SeeIT

Okładka książki SeeIT Jagna Rolska
Okładka książki SeeIT
Jagna Rolska Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta Cykl: Reset 2117 (tom 1) fantasy, science fiction
Reset 2117 (tom 1)
Wydawnictwo Mięta
2022-09-13
2019-02-13
Inne

Pani Jagna Rolska debiutowała w 2019 roku powieścią SeeIt, która ukazała się 13 lutego 2019 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskie. 13 września 2022 roku książka została wznowiona przez Wydawnictwo Mięta. Tytuł ten był nominowany do nagrody fandomu im. Janusza A. Zajdla oraz w plebiscycie Lubimy czytać, w kategorii SF za rok 2019. I wcale mnie to nie dziwi.
Akcja powieści ma miejsce w roku 2117 czyli za niespełna sto lat. Ludzkość znalazła się na skraju przepaści i jest gotowa wykonać krok naprzód. Ziemia przestaje być miejscem, w którym można żyć. Władza zachęca ludzi do ciężkiej pracy, dzięki której będą mogli kupić swój bilet na Arkę, która przedstawiana jest jako Raj. Ale czy prawda jest taka, jak widzą ją ludzie?
Jednak jest grupa buntowników, którzy stworzyli wirusa o nazwie SeeIt, który pozwala zobaczyć to, co jest naprawdę. Jeśli chcecie dowiedzieć, jak może wyglądać świat w przyszłości to zapraszam do lektury. Książka ta na pewno daje do myślenia, ale mamy sporo czasu, aby taki scenariusz się nie spełnił.
Powieść SeeIt to 335 stron, na przeczytanie których potrzebowałem pięć dni oraz siedem posiedzeń. Wynik taki plasuje tytuł ten na 92 miejscu wśród 267 książek Przeczytanych Na Tronie. Zdecydowanie polecam, a ja szukam kolejnego tomu, by zobaczyć jak ta historia się zakończy.

Akcja powieści...

Książka SeeIT to debiut literacki Jagny Rolskiej wydany przez Wydawnictwo Mięta. Jest to pozycja, która zagłębia się w niezbyt optymistyczną wizję przyszłości.

Świat, w który wprowadza autorka, budzi przerażenie. Na kartach powieści malowany jest obraz miejsca ponurego, gdzie nadzieja umarła, a władza opływa w luksusowych. Gdzie wolność straciła na znaczeniu, a idea rodziny została zamieciona pod dywan.

Fabuła z początku wydaje się być bardzo chaotyczna i pomieszana. Przez długi czas miałam problem ze zrozumieniem, o co w tym wszystkim chodzi, ale im dalej, tym więcej pojmowałam. Mimo to takie wprowadzenie może zniechęcić czytelnika do poszukiwania wyjaśnień w drugiej połowie książki.

Chaos wynika nie tylko z kilku narracji, ale także z zabiegu retrospekcji, po który autorka sięga z dużą częstotliwością. I o ile lubię retrospekcje, bo pozwalają zbudować historię bohatera, tak w tej książce miałam z nimi mały problem. Głównie dlatego, że stanowiły jednolitą część reszty tekstu - nie zostały w żaden sposób oddzielone, a akcja potrafiła skakać w przeszłość bez żadnego ostrzeżenia, co nie raz wprawiło mnie w chwilowe zagubienie.

Jak na debiut książka jest niezła. Chociaż momentami dialogi wybrzmiewały sztucznie, a akapity potrafiły ciągnąć się na ponad stronę, czytało się ją dobrze, zwłaszcza jak już początkowy chaos zaczął się klarować. Co prawda wielki plot twist można określić jako artefakt z przeszłości, co w moich oczach odebrało mu impetu, to dobrze pasuje do przedstawionego świata.

Cliffhanger, który został zaprezentowany na sam koniec, jestem jednym z najgorszych w rodzaju. I nie chodzi o to, że jest słaby czy przewidywalny. Należy do rodzaju, który zakańcza najważniejsze wątki, zostawia furtkę na kontynuację, ale także miejsce dla czytelnika na własne dokończenie. Choć to dość popularny zabieg w sci-fi, nie należy do moich ulubionych.

Nie spodziewałem się niczego odkrywczego i nie zawiodłem się. Książka raczej przeciętna i przewidywalna, bardziej w ramach jakiegoś nieangażującego filera.

