Tajemnica "Titanica"

Okładka książki Tajemnica "Titanica" Clive Cussler, Jack Du Brul
Okładka książki Tajemnica "Titanica"
Clive CusslerJack Du Brul Wydawnictwo: Amber Cykl: Isaac Bell (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Isaac Bell (tom 11)
The Titanic Secret
Amber
2022-06-03
2022-06-03
Maciej Pintara

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Pirat Robin Burcell, Clive Cussler
Pirat Robin Burcell, Cliv...
Okładka książki Triumf ciemności Éric Giacometti, Jacques Ravenne
Triumf ciemności Éric Giacometti, Ja...
Okładka książki Królowa Celtów Clive Cussler, Dirk Cussler
Królowa Celtów Clive Cussler, Dirk...

Czekałem na nią dość długo. ''Podnieść Titanica'' z cyklu o Dirku Pittcie przeczytałem jeszcze w szkole średniej, a informację o tytule jedenastej powieści o Isaaku Bellu przyjąłem jak starego drucha. Bardzo możliwe, że moją ocenę podbija to, że czekałem od Nożownika, a cykl o Bellu uwielbiam. Niemniej trzyma w napięciu, fajne opisy, ale czuć, że główny autor był u krańcu sił, bo brakowało momentów z starszych części cyklów, tzn. wymienianie informacji za pomocą telegrafu czy samego Josepha van Dorna było dość skromnie. Niemniej polecam, ale osobiście jakbym zaczynał od tej części to bym pewnie nie przeczytał pozostałych dziesięciu.

To jest takie 8 na szynach [coś jak 2-4-2 ;p], bo liczba błędów korektorskich jest bardzo duża [jak zawsze]: brak polskich znaków, brak dużej litery po kropce, literówki, no i oczywiście -akapit w połowie wersu, masakra - no ale już zdążyłam przywyknąć - a raczej - w wersji wydawnictwa
. przywyknac

. przywyknac

Z Cusslera w zasadzie czytam tylko dwa cykle; o Samie i Remi Fargo, oraz właśnie Isaacu Bellu. "Tajemnica Titanica" to już 11 tom przygód o tym dzielnym detektywie z prywatnej agencji Van Dorn z początku XX w. Tym razem zaangażował się w sprawę, która kosztowała go mnóstwo sił, zdrowia i pieniędzy, choć oczywiście sprawę rzekomej śmierci 9 górników rozwiązał...
Ten tom nieco się różni od poprzednich, widać większy rozmach i rękę nowego współautora tego cyklu, Jacka Du Brula.
Powieść, zresztą tak jak i poprzednie, obfituje w wartką, pędzącą na łeb na szyję akcję. Do nieprawdopodobnych wyczynów Isaaca Bela fani Cusslera zdążyli się już przyzwyczaić. Większość jego przygód to oczywiście bajki, ale przyznaję, że czytało się tę powieść szybko i była wciągająca.
Wbrew tytułowi, Titanic nie jest tu głównym miejscem akcji, a jedynie odgrywa rolę symboliczną. Jednak morskich przygód nie brakuje i to w Arktyce! Na lądzie też! Były pościgi, strzelaniny i dość gęsto ścielący się trup. Były szczegółowo opisane pociągi, samochody i ciężarówki, a Bell jak to Bell, na wszystkim się zna i umie te ustrojstwa prowadzić i obsługiwać...
Lubię ten cykl właśnie dlatego, że autorzy starają się przybliżyć trochę historii z dziedziny rewolucyjnych wynalazków z przełomu XIX i XX w., które napędziły rewolucję przemysłową w Ameryce...
Cóż, pozostał do wydania jeszcze jeden tom o tym niezwykłym detektywie. Więcej raczej nie będzie, bo Clive Cussler zmarł 3 lata temu, a nie sądzę, by któryś z jego współautorów zechciał samodzielnie kontynuować nie tylko przygody Bella, ale też innych bohaterów jego powieści.
Fanom Cusslera polecać nie muszę, ale jeśli ktoś lubi takie zwariowane przygody, wiedząc, że z realiami niewiele mają wspólnego, jak najbardziej polecam!

Ten tom...

Spodziewałam się czegoś innego, a dostałam bajkę dla dorosłych.

Spodziewałam się czegoś innego, a dostałam bajkę dla dorosłych.

