How the World Really Works

popularnonaukowa
Penguin Books
2022-01-01
2022-01-01

Nie jest to może najszybsza i najłatwiejsza lektura jaką można znaleźć, ale zdecydowanie warta poświęcenia jej czasu. Ilość faktów, liczb i zaskakujących wniosków upakowane na tych 400 stronach potrafi zawrócić w głowie. Dla znawców tematu to kolejny ważny głos w dyskusji, a dla laików skarbnica wiedzy na temat funkcjonowania dzisiejszego świata. Poruszane tematy to m.in. paliwa i elektryczność, wytwarzanie żywności, środowisko, globalizacja i rozważania, co przyniesie przyszłość.

Autor posiada wiedzę i doświadczenie, da się to odczuć na każdej stronie. Ode mnie tylko jedna drobna uwaga - pomimo zapewnień o obiektywności i "realistycznym spojrzeniu", wydawało mi się, że nie zawsze tego się trzymał, np. za szybko kończył jakiś temat, ale też wiem, że nie sposób całej książki poświęcić jednemu zjawisku, nie taki był jej koncept. Wszystkie wiadomości na pewno dają do myślenia, inspirują do dalszych poszukiwań wiedzy i przede wszystkim są aktualne - poruszają problemy naszego współczesnego świata.

Jeśli ktoś lubi literaturę popularnonaukową i chciałby żyć bardziej świadomie, jak najbardziej polecam.

Przy kolejnej książce Vaclava Smila dalej można powiedzieć, że autor lubi opisywać świat liczbami i tak też czyni i tu. W początkowych rozdziałach ich mnogość trochę przytłacza jednak dalej jest już lepiej. W jak naprawdę działa świat poruszane są takie tematy jak energia i jej źródła, wytwarzanie żywności, świat materiałów, globalizacja, zagrożenia jakie stoją przed gatunkiem ludzkim i środowisko naturalne. Kanadyjski naukowiec rozpatruje te zagadnienia w kontekście przeszłości, tego co jest teraz i stara się przewidzieć jaką i czy w ogóle jako ludzkość mamy przyszłość. Jak sam podkreśla nie jest ani pesymistą, ani optymistą w tych dziedzinach, a naukowcem starającym się dociec prawdy, więc opiera się na faktach i badaniach. Czy udało mu się zgłębić naturę świata i wyjaśnić nam jak on naprawdę działa? Poniekąd. Bo tak naprawdę to chyba nikt tego nie wie, ale plus i brawa dla Smila i jemu podobnych, że podejmują się takich prób. Uważam, że to nas zawsze przybliża do zrozumienia natury rzeczy, a tym samym rozwiązania wielu problemów i znalezienia wyjścia z czasem kłopotliwych sytuacji. Książka wyszła z tego naprawdę fascynująca i dobrze się to czyta. To co mnie zaciekawiło to sceptycyzm Smila co do planów naszego odejścia od paliw kopalnych i całkowitej dekarbonizacji. W dosyć racjonalny sposób ulubiony autor Billa Gatesa udowadnia, że jest to trudne do osiągnięcia czy wręcz niemożliwe w najbliższej przyszłości, mimo ambitnych planów ekologów i zielonych polityków. Jak naprawdę działa świat dostarcza więcej takich naukowych smaczków. Ciekawe są rozdziały o globalizacji czy te, które uwzględniają zmiany jakie zaszły w nas i na świecie po niedawnej pandemii. Ogólnie wyszła z tego bardzo dobra książka popularnonaukowa, dostarczająca czytelnikom sporą dawkę wiedzy, a chyba o to w tym wszystkim autorowi chodziło. Serdecznie polecam. Pozycja dla ciekawych świata!!!
Za książkę dziękuję @insignis_media

Postawię tezę, że nie ma człowieka, który by naprawdę wiedział jak działa świat. To jak on funkcjonuje niekoniecznie jest czymś naturalnym, to bardziej wypadkowa mechanizmów i zależności, które wykreowała ludzkość. Możemy natomiast jak najbardziej się zbliżać do jego poznania.

