Autobiografia

Okładka książki Autobiografia Jan Paweł II (papież), Justyna Kiliańczyk-Zięba
Okładka książki Autobiografia
Jan Paweł II (papież)Justyna Kiliańczyk-Zięba Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2014-04-16
2003-01-01
Jan Paweł II Karol Wojtyła autobiografia

Książka na pewno nie jest klasyczną autobiografią. Jest to zbiór homilii, wystąpień, wywiadów, fragmentów książki "Dar i tajemnica" i innych przemówień Jana Pawła II ułożone przez autorkę w mniej lub bardziej chronologiczną całość. Więc tytuł trochę mylący - a bynajmniej ja spodziewałam się typowej autobiografii.

Obowiązkowa pozycja na liście!!!

Obowiązkowa pozycja na liście!!!

Od wielu lat żyłem w podświadomym przeświadczeniu, że jednym z największych Polaków był Karol Wojtyła. Jego rola jako głowy państwa watykańskiego przeszła do historii. Był pierwszym papieżem, który zerwał z tradycją papieży noszonych na lektykach z baldachimami i wachlarzami siedzącymi przez cały pontyfikat w Rzymie. Jan Paweł II był Papieżem pielgrzymem i swoistym showmanem, który ocieplił wizerunek Kościoła, nadał mu bardziej ludzką twarz. Dodatkowo dochodzi jego symboliczna rola w walce z komunizmem. Jako pierwszy Polak na papieskim stolcu, a jednocześnie człowiek, który pochodził z kraju obozu socjalistycznego, miał wielkie znaczenie moralne dla rodzącej się w Polsce opozycji. Z racji tego, że lata aktywności Jana Pawła II przypadły na lata mojego dzieciństwa i młodości, nie dość dokładnie zapamiętałem jego poglądy, czy stanowisko w najważniejszych sprawach współczesnego świata. Chciałem sobie przybliżyć jego postać za pomocą biografii. Z racji tego, że pozycji książkowych poświęconych Karolowi Wojtyle jest multum, a wiele ma tylko i wyłącznie na celu budowanie i utrzymanie „kanonicznej” historii jego życia, pomyślałem sobie, że sięgnę po książkę autobiograficzną spod pióra samego bohatera.
Tutaj czekało mnie zaskoczenie, bo po trosze liczyłem na systematyczną i uporządkowaną historię życia Karola Wojtyły, która byłaby okraszona przemyśleniami filozofa i humanisty. Zamiast tego otrzymujemy dość ogólną historię niektórych epizodów z życia Papieża, często są to historie zaczerpnięte z publicznych wypowiedzi Jana Pawła II. Jak chociażby słynna historia opowiedziana na wadowickim rynku, jak to młody Karol Wojtyła po maturze poszedł z kolegami na kremówki. Jeżeli chodzi o filozofowanie to też tak nie do końca z tym się udało. Zdecydowaną większość książki stanowią zwykłe kazania księdza do wiernych. W tych wywodach są zawarte główne tezy jakimi szermuje Kościół Katolicki od kilkudziesięciu lat. Są tam tematy takie jak aborcja, ochrona życia poczętego, miłość do bliźnich i tak dalej. Moje poglądy są dalece odległe od tych OFICJALNIE głoszonych przez Kościół, więc była to dla mnie trudna do przebrnięcia lektura. Niemniej jednak szanuje postać Karola Wojtyły i doceniam jego wkład w historię Polski i Świata, dlatego poszukam innych źródeł na temat życia i działalności tego wielkiego Polaka.

Kim był Jan Paweł II wiedzą chyba wszyscy. A niektórzy może nawet wiedzą nieco więcej, niż tylko to, że był „papieżem-Polakiem”. Może ktoś zna historię jego pontyfikatu, najważniejsze daty i wydarzenia z jego biografii, ale… kto by tam wgłębiał się w szczegóły? A szczegóły odsłaniają jednak „inną część człowieka” i zapobiegają powierzchownej ocenie…

„Nie mów, że to za trudne! Nie mów. To po prostu konieczne. Przecież każdy z nas chce być prawdziwym człowiekiem – to znaczy człowiekiem zdolnym do prawdziwej miłości. Eucharystia w tym właśnie nam pomaga…” s. 155

