Rymowanki dla dużych dzieci

Okładka książki Rymowanki dla dużych dzieci Wisława Szymborska
Okładka książki Rymowanki dla dużych dzieci
Wisława Szymborska Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
54 str. 54 min.
2003-05-01
54 min.
838556859X
rymowanki poezja polska limeryki

Fantastyczna odskocznia po poważnych utworach noblistki, niby wiedziałam, że Szymborska była śmieszką, ale tak skrzętnie skrywała prywatność, że dopiero obecnie wypływa ta mniej poważna natura poetki. Było mi to potrzebne jako lekki oddech przed kolejnymi tomikami autorki w ramach wyzwania LC marzec 2024.

Dla wszystkich, którzy myśleli, że noblistki to poważne panie w długich sukniach ta książka może być szokiem. Zbiór krótkich utworów, pełnych tak absurdalnego, abstrakcyjnego, a czasem złośliwego humoru, że czytanie go w pochmurny, paskudny dzień miało wymiar niemal terapeutyczny. Dziękujmy wszyscy za kolegów z pracy, którzy mają świetny gust czytelniczy i nie wahają się dzielić z bliźnimi dobrą literaturą :)

30/180/2023
W tym tomiku ukochałam sobie serię antyalkoholową, tak zwane "Odwódki", Natchnienie stanowiła ludowa mądrość "od piwa głowa się kiwa" oraz "od wódki rozum krótki", ale te dwa porzekadła nie dorastają inwencji Szymborskiej do pięt. "Od koniaku finał na haku" i moje ukochane: "Od sherry nogi czterry"! Nie wiem, jakim cudem nie umiem ich wszystkich jeszcze na pamięć...."

30/180/2023

Lepiej dyndać z twierdzy flanek
niż nie poznać "Rymowanek".

Pewien William znad Avonu
"Rymowanek" nie miał w domu.
Więc nad Wisłę ruszył,
gdzie smoka rozjuszył,
miast siarki dając mu bromu.

Tytułem zachęty do lepiejów, limeryków, odwódek, moskalików i innych.
Tylna strona okładki potwierdza, że William zasłużył na karę... :)

Lepiej dyndać z twierdzy flanek
niż nie poznać "Rymowanek".

Pewien William znad Avonu
"Rymowanek" nie miał w domu.
Więc nad Wisłę ruszył,
gdzie smoka rozjuszył,
miast siarki dając mu bromu.

Tytułem zachęty do lepiejów, limeryków, odwódek, moskalików i innych.
Tylna strona okładki potwierdza, że William zasłużył na karę... :)

Osiem gwiazdek za same wierszyki, a dwie dodatkowe za kolaże autorki i jej autoironię.

12 maja to dobra data w Kalendarzu Nietypowych Świąt -
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LIMERYKÓW.
Edward Lear urodzony 12 maja 1812 w Highgate, zmARŁ 29 stycznia 1888 w San Remo – angielski poeta i rysownik, autor limeryków.
Wybitny rysownik i ilustrator ery wiktoriańskiej, do historii przeszedł jako twórca poezji nonsensownej, w szczególności limeryków, który to gatunek rozpropagował, ale nie jest jego twórcą.. Spośród jego ponad 20 książek, najbardziej znaną jest "A Book of Nonsense"to zbiór 112 limeryków z własnymi ilustracjami.

Warto sięgnąć po naszych rodzimych twórców Wisławę Szymborską, Tuwima, Gałczyńskiego, Barańczaka, Daukszewicza czy Michała Rusinka.

Lepiej, inaczej lepiuch – krótki, jednozdaniowy, często nonsensowny, groteskowy wierszyk, standardowo składający się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej. Pierwszy wers lepieja zazwyczaj opisuje jakieś bardzo przykre w skutkach zdarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś (pozornie) nieszkodliwego.

"Lepiej jako forma literacka wyewoluował do porównywania dwóch opcji niezwiązanych z jedzeniem czy ofertą kulinarną. Lepieje stały się formą gry słownej i improwizacji satyryczno-poetyckiej."Wikipedia

Polecam niezwykle inteligntną satyrę na społeczeństwo, bystrej obserwatorki, która grą słowno - żartobliwą dotyka różnych warstw społecznych, ludzkich charakterów i piękną wysublimowaną ale i rubaszną polszczyzną okrasza do delektowania się słowem...

Lepieje

Lepiej mieć horyzont wąski,
niż zamawiać tu zakąski.

Lepiej wynieść się z osiedla,
niż tu przełknąć choćby knedla.

Lepszy ku przepaści marsz,
Niż z tych naleśników farsz.

Lepszy piorun na Nosalu,
niż pulpety w tym lokalu.

Lepieje z akcentem prorodzinnym

Lepiej w domu zjeść konserwę,
niż mieć tutaj w życiu przerwę.

Lepsza w domu świekra z zezem,
niż tu jajko z majonezem.

Lepsza ciotka striptizerka,
niż podane tu żeberka.

Lepiej nie być w żony guście,
niż jeść boczek w tej kapuście.

Altruitki

Oszczędzając wstydu damie
lepiej cicho siedź, ty chamie.

Miast okradać krowę z mleka
dój bliskiego ci człowieka.

Oszczędzając sił buldoga
sam za niego podnoś noga (śląskie).

Odpoczynek daj królicy,
sam się rozmnóż w kamienicy.

Ulżyj trawie w obowiązkach:
sam wybujaj na Powązkach.

