Bolesna tajemnica

Okładka książki Bolesna tajemnica Ilona Łuczyńska
Okładka książki Bolesna tajemnica
Ilona Łuczyńska Wydawnictwo: Lucky Cykl: Pokonać demony przeszłości (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Pokonać demony przeszłości (tom 1)
Lucky
2022-08-22
2022-08-22
literatura obyczajowa romans miłość przemoc gwałt

Książka „Bolesna tajemnica” to bardzo wartościowa tematycznie, wręcz terapeutyczna pozycja dla osób zmagających się z różnego rodzaju traumami, posiadających blokady w kontaktach społecznych. Powieść czyta się bardzo dobrze, ale moim zdaniem kolejne przełomowe wydarzenia są nie do końca realistycznie rozciągnięte w czasie. Trudno mi, niestety, uwierzyć, żeby tak szybko w ludziach następowały pewne zmiany.
Po drugi tom na pewno sięgnę.

"Nikt nie miał prawa nas oceniać. Bo jeśli chcesz kogoś krytykować, najpierw wejdź w jego buty, przejdź w nich przez jego życie i zobacz, co uczyniło z niego człowieka, którym obecnie jest".

Jason to tajemniczy geniusz komputerowy, człowiek z ogromnym bagażem trudnych doświadczeń, które są widoczne w postaci blizn, nie tylko na jego ciele, ale i duszy; z ograniczonym zaufaniem do ludzi i do świata w ogóle. Odczuwa lęk przed bliskością drugiego człowieka, a anonimowość postrzega jako gwarancję swojego bezpieczeństwa. Czuć tu ogromną samotność i jeszcze większą potrzebę całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Pewnego dnia mężczyzna staje się świadkiem brutalnej napaści na kobietę i wtedy właśnie, w dramatycznych okolicznościach, na jego drodze staje Allison. Od tego momentu, naprawdę wiele się zmieni.
Tak oto w ręce czytelnika trafia historia, która ukazuje przerażające oblicze ludzkiej natury, którego nie sposób sobie nawet wyobrazić, ogrom bólu, który niejednokrotnie złamie ci serce i walkę z demonami przeszłości, od których uciec nie sposób. Podobno każdy z nas nosi swój krzyż, ale tej dwójce przypadł w udziale naprawdę wyjątkowo ciężki. Ta opowieść jest mroczna, bolesna i trudna. Pełna cierpienia, które jest wręcz namacalne, lęku i wstydu. Wstrząsająca. Jednocześnie pełna troski i dająca nadzieję. To pokazanie trudnej drogi, ku normalności i próbie cieszenia się, tym co jest, bez oglądania się na to, co było. O powoli budzącym się zaufaniu, które być może będzie szansą na zbudowanie w przyszłości pięknej relacji. Czy tych dwoje życiowych rozbitków, będzie miało szansę na dotarcie do wspólnego portu? O tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję, bo na swojej drodze możesz spotkać Anioła, który będzie dmuchał w twoje skrzydła, oświetli twoją drogę i nada jej właściwy kierunek. Wszystko to sprawia, że czytana przeze mnie opowieść wywołuje wiele skrajnych emocji. Porusza i wzrusza, sprawiając, że radość miesza się tu ze łzami. Życie każdego z nas jest sumą różnych doświadczeń. Jedne są dobre, inne bywają złe.
Niestety, z reguły to te drugie zostają z nami najdłużej, często stając się naszym ciężarem i choćbyśmy bardzo chcieli, nie potrafimy ich wymazać z pamięci, a ich konsekwencje odbijają się echem w naszej psychice i kładą cieniem na naszym życiu przez długie lata.
Jestem pewna, że napisanie tej historii kosztowało Autorkę ogromnie dużo emocji, w które umie jak nikt. Wiem coś o tym ❤️
Choć w tym przypadku nawet mnie, zaskoczyła. Z niezwykłą wrażliwością, delikatnością i ogromnym wyczuciem, dotyka tego, co trudne, kreując bohaterów tak prawdziwych, że już bardziej się nie da. Naprawdę.
Ilonko, powiedzieć, że ta historia zrobiła na mnie ogromne wrażenie, to jakby nic nie powiedzieć. A nikt tak dobrze jak Ty, nie wie, że ja zawsze mówię to, co myślę...
Jestem z Ciebie ogromnie dumna i bardzo Ci dziękuję za tę historię. To dla mnie ogromnie ważna książka, z wielu względów. Obie je znamy❤️
Jakże ja jestem ciekawa, co tam zgotowałaś swoim bohaterom w drugim tomie... Niedługo to sprawdzę. I Wy też nie wahajcie się ani chwili dłużej i dajcie szansę tej historii, bo jest tego warta.

