Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska

Okładka książki Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska Rusłan Szoszyn
Okładka książki Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska
Rusłan Szoszyn Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2022-09-28
2022-09-28

Lobbystka wolnej Białorusi

Co się dzieje, kiedy Dyktator wsadza do więzienia wszystkich mężczyzn chcących do obalić? Rękawicę rzucają mu kobiety. I o tym jest ta książka. To historia kobiety, która z dnia na dzień postanowiła wystartować w wyborach prezydenckich, po tym gdy aresztowano jej męża, który miał być kandydatem. Ale to także historia białoruskich opozycjonistów, tych w kraju i na emigracji. Autor nie unika trudnych pytań, ale jednocześnie kreśli wzruszający portret ludzi, którzy próbują być lodołamaczami ciągle nie wiedząc ile jeszcze przed nimi.

Biografie osób jeszcze żyjących, albo takich, które nie są "na emeryturze", mają to do siebie, że mogą się źle zestarzeć. To jedna z tych sytuacji, kiedy życzę głównej bohaterce jak najlepszego zestarzenia się i najszybszej emerytury.
Niesamowitych rzeczy dokonała Swiatłana Cichanouska w ciągu ostatnich trzech lat i przeszła niesamowitą metamorfozę. Na pewno zapisze się ona w historii demokratycznego świata jako jedyny w swoim rodzaju przykład podjęcia rękawicy rzuconej przez dyktatora. Zdawałoby się, że co takiego może zwykła gospodyni domowa? A jednak. Ilości spotkań ze światowymi przywódcami pozazdrościłxby jej niejeden... światowy przywódca, rozwoju pozazdrościłxby jej niejeden kołcz czy motywator, charyzmy i zdecydowania niejedna kobieta, która żyje w patriarchalnym systemie, słabości niejeden maczysta.
Biografia przedstawia nam Cichanouską ze strony, której nie zobaczymy w mediach, co w XXI wieku jest bardzo ciężkie, stąd szacunek dla Rusłana Szoszyna za trzymanie "w tajemnicy" niektórych elementów biografii. Osobiście spodziewałem się, że będzie tu wiedza ogólna, oklepana i powielona setki razy. Zaskoczyłem się! I dobrze. Mam nadzieję, że niedługo Swiatłana Cichanouska pozwoli nam napisać nową biografię, siedząc przy kominku i opowiadając już bez strachu o swoje życie, o dzieci, o męża, o tym jak to było zbudować wolną, Nową Białoruś.
Жыве Беларусь!

To historia o białoruskiej rodzinie Cichanouskich i kobiecie, która ze zwykłej gospodyni domowej nazywanej przez propagandę panią od kotletów, choć i zupę umiała ugotować postanowiła rzucić rękawice dyktatorowi i stawić czoło białoruskiemu reżimowi. Postanowił zostać prezydentem, bez zaplecza politycznego i doświadczenia, a z chęcią przeprowadzenia pokojowych przemian demokratycznych. Władza traktowała ją jako najsłabsze ogniwo i nie wierzono w jej sukces, traktowana była jako żona opozycyjnego vlogera. Nie doceniono Swiatłany, a ona tymczasem porwała serca rodaków czym rozgniewała przeciwnika. W jak wiadomo sfałszowanych wyborach, które odbyły się na Białorusi 8 sierpnia 2020 przegrała, a walcząc o nową Białoruś, straciła ojczyznę, bo nie mając wyjścia opuścił ją już w nocy 10 na 11 sierpnia. Schronienie znalazła na Litwie. Jednak cały czas jako liderka opozycji, jak Lodołamaczka prze do przodu, spotyka się w głowami nie tylko europejskich państw i walczy zdalnie o ojczyznę, wierząc przy tym, że jeszcze wróci na Białoruś i pokona reżim Aleksandra Łukaszenki. To ciekawa lektura, którą polecam w obecnych trudnych czasach.

Książka opowiada o losach rodziny Cichanouskich. Na kolejnych kartkach dowiadujemy się, dlaczego Sarhiej postanowił kandydować na prezydenta Białorusi. Swiatłana jego żona, którą poznał na dyskotece w jego własnym klubie, w pewnym momencie nie będąc pewną przyszłości swojej, dzieci,męża oraz ukochanej ojczyzny postanawia zawalczyć.
Kłody, które ma rzucane pod nogi, w pewnym momencie powodują,że chce się wycofać. Jednak wygrana w wyborach na prezydenta Białorusi wstrzymuje tą decyzję

Zmuszona zostaje pod groźbą więzienia i odebrania dzieci, wyjechać na Litwę. Tam zostaje Liderką i dąży do obalenia Łukaszenki. Niestety wybuch wojny {operacji specjalnej }na Ukrainie niweczy plany Lodołamaczki. Książka o kobiecie, która stała się moim autorytetem . Jest nieustępliwa, gotowa na wszystko by wrócić do domu .Жыве Беларусь🤍❤️🤍

Kłody, które ma rzucane pod nogi, w...

• Polityka
  • Historie prawdziwe
  • Najgorętsze premiery A.D. 2022
  • Wschód
  • Biografie, autobiografie, pamietniki, listy....
  • Жыве Беларусь!

Dodaj cytat z książki Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska