Wyzwolenie z więzów

Okładka książki Wyzwolenie z więzów Ilona Łuczyńska
Okładka książki Wyzwolenie z więzów
Ilona Łuczyńska Wydawnictwo: Lucky Cykl: Pokonać demony przeszłości (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Pokonać demony przeszłości (tom 2)
Lucky
2022-08-22
2022-08-22
literatura obyczajowa romans przemoc gwałt miłość

Drugi i ostatni tom dylogii o dwójce osób pokiereszowanych przez życie, których odwzajemniona miłość okazuje się być najlepszą terapią.

Ta część w moim odczuciu wypadła znacznie słabiej i mniej wiarygodnie niż poprzednia. Mimo przeskoków fabularnych, kolejne etapy rozliczeń z traumami są wrzucane w kolejne rozdziały w bardzo prosty sposób. To dobra powieść obyczajowa, ale pod względem psychologicznym brakuje w niej napięcia – o ironio, bo bohaterów los wcale dalej nie oszczędza pod kątem przykrych zdarzeń.

Dla mnie wymiana zdań bohaterów i przedstawienie ich myśli względem partnera były przesłodzone. To jednak rzecz gustu i trudno tutaj skierować do tej pozycji jakiś realny zarzut. Pod kątem językowym było to rozpisane bardzo dobrze.

Zakończenie dość przewidywalne, ale chyba takie było w tym przypadku najlepsze. Pewne wątki powinny się rozwiązywać się w klarowny, niekoniecznie przekombinowany sposób w tego gatunku literaturze.

!!!Recenzja!!!

Miłość do drugiego człowieka może mieć wiele różnych odmian i bez względu na jej charakter dosyć często kierowana jest do osób, z którymi nie wiążą nasz żadne geny, ani relacje rodzinne. Czasem to właśnie ta obca osoba jest dla nas kimś ważniejszym, dlatego że nas słucha, wspiera i nigdy nie lekceważy. Czasem są też takie przypadki, gdzie po prostu ludzie nie mają krewnych, ale za to cały tłum osób obcych jest z nimi w tych dobrych, jak i złych chwilach.

Zarys fabuły

W książce spotykamy dalsze losy Alison i Jasona borykających się z trudami przeszłości. Wracamy do ich historii w momencie nowej próby ataku ze strony gwałciciela na Ally wracającej z pracy. Szczęśliwie dziewczyna zdołała uciec i schronić się Jasona, jednakże przez to wydarzenie przejdzie załamanie nerwowe i będzie musiała brać silne leki wyciszające. Niestety poprzez swoją upartość decyduje się wkrótce po tym powrócić do swojego domu i normalnego życia. Jason w tym czasie przechodzi przemianę, dzięki czemu Samantha wraz ze swoim mężem Davidem już na zawsze zostaną jego przybranymi rodzicami, co jeszcze nie tak dawno w przypadku tego skrytego człowieka było niemożliwe, by dopuścić kogoś tak otwarcie do swego serca. Natomiast dzięki swym wysiłkom mężczyźnie udaje się stworzyć portret pamięciowy tego gwałciciela. Czego dopuści się ciągle nieuchwytny przestępca? Jakie przeciwności losu czekają bliskich Jasona? Co dobrego spotka Ally i rodziców Jasona? Jak zakończy się ta historia? O tym w książce „Wyzwolenie z więzów” autorstwa Ilony Łuczyńskiej.

