Cichociemni i spadochroniarze 1941-1956

978-83-7399-371-6
Cichociemni
historyczna
Pistacia

Bohaterami książki są polscy skoczkowie spadochronowi, elita Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Część z nich to słynni cichociemni. Wyszkoleni w Wielkiej Brytanii lub we Włoszech przez oddział Specjalny Sztabu Naczelnego Wodza byli zrzucani w okupowanej Polsce, aby walczyć w szeregach Armii Krajowej. Otaczał ich nimb bohaterstwa i patriotyzmu. Polscy skoczkowie byli zrzucani w ramach misji...

Polscy skoczkowie byli zrzucani w ramach misji specjalnych do okupowanej Albanii, Grecji, Francji, Jugosławii i do północnych Włoch. Ich największa akcja bojowa to desant Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego.
Po zakończeniu wojny losy polskich spadochroniarzy często były dramatyczne - ci, którzy pozostali lub wrócili do Kraju w większości byli represjonowani przez polskie i sowieckie władze komunistyczne, inni którzy wybrali emigrację, zazwyczaj skazywali się na życie w obcym środowisku, często w trudnych warunkach materialnych.

[opis wydawcy]

prymas123 | 2015-11-21