Historia mroczna i bolesna.
Chwilami odkładałam by złapać oddech i ochłonąć.
Autorka w mistrzowski sposób pokazała jak trudna chwilami wręcz niemożliwa jest walka z samym sobą po traumatycznych doświadczeniach.
Ile siły,odwagi i samozaparcia wymaga by odzyskać chociaż odrobinę normalności.
Jak trudny jest proces zdrowienia .
I jak nie zawsze kończy się sukcesem.

To książka która budzi ogrom emocji.
I nie da o sobie zapomnieć.

Historia mroczna i bolesna.
Chwilami odkładałam by złapać oddech i ochłonąć.
Ile siły,odwagi i samozaparcia wymaga by odzyskać chociaż odrobinę normalności.
Jak trudny jest proces zdrowienia .
I jak nie zawsze kończy się sukcesem.

To...

Wybierając tą lekturę, wiedziałam, że będzie ona ciężka, ale nie myślałam, że aż tak. Lubię balans - po obyczajówce, romansie lubię sięgnąć po coś cięższego, zupełnie przeciwieństwo, ale to co tutaj otrzymałam, wbija w fotel i przyprawia o łzy... Autorka stworzyła naprawdę świetną aczkolwiek mroczną i bolesną historię....
Kochani poznajcie Jasona - młodego mężczyznę, bardzo boleśnie doświadczonego przez życie od najmłodszych lat. Praktycznie żyjący na ulicy i walczący o przetrwanie i każdy kolejny dzień. Kiedy jego rówieśnicy oglądali TV bądź spędzali czas w przytułkach, ciepłych domach, on szukał jedzenia i miejsca na przetrwanie kolejnej nocy. Na szczęście los stawia na jego drodze dwie dobre duszyczki, które sprawiają, że wychodzi on na prostą. Jako dorosły mężczyzna tworzy programy komputerowe , alarmy i zabezpieczenia. Ma swoją twierdzę, naszpikowaną elektroniką i z pozoru odzyskał spokój, jednak nadal unika dotyku - czym to jest spowodowane ?
Pewnego dnia jest świadkiem brutalnej napaści na kobietę, która zostaje pobita i zgwałcona. Jason ratuje kobietę - Alison z rąk oprawcy i pomaga jej stanąć na nogi. Pomimo strachu przed dotykiem i obawą kontaktu, mężczyzna daje Alison swoje wsparcie. Rodzą się w nim nieznane dotąd uczucia i przemyślenia.
Ally z zawodu jest psychologiem, jednak teraz sama będzie potrzebować pomocy, aby jakoś stanąć na nogi, aby znowu na nowo nie przeżywać tego, co się stało.....
Czy kobieta poradzi sobie z traumą ? Czy Jason pokona swoje lęki i obawy? Jak ich znajomość wpłynie na ich życie? Czy będą potrafili sprostać przeciwnościom losu?.....
Nie trzeba dużo się rozpisywać, książka broni się sama, zachęcam do lektury....

Kochani poznajcie Jasona - młodego mężczyznę,...

" Pokonać demony przeszłości" jest głębokim studium psychologicznym dwójki bohaterów, którzy przeżyli traumatyczne wydarzenia i cierpią na zespół stresu pourazowego. Opowiada o tym, jak dwójka poranionych przez życie ludzi, próbuje nauczyć się opanować lęk i wrócić do normalnego życia. Recenzja obu części znajduje się pod drugim tomem "Wyzwolenie z więzów"

Jest to pierwsza część cyklu „Pokonać demony przeszłości” Ilony Łuczyńskiej.
Alison zostaje napadnięta tuż przed posiadłością Jasona Unworthya, który obserwuje zdarzenie na monitorze monitoringu. Widząc co się dzieje od razu rusza na pomoc dziewczynie, jednak jest już za późno. Zabiera ją do swojego domu i wzywa do niej swoją przyjaciółkę doktor Samanthę Jones, która udziela pierwszej pomocy. Od tej sytuacji rozpoczyna się znajomość Ally i Jason, którzy mają za sobą traumatyczne przeżycia i są pokiereszowani przez los. Każde z nich musi pokonać swoje demony.