Jeżeli czytaliście książkę „Liczby nie kłamią” to wiecie, że Vaclav Smil to naukowiec, który kocha liczby. Nie inaczej jest w „Jak naprawdę działa świat”, w publikacji, której przekazuje czytelnikowi wiedzę m.in. w zakresie energii, surowców, globalizacji. Snuje przewidywania dotyczące przyszłości naszej planety, dotyka problemu dekarbonizacji, szuka szans i zagrożeń w nadchodzących zmianach.

Bardzo często przywołuje wszelkie badania i wartości liczbowe, aby pokazać, że możemy żyć w iluzorycznym świecie podbudowanym dezinformacją. Żeby dojść do rzeczywistości powinniśmy znać i umieć interpretować dane, których mamy historycznie dużą ilość.

Pisze o trudnych aspektach w sposób z reguły popularnonaukowy, choć czasem potrafi się zapętlić w głęboką analizę podając wartości, pewnie niemożliwe do zapamiętania przez czytelnika, a czasem z kolei potrafi rozwlekać temat z natury rzeczy banalny. Ta nierówność w łatwości przyswaja i podania treść jest dla mnie minusem.

Nie jest to pozycja rewolucyjna, jestem jednak czytelnikiem, który w tym temacie przeczytał, obejrzał i wysłuchał wiele, ciężko więc mnie zadowolić. Jeżeli ciekawią Was badania i świat to uważam, że warto po nią sięgnąć.

Instagram: Mateusz o książkach

"Jak naprawdę działa świat. Przewodnik po naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości", autor: Vaclav Smil.

Autor jest naukowcem, tak więc nie jest ani optymistą, ani też pesymistą. W rzetelny sposób podchodzi do prezentowanych w książce zagadnień. Przestawiony tytuł ma wyjaśnić część fundamentalnych realiów, na których opierać się będą nasze przetrwanie i dobrobyt. Książka porusza takie kwestie jak produkcja energii, wytwarzanie żywności, surowce, globalizacja oraz środowisko. Poruszona zostanie również kwestia potencjalnych zagrożeń.

Jeśli interesuje Was ta tematyka to koniecznie zapiszcie ten tytuł 👍

#współpracarecenzencka

"Jak naprawdę działa świat"
- czy spory polityczne są merytoryczne? Czy opinia publiczna jest świadoma o czym mówi? - według nauki - nie!
- książka skupia się głównie na tematach "klimatycznych", dekarbonizacji, paliwach kopalnych, środowisku, zagrożeniach i ocenie ich ryzyka oraz na tym, jak powyższe fakty są przeinaczane i mylone w dyskursie publicznym (w tym moje ukochane katastroficzne założenia),
- bardzo obiektywne i naukowe podejście,
- ogromna bibliografia,
- za każdą tezą idzie wywód argumentacyjny oraz odesłanie do szerszych publikacji,
- Ta książka jest kubłem zimnej wody pełnym ciekawych i ważnych faktów wylanych na czytelnika,
- uświadamiająca w wielu kluczowych kwestiach we współczesnym dyskursie,
- dużą część książki stanowią argumenty oparte na badaniach, wobec czego duży odsetek faktów stanowią liczby,
- momentami książka staje się nieco zbyt dogłębna, próbuje wyjaśnić zbyt zawiłe procesy, ale zaraz po chwili wraca na dobre, przejrzyste i interesujące tory,
- autor miał ogromny orzech do zgryzienia pod kątem proporcji przedstawiania faktów w sposób jak najbardziej naukowy a ciekawostkowy (bardziej przystępny dla mas) - więcej jest tych pierwszych, ale moim zdaniem to tylko na plus,
- nie jest to może książka tak przystępna dla szerokiego grona odbiorców jak książki J. N. Harariego, ale warto też czasem sięgnąć po nieco "cięższy" kaliber,
- znaczników w książce mam mnóstwo (zerknijcie na tiktoka z recenzją) i na pewno wrócę do nich w przyszłości,
- już teraz wiem, że wykorzystam tą wiedzę w praktyce (i to nie tylko w debatach, ale także w świadomości i sposobie funkcjonowania).

"Jak naprawdę działa świat"

• Pop-naukowe
  • Technologia/Ekonomia/Polityka/Kultura/Świat