Rodzina, nieostrożność, nieudolność funkcjonariuszy

Autorka za sprawą Jasona i jego przyszywanych rodziców ukazała coraz częściej występujące zjawisko, w którym to obcy ludzie są bliżsi i bardziej wyrozumiali dla człowieka. W tym akurat przypadku bohater nie miał swojej rodziny, ale bez względu na to czy się ją ma, czy nie to nigdy nie jest powiedziane, że ktoś obcy się nie otworzy na zagubionego w życiu człowieka stwarzając mu prawdziwy dom lub chociaż jego jakąś namiastkę. Niewolno się zamykać na innych, jeżeli z dobroci serca chcą komuś pomóc. Innym ciekawym wątkiem występującym w prawdziwym życiu (sam słyszałem o takich przypadkach) jest nieostrożność i lekceważenie zagrożenia ze strony Ally. Dziewczyna pomimo nadzwyczajnego wsparcia ze strony Jasona, który się na nią otworzył i za wszelką ceną chciał chronić i tak zdecydowała się wrócić do swojego domu. Nie należy tego tłumaczyć przez chęć bycia samodzielnym zwłaszcza, jeżeli schronienie oferuje ktoś bliski, a sprawca nie został złapany. W takim wypadku jest to nieświadome kuszenie losu w nadziei, że zło może spotkać człowieka tylko raz i jak wspomniałem tak nierozważnie ludzie często postępują pragnąc udowodnić sobie i innym przeróżne rzeczy. Innym problemem jest nieudolność organów ścigania, którzy pomimo uzyskanego od Jasona wizerunku przestępcy mieli problem ze zidentyfikowaniem go. Takie sytuacje niestety zdarzają się na całym świecie i pomimo nowej technologii nadal bywają przypadki, gdzie sprawca chodzi wolno lub ucieka do innego kraju. Czasem w takich sytuacjach winę ponoszą poszczególni funkcjonariusze działający rutynowo lub świadkowie mający jakąś ważną wiedzę o której z różnych względów nie mówią.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z dużym zaciekawieniem, dzięki jej nieprzewidywalności, a także przez to, że potrafiła wywołać u mnie szereg emocji podczas poruszania wcześniej wspomnianych wątków oraz innych wydarzeń. Moim zdaniem jest to thriller połączony z powieścią obyczajową, ale występują tu też elementy kryminału, czy romansu klasycznego, dzięki czemu lektura może spodobać się szerokiemu gronu odbiorców. Zdecydowanie należy najpierw przeczytać pierwszy tom, by można było sięgnąć po tę pozycję. Okładka pasuje do serii i na pewno przykuwa wzrok dzięki przedstawionej smutnej kobiecie na ciemnym tle. Gorąco polecam serię wszystkim czytelnikom lubiącym przeżywać niebezpieczne i emocjonalne historie, które często mają odzwierciedlenie w prawdziwym życiu.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Ilonie Łuczyńskiej oraz Wydawnictwu Lucky.

!!!Recenzja!!!

𝐒𝐩ę𝐭𝐚𝐧𝐞 𝐝𝐮𝐬𝐳𝐞

„𝑁𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑤𝑠𝑧𝑒 𝑑𝑜𝑠𝑡𝑎𝑗𝑒𝑚𝑦 𝑡𝑜, 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜 𝑐ℎ𝑐𝑒𝑚𝑦. 𝑁𝑎 𝑛𝑖𝑒𝑘𝑡ó𝑟𝑒 𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧𝑦 𝑛𝑖𝑐 𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑜ż𝑛𝑎 𝑝𝑜𝑟𝑎𝑑𝑧𝑖ć”.

W ostatnim czasie wybrałam sobie niezbyt optymistyczną lekturę do przeczytania. „Pokonać demony przeszłości” bowiem, jest głębokim studium psychologicznym dwójki bohaterów, którzy przeżyli traumatyczne wydarzenia i cierpią na zespół stresu pourazowego. Opowiada o tym, jak dwójka poranionych przez życie ludzi, próbuje nauczyć się opanować lęk i wrócić do normalnego życia. Napisanie recenzji tych książek było dla mnie ogromnym wyzwaniem, ponieważ autorka porusza w dylogii bardzo ważne tematy, a mnie jej lektura nie przypadła za bardzo do gustu. I nie jest to związane z tym, co książki zawierają, ale ze sposobem, w jaki zostały napisane.

Psycholog Alison, zostaje napadnięta i zgwałcona tuż przy posiadłości Jasona, tylko jego natychmiastowa reakcja na to, co zobaczył na monitoringu, ratuje jej życie.
Jason od lat zmaga się ze stresem pourazowym, po tym, co spotkało go w dzieciństwie, izoluje się od społeczeństwa, tworząc ze swego domu fortecę. Pozbawił się możliwości kontaktu z innymi ludźmi i zamknął na wszelkie uczucia. Los nieoczekiwanie zetknął ścieżki tych dwoje i odtąd pomimo zranień z przeszłości, jakie mają, te ścieżki nierozerwalnie się połączą. Ally i Jason są jak rozbitkowie na środku morza, którzy próbują sobie pomóc, a jednocześnie nie potrafią tego zrobić. Oboje poranieni, oboje bardzo samotni. Ta dwójka, pokaleczonych przez życie ludzi odkrywa, że stali się dla siebie ważni i zaczynają mieć nadzieję, że wspólnie pokonają swoje demony i będą mogli normalnie żyć.

Jason pomimo ogromnych obaw chce wyjść ze swojej strefy komfortu i poczuć odrobinę normalności. Dochodzi do wniosku, że lepiej kochać pomimo strachu przed stratą niż nie kochać wcale i być pustym w środku. Jason nienawidzi, jak ktoś go dotyka. Tylko on sam wie, czym to jest spowodowane, ale nikomu o tym nie opowiada. Nauczył się z tym żyć, ale mimo upływu czasu nie potrafi sobie poradzić z demonami przeszłości. Próbuje za to chronić Ally, bronić ją przed złem całego świata i zapewnić jej bezpieczeństwo.