Niestety tym razem książka mnie nie urzekła. Za dużo było w bohaterach bólu, cierpienia i tragizmu, aby całość uznać za coś realnego, coś co mogło się rzeczywiście zdarzyć.
Książkę oceniam na 6 pkt.

Jest to pierwsza część cyklu „Pokonać demony przeszłości” Ilony Łuczyńskiej.

Są w życiu takie doświadczenia, które kształtują nasze charaktery. Doświadczenia, które często są balastem, a nawet piętnem. Takie chwile, których nie da się zapomnieć. Momenty, które powodujące bolesne wspomnienia.
Ciężko mówić o takich wydarzeniach, jeszcze ciężej z nimi żyć. Jason doświadczył za dziecka piekła. Cierpienie fizyczne to nic w porównaniu z psychicznym. Ono zostaje na lata.
Niezwykle przejmująca opowieść o osobach, które zostały pokrzywdzone przez zupełnie obcych ludzi. Autorka poruszyła niesamowicie trudne tematy i zmierzyła się z nimi bardzo dobrze. Przemoc seksualna jest najgorszym przestępstwem jakiego można doświadczyć. Odczuwalne były smutki, a cierpienie niemalże namacalne. Jako czytelnik doświadczyłam tej książki całą sobą. Byłam obok bohaterów i płakałam razem z nimi. Niesamowite emocje towarzyszą podczas czytania, a słowa znajdujące się w książce targają naszymi uczuciami. Przedstawiona historia może dotyczyć każdego z nas, może dlatego tak osobiście się ją odczuwa.
Pani Ilona już nie raz pokazała niesamowity warsztat autorski. Potrafi zaciekawić czytelnika i sprawić, że lektura jest nieodkładana. Jedynym małym minusem była ilość powtórzeń, ale wiem, że ten zabieg był na potrzeby podkreślenia cierpienia Jasona i Ally. Warto sięgnąć, jeśli lubicie emocjonujące książki.

