John Doe

Okładka książki John Doe Tess Gerritsen
Okładka książki John Doe
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Transworld Publishers Ltd Cykl: Rizzoli/Isles (tom 9.5) kryminał, sensacja, thriller
49 str. 49 min.
Rizzoli/Isles (tom 9.5)
John Doe
Transworld Publishers Ltd
2012-07-23
2012-07-23
49 min.

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Na raucie wydanym przez komitet przyjaciół bostońskiego muzeum nauki Maurę Isles zabawia przystojny gość, jeden z wielu zaproszonych na imprezę darczyńców. Po paru kieliszkach szampana i miłym flircie daje się namówić na kontynuację w jakimś lokalu. Następnego dnia budzi się na kanapie w swoim apartamencie, w wieczorowym ubraniu i z zupełną pustką w głowie. Od spanikowanej Jane Rizzoli, która niespodziewanie się u niej pojawia, dowiaduje się, że przy dopiero co odkrytych zwłokach znaleziono wizytówkę dr. Isles z jej prywatnym adresem i numerem telefonu.

Intrygujący początek, a rozwinięcie intrygi, z pokaźną dawką fabularnych niuansów, i to zaledwie na 49 stronach, jest kolejnym świadectwem mistrzostwa Tess Gerritsen.

„John Doe” jest jednym z dwóch opowiadań przypisanych, obok trzynastu powieści, do serii Rizzoli & Isles. Do drugiego pt. „Freaks” mimo usilnych starań nie udało mi się dotrzeć.

Świetnie krótkie opowiadanie z duetem Isles i Rizzoli na czele.
Tym razem historia skupia się wokół Maury, która na koktajlu zorganizowanym w celu propagowania nauki, zrzeszającym śmietankę naukowców oraz benefaktorów instytucji wydającej bankiet, poznaje przystojnego, acz intrygującego mężczyznę. Dochodzi między nimi do flirtu, po czym... Maura budzi się z "niepamięcią" na kanapie w swoim salonie, ledwie przytomna...

Nie napiszę nic więcej, ponieważ forma jest krótka i każda kolejna informacja zdradza zbyt wiele z fabuły. Mogę natomiast wyrazić swoją aprobatę co do intrygi i jej rozwiązania - nieoczywiste, nietuzinkowe i ciekawe! Jak zwykle Tess Gerritsen nie zawodzi czytelnika i trzyma w napięciu do samego końca.

Opowiadanie to czytałam w oryginale - nie spotkałam się z polskim przekładem. Niezaprzeczalnie intrygujące jest, na którą "stronę" przeszła Maura dowiadując się rozwiązania zagadki. W nawiązaniu do jej "zerwania sztamy" ze "swoimi" w momencie złożenia swoich zeznać w sprawie policjanta Graffa w "Milczącej dziewczynie", wiemy, znamy i rozumiemy jej punkt widzenia. Tutaj autorka daje nam po raz kolejny do myślenia i... chyba nie tylko nam, ale swoim bohaterom również ;)

Cóż tu więcej dodać... W mojej ocenie to opowiadanie jest kompletne i bardziej dopracowane niż "Freaks" (również polecam!) - jest niczym mini powieść, choć ma zaledwie 50 stron. Nic, tylko czytać! Absolutne 10/10

Świetnie krótkie opowiadanie z duetem Isles i Rizzoli na czele.

• Angielskie
  • Chcę przeczytać na legimi
  • Sprawdz czy jest w bibliotece
  • Kupić w najbliższym czasie
  • Ebooki