Na przykładzie głównej bohaterki, łatwo dojść do konkluzji, że psychologowie tak naprawdę nie mają bladego pojęcia o tym, co przeżywają ich klienci, bo nie mieli okazji doświadczyć tego samego. Gdyby każdy psycholog znał takie przeżycia z własnego doświadczenia, to może łatwiej byłoby mu się wczuć w sytuację osoby, która u niego szuka pomocy. I nie chodzi o to, że źle życzę psychologom, ale przecież łatwo jest doradzać, posługując się tylko wiedzą książkową, nie mając najmniejszego pojęcia, z czym tak naprawdę zmagają się ich klienci i co czują.

Dom dla ofiary staje się więzieniem zamiast azylem. Strach przed agresorem jest tak wielki, że nie pozwala opuścić ofierze domu, bo gdy tylko to zrobi, natychmiast rozgląda się z lękiem dookoła, co dla postronnego obserwatora może wydać się dziwaczne, lecz ona nie potrafi inaczej. „𝐷𝑙𝑎 𝑤𝑖ę𝑘𝑠𝑧𝑜ś𝑐𝑖 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑒 𝑝𝑟𝑧𝑒ż𝑦𝑐𝑖𝑎 𝑏𝑦ł𝑦 𝑎𝑏𝑠𝑡𝑟𝑎𝑘𝑐𝑗ą. 𝑇𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑜𝑠𝑜𝑏𝑎, 𝑘𝑡ó𝑟𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑠𝑧ł𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑧 𝑡𝑜 𝑠𝑎𝑚𝑜, 𝑐𝑜 𝑚𝑦, 𝑚𝑜𝑔ł𝑎 𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑒ć, 𝑗𝑎𝑘 𝑡𝑜 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑏𝑎ć 𝑠𝑖ę 𝑧𝑎𝑠𝑛ąć 𝑙𝑢𝑏 𝑤𝑦𝑗ść 𝑧 𝑑𝑜𝑚𝑢. 𝐴𝑙𝑏𝑜 𝑏𝑎ć 𝑠𝑖ę 𝑐𝑧𝑦𝑗𝑒𝑔𝑜ś 𝑑𝑜𝑡𝑦𝑘𝑢 𝑡𝑎𝑘 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑜, ż𝑒 𝑑𝑜𝑠𝑡𝑎𝑤𝑎ł𝑜 𝑠𝑖ę 𝑛𝑎𝑝𝑎𝑑ó𝑤 𝑝𝑎𝑛𝑖𝑘𝑖 𝑛𝑎 𝑠𝑎𝑚ą 𝑚𝑦ś𝑙 𝑜 𝑝𝑜𝑑𝑎𝑛𝑖𝑢 𝑘𝑜𝑚𝑢ś 𝑟ę𝑘𝑖 𝑛𝑎 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑡𝑎𝑛𝑖𝑒”.

„Pokonać demony przeszłości” to trudna, monotonna, klaustrofobiczna i przygnębiająca lektura. Fabuła powieści tak naprawdę oparta jest na przeżyciach i odczuciach dwójki bohaterów. Ich powolnym powracaniu do rzeczywistości i próbą życia w realnym świecie. Całość jest tak skonstruowana, jakby oprócz tej dwójki świat wokół nich nie istniał. Jason i Ally znają się już blisko rok, a zachowują się tak, jakby wcale się nie znali, każde zamknięte w świecie swoich krzywd. Są blisko siebie, a zarazem dzielą ich lata świetlne.

Męczące było dla mnie to ich nieustanne tkwienie w traumie. Ciągle któreś z nich boryka się z napadami paniki, przechodzi załamania nerwowe. Niby chcą się uporać z przeszłością, a wciąż wracają do punktu wyjścia. Albo Ally wyciąga Jasona z dołka, albo odwrotnie. I tak w kółko. Ilość powtórzeń stała się w końcu nie do zniesienia, chociaż zdaję sobie sprawę, że w ten sposób autorka chciała podkreślić ogrom cierpień bohaterów. Liczyłam trochę na zmianę narracji w drugiej części, ale niestety znów to samo. Ilość nieszczęść spadających w tak krótkim czasie na tę parę przechodzi ludzkie pojęcie. Autorka ze szkodą dla fabuły za bardzo skupiła się na emocjach tej pary, wałkując je bez końca, aż do znudzenia.

Mur, który dzieli tę dwójkę, powoli zaczyna się kruszyć, a oni stają się sobie coraz bliżsi. Gdzieś zaczyna być widać światełko w tym mrocznym tunelu i para ma szansę pokonać barierę, która ich dzieli, chociaż przed nimi jeszcze daleka droga do normalności.

Trochę przeszkadzało mi nieznane miejsce akcji, bo jedynie imiona bohaterów wskazują na to, że nie dzieje się to w Polsce. Dlaczego polska autorka umieszcza akcję swojej powieści za granicą, niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie? Znalazłam też parę nieścisłości, ale nie mogę o nich napisać, nie zdradzając fabuły. Cały czas oczekiwałam, kiedy wreszcie zostanie zatrzymany oprawca Ally, ale niestety mimo sporej pomocy ze strony Jasona, policja nie potrafi go namierzyć, a ten ciągle cieszy się wolnością i napada na kolejną kobietę.