Witajcie ;)
Wyobraźcie sobie, że mamy już rok 2117.Ziemia przestaje być już bezpiecznym miejscem dla ludzkości ale Rząd (jak zawsze) ma plan.Plan awaryjny, w którym postanawia wysłać swoich obywateli w kosmos na tzw.arkach.Pytanie tylko czy wie co robi? Bo jak dobrze my wiemy ich decyzje czesto bywają nietrafne i niestety nie do końca przemyślane.Stad też pewna grupa buntowników mająca w inne zdanie nia Rząd, postanawia sie zbuntowac... Jednak czy tym kilku osobom uda sie skutecznie przeciwstawić Rządowi Wordswortha.W koncu walka toczy sie o „posiadanie planety" a jedyną nadzieją jak się okazuje jest wirus SeeIT...
Czy zatem plan Rządu sie powiedzie?Świat faktycznie chwieje sie ku zagladzie? Kto tak naprawdę ma rację i jak wiele ma to wspólnego z obecnymi czasami?
Żeby sie tego dowiedzieć, musicie sięgnąć po tomik "See IT".Ja zaś gwarantuję, że nijak Was on nie zawiedzie ;)

Dla mnie bylo to pierwsze spotkanie z autorką "See IT" i przyznaję, że nie spodziewałam się, że aż tak bardzo mi sie ono spodoba.A to za sprawą nie tylko fabuły ale i pióra autorki. Urzekło mnie jak Jagna Rolska w trafny sposób potrafi zobrazować słowami to co chce przekazać.Robi to naprawdę prefekcyjnie ( choć same obrazy nie sa optymistyczne).I to tego stopnia, że poważnie zaczęłam sie zastanawiać nad tym czy faktycznie nie skończymy jak bohaterowie książki.
Tym bardziej, że wiele rzeczy tak naprawde ku temu sie skłania.
Natomiast niektóre nawiązania są tak realne, że śmiało możnaby je juz przyrównać do czasów obecnych.A co za tym idzie przełożyć również na nadchodzącą przyszłość, która nie zapowiada się kolorowo.
Pomijając jednak ten fakt i to,że jest to antyutopia to ja i tak gorąco polecam ten tomik ❤️ Ponieważ juz dawno nie czytałam tak oryginalnej powieści sci-fi, która tak mocno daje do myślenia.

"Co jeśli rzeczywistość jest tylko złudzeniem?"

Witajcie ;)

Interesujący nawet bardzo momentami.

Interesujący nawet bardzo momentami.

„SeeIT” jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Jagny Rolskiej. Na tyle udanym, że mam ochotę sięgnąć po kontynuację powieści i być może również po inne książki autorki, o ile będzie to fantastyka. Bardzo lubię dystopijne wizje przyszłości, a ta odmalowana w bardzo plastyczny sposób w debiutanckiej książce autorki bardzo przypadła mi do gustu. Pomysł na fabułę jest świetny. Czerpie wprawdzie garściami z klasyków, jednak wnosi do antyutopijnej literatury coś swojego, unikatowego. Tak naprawdę świat, który spotykamy w powieści nie jest niczym nowym. W dość odległej przyszłości, bo sięgającej aż 2117 roku Ziemia przestaje być bezpiecznym dla ludzkości miejscem. Po serii katastrof i w oczekiwaniu na zniszczenie Ziemi ludzkość podzielona jest na dwie grupy: masy przymierające głodem, pracujące w fabrykach, aby zarobić na bilet do wymarzonej Arki i grupę bogatych nadrodowców. Światowy Rząd w obliczu globalnej katastrofy i z troski o obywateli wymyśla program „Ewakuacja”, w ramach którego przerażeni obywatele mogą zakupić bilet na wspomniane już Arki, znajdujące się na stacjach orbitalnych, gdzie mają mieć zapewnione bezpieczeństwo. Jak łatwo się domyślić, mało kogo stać na zakup takiego biletu. Ludzie, którzy cierpią głód i inne niedogodności harują ciężko w fabrykach za marne kredyty, starając się uzbierać na podróż na Arkę. Niektórym udaje się wylosować bilet, uważają się wtedy za szczęśliwców. Rząd Światowy w imię bezpieczeństwa wprowadza coraz surowsze prawa, a społeczeństwo, coraz bardziej tłamszone, nie zdaje sobie sprawy z wielkiego oszustwa, w jakim bierze udział. Jest jednak grupa buntowników, która widziała prawdę i podejmie próbę przeciwstawienia się władzy. Walka wydaje się być z góry przegrana, bo jedynym, co walczący o wolność mają do dyspozycji, jest wirus SeeIT.