Szczególnie autobiografia – biografia, pisana przez samego autora, pozwala zobaczyć drugą osobę jej oczami; subiektywnie, pozwalając na emocje i bez usuwania niechcianych niedociągnięć czy niedoskonałości, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. A Jan Paweł II zawsze był autentyczny, zawsze pisał i mówił to, co chował w swoim sercu. „Autobiografia Jana Pawła II”, wydana przez Wydawnictwo Literackie, nie jest jednak typową autobiografią. Książka ta jest zbiorem fragmentów wypowiedzi Ojca Świętego z różnych miejscy i okresów, które starannie wybrała i ułożyła Justyna Kiliańczyk-Zięba.

Dzięki tej „Autobiografii” możemy lepiej poznać tego niezwykłego człowieka. Ja sama, gdy umarł Jan Paweł II, miałam zaledwie 9 lat. Ile więc mogę pamiętać z jego pontyfikatu? Pamiętam jego ostatnią pielgrzymkę do Polski, w 2002 roku. Miałam wtedy 6 lat. Nie wiem, czy miałam wtedy wolne w szkole czy to była sobota, ale pamiętam, że cały dzień oglądałam papieża w telewizji. I pamiętam, że ogromnie chciałam tam jechać i spotkać Jana Pawła II na żywo! Niewiele jednak pamiętam z tego, co mówił (to było tak dawno, a ja byłam tak młoda). Może później, w starszym wieku, słyszałam te słowa… a teraz, ta autobiografia, na nowo pozwala mi do nich wrócić.

Jana Pawła II nie można wykreślić z pamięci Polaków, nie da się o nim tak po prostu zapomnieć, ale także – nie da się o nim niczego nie wiedzieć. Dlatego ta książka, chociaż taka krótka – ma 323 strony, ale więcej w niej zdjęć, niż tekstu – mimo wszystko zawiera to, co warto wiedzieć o Papieżu Polaku. Dlatego gorąco tę książkę polecam. Dodatkowo, słowa Jana Pawła II zawsze pobudzają do refleksji nad własnym życie, więc czas poświęcony na przeczytanie tej książki na pewno nie będzie zmarnowany.

„Nie mów, że to za...

170807 papier G6.
Kompilacja cytatów Karola Wojtyły z różnych źródeł zebrana w chronologiczną całość. Dość dobrze wyważone, nie czuje się przesytu, tylko czasem niedosyt. Na pewno nie męczy ilością faktów czy trudnością wypowiedzi.

170807 papier G6.

Całe życie Papieża-Polaka zawarte w niecałych 200 stronach tekstów jego kazań, przemówień i wspomnień. To co wysuwa się na pierwszy plan to czyste i prawdziwe zaangażowanie w prawidłowy rozwój człowieka oraz dbanie o jego dobro.

Piękna książka. Każdy Polak powinien ją przeczytać. W dobry sposób zostały połączone różne wypowiedzi Jana Pawła II, podzielone na krótkie zagadnienia, dzięki czemu czyta się ją dość lekko. Zostały w niej zawarte pewne powszechnie znane fakty z życia papieża, jak również te mniej znane informacje. Warto zapoznać się z historią życia papieża Polaka.

Literacko to żadne cudo, brak spójności, autobiografii zbyt wiele też znaleźć się nie da. Można powiedzieć, że książka ta to takie bajanie, wspominki starszego człowieka u schyłku życia. Jednak trudno nie ulec emocjom które niesie, nie poczuć tej prawdziwej tęsknoty, miłości i nie przyznać racji prawdom, które w dobitny sposób są zarysowane. Dobrze się czyta też wątki filozoficzne...

Warto się zapoznać z tym świetnie udokumentowanym świadectwem życia ,jednego z największych autorytetów moralnych naszych czasów.

Jedyna tego rodzaju biografia Jana Pawła II. Składa się tylko z tekstów powiedzianych lub napisanych przez Karola Wojtyłę w różnych okresach swojego życia. Ciekawa, bo w całości złożona tylko z jego słów. Może, nie jest to najciekawsza, najbardziej ekscytująca lektura, ale godna zainteresowania.

• Biograficzne
  • Religia