„Pokonać demony przeszłości” to wstrząsający obraz tego, jak kobieta psycholog, która ma pomagać innym w krytycznych sytuacjach, nie potrafi uporać się ze swoimi emocjami, gdy spotyka ją nieszczęście. Gdy sama doświadcza tego, o czym opowiadają ofiary, jej książkowa wiedza na nie wiele się zdaje. Oprócz tego przekonujący opis strachu ofiary gwałtu, przed pójściem na policję z obawy przed napiętnowaniem. Autorka sugestywnie przedstawia wszystkie procedury, jakie musi przejść. Nieprzyjemnych i upokarzających, dlatego ofiary bardzo często nie chcą zeznawać. "𝑇𝑢ż 𝑝𝑜 𝑡𝑦𝑚, 𝑗𝑎𝑘 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎ł𝑎𝑚 𝑧𝑔𝑤𝑎ł𝑐𝑜𝑛𝑎, 𝑜𝑑𝑎𝑟𝑡𝑎 𝑧 𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑐𝑜ś𝑐𝑖 𝑖 𝑔𝑜𝑑noś𝑐𝑖, 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎𝑗ę 𝑝𝑜𝑛𝑜𝑤𝑛𝑖𝑒 𝑢𝑝𝑜𝑘𝑜𝑟𝑧𝑜𝑛𝑎. 𝑆𝑡𝑜𝑗ą𝑐 𝑡𝑎𝑚, 𝑑𝑟żą𝑐𝑎 𝑧 𝑡𝑎𝑟𝑔𝑎𝑗ą𝑐𝑦𝑐ℎ 𝑚𝑛ą 𝑒𝑚𝑜𝑐𝑗𝑖 i 𝑡𝑤𝑎𝑟𝑧ą 𝑧𝑎𝑙𝑎𝑛ą ł𝑧𝑎𝑚𝑖 𝑤𝑠𝑡𝑦𝑑𝑢, 𝑚𝑎𝑟𝑧ę 𝑗𝑒𝑑𝑦𝑛𝑖𝑒 𝑜 𝑡𝑦𝑚, 𝑏𝑦 𝑧𝑎𝑚𝑘𝑛ąć 𝑠𝑖ę 𝑤 ł𝑎𝑧𝑖𝑒𝑛𝑐𝑒 𝑖 𝑧𝑚𝑦ć 𝑝𝑜𝑑 𝑝𝑟𝑦𝑠𝑧𝑛𝑖𝑐𝑒𝑚 𝑐𝑎ł𝑦 𝑏𝑟𝑢𝑑, 𝑗𝑎𝑘𝑖 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎𝑤𝑖ł 𝑛𝑎 𝑚𝑜𝑖𝑚 𝑐𝑖𝑒𝑙𝑒 𝑔𝑤𝑎ł𝑐𝑖𝑐𝑖𝑒𝑙". A potem musi żyć z palącym stygmatem, jakby miała na czole wyryty napis, że została zgwałcona. Nawet jeśli uda złapać się sprawcę ofiara ponownie jest wystawiona na upokorzenie, tym razem publiczne, a napastnik dostaje za to śmiesznie niski wyrok.

Z tej historii można wyciągnąć jeden wniosek, że dobrze mieć koło siebie osobę, która w razie kłopotów nas wesprze i nie pozwoli zanurzyć się w odmętach smutku. Jason uratował Ally życie, natomiast ona uratowała go z jego własnego więzienia i tchnęła w niego życie.

„𝐾𝑖𝑒𝑑𝑦 𝑘𝑜𝑐ℎ𝑎𝑚𝑦 𝑘𝑜𝑔𝑜ś, 𝑝𝑜ś𝑤𝑖ę𝑐𝑒𝑛𝑖𝑒 𝑠𝑖ę 𝑑𝑙𝑎 𝑑𝑟𝑢𝑔𝑖𝑒𝑗 𝑜𝑠𝑜𝑏𝑦 𝑛𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑗𝑢ż 𝑡𝑎𝑘𝑖𝑒 𝑡𝑟𝑢𝑑𝑛𝑒, 𝑡𝑎𝑘 𝑠𝑎𝑚𝑜 𝑗𝑎𝑘 𝑝𝑜𝑘𝑜𝑛𝑦𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑤ł𝑎𝑠𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑙ę𝑘ó𝑤 𝑖 𝑜𝑔𝑟𝑎𝑛𝑖𝑐𝑧𝑒ń”

Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Lucky

𝐒𝐩ę𝐭𝐚𝐧𝐞 𝐝𝐮𝐬𝐳𝐞

Książka stanowi drugą część cyklu „Pokonać demony przeszłości”, której bohaterami są Alison i Jason.
W tej części Alison na swej drodze ponownie spotyka swego gwałciciela. Czy tym razem uda jej się przed nim obronić? Oczywiście cały czas może liczyć na pomoc ze strony Jasona, który otacza ją opieką. Oboje coraz bardziej się przed sobą otwierają.