Wizja przyszłości przedstawiona w książce, dość przerażająca, wydaje się być aż nazbyt realna. Szczególnie, jeśli spojrzeć na kwestię ogłupiania społeczeństwa i poddawania go systematycznej, dobrze zakamuflowanej manipulacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludźmi, którzy się boją, steruje się łatwiej. Dokładnie taki pomysł został wykorzystany w powieści. Masy robotnicze, pozbawione poczucia bezpieczeństwa i bliskich osób, coraz bardziej głodne są przerażone, zrobią wszystko, aby tylko zdobyć bilet na upragnioną Arkę, wszystko, aby móc przetrwać. A rządzący ten ich strach wykorzystują. Powieść w dość obrazowy sposób pokazuje, jak łatwo jest zmanipulować całą populację. Jak niewiele trzeba, aby ślepi na wszystko ludzie podążali z góry wytyczoną dla nich ścieżką. Pisząc w dość obrazowy sposób mam na myśli niektóre sceny pełne przemocy, dość szczegółowo opisane i silnie działające na wyobraźnię. Rozumiem, że ten obraz ma wstrząsnąć czytelnikiem, sprawić, że się obudzi, rozejrzy wokół siebie i zobaczy, że jego lub przyszłe pokolenia może czekać podobna przyszłość, jeśli w porę czegoś się z tym nie zrobi. Rozumiem to. Jednak uważam, że ze względu na sceny przemocy powinna widnieć informacja o TW na okładce lub chociaż na stronie wydawnictwa. A tej informacji brakuje.

Fabuła jest naprawdę ciekawa, niektóre rozwiązania zaskakują, jak na przykład pomysł z interfejsem wszczepionym w płat czołowy mózgu czy sprowadzeniem roli rodziców do roli pierwszych opiekunów, którzy kilka lat po przyjściu dziecka na świat muszą oddać je do przyfabrycznego podziemnego przedszkola. Nie ma w tym świecie pojęcia rodzina, nie ma mamy ani taty, nie ma bliskości. Ludzie prowadzą naprawdę ponure, naznaczone biedą życie, które sprowadza się do bezsensownej w gruncie rzeczy pracy, dzięki której i tak nie uda się zarobić wystarczającej ilości kredytów, aby kupić lot na upragnioną Arkę. Promyczkiem nadziei dla tych ludzi jest grupa buntowników, którzy widzą więcej i chcą, aby inni zobaczyli, jak dają się oszukiwać przez rządzących. Chcą dowieść, że to wszystko, w co ludziom kazano wierzyć, to jedna wielka manipulacja. Jest też Allie, pewna mała dziewczynka, która posiada niezwykłe umiejętności mogące zagrozić rządzącym. Wykreowany w powieści świat jest dopracowany i szczegółowy. Mimo początkowych trudności, łatwo można się w nim odnaleźć i dzięki temu, a także przyjemnemu stylowi autorki, płynie się przez powieść gładko. Trochę inaczej ma się sprawa z bohaterami. Poza wspomnianą dziewczynką, której charakterystyka została dopracowana i może jeszcze jedną postacią, reszta bohaterów wydaje się nijaka i odrobinę zlewa się w jedną całość.

„SeeIT” to całkiem oryginalna, chociaż oparta na znanych fundamentach, wciągająca i intrygująca powieść, która zmusza do zastanowienia się nad otaczającym nas światem i jest dla nas ostrzeżeniem. Bo wizja przyszłości w niej ukazana, mimo że przerysowana, wydaje się być niepokojąco prawdopodobna. Serdecznie polecam!

Ciekawa książka ale nie najlepsza. Początek zagmatwany i ciężki do ogarnięcia. Najciekawszy wątek to dziewczynka z supermocami. Czytając odczułem inspirację "Kongresem futurologicxnym" Lema i "Nowym wspaniałym śwuatem" Huxleya .