Banalne jest stwierdzenie, że każdy z nas dźwiga jakiś bagaż trudnych doświadczeń, ale jest ono niesamowicie prawdziwe. Nie ma ludzi, których nigdy nie spotkała żadna przykrość, którzy nie musieli mierzyć się z przemocą i złymi intencjami innych. To wcale nie znaczy, że świat jest pełen wzajemnie krzywdzących się złych ludzi. Chociaż osób czyniących zło jest mało czasami nasza bezczynność przyczynia się do tego, że mogą rozszerzać działania na wiele osób.
„Każdy z nas niesie na swych barkach jakiś bagaż, tylko jedni mniejszy, a inni większy – odparł na pozór nonszalancko. – Nam dostało się trochę więcej niż niektórym. Tylko od nas zależy, czy udźwigniemy ten bagaż, czy nie. – Usłyszałam mądre słowa z jego ust. – Będzie lepiej. Nie dziś ani nie za miesiąc, ale z każdym tygodniem ból będzie mniejszy. Aż w końcu pogodzisz się z tym, co się wydarzyło, i nauczysz się normalnie funkcjonować, a nawet cieszyć się życiem. Jestem tego pewien”.
Każdy z nas miał lepsze i gorsze chwile w życiu, momenty, kiedy do naszej codzienności wchodziła brutalność i przemoc, z której obecności inni wcale nie muszą sobie zdawać sprawy. Właśnie dlatego ważne jest empatyczne podejście, umiejętność pomagania, kiedy widzimy innych w trudnych sytuacjach czy gdy ich zdrowie lub życie są zagrożone. Traumatyczne przeżycia na wiele lat lub na całe życie potrafią zmienić ofiarę, dlatego wymaga ona szczególnego wsparcia i zrozumienia. Właśnie o takich problemach jest cykl „Pokonać demony przeszłości” Ilony Łuczyńskiej.
Pierwszy tom zatytułowany „Bolesna tajemnica” otwiera atak gwałciciela na Ally. Janson pracuje w swoim niezwykłym domu posiadającym bardzo dobry monitoring i zabezpieczenia antywłamaniowe. Na ujęciu jednej z kamer dostrzega dziwny ruch. Widzi mężczyznę atakującego kobietę. Nie zastanawiając się pędzi, aby jej pomóc. Niestety jego posiadłość jest dość duża i nim dobiega jest już w pewnym sensie za późno. Napastnik zdążył zgwałcić ofiarę. Kobieta leży nieprzytomna, ale na szczęście żyje, a przepłoszony gwałciciel ucieka z jej torebką.
Mierzący się z lękami społecznymi Jason nie chce dzwonić po pogotowie i policję. Za dużo ludzi może obudzić jego lęki. Wie jednak, że musi pomóc pokrzywdzonej. Zabiera ją do domu i prosi znajomą lekarkę o wizytę. Okazuje się, że poszkodowana jest psycholożką pomagającą ofiarą przemocy seksualnej. Właśnie z tego powodu nie chce nikogo zawiadamiać. Doskonale zdaje sobie sprawę jak wygląda procedura zgłaszania gwałtu i wie, że to kolejna trauma dla poszkodowanych. Chce tego uniknąć. Mimo tego musi zmierzyć się z lękami oraz załatwić wiele spraw: od blokady kart bankomatowych, zgłoszenia kradzieży dowodu po wymianę zamków w drzwiach domu i samochodu oraz montaż zabezpieczeń.
Ally jest roztrzęsiona. Skupia się na swoich lękach i z tego powodu jest nieufna, ale zdystansowanie Jasona i jego chęć pomocy, podpowiedzi, w jaki sposób powinna się zabezpieczyć, racjonalne podejście do bezpieczeństwa i tego, o co zadbać sprawia, że czuje się przy nim coraz lepiej. Ma też wsparcie ze strony najlepszej przyjaciółki, która czuwa nad nią.
Wchodząc do tej historii stopniowo poznajemy trudne przeżycia z życia obu bohaterów. Jason musi zmierzyć się z demonami z własnej przeszłości. Widzimy jego trudne dzieciństwo, w którym nie zabrakło bezdomności oraz przemocy (zarówno doświadczonej jak i widzianej). Wie, że bardzo wiele zawdzięcza lekarce, z którą od lat utrzymuje znajomość.
