wyidealizowany obraz matki kreowany przez córkę. Zasłona milczenia na romans matki z uczniem męża. Ale uczciwie przyznać muszę, że czytałam z zaciekawieniem.

Bardzo wysoko oceniam tę pozycję, ponieważ nie łatwo napisać biografię, a jeszcze trudniej napisać bardzo ciekawą biografię, która przyciągnie czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Ta biografia posiada wszystkie elementy, które powinny w biografii się znaleźć.

Faktycznie hagiografia. Postać Marii Curie (jak i inne postaci) wyidealizowana do granic możliwości, nierealna. Czyta się jak powieść, ale przeszkadzał mi nieznośny patetyzm i staromodny styl (tu trudno się dziwić, skoro książka napisana kilkadziesiąt lat temu, a i tłumaczenie nienajnowsze, przynajmniej w wersji, którą ja czytałam).

Zastanowiła mnie jedna rzecz, która pojawia się w książce, ale autorka tylko się po niej prześlizguje: czy przypadkiem owa skromność aż do przesady, niedbałość o pieniądze nie wyrządziła uczonej więcej szkody, niż pożytku. Jest to zauważone, że gdyby zadbała o patent, mogłaby za te finanse zdziałać wiele dobrego, a także przyczyniłoby się to do łatwiejszego prowadzenia dalszych badań, w lepszych warunkach, itd. Pieniądze nie są złe same w sobie - wszystko zależy od tego, jak je spożytkujemy. Weźmy chociaż przykład Alfreda Nobla. Niestety Maria Curie oraz jej mąż byli niepoprawnymi marzycielami, uczonymi błądzącymi z głową w chmurach, wolącymi głodem przymierać, niż zabezpieczyć siebie i swoje córki.

Zastanowiła mnie jedna rzecz, która...