Wiersze wybrane

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poezja
MuMin84

Bogaty wybór wierszy Poświatowskiej pozwala przekonać się, że jej twórczość to o wiele więcej niż tylko wzruszająca legenda przedwcześnie zmarłej poetki. „odłamałam gałąź miłości umarłą pochowałam w ziemi i spójrz mój ogród rozkwitł nie można zabić miłości jeśli ją w ziemi pogrzebiesz odrasta jeśli w powietrze rzucisz liścieje skrzydłami jeśli w wodę skrzelą błyska jeśli w noc świeci” ***...

„odłamałam gałąź miłości
umarłą pochowałam w ziemi
i spójrz
mój ogród rozkwitł

nie można zabić miłości

jeśli ją w ziemi pogrzebiesz
odrasta

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

verielle | 2019-02-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Naprawdę nie potrafię znaleźć słów, które mogłyby choć częściowo wyrazić moją sympatię dla pani Haliny Poświatowskiej oraz uwielbienie, którymi darzę jej wiersze. Znajduję w nich to, co uwielbiam w poezji: wrażliwość, miłość, szczerość, autentyczność i wiele innych uczuć, które płyną z napisanych przez nią słów. Nie ma zbyt wielu poetów, których słowa trafiłyby do mnie z taką siłą, raz za razem.
Wracam do nich naprawdę często, niektóre wiersze czytam po kilka razy pod rząd.
Uwielbiam.

Erna Eltzner | 2017-09-10

× www.majuskula.blogspot.com ×

Poezja przybiera różne twarze. Bywa pełna humoru, bywa melancholijna. Ale zawsze sprawia, że jej twórca odczuwa swoistą ulgę. Nie ma nic lepszego od chwili, gdy zaczyna rozumieć moc słów. To forma autoterapii, ogarniająca także czytającego i tak czarująca, iż chce się ciągle do niej wracać…

Halina Poświatowska jest bez wątpienia jedną z najbardziej popularnych polskich poetek. Niestety, wiele osób kojarzy ją przede wszystkim za sprawą jej tragicznego losu. Od dzieciństwa chorowała na serce, a wada ta była przyczyną wzrastania w Halinie wrażliwości. Szybko została wdową, zaledwie po dwóch latach małżeństwa. Później wdawała się w romanse, zazwyczaj krótkotrwałe i osłabiające wątłe zdrowie. Rozczarowania konsekwentnie przelewała na papier, marząc o coraz dojrzalszym uczuciu. Szpitale były dla niej niczym drugi dom. Pobyt w Stanach Zjednoczonych zaowocował wręcz filmowymi sytuacjami, prawie gotowym scenariuszem. Zmarła młodo, pozostawiając po sobie...

Nieustannie powracam do jej poezji. Smakuję, odczuwam. Jedna z nielicznych poetek, której twórczość (niemalże liryczna autobiografia) mnie hipnotyzuje. Uwielbiam jej momentami naiwne, szczere, wołające bólem i zachwytem nad życiem wiersze.

wiech | 2015-11-28
Przeczytana: 20 października 2015

Żyła krótko, ale intensywnie.
Jej poezja to nie tylko piękna i zmysłowa miłość, ale także śmierć i cierpienie.
Ta miłość u Poświatowskiej chodzi w parze ze śmiercią.
Prawdziwa miłość – i prawdziwe cierpienie.
Jest w jej poezji także ironia. I erotyzm.
Ale przede wszystkim – miłość!
Miłość – cielesna i zmysłowa.
Miłość - jako ucieczka przed światem.
Miłość – jako bunt przeciwko życiu pełnym cierpienia.
Rzadko sięgam po poezję. Nie każda do mnie trafia.
Poezja Poświatowskiej jest jak ona sama – szczera, otwarta, pełna miłości.
Pokochałam ją.

Anne_Joy | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Z opinią
Przeczytana: 23 maja 2015

Na ponad 320 wierszy zawartych w tym tomie, odkryłam ponad 140 takich, które szczerze mnie zachwyciły. Nie wiem, czy to dużo czy mało. Dla mnie w każdym razie wystarczająco, bym od teraz mogła nazywać Halinę Poświatowską "moją" poetką:) Poświatowska ujęła mnie swoją wrażliwością, sposobem wyrażania świata i uczuć, miłości, śmierci i wszystkiego, co pomiędzy. Zdecydowanie jej poezja jest mi bliska i urzeka moją duszę. Naprawdę warto zatrzymać się przy jej twórczości dłuższą chwilę. Ja z pewnością nie raz powrócę do jej przepięknych, uczuciowych i tak wyjątkowych wierszy!

Moja ocena: 6/6 lub 9/10

Kasia | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja<3

Najbardziej egotyczna z polskich poetek. Najbardziej zmysłowa, namiętna, najbardziej śmiertelna. Drażniąca i ujmująca jednocześnie. Dziś ją uwielbiam, jutro mnie irytuje - za to cenię Poświatowską.

wkwiatki | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Za pierwszym razem (1 I 2012) byłam zachwycona. Teraz też, ale tylko kilkunastoma wierszami. Na ponad 400 stron to niewiele.

sapho | 2013-02-26
Przeczytana: 2006 rok

Posiadam trochę starsze wydanie, które przez te wszystkie lata co jest ze mną jest już całe pozakreślane ołówkiem. Bo to jedna z takich książek, w których trzymam na stałe ołówek, do której wracam, czytam, w starych podkreśleniach znajduje nowe sensy, zauważam te perełki wcześniej niezauważone. Na półce książki-klucze, ponieważ to jedna książek, które wędrują ze mną.

Moderna | 2012-09-25

Mam, czytam, wracam po wielokroć..."gdy jest mi zimno", gdy "uśmiecham się do ciebie", gdy "lubię tęsknić"...gdy chcę poczuć jak kobieta.

| 2012-02-06

Przeczytałam dawno a ciągle do niej powracam. Jestem zachwycona. Piękne, sensualne, kojące a zarazem niepokojące.