Według mnie całość jest trochę przerysowana. W życiu mamy zarówno radości i smutki. Tutaj jest tylko ciemna, a wręcz czarna strona życia, co wydaje się mało prawdopodobne. Całość jest bardzo dołująca.
Książkę oceniam na niepełne 6 pkt.

Według mnie całość jest...

Pierwsza część tej historii zakończyła się wydarzeniem, które wywołało ciarki na ciele. Nie mogłam czekać i nie sięgnąć od razu po tom drugi, który był również interesujący, jak i jego poprzednik.
Pełna emocji kontynuacja historii Ally i Jasona. Ludzi całkowicie skrzywdzonych przez los, mających tylko siebie na świecie i wydarzenia, których doświadczyli. Niezmiernie ciężko jest im odnaleźć się w rzeczywistości, która nie była dla niech przychylna. Znaleźli się w złym miejscu, o złym czasie, a do tego przeszłość nieustannie do nich wraca. W tym tomie, Jason niczym hero, przeradza się, wychodzi ze swojej strefy komfortu i próbuje uratować cierpiącą Ally. Czytelnik może doświadczyć pięknego uczucia, okraszonego ogromnym poświeceniem się dla drugiej osoby.
Choć przyznam, że ta część już mnie nie zaskoczyła, nie spowodowała aż takich emocji jak poprzedniczka, to dobrze spędziłam z nią czas. Miejscami miałam wrażenie, że jest to niemalże powtórzenie historii, tych samych słów, zachowań. Nie było to złe, bo pierwsza część mnie porwała, jednak wolałabym poczuć świeżość, której mi troszkę zabrakło.

