Mój mąż jest z zawodu dyrektorem. Czyli Jak u Barei 2

Okładka książki Mój mąż jest z zawodu dyrektorem. Czyli Jak u Barei 2 Rafał Dajbor
Okładka książki Mój mąż jest z zawodu dyrektorem. Czyli Jak u Barei 2
Rafał Dajbor Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Biograficzna [Krytyka Polityczna] biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria Biograficzna [Krytyka Polityczna]
Krytyka Polityczna
2022-03-07
2022-03-07
Bareja Stanisław Bareja

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Inaczej sobie wyobrażałem tę książkę. Liczyłem na przypomnienie filmów, zakulisowe ciekawostki związane z filmami Barei itp. Dostałem biogramy aktorek, grających najczęściej epizody u reżysera. Mogłem przypomnieć sobie sylwetki aktorek, niektóre obecnie niemal zapomniane. Ciekawostek z życia aktorów i filmów również nieco się znalazło.

Liczyłem na więcej. Zdecydowanie na więcej. Mało tu anegdot i unikalnych informacji, natomiast mnóstwo cytatów ze scenariuszy, które ja akurat znam na pamięć. Nie tego się spodziewałem. Dla prawdziwego fana (za jakiego się uważam) - strata czasu.

Trochę inne miałam oczekiwania. Znalazłam tutaj biografie- autobiografie wielu aktorek, które zagrały w filmach Barei. Czasami są to znane kwestie filmowe które powtarzamy, a w ogóle nie kojarzymy z osobą. Wielu aktorów gra(ło) po prostu w teatrach, to nie były czasy jeszcze internetu -szkoda. Przeczytane, ale jak się kogoś mniej kojarzy to i szybko z pamięci ucieka.

Równie ciekawa jak pierwsza część, jednak w całym tym pomyśle najbardziej uwierało mnie to, że autor ograniczył się głównie do trzech filmów Barei, o pozostałych niewiele wspominając. Mam wrażenie, że jednak trochę na siłę było wyszukiwanie tych kultowych cytatów, zwłaszcza, że niektóre przytoczone były dla mnie totalnie nieznane albo niewiele osób zwróciło na nie uwagę (to nie tylko moje zdanie). Podsumowując, większość aktorek, o których mowa w drugiej części, była bardziej związana z teatrem, a drugo- i trzecioplanowe role filmowe były incydentami w ich karierze.
Szkoda, że tak mało smaczków i anegdot z planów zostało zawartych w tej i poprzedniej części. To jest główny minus obu publikacji.

Ciekawa forma przypomnienia zapomnianych odtwórców ról w kultowych filmach i serialach Barei

Aktorki i aktorzy stanowili wielką siłę filmów Stanisława Barei. Nie mam na myśli tylko kreacji pierwszoplanowych, ale również mistrzyń i mistrzów epizodu. Książki Rafała Dajbora są właśnie o tych, którzy z epizodu, jednej wypowiedzianej kwestii uczynili perełkę. Ich słowa przeszły do popkultury, do codziennych rozmów, a nawet do świata polityki.

Przypomnienie sylwetek 15 aktorów oraz licznych aktorek jest pretekstem do opowiedzenia o najważniejszych filmach Barei. Są oczywiście ciekawostki z planu,

Przypomnienie sylwetek...

Autor skupił się na drugoplanowych, czy też epizodycznych aktorkach z filmów Barei. Pełna anegdot, wspomnień o odtwórczyniach ról, których się nie zapomina. Autor wykazał się niezwykłą pracowitością i skrupulatnością przy zbieraniu obszernych materiałów o aktorkach, ich drodze artystycznej i życiu. Polecam.

Ciut lepsza od pierwszej części, lecz powtórzę poprzednią recenzję: czyta się lekko i przyjemnie aczkolwiek czuję duży niedosyt a szkoda, dlatego z bólem tylko 6.

Na półkach: , , , , , ,

Tak samo dobra jak pierwsza część. Wiele ciekawych informacji o aktorkach, które zagrały w filmach Barei.

• Biografia
  • Kiedyś_może_przeczytam