Pisarka daje nam cenną lekcję tego jak pomagać. Bohaterzy wspierający innych robią wiele dobrego, ale jest to pomoc z uszanowaniem woli drugiej osoby. Kiedy dostrzegają umiejętności u potrzebującego robią wszystko, aby mógł je rozwijać. I właśnie w ten sposób Jason z bezdomnego chłopaka przez lata przeistacza się w geniusza komputerowego, który dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom jest niezależny i przez to nie musi narażać się na ciągłe mierzenie z własnymi lękami.
„Wyzwolenie z więzów” pozwala nam zobaczyć jak bardzo bohaterów zmieniły relacje między nimi. Opowieść otwiera kolejne traumatyczne wydarzenie. Po roku od gwałtu Ally na parkingu przy pracy spotyka gwałciciela. Mężczyzna śledzi ją. Może to robić, ponieważ posiada wszystkie jej dane z dokumentów z ukradzionej torebki. To wydarzenie wytrąca ją z równowagi i sprawia, że kobieta jest przerażona. Jedzie do Jasona, na którego może liczyć. Jej przyjaciel przejmuje się całą sytuacją i uświadamia sobie jak niesamowicie krucha jest psychika zgwałconej kobiety. Skupia się na pomaganiu jej. Niestety w okolicy dochodzi do kolejnego gwałtu i trzeba w końcu zgłosić sprawę na policję, zgromadzić dowody i zrobić wszystko, aby nie mógł on krzywdzić innych. I tu znowu z pomocą przychodzą Jasonowi jego niezwykłe umiejętności. Pisze program komputerowy pozwalający na identyfikację twarzy, wyszukuje na lokalnych kamerach sprawcę. Okazuje się, że algorytm nie wskazał jednej osoby. W śledztwie będzie musiała pomóc Ally. Czy będzie w stanie? Jak będą zmieniały się relacje bohaterów? Czy uda im się uporać z demonami z przeszłości?
„Byliśmy jak dwoje rozbitków, próbujących przetrwać na bezludnej wyspie, pełnej dzikich zwierząt. W ciągłym strachu, wiecznie czujni, spodziewający się ataku, bez szans na swobodny oddech”.
Ilona Łuczyńska zabiera nas w świat bardzo trudnych doświadczeń bohaterów. Widzimy kolejne etapy zmagania się z traumami oraz dojrzewanie do ścigania sprawcy, aby już nigdy więcej nie skrzywdził innych. W tej historii bardzo duże znaczenie ma to, na jakich ludzi trafiły ofiary. Brak wsparcia ze strony otoczenia kończy się tragicznie. Na szczęście Jason i Ally uzyskali pomoc oraz pewność, że mają na kim polegać.
„Czasem nie liczą się więzy krwi, a więź emocjonalna. Poczucie, że komuś na tobie zależy i w razie kłopotów nasz na kogo liczyć, a ten ktoś cię nie zostawi ani nie skrzywdzi, jest bezcenne”
„Pokonać demony przeszłości” to cykl zabierający nas do świata trudnych tematów, naruszania strefy intymnej, namaści, przemocy. Widzimy jak te doświadczenia wpływają na ich późniejsze życie. Uświadamiamy sobie też, że czasami przeżycie takich ludzi to przypadek. Do tego z książki płynie bardzo ważne przesłanie: trzeba zgłaszać przestępstwa, aby uchronić innych przed podobnymi przeżyciami. Ilona Łuczyńska rewelacyjnie opisuje problemy, z jakimi mierzą się ofiary. Nie brakuje tu długotrwałej terapii, powrotu koszmaru, wsparcia farmakologicznego oraz opieki innych nad poszkodowanymi. Pisarka świetnie wyjaśnia, co zniechęca ofiary gwałtów do zgłaszanie przestępstwa na policji.
Mimo trudnych tematów mamy tu ciepłą opowieść o wzajemnym wsparciu, pomaganiu, mierzeniu się z własnymi emocjami i dzięki temu nie jest to powieść przybijająca. Obserwujemy jak wzajemne wsparcie bohaterów na nich wpływa, a to wytwarza poczucie, że nasze czyny mają znaczenie i my też możemy zdziałać dla innych bardzo wiele okazując zrozumienie i towarzysząc takim osobom, kiedy mierzą się z lękami. Autorka rewelacyjnie opisała zespół stresu pourazowego. Mamy tu bardzo realistyczne etapy zmagania się z doświadczeniami. Wzruszająca, pełna emocji historia o walce, o normalne życie bez bólu i lęku.