Muszę psychicznie odpocząć od tej książki. Ocenę zaczęłam z mocną 7, jednak mój apetyt malał w miarę czytania.
Ziemia po kataklizmie wybuchu kilku wulkanów, wszyscy czekają na nieunikniony wybuch superwulkanu i zniszczenie Ziemi a ratunku szukają w zawieszonych na orbicie arkach, supernowoczesnych statkach kosmicznych. No fabuła miodzio! Szkoda, że tak perfekcyjnie zmarnowana.
Mnogość bohaterów, który różnią się od siebie jedynie opisem wyglądu, są miałcy. Wyróżnia się pośród nich tylko "główny zły", który bardziej zły już być nie mógł. Zatrzymajmy się jeszcze przy barmance Mery Sue (rany, aż tak imię musiała mieć dobrane do roli?),wydaje mi się jednak, że ten przydomek powinno nosić o wiele więcej postaci. Jak choćby niezwykle uzdolniona i nieustraszona hakerka ruchu oporu! Tak, mówię o 5'latce...
Strasznie irytuje przedstawienie inteligencji rodzaju ludzkiego. Naprawdę przez jedno pokolenie tak łatwo mogło wyprzeć słowo mama i tata pokazując bijących pijaków? Ludzie znoszą trudne warunki, cierpią głód i nikt, nigdy nie pomyślał o buncie?
Nawet jeśli autorka starała się wpleść jakieś plot twisty na końcu, to przez miałkość pozostałej treści przechodzą one bez echa i emocji.
A już te super programy w głowach każdego obywatela, biedak nie widzi, biedak nie pragnie... eeech.
No i jeszcze numer z lodówką... przecież wszyscy mamy je takie same tylko każdemu wydaje ona inne jedzenie...
Sporo absurdów, sporo niedowierzań, kopii motywów i niezwykle prosty język.

Rok 2117. Świat chyli się ku upadkowi. Jeszcze niedawno wybuchały wulkany , lawa zalewała ląd, a woda z tsunami topiła wszystko, co spotkała na swej drodze. Teraz trwa tylko pozorny spokój - nadciąga zagłada, a jedynym ratunkiem jest lot Arką poza Ziemię. Jednak otrzymanie biletu nie jest takie proste…

"SeeIT" Jagny Rolskiej to antyutopia, wizja nie aż tak nieprawdopodobnej przyszłości i dość łatwe do przyswojenia sci-fi. Jeśli to dopiero Wasze początki z tym gatunkiem, to śmiało sięgajcie po tę pozycję - nie pogubicie się w nazewnictwie, technologii ani dziwnych stworkach. Historia bardziej skupia się na szarej codzienności zwykłego człowieka, przytłoczonego wielogodzinną, bezsensowną pracą w nadziei na lepszy los.

Możecie wierzyć, że strony same uciekają między palcami, bo książka napisana jest bardzo przyjemnym stylem. Choć początkowo można się pogubić w przedstawianych bohaterach - dostajemy wiele informacji o nich samych, ale i o świecie - to z każdym kolejnym rozdziałem jest dużo łatwiej. Mnie najbardziej urzekła historia Allie, niezwykłej dziewczynki, która - tak jak wszystkie inne dzieci w tym strasznym miejscu, jakim stała się Ziemia - wychowuje się w przyfabrycznym, podziemnym przedszkolu i oprócz cotygodniowych (nieobowiązkowych) wizyt nie widuje się z nikim bliskim.

Dlaczego?

Bo konspekt bliskości i rodziny nie istnieje. Został metaforycznie zrównany z ziemią przed laty; dzieci są rodzone przez p-o (pierwsze opiekunki) i po 3 latach oddawane do wcześniej wspomnianych placówek. Nawet jeśli w tym czasie została nawiązana emocjonalna więź, szybko zostaje zerwana - na kontakt z dzieckiem należy bowiem zarobić.

Świat w "SeeIT" jest ponury, wypełniony bezsensowną pracą, ślepym podążaniem torem wytyczonym przez rząd i nikłą nadzieją, że kiedyś uda się zebrać dość kredytów, by kupić lot na Arkę.

A co z samym Rządem, jak myślicie? Czy świat rzeczywiście wygląda tak, jak przedstawiają go holobimy? Istnieje mała grupka rebeliantów, która chce dowieść, że wszystko to jedna wielka manipulacja. Jednak czy dosłownie garstka osób jest w stanie odwrócić losy ludzkości? I czy mają rację? Tego dowiecie się z książki.

Lektura pozostawiła mnie w melancholijnym nastroju - bo jeśli porównać toczące się w "SeeIT" wydarzenia z otaczającą nas rzeczywistością nie da się nie zacząć rozmyślać nad tym, dokąd wszystko zmierza i czy nasze życie ma jeszcze jakiś sens.

Jestem książką usatysfakcjonowana - choć lekko przybita - i Was również zachęcam do sięgnięcia po nią.

"SeeIT" Jagny Rolskiej to antyutopia, wizja nie aż tak...

Bardzo solidne S-F garściami czerpiące z Dicka czy Orwella. Niestety jakościowo jeszcze do klasyków daleko.

• Ebooki