Pocałunek o północy

Okładka książki Pocałunek o północy Lara Adrian
Okładka książki Pocałunek o północy
Lara Adrian Wydawnictwo: Amber Cykl: Rasa Środka Nocy (tom 1) fantasy, science fiction
Rasa Środka Nocy (tom 1)
Kiss of Midnight
Amber
2010-03-09
2010-03-09
2007-05-01
Monika Wyrwas-Wiśniewska
Pocałunek o północy

Rewelacyjna historia paranormalna. Jak ktoś lubi opowieści o wampirach to polecam. Czytam ta serię po raz drugi i chyba nigdy mi się nie znudzi. Z całą pewnością jeszcze nie raz do niej wrócę.

Pierwszym, na co zwróciłam uwagę była akcja książki. Bardzo szybko wczułam się w fabułę i zastanawiałam się jak potoczą się losy bohaterów, dlatego pomimo kilku drobnych wad chciałam czytać więcej i więcej. Powieść od początku przesiąknięta jest mrocznym klimatem, pożądaniem i namiętnością oraz zawiera sporo scen erotycznych. Prócz tych elementów najbardziej przodują sceny walki, grozy i tajemnicy związanej z Gabrielle oraz rasą wampirów.
Właściwie powieść nie jest jakoś specjalnie wyszukana. Jest to typowy erotyk, w którym główna postać jest zafascynowana wampirem, mającym problemy ze swoją drapieżnością. Wiadomo jak to wygląda w takich romansach i jak kończy się taka fabuła. Większość wydarzeń opiera się na tych samych schematach, mnóstwo scen jest przewidywalnych, łatwo też domyślić się, że pomiędzy Lucanem i Gabrielle powstanie silna chemia. „Pocałunek o północy” to standardowy tytuł raczej mało wyróżniający się na tle gatunku, a jednak mimo swoich minusów ciężko było mi się oderwać od śledzenia losów bohaterów. Autorka dobrze poradziła sobie ze zwrotami akcji oraz wprowadziła mnóstwo wątków nawiązujących do horroru, sprawiając iż niejeden raz miałam ciarki na skórze. Lara Adrian łatwo żongluje emocjami czytelnika raz pokazując namiętność, raz strach i zaskoczenie, co zachęca do dalszego śledzenia tekstu.
Autorka postarała się również o rozwinięcie świata przedstawionego. Nie jest co prawda specjalnie złożony, ale wyróżnia się pomysłem powstania wampirów, charakterystycznych dla nich cech oraz zagrożeń dla ich gatunku. Gabrielle posiada też ciekawe predyspozycje, co czyni z niej interesującą bohaterkę, nawet z uwagi na jej nietypową i trudną przeszłość. Jeżeli chodzi zaś o styl… tutaj się trochę zawiodłam. O ile L. Adrian świetnie gra na emocjach czytelnika, o tyle ciężko było mi przebrnąć przez sceny erotyczne. Pomijam już fakt, że za takimi nie przepadam, ale większość tych fragmentów wypadała komicznie. Porównanie szyi bohaterki do „królewskiej kolumny z alabastru” to już lekka przeginka, a opisów nagłych wzwodów miałam już powyżej uszu. Jeśli miało być romantycznie i namiętnie to raczej nie wyszło.
Czy polecam? Fanom wampirów w konwencji romansu powinna przypaść do gustu. Pomijając nieudolne opisy erotyczne, książka jest całkiem znośna, potrafi wciągnąć i ma w sobie sporo akcji.

Jeden wątek jak w większości książek, tego typu ostatnio powstających. Owszem ciekawa, krótka, mało treści wyjaśniającej i przybliżający świat bohaterów.

Książka ciekawie napisana. Inaczej jak te co do tej pory czytałam z wątkiem wampirów. Dodatek erosu pobudza wyobraźnię. Dobrze się czyta. Myślę o sięgnięcie po pozostałe części.

Moim zdaniem mocne 7/10, lecz była to pierwsza książka z nutą erotyzmu jaką przeczytałam, stąd może moje tak dobre wspomnienia o niej. Książka lekka na jeden wieczór, lecz wciągnęła mnie. Czasem przy czytaniu robiło mi się gorąco.

Pierwszy raz czytałam zaraz po wydaniu, teraz chciałam, by wrócił czar pierwszych paranormal, niestety dojrzewamy czytelniczo, jest to dobra książka, ciekawy pomysł na świat wampirów i ich pochodzenie. Dobrze się czyta , ma niedociągnięcia jedną rzecz która mnie drażniła, to i tak fajnie się bawiłam. Nie jest najwyższych lotów, ale na jeden wieczór może być.

Pierwsza część serii "Rasa Środka Nocy" nie przypadła mi do gustu. Po przeczytaniu połowy książki miałam ochotę jej nie kończyć, jednak druga część opowieści wypadła trochę lepiej.
Sama historia Rasy i Szkarłatnych jest ciekawa, wampiry piją krew i palą się na słońcu, czyli tak jak powinno być. Natomiast wątek miłości Lucana i Gabrielle nie przekonał mnie. Za szybko, zbyt chaotycznie.
Książka wypadła średnio jednak sięgnę po kolejną część, może będzie lepiej.

Poprawnie napisane ale historia i postacie nie wzbudziły we mnie żadnych odczuć.

Historię czyta się bardzo szybko i przyjemnie, choć nie jest na pewno zaskakująca. Cieszę się, że nie został powielony schemat pojawiający się niestety w powieściach o wampirach gdzie główna bohaterka jest nieśmiała, glupiutka a jej zachowanie irytujące. Fabuła często kojarzyła mi się z serią Bractwo czarnego sztyletu, który wciąż niewątpliwie jest w tej kategorii książek na pierwszym miejscu. Na pewno przeczytam drugą część.

Ta książka to taki prawdziwy paranormal romance – można powiedzieć, że kwintesencja gatunku. Przyjemnie się czytało, choć początek mnie nie porwał. Plus za wykreowanie rasy wampirów o ciekawych korzeniach. Minus za ostatnią scenę w książce - patetyzm i harlequinowatość level hard.
Najciekawsza postać w książce: Tegan.

Najciekawsza postać w książce: Tegan.

• Wampiry