Uwielbiam książki Clive Cusslera łączące w sobie przygodę, sensację, tajemnicę z przeszłości i sporo akcji. Cykl z Isaac Bellem jest trochę inny, bardziej sensacyjny, ale również nie brakuje w nim przygody i akcji. Takim sposobem sięgnąłem po najnowszą powieść Tajemnice Titanica, który chwali się, że spotykamy Dirka Pitta i Isaaca Bella w jednej powieści. Ciekawy zabieg autorów na kolejną historie detektywistyczną, która zapowiadała się dobrze.

W tysiąc dziewięćset jedenastym Isaac Bell rozpoczyna śledztwo w sprawie zniknięcia górników z zamkniętej wydawało się kopalni Little Angels natrafiając na spisek jednej z najpotężniejszych firm mogący przynieść konsekwencje dla świata. Przenosimy się do czasów współczesnych, gdzie Dirk Pitt przyjeżdża na miejsce odnalezienia pierwszej łodzi podwodnej z osiemnastego wieku, którą ratuje od zniszczenia. Prawnik firmy postanawia udostępnić dziennik z podziwu za jego akcję i Pitt otrzymuje dziennik sprzed stu laty zawierający wspomnienia Isaaca Bella o jednej z prowadzonych spraw.

Książka dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, w których została umieszczona. Ciekawy zabieg pozwalający poznać od innej strony Isaaca Bella i zarazem połączyć go z czasami współczesnymi postacią Dirka Pitta. Dwójka bohaterów spotykająca się w jednej powieści brzmi bardzo dobrze. Koncept na kolejną fabułę z cyklu zainteresował mnie. Początek i koniec należy do Dirka Pitta, który poznaje losy jednego z najlepszych detektywów tamtej epoki czytając dziennik udostępniony przez prawnika. Poznając jedną ze spraw jaką prowadził Isaac Bell sto lat wcześniej zostajemy przeniesieni do roku tysiąc dziewięćset jedenastego. Bohater proszony o wyjaśnienie zagadki zaginięcia dziewięciu górników natrafia na trop intrygi, która wiedzie go od Kolorado, po Arktykę, Francję i Anglię. Podróż oczywiście obfituje w walki, ucieczki, strzelaniny i starcia z przeciwnikami gotowymi na wszystko, aby położyć ręce na tajemniczym pierwiastku odkrytym przypadkowo przez górników. Kolejne spotkanie z Isaacem Bellem jest inaczej poprowadzone ze względu na formę relacji z wydarzeń sprzed prawie wieku opisanym w dzienniku zawierającym jego wspomnienia. Nie brakuje w nich sporej ilości zwrotów akcji, karkołomnych decyzji i niebezpiecznych sytuacji. Przez większość czasu otrzymujemy opisy podróży i starcia z przeciwnikami jakich spotykają na swojej drodze. Sensacyjna fabuła i przygoda sprawiły, że wciągnęła mnie historia od samego początku. Autor świetnie sobie radzi z opisami miejsc do jakich trafiamy. Czy to Norwegia, Dania podróżując statkiem wielorybniczym, albo wyprawa na Arktykę, do Francja i Anglii, gdzie otrzymujemy ucieczkę bohaterów przed zbirami z rzadkim pierwiastkiem. Wszystko dzieje się w szybkim tempie i nie ma przestojów podczas czytania. Nawet przerzucanie czasami bohaterów w różne miejsca w kolejnym rozdziale nie przeszkadzało mi wcale. Wspomniane czasy współczesne i przygody Dirka Pitta nie sprawiają wrażenia doczepienia ich na siłę, aby tylko były. Mają swój mały udział we wszystkim co dzieje się w książce. Pasują świetnie do fabuły wnosząc wiele dobrego i pewną świeżość w prowadzoną opowieść. Więcej miejsca jednak poświęcono wspomnieniom Isaaca Bella z czasów jego działalności i poznaniu tajemnicy Titanica.