Galeria pisarzy krakowskich

Tu Czesław Miłosz - chmurna twarz.
Klęknij i odmów "Ojcze nasz".

Szymborska - gips. Łaskawy los
obtłukł ją trochę, zwłaszcza nos.

Tu Pilch z kieliszkiem pustym w ręce.
Malarz dał wyraz jego męce.

Krynicki. Żona. Książki. Koty.
Malarz miał dużo do roboty.

Lipska od tyłu. Jej część przednia
nie dojechała jeszcze z Wiednia.

Joanna Olczak - druga Nike.
Luwr na wieść o tym wpadł w panikę.

Moskaliki

Kto powiedział, że Francuzi
piją kawę z filiżanek,
temu pierwszy dam po buzi
pod świątynią Felicjanek.

Kto powiedział, że Finowie
mają wujów i kuzynów,
krzyżem zdzielę go po głowie
w krypcie Ojców Kapucynów.

Kto powiedział, że Bułgarzy
mają coś w rodzaju duszy,
temu przykrość się wydarzy
w studni Braci Templariuszy.

Kto powiedział, że Huculi
mają pewien dryg do tańców,
w samej przegnam go koszuli
spod zakrystii Zmartwychwstańców.

Kto powiedział, że Jankesi
zwykli wstawać o poranku,
tego nawet cud nie wskrzesi
u Pijarów na krużganku.

12 maja to dobra data w Kalendarzu Nietypowych Świąt -
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LIMERYKÓW.

Inteligentnie i z humorem.

Inteligentnie i z humorem.

Kilka miesięcy temu, trafiłem gdzieś w Internecie na kilka lepiejów napisanych przez Wisławę Szymborską. Bardzo mi się mi się te krótkie wierszyki spodobały, dlatego postanowiłem poszukać książki naszej noblistki, w której będę mógł przeczytać więcej takich perełek. I tak w mojej biblioteczce pojawiła się książka ,,Rymowanki dla dużych dzieci”.

O Wisławie Szymborskiej słyszał chyba każdy. Poetka i eseistka, laureatka literackiej nagrody Nobla, a prywatnie wielka fanka Andrzeja Gołoty, skrzydełek z KFC i nałogowa palaczka.

„Rymowanki dla dużych dzieci” to zbiór żartobliwych wierszy poetki. Format książki jest bardzo nietypowy, bo praktycznie kwadratowy.

Pierwszy rozdział zawiera limeryki, czyli pięciowersowe wierszyki z układem rymów aabba:

Stary sklerotyk, rybak z Helu,
nagle zakochał się w Fidelu.
Do Kuby go pędziła chuć –
ale gdy tylko wsiadł na łódź,
zapomniał, w jakim płynie celu.

W drugim rozdziale mamy moskaliki:

Kto powiedział, że Murzyni
Korzystają czasem z wanny,
Tego chromym się uczyni
Pod katedrą Marii Panny.

Następny rozdział to moje ulubione lepieje, czyli ostrzeżenia przed zjedzeniem konkretnej potrawy w restauracji:

Lepsza ciotka striptizerka,
Niż podane tu żeberka.

W czwartym znajdziemy odwódki, czyli krótkie wierszyki o minusach spożywania różnych alkoholi:

Od whisky iloraz niski.

Piąty rozdział zawiera altruiki:

Przedłóż szczurom żywot krótki,
Powyjadaj z kątów trutki.

W szóstym nazwanym ,,Galeria pisarzy krakowskich”, autorka oprowadza nas, jako kustosz:

Tu Pilch z kieliszkiem pustym w ręce.
Malarz dał wyraz jego męce.

Ostatni rozdział to podsłuchańce, czyli zasłyszane rozmowy:

Lenina nie wszystko przeczytałem. Bo zresztą on też nie wszystko napisał.

Książkę ozdabiają kolaże autorstwa Pani Wisławy, którymi obsypywały swoich znajomych.

„Rymowanki dla dużych dzieci” pomimo swoich niewielkich rozmiarów, to bardzo przyjemna lektura. Poczucie humoru autorki sprawiło, że kilkakrotnie wybuchałem głośnym śmiechem w czasie czytania tego tomiku wierszy. Na szczególną uwagę zasługują lepieje i altruiki, w mojej ocenie absolutne arcydzieła. Muszę przyznać, że dzięki lekturze tej książki zauroczyłem się twórczością naszej noblistki. Bardzo chętnie sięgnę po kolejne zbiory poezji Wisławy Szymborskiej, zarówno te zabawne, jak i zawierające poezję bardziej poważną.

Książka spodoba się na pewno wszystkim miłośnikom poezji, ale także tym (a może przede wszystkim),którzy za poezją nie przepadają, ale cenią sobie absurdalne poczucie humoru.

P.S. Na tylnej okładce mistrzowski przykład autoironii i dystansu autorki do siebie:

Szymborska? Nie znam.
William Shakespeare

Wstyd Panie Shakespeare.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://oczytany.eu/rymowanki-dla-duzych-dzieci-wislawa-szymborska/#more-116

O Wisławie Szymborskiej...

Poetka w wyśmienitej formie! Polecam.

Poetka w wyśmienitej formie! Polecam.

Te drobiazgi rymowane Noblistki bardzo w jej stylu, przezabawne.

Te drobiazgi rymowane Noblistki bardzo w jej stylu, przezabawne.

• Poezja