Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku

Okładka książki Dowcip i mądrość. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Jolanta Szymska-WierciochWojciech Wiercioch Wydawnictwo: Wydawnictwo MG rozrywka
rozrywka
Wydawnictwo MG
2022-10-27
2022-10-27

Okładka książki Zakazane księgi. Powieść o Mikołaju Koperniku Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Zakazane księg... Jolanta Szymska-Wie...
Okładka książki Rewolucja niebieska. Powieść o Mikołaju Koperniku. Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Rewolucja nieb... Jolanta Szymska-Wie...
Okładka książki Polska w anegdotach Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Polska w anegd... Jolanta Szymska-Wie...
Okładka książki Anegdoty z czterech stron świata Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Anegdoty z czt... Jolanta Szymska-Wie...

„Nie ma pisarza tak nieudolnego, który by nie znalazł podobnego sobie czytelnika”
(Hieronim ze Strydony).
„Daleko łatwiej jest stu ludzi zrobić nieszczęśliwymi aniżeli jednego szczęśliwym”
(Kazimierz Bartosiewicz – wiek XIX)
Ileż w tym prawdy, a to przecież tylko dwie myśli z tej wspaniałej publikacji, zbioru „Dowcipów i mądrości...” Słowo – to mówione i pisane. Słowo – wyraża emocje, relacjonuje, buduje więzi... Słowo jest od zarania. Słowo i słowo i kolejne słowo i mamy zdanie. Kilka zdań zaś tworzy rozmowę, historie, opowieści...
Wszystko zaczęło się od słowa, albo – parafrazując autorów – od chaosu słów. I tu pewnie ktoś zapyta – to wobec tego od chaosu, czy od słów? A może od spojrzenia w oczy w boskim raju, gdzie królowała cisza? Może najpierw był wzrok, owo patrzenie i odczuwanie? Można dociekać, szukać, dywagować naukowo lecz... i tak prędzej, czy później z owych chaotycznych, górnolotnych analiz i tak z jajka wykluje się słowo. I właśnie ono zostało wzięte na tapetę przez autorów, Jolantę Szymską-Wiercioch i Wojciecha Wierciocha. Szukają punktu w czasie, kiedy to słowo nabrało oznaczenia, jak się przekształcało, jak było wykorzystywane przez pisarzy, filozofów, czy zwykłych ludzi. Od starożytności do XIX wieku. Ich praca nie polegała głównie na wyszperaniu w opasłych tomach odpowiednich cytatów, ile na ich precyzyjnym doborze ukazującym chronologię danej epoki. To mozolna praca, która zmusza do wpasowania się w jedną książkę ograniczoną okładką. Musi powstać esencja wpisów sprzed lat. Ekstrakt zaledwie, który być może sprawi, że po lekturze pojawią się, co sięgną do źródeł.
Wydanie zawiera świetnie dobrane cytaty i aforyzmy wielu autorów. Można czytać naukowo, można się też pośmiać, można zaznaczać sobie zdania pasujące do siebie. To kalejdoskop tematów, znaczeń i myśli. Nie lada gratka dla pasjonatów języka, jak i prostych cytatów o głębokim znaczeniu. Jeśli lubisz słowo, jako twór i narzędzie, jeśli lubisz słowo z racji tego, jak wykorzystywane jest przez pisarzy, to wydanie jest dla ciebie.
Kawał dobrej roboty.

#agaKUSIczyta

(Hieronim ze Strydony).
(Kazimierz Bartosiewicz – wiek XIX)

Książka "Dowcip i mądrość" to skarbnica myśli, aforyzmów i paradoksów zaprezentowanych przez przeróżnych myślicieli od starożytności po XIX wiek. To niezwykły zbiór sentencji na wszelakie okazje. Wszystkie idealne do tego, aby dawkować je sobie bez pośpiechu, majestatycznie i leniwie, próbując ją zgłębić i  otworzyć się na ich przesłanie.

Tomik ten został opracowany  z niesamowitą precyzją, przepełniony głębokimi myślami, błyskotliwą grą słów, esejami w pigułce, jednozdaniowymi obrazami poetyckimi. Z pewnością jego wnętrze okaże się ciekawą lekturą dla niejednego czytelnika.

Tomik ten został opracowany  z...

Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku. Jesteś ciekawy?

🦉Dowcipna, mądra, napisana z humorem i rozmachem. Ciekawa pozycja, w której znajdziemy, cytaty, myśli, eseje, jednozdaniowe obrazy poetyckie.

🦉Mieszanka wybuchowa. Lektura zdecydowanie urozmaicona i moralizująca idealna, jeśli chcemy się ukulturalniać.

🦉Rozdziały można czytać oczywiście dowolnie, wybierać te, które akurat w danej chwili nas interesują.

Zalecałabym czytanie po kilka rozdziałów, aby się zanadto nie przytłoczyć się wiedzą i dać sobie czas na przemyślenie.

Ta książka jest jak dla mnie unikatowa każdy znajdzie w niej coś, co go z pewnością zainteresuje.

W dodatku ta przepiękna okładka. Idealnie nawiązująca do charakteru książki.

Jestem ciekawa czy też lubicie czasami sięgnąć po ambitniejszą lekturę?

Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku. Jesteś ciekawy?

🦉Rozdziały można czytać oczywiście dowolnie,...

• Kindle
  • CZYTNIK INKPAD X PRO - NOWY