W książce spotykają się bohaterowie dwóch innych cykli co było dobrym pomysłem. Dirka Pitta nie trzeba przedstawiać nikomu, bo jest postacią jaka stworzył Clive Cussler. Mającą w sobie coś z poszukiwacza skarbów, odkrywcy dawnych sekretów przeszłości i agenta specjalnego wychodzącego obronną rękę z niebezpieczeństwa. Mimo pojawienia się tutaj w mniejszym stopniu niż oczekiwałem, to jednak wypada jak zwykle świetnie jego postać. Polubiłem ją od samego początku i zawsze wzbudzała moja sympatie. Kibicowałem mu w czasie zagrożenia, aby wyszedł cało z opresji. Drugim bohaterem jest prywatny detektyw, jeden z najlepszych z agencji Van Dorna Isaac Bell. Jego postać została przedstawiona ciekawie i zarysowana świetnie pod względem psychologicznym. Jak ktoś stanie mu na drodze to nie odpuszcza aż go dorwie. Sympatyczna postać detektywa, którą można polubić od samego początku. Dlatego kibicowałem mu wiele razy w czasie niebezpieczeństwa, żeby wyszedł cało z opresji. Każdy z nich na swój sposób jest wyrazistą i ciekawym bohaterem żyjącym w swoim czasie. Oprócz nich spotykamy na kartach powieści wiele postaci na drugim i dalszym planie. Mających do odegrania rolę w fabule, pojawiających się na chwilę lub przynoszących jakąś informacje. Autor świetnie sobie radzi z kreacją nich, która jest dobra, posiadają własną głębie, lecz nie dostajemy papierowych postaci jak można było spodziewać się. Nawet główni przeciwnicy Bella wypadają dobrze jako czarne charaktery. Relacje pomiędzy nimi są przedstawione świetnie. Dialogi są bardzo dobre, ciekawe, czasami ironiczne, mają swoją lekkość i nieraz zawierają dozę humoru.

Książka Tajemnice Titanica jest połączeniem sensacji, przygody i kryminału w jedną całość. Dlatego tak bardzo lubię sięgać po jego powieści, które zapewniają frajdę podczas czytania i miło zawsze spędzam z nimi czas. W najnowszej także nie brakuje zwrotów akcji i przygody na jaką liczyłem. Zamiast tajemnicy przeszłości jest prowadzone przez Isaaca Bella śledztwo, które jak zwykle okazuje się ciekawe i pełne niebezpieczeństw. Dlatego różni się od dotychczas z dorobku Cusslera jakie dostawałem, bo tutaj ważna jest zagadka kryminalna rozwiązywana przez bohatera niż poszukiwanie skarbów. Nie przeszkadza cieszyć się z czytania, przy której spędziłem miło czas. Otrzymujemy dynamiczna akcję nie zwalniającą ani na chwilę do samego końca. Wydarzenia są poprowadzone w szybkim tempie do przodu i przez cały czas dzieje się sporo w czasie lektury. Nie ma tutaj ani chwili zwolnienia lub oddechu na odpoczynek. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Historia jest okraszona wieloma zwrotami akcji powodującymi pogmatwanie intrygi i wciągnięcie mnie w historie od samego początku. Podróże z bohaterem po różnych miejscach i krajach w ramach jego przygód dostarczają wielu wrażeń podczas czytania. Zakończenie bardzo dobre i pasujące do klimatu powieści.

Książka Tajemnice Titanica okazała się bardzo dobrą pozycją z cyklu o Isaacu Bellu, która zawierała nieraz dobre powieści z tej serii, ale tylko przyzwoicie napisane. W tym przypadku nie zawiodłem się i mimo może pewnych drobnych niuansów jakie występują świetnie bawiłem się podczas czytania. Może miana współautora wyszła na lepsze, bo Jack Du Brul sam pisał przygodowe powieści z własnym bohaterem. Dlatego Tajemnice Titanica wypadły znacznie lepiej niż sądziłem po poprzednich częściach. Wciągnęła mnie od samego początku i bawiłem się przy niej świetnie. Intryga trzymała w napięciu przez cały czas. Fabuła jest lekko podana, ze zwrotami akcji, pewną dozą humoru i dwójką ciekawych bohaterów jakich lubię. Sięgając po książkę nie spodziewałem się tak dobrej powieści przygodowo sensacyjnej jaką trzymałem od autora. Nie zawiodłem się na niej i miło spędziłem z nią czas. Szybko czyta się bez problemów i przyjemnie. Tajemnica Titanica okazała się najnowszą świetną książką przygodową od autora, przy której miałem frajdę podczas lektury. Chętnie sięgnę po inne jego powieści jak będę miał okazje, bo lubię taką literaturę i tego typu książki przygodowe poczytać od czasu do czasu.

• Przygodowa
  • Kryminał
  • Mam - papier
  • Ebook's

Dodaj cytat z książki Tajemnica "Titanica"