Banalne jest stwierdzenie, że każdy z nas dźwiga jakiś bagaż trudnych doświadczeń, ale jest ono niesamowicie prawdziwe. Nie ma ludzi, których nigdy nie spotkała żadna przykrość, którzy nie musieli mierzyć się z przemocą i złymi intencjami innych. To wcale nie znaczy, że świat jest pełen wzajemnie krzywdzących się złych ludzi. Chociaż osób czyniących zło jest mało czasami nasza bezczynność przyczynia się do tego, że mogą rozszerzać działania na wiele osób.
„Każdy z nas niesie na swych barkach jakiś bagaż, tylko jedni mniejszy, a inni większy – odparł na pozór nonszalancko. – Nam dostało się trochę więcej niż niektórym. Tylko od nas zależy, czy udźwigniemy ten bagaż, czy nie. – Usłyszałam mądre słowa z jego ust. – Będzie lepiej. Nie dziś ani nie za miesiąc, ale z każdym tygodniem ból będzie mniejszy. Aż w końcu pogodzisz się z tym, co się wydarzyło, i nauczysz się normalnie funkcjonować, a nawet cieszyć się życiem. Jestem tego pewien”.
Każdy z nas miał lepsze i gorsze chwile w życiu, momenty, kiedy do naszej codzienności wchodziła brutalność i przemoc, z której obecności inni wcale nie muszą sobie zdawać sprawy. Właśnie dlatego ważne jest empatyczne podejście, umiejętność pomagania, kiedy widzimy innych w trudnych sytuacjach czy gdy ich zdrowie lub życie są zagrożone. Traumatyczne przeżycia na wiele lat lub na całe życie potrafią zmienić ofiarę, dlatego wymaga ona szczególnego wsparcia i zrozumienia. Właśnie o takich problemach jest cykl „Pokonać demony przeszłości” Ilony Łuczyńskiej.
Pierwszy tom zatytułowany „Bolesna tajemnica” otwiera atak gwałciciela na Ally. Janson pracuje w swoim niezwykłym domu posiadającym bardzo dobry monitoring i zabezpieczenia antywłamaniowe. Na ujęciu jednej z kamer dostrzega dziwny ruch. Widzi mężczyznę atakującego kobietę. Nie zastanawiając się pędzi, aby jej pomóc. Niestety jego posiadłość jest dość duża i nim dobiega jest już w pewnym sensie za późno. Napastnik zdążył zgwałcić ofiarę. Kobieta leży nieprzytomna, ale na szczęście żyje, a przepłoszony gwałciciel ucieka z jej torebką.
Mierzący się z lękami społecznymi Jason nie chce dzwonić po pogotowie i policję. Za dużo ludzi może obudzić jego lęki. Wie jednak, że musi pomóc pokrzywdzonej. Zabiera ją do domu i prosi znajomą lekarkę o wizytę. Okazuje się, że poszkodowana jest psycholożką pomagającą ofiarą przemocy seksualnej. Właśnie z tego powodu nie chce nikogo zawiadamiać. Doskonale zdaje sobie sprawę jak wygląda procedura zgłaszania gwałtu i wie, że to kolejna trauma dla poszkodowanych. Chce tego uniknąć. Mimo tego musi zmierzyć się z lękami oraz załatwić wiele spraw: od blokady kart bankomatowych, zgłoszenia kradzieży dowodu po wymianę zamków w drzwiach domu i samochodu oraz montaż zabezpieczeń.
Ally jest roztrzęsiona. Skupia się na swoich lękach i z tego powodu jest nieufna, ale zdystansowanie Jasona i jego chęć pomocy, podpowiedzi, w jaki sposób powinna się zabezpieczyć, racjonalne podejście do bezpieczeństwa i tego, o co zadbać sprawia, że czuje się przy nim coraz lepiej. Ma też wsparcie ze strony najlepszej przyjaciółki, która czuwa nad nią.
Wchodząc do tej historii stopniowo poznajemy trudne przeżycia z życia obu bohaterów. Jason musi zmierzyć się z demonami z własnej przeszłości. Widzimy jego trudne dzieciństwo, w którym nie zabrakło bezdomności oraz przemocy (zarówno doświadczonej jak i widzianej). Wie, że bardzo wiele zawdzięcza lekarce, z którą od lat utrzymuje znajomość.
Pisarka daje nam cenną lekcję tego jak pomagać. Bohaterzy wspierający innych robią wiele dobrego, ale jest to pomoc z uszanowaniem woli drugiej osoby. Kiedy dostrzegają umiejętności u potrzebującego robią wszystko, aby mógł je rozwijać. I właśnie w ten sposób Jason z bezdomnego chłopaka przez lata przeistacza się w geniusza komputerowego, który dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom jest niezależny i przez to nie musi narażać się na ciągłe mierzenie z własnymi lękami.
„Wyzwolenie z więzów” pozwala nam zobaczyć jak bardzo bohaterów zmieniły relacje między nimi. Opowieść otwiera kolejne traumatyczne wydarzenie. Po roku od gwałtu Ally na parkingu przy pracy spotyka gwałciciela. Mężczyzna śledzi ją. Może to robić, ponieważ posiada wszystkie jej dane z dokumentów z ukradzionej torebki. To wydarzenie wytrąca ją z równowagi i sprawia, że kobieta jest przerażona. Jedzie do Jasona, na którego może liczyć. Jej przyjaciel przejmuje się całą sytuacją i uświadamia sobie jak niesamowicie krucha jest psychika zgwałconej kobiety. Skupia się na pomaganiu jej. Niestety w okolicy dochodzi do kolejnego gwałtu i trzeba w końcu zgłosić sprawę na policję, zgromadzić dowody i zrobić wszystko, aby nie mógł on krzywdzić innych. I tu znowu z pomocą przychodzą Jasonowi jego niezwykłe umiejętności. Pisze program komputerowy pozwalający na identyfikację twarzy, wyszukuje na lokalnych kamerach sprawcę. Okazuje się, że algorytm nie wskazał jednej osoby. W śledztwie będzie musiała pomóc Ally. Czy będzie w stanie? Jak będą zmieniały się relacje bohaterów? Czy uda im się uporać z demonami z przeszłości?
„Byliśmy jak dwoje rozbitków, próbujących przetrwać na bezludnej wyspie, pełnej dzikich zwierząt. W ciągłym strachu, wiecznie czujni, spodziewający się ataku, bez szans na swobodny oddech”.
Ilona Łuczyńska zabiera nas w świat bardzo trudnych doświadczeń bohaterów. Widzimy kolejne etapy zmagania się z traumami oraz dojrzewanie do ścigania sprawcy, aby już nigdy więcej nie skrzywdził innych. W tej historii bardzo duże znaczenie ma to, na jakich ludzi trafiły ofiary. Brak wsparcia ze strony otoczenia kończy się tragicznie. Na szczęście Jason i Ally uzyskali pomoc oraz pewność, że mają na kim polegać.
„Czasem nie liczą się więzy krwi, a więź emocjonalna. Poczucie, że komuś na tobie zależy i w razie kłopotów nasz na kogo liczyć, a ten ktoś cię nie zostawi ani nie skrzywdzi, jest bezcenne”
„Pokonać demony przeszłości” to cykl zabierający nas do świata trudnych tematów, naruszania strefy intymnej, namaści, przemocy. Widzimy jak te doświadczenia wpływają na ich późniejsze życie. Uświadamiamy sobie też, że czasami przeżycie takich ludzi to przypadek. Do tego z książki płynie bardzo ważne przesłanie: trzeba zgłaszać przestępstwa, aby uchronić innych przed podobnymi przeżyciami. Ilona Łuczyńska rewelacyjnie opisuje problemy, z jakimi mierzą się ofiary. Nie brakuje tu długotrwałej terapii, powrotu koszmaru, wsparcia farmakologicznego oraz opieki innych nad poszkodowanymi. Pisarka świetnie wyjaśnia, co zniechęca ofiary gwałtów do zgłaszanie przestępstwa na policji.
Mimo trudnych tematów mamy tu ciepłą opowieść o wzajemnym wsparciu, pomaganiu, mierzeniu się z własnymi emocjami i dzięki temu nie jest to powieść przybijająca. Obserwujemy jak wzajemne wsparcie bohaterów na nich wpływa, a to wytwarza poczucie, że nasze czyny mają znaczenie i my też możemy zdziałać dla innych bardzo wiele okazując zrozumienie i towarzysząc takim osobom, kiedy mierzą się z lękami. Autorka rewelacyjnie opisała zespół stresu pourazowego. Mamy tu bardzo realistyczne etapy zmagania się z doświadczeniami. Wzruszająca, pełna emocji historia o walce, o normalne życie bez bólu i lęku.