Czy najgorszy dzień życia, ma prawo rozpocząć coś pięknego??

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

W pewien ponury wieczór, kiedy mrok wziął we władanie miejskie uliczki, obok domu Jasona dochodzi do napasci na tle seksualnym. Napastnik nie próbuje się wycofać, kiedy jego ofiarą usilnie próbowała przetrwać. Ogłuszając ją, odbiera jej to, na co każdy człowiek zasługuje - godność.

Dzięki systemowi monitoringu, przylegającym do posiadłości mężczyzny, atak ten zostaje zauważony. Niestety, nie pomaga to ochronić kobiety.

Poranionej kobiecie na pomoc przybiega Jason, jednocześnie naruszając swoją strefę komfortu osobistego.

Dwoje ludzi.
Dwie tragedię.
Dwie traumy.

Choć tak różne, to jednocześnie tak podobne.

Czy ich przeszłość będzie w stanie zbliżyć ich do siebie?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

Wielokrotnie słyszymy, że jakaś książka jest mocna. Ale co to znaczy?

W tym roku przeczytałam 385 książek. Około 5 mogę zaliczyć do "mocnych". Mimo tego, w ponad 120 odnajdziemy sceny brutalności. Skąd więc ta różnica?
Juz wyjaśniam. Mocne książki nie potrzebują skomplikowanego sadyzmu. Wystarczy, że autor odpowiednio opiszę scenę, aby czytelnik był w stanie wspolodczuwac krzywdę bohaterów. To niezwykle trudna rzecz, jednak ma kluczowe znaczenie w dobrej literaturze.

W tym przypadku śmiało mogę powiedzieć, że owa książka posiada idealnie zobrazowane sceny. Autorka stanęła na głowie, aby czytelnik bez problemu mógł wcielić się w skórę ofiar.

Połączenie głównych bohaterów odegrało kluczową rolę w spektaklu, który zyskał tym swą niesamowitość.

Ta książka złamie Was emocjonalnie, przeciągnie Wasza duszę po ściernisku, a na koniec uśmiechnie się do Waszego sumienia.

Wyciągnięcie z niej lekcję, jaką (mam nadzieję) nie było Wam dane dostać od życia.

Czy najgorszy dzień życia, ma prawo rozpocząć coś pięknego??

Dzięki systemowi...

💔RECENZJA💔

"Nikt nie miał prawa nas oceniać. Bo jeśli chcesz kogoś krytykować, najpierw wejdź w jego buty, przejdź w nich przez jego życie i zobacz co uczyniło z niego człowieka, którym obecnie jest "

▪️"Bolesna tajemnica " Seria "Poznać demony przeszłości" Tom I
▪️Ilona Łuczyńska
▪️Wydawnictwo Lucky
Ból, strach, przerażenie, lęk, niepewność takie życie zafundował Alice mężczyzna który ją zgwałcił, na obrzeżach posiadłości Jasona.. Gdyby nie on nie wiadomo co by gorszego mogło się stać. Nie bez powodu Jason odizolował się od ludzi i zaszył się w swojej twierdzy... Co łączy tych dwoje? Jak mocno trauma wpływa na ich dotychczasowe życie? Czy pokonają swoje demony?
Do napisania recenzji zbierałam się kilka dni. Ciągle mam w pamięci te bazujące emocje które zaserwowała mi autorka na zakonczenie. Musiałam ochłonąć, zebrać myśli. Nie jest to lekka lektura przez którą od tak sobie przepłyniemy. Tu odczujesz masę rozdzielających serce uczuć, które musisz w pewnym momencie wypuścić na wolność by móc je za chwilę schować do pudełka.
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i przyznam że historia nie należy do łatwych., ale czytało mi się ją bardzo dobrze a wpływ na to miał styl pisania pani Ilony. Tą książkę przeczytałam w dwa dni ,co rzadko mi się zdarza.
Historia Alison i Jasona to bolesna podróż przez zakamarki duszy dwóch bardzo skrzywdzonych ludzi.
Jestem pod wrażeniem jak autorka przedstawiła bohaterów i stopniowo pozwalała nam odkrywać ich bolesną historię. Tak jak w przypadku Alison wiemy praktycznie wszystko tak historia Jasona jest ogromną zagadką. Powoli wkraczamy w świat dramatycznych przeżyć z dzieciństwa mężczyzny.
Tak jak wspomniałam ostatnie strony sprawiły że moje serce stanęło na chwilę, ale dobrze że miałam pod ręką drugi tom, bo nie mogłam zasnąć nie wiedząc co wydarzyło się dalej..
Polecam ją Wam szczególnie jeśli lubicie wzruszające i ściskające za serce historię, bo ta z pewnością taka właśnie jest.
Dziękuję wydawnictwu i autorce za egzemplarz do recenzji..
P. S.
A ja jestem już prawie po lekturze drugiego tomu.. Niedługo recenzja...

💔RECENZJA💔

▪️"Bolesna tajemnica " Seria "Poznać demony przeszłości" Tom I
▪️Ilona Łuczyńska
▪️Wydawnictwo Lucky
Ból, strach, przerażenie, lęk, niepewność takie życie zafundował...

• Obyczajowe
  • Lit. obyczajowa i romans💏
  • Chcę przeczytać, nigdzie nie ma