Pierwszy tom zakończył się w taki sposób, że czytelnik stał się tykającą bombą, która bez drugiego tomu, jest w stanie eksplodować!
Ależ ja kocham takie książki 🥰🥰🥰
Alison wychodząc na prostą po brutalnym gwałcie, ponownie napotyka swojego oprawcę. To spotkanie ponownie obudzi demony przeszłości, wyzwalając w kobiecie fale obaw.
Choć Jason będzie starał się być dla niej podporą, wrodzona przekora z psychologicznym umysłem postanowi uporać się z tym w odosobnieniu.

Miotające kobietą przeciwieństwa, nie będą w stanie pozwolić jej na głęboki oddech. Tym bardziej, że zło tylko czeka na moment, w którym każdy poczuje się pewnie...
Czy walka z ciemnością przyniesie oczekiwany efekt?
Czy uda im się wyjść cało z tego starcia?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

To jedna z dylogi, która utknie w pamięci na długi czas. Autorka uwzględniła w postaciach ich charaktery, dzięki czemu możemy napawać się tak wieloma sprzecznościami, z którymi przyjdzie im się zmagać.
Bardzo podobało mi się to, że tym razem ofiarą była osoba, która na codzień wyprowadza poszkodowanych z traum po gwałtach. Dzięki temu nie tylko możemy poznać proces radzenia sobie z tragedią, ale również sprawdzić, jak on ma się w praktyce.
Jeśli chodzi o Jasona, to jest kolejnym przykładem, który pokazuje, że zamożność człowieka nie czyni go lepszym. To od siły naszego charakteru zależy, czy będziemy w stanie poradzić sobie z naszym życiem.

Jest to niezwykle pouczającą opowieść o życiu, która wyzwoli w nas ogromne pokłady empatii. Pozwoli zastanowić się nad naszymi czynami i sprawi, że przekonamy się do sięgania po pomoc.

Ależ ja kocham takie książki 🥰🥰🥰
Choć Jason będzie starał się być dla niej...

💔💔RECENZJA💔💔
Jak się macie książkoholicy... Jakie plany na weekend?
Dziś chciałam się z wami podzielić moja opinia o...
🍁,,Wyzwolenie z więzów" "Pokonać demony przeszłości " Tom II
🍁 Ilona Łuczyńską
🍁Wydawnictwo Lucky

"Byliśmy jak dwoje rozbitków, próbujących przetrwać na bezludnej wyspie, pełnej dzikich zwierząt. W ciągłym strachu, wiecznie czujni, spodziewający się ataku, bez szansy na swobodny oddech. Ktoś patrzący na nas z boku pomyślałby, że jesteśmy nieźle popieprzeni, tylko że on nie przeszedł tego co my"
Gdy skończyłam czytać pierwszą część jedyne co na myśl i język mi się cisło to niecenzuralne słowa...o....żesz....
Więc od razu wzięłam do ręki drugi tom serii #pokonaćdemonyprzeszłości. To kolejna mega duża dawka emocjonalna jaką zafundowała nam autorka, ona nie ma w zwyczaju oszczędzać swoich bohaterów.
Nie będę wam zdradzać co wydarzyło się w tej części, ale powiem wam jedno.....zdecydowanie musicie poznać to zakończenie....
Wydawało mi się,że autorka już wyczerpała pomysły na historię, ale to było bardzo mylące. Tyle przeciwności jakie musieli pokonać nasi bohaterowie zdaje mi się, że można by było obdarować kilku innych. Ale to właśnie te problemy, przeżycia nadały cały wachlarz emocjonalny tej książce.
A dodatkowo wątek kryminalny sprawia że czasami siedziałam z otwarta buzia i niedowierzałam co czytam.
Ogromnie dziękuję za możliwość poznania Ally i Jasona. Ta historia zostanie w mej pamięci na długo.

💔💔RECENZJA💔💔
Jak się macie książkoholicy... Jakie plany na weekend?
Dziś chciałam się z wami podzielić moja opinia o...
🍁,,Wyzwolenie z więzów" "Pokonać demony przeszłości " Tom II
🍁 Ilona Łuczyńską
🍁Wydawnictwo Lucky

,,Spojrzałam na dom i zobaczyłam, że Jason już na mnie czeka. Zaparkowałam obok niego i rzuciłam mu się na szyję".

Jason i Ally bardzo zbliżyli się do siebie. Wszystko układa się tak jakby chcieli. Mężczyzna zbiera się nawet na odwagę i wyznaje dziewczynie co wydarzyło się w jego życiu. Oboje zaczynają się otwierać. Wychodzą do ludzi a nawet okazują sobie uczucia. Lecz niestety sielankowe życie kończy się z dniem kiedy na drodze Ally staje jej oprawca który nie ma dobrych intencji.

,,Nie wiedziałam co mam teraz zrobić. Bałam się wrócić do domu. On przyszedł do mojej pracy, do miejsca, gdzie czułam się najbezpieczniej. Zabrał mi moją pewność siebie, godność, a teraz i to. Nic mi już nie zostało, tylko życie w ciągłym strachu. Uświadomiłam sobie, że już chyba nigdy nie będę się czuła bezpieczna".

Kochani ,, Wyzwolenie z więzów" to drugi tom dylogii pokonać demony przeszłości. Dzieje się tu sporo, dużo więcej niż w pierwszej części. Autorka tak zakończyła pierwszy tom że od razu zabrałam się za drugi. Zwroty akcji i emocje jakie są w książce nie pozwalają zaczerpnąć tchu chce się więcej i więcej. To na co bohaterowie zostali wystawieni jestem pod wrażeniem, ile autorka pracy i serca włożyła w tę historię. Oczywiście nie zabraknie tu też momentów w których łezka z oka ucieka.
Gorąco polecam ❣️

Urazy psychiczne pozostawiają w człowieku trwały ślad. Oczywiście, wiele zależy od specyfiki danej osoby, jednak są wydarzenia, wobec których nawet najsilniejsi nie są w stanie przejść obojętnie. Każdemu poradzenie sobie z doznanymi traumami zajmuje inną ilość czasu, bowiem każdy człowiek jest inny, podobnie jak jego psychika. Nie ma recepty na wsparcie skrzywdzonych przez los lub innych ludzi, jednak z całą pewnością zawsze pomocne będą bezwarunkowa miłość i zrozumienie. Lecz znalezienie tego w świecie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Alison i Jasona nadal czeka wiele wyzwań, a ich wspólny happy end nie jest wcale tak pewny, jak mogłoby się wydawać. Przed nimi cały ogrom trudnych sytuacji, które sprawią, że będą musieli wyjść ze swoich stref komfortu, a to może zaważyć na wszystkich postępach, które dotąd uczynili. Czy trudne doświadczenia, które nadal na nich czekają, wzmocnią ich psychikę i wzajemne uczucia, którymi się darzą? A może nie będą w stanie unieść już więcej, nawet próbując kroczyć przez życie wspólnie?
"Wyzwolenie z więzów" to tom, w którym bohaterowie ostatecznie rozliczają się z przeszłością, by finalnie docenić to, co naprawdę w życiu ważne. Chwile spokoju, wręcz sielankowości i naturalnego biegu życia, przerywają niespodziewane zwroty akcji, których trudno się spodziewać. Autorka stawia przed bohaterami wiele wyzwań, a ogrom ciosów jaki do tej pory na nich spadł, to koniec tych, które będa musieli przyjąć. Oni nadal będą wystawieni na wiele prób, które powoli ale skutecznie będą przyczyniać się do jeszcze większych zmian zachodzących w nich samych. W tej książce poruszone zostaną kwestie związane ze skutecznością służb, która przekłada się na bezkarność ogromu osób, które powinny ponosić konsekwencje swoich zachowań czy dewiacji. Niestety, często szanse na skuteczne działania przekreśla biurokracja czy przepisy, co w znakomity sposób ukazuje w powieści Autorka. W tej dylogii uderza znakomity portret bohaterów, bowiem ich chwiejność, ich zachowania, które mogą wydawać się dziwne, a nawet nielogiczne, ich strach i zmiana priorytetów, są znakomicie odzwierciedlone. Widać, że Autorka włożyła sporo pracy w kreację Jasona i Alison, jak również całej fabuły, która przede wszystkim ma odzwierciedlać mierzenie się z dramatycznymi sytuacjami, na które wystawia życie. Podkreślę raz jeszcze, że to powieść niezwykle realistyczna i bardzo emocjonalnie napisana. Jedynie lektura obu tomów daje pełen wgląd zarówno w historię głównych postaci jak i pełen obraz tego, co Autorka chciała przekazać. Przyspieszone bicie serca przy lekturze jest gwarantowane! Ze swojej strony polecam każdemu, kto szuka bardziej wymagającej pozycji obyczajowej.

• Obyczajowe
  • Rok 2023